Κούβα ΚΟΥΒΑ

Pantelicio

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η χώρα είναι πανέμορφη, η Αβάνα απλά υπέροχη, οι κάτοικοι το κάτι άλλο, οι περισσότεροι εύθυμοι και φιλικότατοι (ειδικά αν είσαι Έλληνας, εκεί η χώρα έχει ακόμη πολύ καλή φήμη). Αν διαβάσεις μερικές ιστορίες εδώ θα καταλάβεις. Η χώρα είναι ασφαλέστατη για τον τουρίστα, περισσότερο ίσως και από χώρες της Δυτικής Ευρώπης, αρκεί να τηρείς βέβαια κάποιους βασικούς κανόνες ασφαλείας όπως κάνει κανείς σε οποιοδήποτε ταξίδι στο εξωτερικό. Βοηθάει πάρα πολύ αν ξέρεις έστω και κάποια βασικά ισπανικά. Να πας οπωσδήποτε και μην το καθυστερείς γιατί η Κούβα αλλάζει!
 

Skydream

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Πάσχα στην Κούβα

Καλημέρα στους φίλους και ταξιδώτες της Κούβας

Είμαι νέο μέλος και με μεγάλη χαρά διαβάζω οτι ο προορισμός αυτός είναι ταξίδι ζωής για πολλούς από εμάς (και ένα μεγάλο σχολείο μπορώ να προσθέσω)...

Είχα την τύχη να ζήσω στην Κούβα για 2 χρόνια -συγκλονιστική εμπειρία- και θα χαρώ να συνεισφέρω και εγώ με τη σειρά μου στο forum...

To επόμενο ταξίδι μου στην Κούβα θα είναι στις 13 Απριλίου για το γάμο φίλων μου στον Ναό του Αγίου Νικολάου στην Αβάνα.. :)
Όσοι θα είστε εκείνη την περίοδο θα χαρώ να περπατήσουμε μαζί στην Αβάνα!

Αγγελική
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλημέρα στους φίλους και ταξιδώτες της Κούβας

Είμαι νέο μέλος και με μεγάλη χαρά διαβάζω οτι ο προορισμός αυτός είναι ταξίδι ζωής για πολλούς από εμάς (και ένα μεγάλο σχολείο μπορώ να προσθέσω)...

Είχα την τύχη να ζήσω στην Κούβα για 2 χρόνια -συγκλονιστική εμπειρία- και θα χαρώ να συνεισφέρω και εγώ με τη σειρά μου στο forum...

To επόμενο ταξίδι μου στην Κούβα θα είναι στις 13 Απριλίου για το γάμο φίλων μου στον Ναό του Αγίου Νικολάου στην Αβάνα.. :)
Όσοι θα είστε εκείνη την περίοδο θα χαρώ να περπατήσουμε μαζί στην Αβάνα!

Αγγελική
A....αυτά είναι!

α. φυσικά χρειαζόμαστε άτομα σαν εσένα - οι πληροφορίες/απορίες για Κούβα δεν τελειώνουν ποτε!
β. δεν γράφεις έτσι σαν ιστορίες, διαφορα που έχεις ζήσει εκεί και μπορεί να σου έκαναν εντύπωση που ίσως δίνουν και επιπλέον πληροφορίες σε εμάς; (όπως μερικές ιστορίες του μέλους Yorgos δηλαδή).
 

taleporos

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αβάνα
ΟΚ,σου έστειλα friend request, είμαι η Μ... ίσως πάρεις και τα μηνύματα μαζεμένα....Δε γυρνάω, φεύγω για Αβάνα την Πέμπτη!! Αυτά σου έλεγα και στα μηνύματα, τελευταίας στιγμής απόφαση, αν και όπως συνειδητοποίησα Κούβα-για πρώτη φορά- και τελευταία στιγμή είναι λίγο challenge...και εκτός από στέγη για τις πρώτες μέρες και κανα δυό επαφές, ούτε πρόγραμμα ούτε τίποτε. Μάλλον καλύτερα έτσι, έχει και το σασπένς του το ταξίδι! Αντε να τα πούμε και πιο αναλυτικά
Το καλοκαίρι πετάω και γω σόλο για Αβάνα... θα ήθελα πληροφορίες απο το ταξίδι... που θα σε βρώ; (δεν εχω ακομα 20 μνματα)
 

taleporos

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αβάνα
Καλημέρα στους φίλους και ταξιδώτες της Κούβας

Είμαι νέο μέλος και με μεγάλη χαρά διαβάζω οτι ο προορισμός αυτός είναι ταξίδι ζωής για πολλούς από εμάς (και ένα μεγάλο σχολείο μπορώ να προσθέσω)...

Είχα την τύχη να ζήσω στην Κούβα για 2 χρόνια -συγκλονιστική εμπειρία- και θα χαρώ να συνεισφέρω και εγώ με τη σειρά μου στο forum...

To επόμενο ταξίδι μου στην Κούβα θα είναι στις 13 Απριλίου για το γάμο φίλων μου στον Ναό του Αγίου Νικολάου στην Αβάνα.. :)
Όσοι θα είστε εκείνη την περίοδο θα χαρώ να περπατήσουμε μαζί στην Αβάνα!

Αγγελική
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα πάω σύντομα.....
ΟΚ,σου έστειλα friend request, είμαι η Μ... ίσως πάρεις και τα μηνύματα μαζεμένα....Δε γυρνάω, φεύγω για Αβάνα την Πέμπτη!! Αυτά σου έλεγα και στα μηνύματα, τελευταίας στιγμής απόφαση, αν και όπως συνειδητοποίησα Κούβα-για πρώτη φορά- και τελευταία στιγμή είναι λίγο challenge...και εκτός από στέγη για τις πρώτες μέρες και κανα δυό επαφές, ούτε πρόγραμμα ούτε τίποτε. Μάλλον καλύτερα έτσι, έχει και το σασπένς του το ταξίδι! Αντε να τα πούμε και πιο αναλυτικά
Μάλλον θα σας χρειαστώ όλους...:D
Πετάω για Αβάνα με Aeroflot στις 30/7 και θα κάτσω 9 ημέρες! Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια (έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα από το site - μα διψάω για περισσότερη Κούβα)
 

lakelady

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Tαλαίπωρε (γιατί έτσι?:lol:.........), ρώτα ό, τι θες. Είναι απ'τα ταξίδια που ευχαριστήθηκα όσο λίγα! Με το που έφυγα έχω φαγωθεί να ξαναπάω και σύντομα, γιατι σε 10 μέρες που έμεινα εγώ μια τζούρα μόνο παίρνει κανείς απο Κούβα. Δεν ξέρω αν μιλάς ισπανικά, αν όχι μια που έχεις καιρό μέχρι το καλοκαίρι, αξίζει να κάνεις μια προσπάθεια να μάθεις έστω και λίγα...κάνει μεγάλη διαφορά στην Κούβα αυτό.
 

taleporos

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αβάνα
Tαλαίπωρε (γιατί έτσι?:lol:.........), ρώτα ό, τι θες. Είναι απ'τα ταξίδια που ευχαριστήθηκα όσο λίγα! Με το που έφυγα έχω φαγωθεί να ξαναπάω και σύντομα, γιατι σε 10 μέρες που έμεινα εγώ μια τζούρα μόνο παίρνει κανείς απο Κούβα. Δεν ξέρω αν μιλάς ισπανικά, αν όχι μια που έχεις καιρό μέχρι το καλοκαίρι, αξίζει να κάνεις μια προσπάθεια να μάθεις έστω και λίγα...κάνει μεγάλη διαφορά στην Κούβα αυτό.
Όχι η αλήθεια είναι ότι δεν το μιλώ το ισπανικό, αλλά γιατί κάνει διαφορά; Επίσης μιας και πήγες και συ μόνη σου, και έκαστες ένα 10ήμερο (όσο περίπου και εγώ) τι θα μου πρότεινες να κάνω, να δω, να αποφύγω κλπ κλπ. Στο προφίλ μου έχω και το msn και το skype μου για περαιτέρω πληροφορίες αν το ήθελες. Θα μου ήταν πολύ χρήσιμα όλα αυτά...μιας και το θεωρώ ταξίδι ζωής!! Προς το παρόν φεύγω για Ρώμη, να πάρω μια 3ήμερη τζούρα από Ευρωπαϊκό αέρα και την Δευτέρα, θα είμαι όλο αυτιά, για λίγο άρωμα Κούβας!!!
 

lakelady

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κάνει διαφορά στην επικοινωνία με τους ανθρώπους της Κούβας-που είναι ένας από τους λόγους για τέτοιο ταξίδι! Και θα σε διευκολύνει και θα σου κάνει τη διαμονή πιο ευχάριστη. ΟΚ, θα σου στείλω μήνυμα, ό, τι θες ρώτα. Καλά να τα περάσεις στη Ρώμη!
 

endrasei

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας.
Σε λίγες ημέρες φεύγω για Κούβα Αβάνα. Το tour το έχω σχεδόν έτοιμο άλλα μου μένουν κάποιες λεπτομέρειες που εσείς έχετε ταξιδέψει στη Αβάνα και έχετε πιο πολλές εμπειρίες.
Λοιπόν, Θέλουμε να πάμε Cayo Coco. Από Αβάνα, υπάρχει κάποιο σκάφος η ferry boat που μπορεί να μας πάει για Cayo Coco? Θέλουμε μονοήμερη Tour για Cayo coco.
Και ακόμα, Για Cayo Largo, πως μπορούμε να πάμε εκεί.
Που μπορούμε να απευθυνθούμε στην Αβάνα ?
 

haris_g

Member
Μηνύματα
32
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
καλημέρα σας,
Λεω να παω την βολτίτσα μου τον Αυγουστο μέχρι του Κούβα για λίγες μερες...
Εμένα που λέτε, μου αρεσουν τα πούρα... :) θα ήθελα αν γίνεται και κάποιος πήγε πρόσφαρα εκεί να μου στείλει ενα PM. Βασικά οι ερωτήσεις μου είναι
1. τα Πούρα υπάρχουν μονο σε συγκεκριμένα καταστήμαρα η στα εργοστάσια παραγωγής τους.
2. Πόσα στοιχίζουν περίπου κάποια καλά πουρα montechristo , cohiba (δεν λεω για τα silgo 6, η άλλα παρόμοια που γενικά είναι ακριβά πούρα)
3. Υπάρχει περίπτωση να μου πουλήσουν μούφα πούρα?? όπως και να κάνουμε πάντα υπάρχουν οι απομιμήσεις και εαν ναι, που τα πουλάνε αυτα??

Ευχαριστώ
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Καλησπέρα!
Πούρα θα βρεις σε εξουσιοδοτημένα πρατήρια. Στην Αβάνα ένα βρίσκεται κοντά στην Πλατεία Επανάστασης, νομίζω στην οδό Arroyo (μη σε πάρω όμως και στο λαιμό μου!!!) -εγώ από εκεί είχα προμηθευτεί αλλά επειδή ήμουν με οργανωμένο, μάς πήγε ο οδηγός και δεν μπόρεσα να προσανατολιστώ απόλυτα- και στο ξενοδοχείο που μέναμε (Melia Cohiba), στο εργοστάσιο πούρων στο Πινάλ ντε Ρίο και στο Βαραδέρο στο ξενοδοχείο (Melia Varadero). Δυστυχώς δεν ξέρω να σου αναφέρω άλλα :confused:
Για ένα πούρο cohiba έδωσα 2ο pesos και για ένα πουράκι (όχι πολύ μεγάλο) montechristo 6 pesos, αγόρασα και ένα κουτάκι με 20 πουράκια cohiba mini (στο μέγεθος τσιγάρου) γύρω στα 12 pesos και είχε και γύρω στα 14 και ήταν ελάχιστα πιο μεγάλα. Παντού παίζουν οι ίδιες τιμές, οπότε αν βρεις πάρε και μη σκεφτείς πως αλλού θα τα βρεις φθηνότερα.
Οι πλανόδιοι πουλάνε μούφα πούρα τα οποία μπορεί να είναι και επικύνδινα για την υγεία, στα πρατήρια δεν υπάρχει τέτοιος φόβος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom