Ιόνιο ...αλλά σε ποιό;

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Συ σενέχεια από αυτό http://www.travelstories.gr/community/threads/3-ελληνικά-νησιά.51872/page-3#post-587284

...και έχοντας γυρίσει από Σαντορίνη - Φολέγανδρο, με λίγο-πολύ κακές εντυπώσεις από τη πρώτη (ήταν και η 5η μου επίσκεψη!!) και θετικότατες από τη δεύτερη ψάχνω μία επιλογή για Ιόνιο για 7 ημέρες μιας και δεν έχω πάει ποτέ - και οι χαλικιδικές και οι σαμοθράκες πέφοτυν λίγουλάκι μακριά.

Έχω καταλήξει ότι είμαι ανάμεσα σε Ζάκυνθο και Κεφαλλονιά. Για αυτούς που έχουν επισκεφθεί και τα δύο, ποιό έχει να προσφέρει περισσότερα με βάση τα εξής κριτήρια:

- παραλίες
- φύση και τοπίο (εννοείται ό,τι άλλο εκτός από παραλίες)
- οικισμοί
- φαγητό
- αποστάσεις

Είμαστε 2 άτομα και ψαχνόμαστε για ήρεμες καταστάσεις μακριά από τουριστίλα και πολυκοσμία, αλλά όχι και ερημιά ή φουλ της οικογένειας (μετά τις 25 Αυγούστου η εκκίνηση). Να μην ξεχάσω..οι ηλικίες μας είναι στα 20something και 30
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κεφαλονια μακραν. Εθνικος δρυμος,δαση,βουνα,καλο φαι.οι αποστασεις δεν ταιριαζουν σε αυτα που ειπες αλλα αμα θελουμε autostrada σε νησι παμε στη μαμα Sicilia, οχι σε ελληνικο νησι..
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Συμφωνώ! Κεφαλονιά για παραλίες-οικισμούς-φύση-φαγητό. Αποστάσεις θα έχετε βέβαια.. Αν θέλετε πετάγεστε και Ζάκυνθο (ακολουθεί καλύτερη πρόταση "πετάγματος" σε δεύτερο νησί...), από Πεσσάδα (ωραία παραλία και για μπάνιο αν σας βγάλει ο δρόμος!). Μπορείτε να περάσετε Λευκάδα από Φισκάρδο,αν μείνετε στα βόρεια!(Επίσης νησί με ωραία χωριουδάκια, φύση, παραλίες αν μείνετε μακριά από Νυδρί και λοιπές τουριστο...Δε θα έχει και κόσμο πολύ όταν πάτε.) Ή πετάγεστε Ιθάκη από Σάμη, αν μείνετε προς τα εκεί!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συμφωνώ! Κεφαλονιά για παραλίες-οικισμούς-φύση-φαγητό. Αποστάσεις θα έχετε βέβαια.. Αν θέλετε πετάγεστε και Ζάκυνθο (ακολουθεί καλύτερη πρόταση "πετάγματος" σε δεύτερο νησί...), από Πεσσάδα (ωραία παραλία και για μπάνιο αν σας βγάλει ο δρόμος!). Μπορείτε να περάσετε Λευκάδα από Φισκάρδο,αν μείνετε στα βόρεια!(Επίσης νησί με ωραία χωριουδάκια, φύση, παραλίες αν μείνετε μακριά από Νυδρί και λοιπές τουριστο...Δε θα έχει και κόσμο πολύ όταν πάτε.) Ή πετάγεστε Ιθάκη από Σάμη, αν μείνετε προς τα εκεί!
Μανια με τα πεταγματα!!μου θυμισες τη φοβερη ατακα εγκριτου μελους του φορουμ: "η Κεφαλονια ειναι για 3 (!!!) μερες. Την ειδα ολη.."
.σε 7 ισα ισα ειδες καποια βασικα. Εκτος αν πας μονο να δεις, να βαλεις σημαιακια, να πεις οτι πηγες. Αν πας για διακοπες κ να ζησεις αστα τα πεταγματα σε 7 ημερες...
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Μανια με τα πεταγματα!!μου θυμισες τη φοβερη ατακα εγκριτου μελους του φορουμ: "η Κεφαλονια ειναι για 3 (!!!) μερες. Την ειδα ολη.."
.σε 7 ισα ισα ειδες καποια βασικα. Εκτος αν πας μονο να δεις, να βαλεις σημαιακια, να πεις οτι πηγες. Αν πας για διακοπες κ να ζησεις αστα τα πεταγματα σε 7 ημερες...
Κύριε @Samion , με πιάσατε!Έχω μια μανία με τα πετάγματα που δεν περιγράφεται εύκολα...Πηγαίνω σε μέρη για να δω, να βάλω σημαιάκια, να πω ότι πήγα. Δεν πάω για διακοπές και να ζήσω..Και πάω να παρασύρω και άλλους!
:surf1:
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Συμφωνώ απόλυτα για Κεφαλονιά! Η Ζάκυνθος υπερτερεί μόνο στις αποστάσεις, πουθενά αλλού. Όσο για το 7ημερο είμαι της άποψης ότι θα τη πάτε λίγο τρέχοντας αν θέλετε να τη δείτε όλη. Εδώ για τη Λευκάδα που είναι μικρότερο νησί και την εβδομάδα τη τρως χαλαρά για να τη δεις και να την απολαύσεις εννοείται. Για το χαλαρό που εσείς ψάχνετε θεωρώ ένα από τα δύο, πανέμορφα, καταπράσινα, με βαβούρα αλλά και ήσυχα όπως είναι η όρεξη σας κάθε μέρα! Να περάσετε τέλεια!
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
439
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εχω παει Ζακυνθο Κεφαλονια Κερκυρα και Λευκαδα.Αυτα τα 4 νησια στολιζουν την Ελλαδα ξερω... Τη Ζακυνθο δεν τη θυμαμαι καλα πανε 25 χρονια .Η Κερκυρα ειναι ομορφη αλλα απο παραλιες δε λεει... Η Κεφαλονια μαζι με τη Σαμο ειναι τα 2 πιο αχρωμα αοσμα αδιαφορα βαρετα "φλατ" νησια απο τα 35 ελληνικα που εχω παει....Συνηθισμενο τοπιο καθολου νησιωτικο,παραλιες μια μονο ο Μυρτος κι εκει γινοταν χαμος....το Αργοστολι μια τσιμεντουπολη κακοφτιαγμενη κιολας...πηγα για 15 μερες και την τριτη εφυγα για να παω για τριτη φορα στη λατρεμενη Καραιβικη της Ελλαδας...Λευκαδα....

Οταν ειχα γυρισει απο Μαλδιβες ειδε τις φωτο μια γνωστη και μου λεει " τι ωραια παραλια στη Λευκαδα ειναι ετσι;" ...Τοτε νομισα οτι το ειπε γιατι ζηλεψε...την επομενη χρονια πηγα Εγκρεμνους και ειπα μεσα μου "ειχε δικιο η γυναικα αυτο ειναι οι Μαλδιβες σε ελληνικο εδαφος"....
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Εχω παει Ζακυνθο Κεφαλονια Κερκυρα και Λευκαδα.Αυτα τα 4 νησια στολιζουν την Ελλαδα ξερω... Τη Ζακυνθο δεν τη θυμαμαι καλα πανε 25 χρονια .Η Κερκυρα ειναι ομορφη αλλα απο παραλιες δε λεει... Η Κεφαλονια μαζι με τη Σαμο ειναι τα 2 πιο αχρωμα αοσμα αδιαφορα βαρετα "φλατ" νησια απο τα 35 ελληνικα που εχω παει....Συνηθισμενο τοπιο καθολου νησιωτικο,παραλιες μια μονο ο Μυρτος κι εκει γινοταν χαμος....το Αργοστολι μια τσιμεντουπολη κακοφτιαγμενη κιολας...πηγα για 15 μερες και την τριτη εφυγα για να παω για τριτη φορα στη λατρεμενη Καραιβικη της Ελλαδας...Λευκαδα....

Οταν ειχα γυρισει απο Μαλδιβες ειδε τις φωτο μια γνωστη και μου λεει " τι ωραια παραλια στη Λευκαδα ειναι ετσι;" ...Τοτε νομισα οτι το ειπε γιατι ζηλεψε...την επομενη χρονια πηγα Εγκρεμνους και ειπα μεσα μου "ειχε δικιο η γυναικα αυτο ειναι οι Μαλδιβες σε ελληνικο εδαφος"....
Για τη Λευκάδα θα συμφωνήσω και θα σου συμπληρώσω τη παραλία Αγιοφύλι, μαγευτική απλά. Όμως έχω μία μικρή ένσταση για τη Κεφαλονιά. Καθώς φαίνεται δε της έδωσες μία ευκαιρία. Παραλίες αμέτρητες καταπράσινες και πανέμορφες Άσσος, Πλατύς Γιαλός, Σκάλα, Μακρύς γιαλός, Έμπλυση, Καμίνια. Όσο για το αδιάφορο του περιβάλλοντος είναι ίδιο σκηνικό με της Λευκάδος με απειροελάχιστες διαφορές. Και σου το λέω ως πολύ καλός γνώστης των Ιονίων. Δώστης μια ευκαιρία. Το αξίζει, πίστεψέ με!
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Τώρα με βαλατε σε ακεψεις :rolleyes-80:

Μήπως ή Λευκάδα είναι καλύτερη επιλογή για πρώτη φορά Ιόνιο και δεδομένων των ηλικιών μας;

Το μόνο πακέτο ειναι η οδηγηση μπρος πισω.
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Τώρα με βαλατε σε ακεψεις :rolleyes-80:

Μήπως ή Λευκάδα είναι καλύτερη επιλογή για πρώτη φορά Ιόνιο και δεδομένων των ηλικιών μας;

Το μόνο πακέτο ειναι η οδηγηση μπρος πισω.
Tώρα συγνώμη μπορεί να είχες στο μυαλό σου οτιδήποτε άλλο και δε θα ήθελα να σε ''κατευθύνω'' απλά σου κάνουμε όλοι κάποιες προτάσεις. Η εντελώς προσωπική μου γνώμη είναι ότι η Λευκάδα είναι η καλύτερη επιλογή για πρώτη φορά στο Ιόνιο να πάρετε μια γεύση. Δεν έχει καράβι για να πάτε απέναντι, έχει παραλίες ήσυχες για μπάνιο που δεν είναι οργανωμένες (Αγιοφύλι, Εγκρεμνοί, Πόρτο Κατσίκι) αλλά και extra οργανωμένες με beach-bars για τρελό θόρυβο πολύ κοντά στη πόλη αν το θέλετε (Κάθισμα), συν τις υπόλοιπες μικρές που είναι διάσπαρτη σε όλο το μήκος της. Η χώρα δε νυχτοπερπατεί για όλα τα γούστα. Τελοσπάντων, ότι και να επιλέξεις λόγω του ότι ζω στην Αιτωλοακαρνανία για μένα το Ιόνιο είναι παράδεισος, δε θα σου έλεγα κακά λόγια ποτέ μου νομίζω! Ψάξτο όμως! Καλές διακοπές!
http://www.lefkadaslowguide.gr/routes/beaches/
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
''Η χώρα δε, νυχτοπερπατεί για όλα τα γούστα'' - είδες ένα κόμμα τι μπορεί να κάνει;
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
439
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για τη Λευκάδα θα συμφωνήσω και θα σου συμπληρώσω τη παραλία Αγιοφύλι, μαγευτική απλά. Όμως έχω μία μικρή ένσταση για τη Κεφαλονιά. Καθώς φαίνεται δε της έδωσες μία ευκαιρία. Παραλίες αμέτρητες καταπράσινες και πανέμορφες Άσσος, Πλατύς Γιαλός, Σκάλα, Μακρύς γιαλός, Έμπλυση, Καμίνια. Όσο για το αδιάφορο του περιβάλλοντος είναι ίδιο σκηνικό με της Λευκάδος με απειροελάχιστες διαφορές. Και σου το λέω ως πολύ καλός γνώστης των Ιονίων. Δώστης μια ευκαιρία. Το αξίζει, πίστεψέ με!
Συμφωνω ως προς το παρομοιο τοπιο Λευκαδας Κεφαλονιας. Δε συμφωνω για τις παραλιες της Κεφαλονιας. Ισως επειδη μενω πολυ κοντα στη Χαλκιδικη εχω πολυ ψηλα στανταρ για να χαρακτηρισω υπεροχη μια παραλια. Οι παραλιες της Κεφαλονιας εμενα μου φανηκαν απο μετριες (Σκαλα) ως κακες (Ασος) της δε Λευκαδας απο αριστες ( Καθισμα) ως εξωτικες, μοναδικες, παραδεισενιες ( Εγκρεμνοι).

Οσο για σενα gnrfreak δες φωτογραφιες και αποφασισε. Η αντιληψη του ωραιου οπως καταλαβες ειναι εντελως υποκειμενικη.

Κι αν ρωτησεις καποιον απο την Ισλανδια θα βρει υπεροχη και τη Λουτσα ας πουμε...οποτε πηγαινε οπου σου κανει εσενα κλικ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom