ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 2012

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Τρώγεται η θάλασσα στην Αγία Τριάδα; χλωμό... από Επανωμή και κάτω κάτι γίνεται, αλλά Περαία, Αγία Τριάδα δεν νομίζω ότι θα έμπαινα στη θάλασσα ακόμη κι αν με πλήρωναν.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@giannismits στο Sani υπαρχει και το beach bar Anemos που βρισκεται ακριβως εξω απο το ξενοδοχειακο συγκροτημα μπροστα απο το camping που εχει φυσιλογικες τιμες. Αν τα γουστα σου θελουν Μπουσουλα και να κανεις μπανιο διπλα σε celebs, λεφταδες και ψωνια τοτε πληρωνεις κατι παραπανω (γυρω στα 15-20 το ατομο). Ειναι βεβαια και η θεα μοναδικη αφου απεναντι αγναντευεις τον υδροβιοτοπο με τα δεκαδες ειδη πτηνων (περιοχη Natura).
Αν πας μονο για βολτα στη μαρινα και το ξενοδοχειο και αφησεις το αυτοκινητο εκτος δεν πληρωνεις τιποτα για να μπεις. Αν θελεις να παρκαρεις μεσα πληρωνεις 20 ευρω για το αυτοκινητο που τα εξαργυρωνεις στα μαγαζια μεσα (οχι σε ολα σ' αυτα που εχουν το ειδικο σημα)
thanks tripakia..εγω τα ξερω αυτα..καλα εκανες και τα ανεφερες..την πρωτη φορα δεν ηξερα και παρκαρα μεσα.ειναι 20 και εχεις εκπτωση και καποια μαγαζια γυρω απ τη μαρινα..πλεον παρκαρω εξω..
εγω προσωπικα για απογευματινη βολτα πηγαινω και το γουσταρω ειδικα οταν πεφτει ο ηλιος..ειναι πολυ ωραιο μερος..
για την παραλια μου εχουν πει δεν εχω παει.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Τρώγεται η θάλασσα στην Αγία Τριάδα; χλωμό... από Επανωμή και κάτω κάτι γίνεται, αλλά Περαία, Αγία Τριάδα δεν νομίζω ότι θα έμπαινα στη θάλασσα ακόμη κι αν με πλήρωναν.
Νομίζω ότι πια έχει γίνει καλή.....και δεν έχει και πολύ κόσμο, αν και εγώ κάνω μπάνιο πάντα στο riviera στο Αγγελοχώρι που είναι πολύ καλή και άν θέλω καλύτερα και δεν βαριέμαι τον δρόμο πάω στο ναυάγιο στην επανωμή.
εκτός αυτού το ξενοδοχείο που λέω έχει και πισίνα.....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ανεύρεση χώρου πάρκινγκ έξω από το Σάνη: Ο μαζοχισμός στα καλύτερά του! (ειδικά τα Σ/Κ)
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Η κοπελιά έρχεται από το Νησί και τη στέλνετε στη παραλία. Εγώ φαντάζομαι και το είπε κιόλας ότι θέλει να δεί καταρράκτες, ποτάμια, δάση, λίμνες και ψηλά βουνά που δεν έχει πολλά στο νησί. Τα ιδιωτικά σκάφη δε και τα ξενοδοχεία, πρέπει να πάμε εμείς εκεί για να δούμε. Όσο για τη Θεσσαλονίκη όποιος τη ξεπέταξε σε μια μέρα μόνο, μάλλον μια βόλτα στη Τσιμισκή έκανε και άντε να αγόρασε και ένα τσουρέκι από το Τερκενλή. Σωστά για μένα διαλέγει Έδεσσα και θα πρότεινα και Πιερία με Όλυμπο και Δίον-Πλαταμώνες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για τον καιρό στη Θεσ/νίκη τον Ιούλιο, φυσικά, θα συμφωνήσω με τους από πάνω. Για το πόσο χρόνο χρειάζεσαι να δεις/γυρίσεις/πάρεις μια ιδέα από την πόλη δε θα σχολιάσω τα όσα γράφτηκαν (μια μέρα, κλπ.) γιατί αφ' ενός θα χάσω φίλους και αφ' ετέρου μάλλον θα με στείλουν για "ban"ιο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Η κοπελιά έρχεται από το Νησί και τη στέλνετε στη παραλία. Εγώ φαντάζομαι και το είπε κιόλας ότι θέλει να δεί καταρράκτες, ποτάμια, δάση, λίμνες και ψηλά βουνά που δεν έχει πολλά στο νησί. Τα ιδιωτικά σκάφη δε και τα ξενοδοχεία, πρέπει να πάμε εμείς εκεί για να δούμε. Όσο για τη Θεσσαλονίκη όποιος τη ξεπέταξε σε μια μέρα μόνο, μάλλον μια βόλτα στη Τσιμισκή έκανε και άντε να αγόρασε και ένα τσουρέκι από το Τερκενλή. Σωστά για μένα διαλέγει Έδεσσα και θα πρότεινα και Πιερία με Όλυμπο και Δίον-Πλαταμώνες.

Συμφωνώ για την Έδεσσα με τους υπέροχους καταρράκτες που είναι απο τα αγαπημένα μου μέρη στη Βόρεια Ελλάδα,όπως και για τα υπόλοιπα που προτείνεις.:clap:
 

Sailor Moon

Member
Μηνύματα
106
Likes
44
άν θέλω καλύτερα και δεν βαριέμαι τον δρόμο πάω στο ναυάγιο στην επανωμή.
:clap::clap: Ναι ναι θα συμφωνησω.Καθως ειμαι κ μιση επανομιτισα,το φαναρι (ετσι το λεμε εμεις,λογω του φαναριου που εχει στην μυτη) ειναι σταθερη επιλογη!Πολυ καλη θαλασσα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ανεύρεση χώρου πάρκινγκ έξω από το Σάνη: Ο μαζοχισμός στα καλύτερά του! (ειδικά τα Σ/Κ)
Αν θες να πας για βολτα στη μαρινα δεν ειναι αναγκη να παρκαρεις μπροστα στον Ανεμο. Αν στριψεις δεξια και πας στο πισω parking δεν ειναι και τοσο δυσκολο να βρεις θεση ελευθερη. Εχεις βεβαια κανενα 5λεπτο περπατημα.

Για τον καιρό στη Θεσ/νίκη τον Ιούλιο, φυσικά, θα συμφωνήσω με τους από πάνω. Για το πόσο χρόνο χρειάζεσαι να δεις/γυρίσεις/πάρεις μια ιδέα από την πόλη δε θα σχολιάσω τα όσα γράφτηκαν (μια μέρα, κλπ.) γιατί αφ' ενός θα χάσω φίλους και αφ' ετέρου μάλλον θα με στείλουν για "ban"ιο.
Η μια μερα ειπωθηκε για τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο και για το γεγονος πως θα πληρωνει διαμονη. Αν εμενε δωρεαν καπου ή αν ερχοταν αλλη εποχη τοτε σαφως και χρειαζεσαι περισσοτερες μερες.

Ατοπο τελειως το σχολιο πως επειδη ειναι απο θαλασσα δεν πρεπει να της προτεινουμε μερη με θαλασσα. Η κοπελα ρωτηθηκε να μας πει τι θελει και δεν εχει απαντησει ακομα. Οταν απαντησει η προτασεις θα περιοριστουν στα θελω της.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ανεύρεση χώρου πάρκινγκ έξω από το Σάνη: Ο μαζοχισμός στα καλύτερά του! (ειδικά τα Σ/Κ)
κατ αρχην εξω απ το σανη πλεον υπαρχει ενας τεραστιος χωρος για δωρεαν παρκινγκ.δεν ξερω ποσο καιρο εχεις να πας..

Για τον καιρό στη Θεσ/νίκη τον Ιούλιο, φυσικά, θα συμφωνήσω με τους από πάνω. Για το πόσο χρόνο χρειάζεσαι να δεις/γυρίσεις/πάρεις μια ιδέα από την πόλη δε θα σχολιάσω τα όσα γράφτηκαν (μια μέρα, κλπ.) γιατί αφ' ενός θα χάσω φίλους και αφ' ετέρου μάλλον θα με στείλουν για "ban"ιο.
νομιζω υπαρχει και ωραιος τροπος να πεις την αποψη σου και τα επιχειρηματα σου και να διαφωνησεις μαυτο που λεμε..δεν χρειαζεται να παθεις αμοκ και να μιλισεις ασχημα ωστε να σε κανουν ban..

απο θεσ/νικη ειμαι και εννοειται δεν μπορεις να δεις και να ζησεις την πολη σε μια μερα.μια πολη μεγαλη και σε μεγεθος και σε ιστορια που εχει πολλα πραγματα να δεις.
μιλισαμε για την εποχη που προσωπικα δεν την αντεχω την πολη..σιγουρα ο ξενος θα το δει αλλιως.
επειδη λοιπον η θεσ/νικη εχει κοντα τη χαλκιδικη με πολλα υπεροχα μερη ετσι και προτειναμε να μη κατσει ολες τις μερες θεσσαλονικη.
δεν νομιζω να ειπαμε κατι τραγικο.

και απ το να τρεχει εδεσσα καλοκαιριατικα νομιζω πολυ καλυτερα να παει πρωτο ποδι χαλκιδικης που ειναι και πιο κοντα και πιο ωραια για την εποχη.
η Αθυτος ας πουμε ειναι ενα πολυ ομορφο μερος και ουτε 1 ωρα απ τη θεσ/νικη.
 

MissPaparazzi

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΣΙΑ
Ομορφα μέρη διάβασα!

Καλησπέρα και πάλι σε όλους! Λυπάμαι που καθυστέρησα να δω τις απαντήσεις σας.
Λοιπόν έχω να πω ότι μου είπατε ωραία πράματα από όσο διαβάζω (φυσικά δεν έχω δει για να ξερω αλλά υπολογίζω) :)
Το σίγουρο είναι πως λογικά, είτε μείνουμε Θεσσαλονίκη είτε όχι, θα πάμε και αριστερά προς Έδεσσα και δεξιά προς Χαλκιδική.
Από αυτά που διάβασα, κράτησα τους υδροβιότοπους, πτηνά, καταρράκτες, λίμνη... Η αλήθεια είναι ότι εδώ στην Κύπρο, έχουμε μόνο το Τρόοδος και τις Πλάτρες κ.α. για όσους τα ξέρουν, βουνά ψηλά με όμορφες θέες, ποτάμια κτλ.
έχω να πω ότι αλήθεια θα μου άρεσε υπερβολικά να έβλεπα τέτοια μέρη τώρα που θα κατέβω Ελλάδα! Από την άλλη όμως φυσικά η παραλία δεν με χαλάει καθόλου εφόσον το σπίτι μου στην Κύπρο είναι μπροστά στη θάλασσα σχεδόν!
Θα σκεφτώ αυτές τις μέρες και θα αποφασίσω, αν βρω εικόνες κιόλας με ενα google search ίσως βοηθήσει... ;)

Ευχαριστώ και πάλι!!!! :clap:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
μιλισαμε για την εποχη που προσωπικα δεν την αντεχω την πολη..σιγουρα ο ξενος θα το δει αλλιως.
Eγώ πάλι δεν καταλαβαίνω αυτή τη μανία του Έλληνα να μην προτείνει τίποτα άλλο το καλοκαίρι πέρα από παραλίες λες και ζούμε στην Καραιβική. Η Θεσσαλονίκη είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα το καλοκαίρι και για περαντζάδες και για τούρινγκ στα διάφορα αξιοθέατα. Επίσης, δεν έχει πάντα καύσωνα, μάλλον βρέχει αρκετά συχνά αν κρίνω από το τι έχω πετύχει. Όσο για τη Χαλκιδική, το κομμάτι που γειτονεύει με τη Θεσσαλονίκη δεν έχει κατ' εμέ κανένα απολύτως ενδιαφέρον και θα πρέπει κάποιος να αφιερώσει χρόνο και να διαθέτει αυτοκίνητο για να περιηγηθεί είτε στο κεντρικό της κομμάτι είτε απ' το μεσαίο πόδι και ανατολικότερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.983
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom