Γενικά ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2012

nkltta

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
thessaris για νησί είμαστε αποφασισμένοι..τώρα σε ποιο θα καταλήξουμε δεν γνωρίζω:)
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου:

Σίφνος: όμορφο νησί, αλλά για 8 μέρες θα πεθάνετε από την πλήξη. Για πέντε και πολλές είναι. Επίσης, οι παραλίες της, αν και συμπαθητικές, δεν είναι το μεγάλο της ατού.

Σύρος: για μένα όχι. Οι παραλίες της δεν αξίζουν. Μόνο η Ερμούπολη έχει γοητεία και αρχοντιά (και φυσικά η Άνω Σύρος).

Πάρος: πολύ έντονη νυχτερινή ζωή, πληθώρα επιλογών για φαγητό, διαμονή και διασκέδαση, αλλά...και πάλι οι παραλίες της είναι απλά ωραίες. Τίποτα που να σου μένει αξέχαστο (προσωπική μου γνώμη). Αυτό που δεν μου άρεσε στην Πάρο είναι ότι οι ακτές σε πολλές περιπτώσεις είναι πολύ στενές, σχεδόν δεν είχες χώρο να απλώσεις την πετσέτα σου.

Μήλος: απλά φανταστικές παραλίες. Ονειρεμένα νερά. Νομίζω ότι αν είστε ζευγάρια, ενδείκνυται. Αν πάλι όχι, καλύτερα να την αφήσετε όταν ερωτευτείτε! Αφιερώστε οπωσδήποτε μία μέρα στο να κάνετε το γύρο του νησιού με καραβάκι (must οι βόλτες με ιστιοπλοικό στις θαλάσσιες σπηλιές-απλά ονειρεμένη εμπειρία).

Νάξος: δεν έχω πάει, αλλά μου φαίνεται ότι για 8 μέρες είναι καλή λύση, δεδομένου ότι εγώ θα τη συνδύαζα και με ένα πέρασμα στα Κουφονήσια. Ωραίες παραλίες από ότι έχω δει και ακούσει, πολλά να δεις και να κάνεις.

Καλή συνέχεια στην αναζήτηση προορισμού!
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Καλημέρα!

Συμφωνώ για τη Μήλο και την Πάρο αλλά θα προτείνω και κάτι διαφορετικό. Μπορείτε να κάνετε τον κόπο να πάτε μέχρι την Πάφο κι από εκεί να πάρετε πτήση της Ryanair για Πάτρα η οποία θα είναι και πολύ οικονομική. Κι από την Πάτρα παίρνετε καράβι για κάποιο νησί του Ιονίου( Ζάκυνθο/Κεφαλονιά/Λευκάδα) τα οποία είναι όλα πανέμορφα, σε κοντινή απόσταση (2-5 ώρες, ανάλογα το νησί) και με όχι ακριβή διαμονή. Επειδή κιόλας θα μείνετε πολλές μέρες, θα μπορούσατε να τις μοιράσετε ώστε να επισκεφτείτε 2 νησιά.
 

nkltta

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
ikarialover πολύ ωραία η γνώμη σου και μου άρεσε έτσι όπως τα ξεχώρισες:) 2 ζευγάρια θα είμαστε:) Πήγες Μήλο??? Αν ναι δώσε μου κ εσύ κάποιες πληροφορίες να τις μαζέψω όλες και αποφασίζουμε.
Venia δεν μας βολεύει αυτό που λες.. ευχαριστώ πάντως για την γνώμη σου
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και μενα αυτο με τη ραιαν για Παφο..μετα Πατρα ..μετα Ιονιο ..μου φαινεται λιγο μανουρικο ..να πω την αληθεια.
Επειδη ρωτησες για Ναξο (διαβασε ιστοριες στο φορουμ επισης ):
Γυριζεται ανετα σε μια εβδομαδα και δεν βαριεσαι..τουναντιον δεν τα προλαβαινεις και ολα.
Παραλιες στη νοτια πλευρα =λευκη αμμος ,γαλαζοπρασινα νερα ..εκτεινονται πολυ σε μηκος ..οποτε παντα βρισκεις καπου να καθησεις ..χωρις να ειναι ο ενας πανω στον αλλο (πλην Αγιου Προκοπιου +Αγ. Αννας ισως)
Αρκετα γραφικη Χωρα με πολλες επιλογες σε φαγητο-καφε-ποτο.
Ομορφη και οχι καταξερη ενδοχωρα με γραφικα χωρια .
Καλο φαγητο.
Μπορειτε να κανετε περασμα απο Παρο ή Κουφονησια μεσα στο 8ημερο (υπαρχει συνδεση)..και κανουν και ημερησιες στα Κουφονησια ,αν δε θελετε να διανυκτερευσετε εκει.
Περαν της Ναξου ..δεν μπορω και να μη συμφωνησω με τις προτασεις που εγιναν για Μηλο.Κατ εμε θα μεινετε πολυ ευχαριστημενοι.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
ikarialover πολύ ωραία η γνώμη σου και μου άρεσε έτσι όπως τα ξεχώρισες:) 2 ζευγάρια θα είμαστε:) Πήγες Μήλο??? Αν ναι δώσε μου κ εσύ κάποιες πληροφορίες να τις μαζέψω όλες και αποφασίζουμε.
Λάτρεψα τη Μήλο. Θεωρώ ότι έχει από τις ομορφότερες παραλίες στην Ελλάδα... Εγώ είχα μείνει για 4 νύχτες, νομίζω όμως ότι σε 8 νύχτες θα έχετε χρόνο να δείτε τις παραλίες πιο χαλαρά και με την άνεσή σας, γιατί εγώ έτρεχα λίγο για να τις δω όλες (έχει παρα πολλές)! :surf1:

Το νησί έχει πολύ καλό φαγητό, ωραία μπαράκια και νομίζω ότι πραγματικά είναι ό,τι πρέπει για δύο ζευγάρια. Τον Ιούλιο δεν γίνεται ούτε χαμός, αλλά ούτε είναι και νέκρα..Εγώ είχα πάει γύρω στις 20 Ιουνίου και φυσικά δεν είχε πολύ κόσμο, αλλά και πάλι δεν αισθανόσουν μόνος! Και φυσικά το νησί έχει πολλά αξιοθέατα που σχετίζονται με το ανάγλυφό του και το ηφαιστειακό του υπέδαφος (κατακόμβες, πετρώματα κτλ.)

Αν τελικά πάτε, θεωρώ απαραίτητο να κάνετε το γύρο του νησιού με καραβάκι, όπως προείπα. Είναι μοναδική εμπειρία. Παρόλο που υπάρχουν αρκετά καραβάκια, εγώ πήγα με ένα ιστιοπλοικό (γύρω στα 50 ευρώ το άτομο πριν από 3 χρόνια) το οποίο κατέβαζε φουσκωτό και σε ομάδες των 5 ατόμων σε πήγαινε μέσα σε θαλλάσιες σπηλιές, από όπου βουτούσες σε καταγάλανα νερά.

Ήταν αυτό:
Andromeda Yachting | Home
Θα πειστείς από μόνη σου, αν δεις τις φωτογραφίες!!

Η Μήλος έχει πάρα πολλά καταλύματα. Ανάλογα την περίοδο κυμαίνονται και οι τιμές. Αν τελικά το αποφασίσετε για εκεί, εδώ είμαστε :p Η χώρα έχει υπέροχη θέα, εμένα μου θύμισε λίγο από Σαντορίνη. Πολλοί προτιμούν να μείνουν στο λιμάνι, τον Αδάμαντα, γιατί εκεί είναι και τα περισσότερα μπαράκια/εστιατόρια/καφέ. Πάντως, θεωρώ ότι καλύτερα είναι να έχετε αμάξι, γιατί πολλές παραλίες δεν είναι προσβάσιμες με τα λεωφορεία.

Ελπίζω να σε βοήθησα ;)
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Και μενα αυτο με τη ραιαν για Παφο..μετα Πατρα ..μετα Ιονιο ..μου φαινεται λιγο μανουρικο ..να πω την αληθεια.

Και το Λάρνακα, Ελ.Βενιζέλος ,Πειραιάς, 4-5 ώρες καράβι δεν το λες ξεκούραστο... Όπου και να πάνε όμως μια χαρά θα περάσουν γιατί έχουν πολλές μέρες στη διάθεσή τους!
 

nkltta

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
KLEOPATRA όντως θα μας είναι πολύ κουραστικό.. το έψαξα τώρα και δεν βολεύει καθόλου..
ikarialover σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες..όταν πήγες Μήλο πήρες μηχανάκι???
Τώρα μένει να καταλήξουμε που θα πάμε:)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όπως γνωρίζετε οι πτήσεις απευθείας σε νησιά από Κύπρο είναι πολύ σπάνιες. Άσε που για να έρθουμε Αθήνα χρειαζόμαστε 200 ευρώ το άτομο το εισιτήριο.
Mε τα ίδια περίπου χρήματα μπορείς να πας απευθείας από Λάρνακα-Μύκονο/Σαντορίνη με Aegean.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
KLEOPATRA όντως θα μας είναι πολύ κουραστικό.. το έψαξα τώρα και δεν βολεύει καθόλου..
ikarialover σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες..όταν πήγες Μήλο πήρες μηχανάκι???
Τώρα μένει να καταλήξουμε που θα πάμε:)
Είχα νοικιάσει αμάξι, υπάρχουν προσφορές μαζί με την ενοικίαση δωματίου. Ενδεικτικά, είχα πληρώσει 30 ευρώ το δίκλινο μαζί με αμάξι ανά ημέρα (αλλά για 20 Ιουνίου και πριν τρία χρόνια..). Ψάξτε το!
 

nkltta

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
North66 το κοίταξα κ αυτό που μου πες αλλά το αποκλείσαμε γιατί το άλλο ζευγάρι έχει πάει Σαντορίνη.. Μύκονο δεν το θέλουμε..
Προτιμάμε κάπου που θα είναι λίγο πιο ήρεμα τα πράγματα...
ikarialover θα το ψάξω αυτό που μου πες για τις προσφορές..ευχαριστώ πάντως
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.100
Likes
41.347
Στη Σίφνο πήγα το '98, ίσως άλλαξαν τα πράγματα από τότε, πάντως όταν πήγα δεν θα έλεγες ότι είχε νυχτερινή ζωή. Είχε όντως καταπληκτικά ατμοσφαιρικά μπαράκια και μια περαντζάδα στην Απολλωνία. Αλλά νυχτερινή ζωή με την έννοια να πας να πιεις και ν χορέψεις, δύσκολα τότε.

Η Σίφνος με μάγεψε κυρίως για αυτή της την ατμόσφαιρα, ειδικά το ηλιοβασίλεμα στο Κάστρο με κοκτεϊλάκι και η διαδρομή Απολλωνία-Αρτεμώνας με τα πόδια στο σούρουπο ήταν όνειρο.
Συμφωνώ απόλυτα γι' αυτό και πάω κάθε καλοκαίρι τα τελευταία 3 χρόνια αδειάλειπτα για αυτούς ακριβώς τους λόγους! Να συμπληρώσω το καταπληκτικό φαγητό και ότι αποφεύγεις τις ορδές πιτσιρικαρίας τύπου Πάρος και ό,τι αυτό συνεπάγεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.262
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom