ΚΡΗΤΗ !!!

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Παιδιά θα πάω το καλοκαίρι 7 μέρες Κρήτη (αφ: Ηράκλειο & αναχ: Χανιά) και θέλω να τα δω όλα. Τι μου προτείνετε?
 

olia-spiros

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
angelo_kav said:
Παιδιά θα πάω το καλοκαίρι 7 μέρες Κρήτη (αφ: Ηράκλειο & αναχ: Χανιά) και θέλω να τα δω όλα. Τι μου προτείνετε?

Φίλε άντζελο σε 7 μέρες δεν νομίζω να προλαβαίνεις ν τα δεις όλα!για Ηράκλειο δεν ξέρω,δεν έχω πάει.πόσες μέρες θα πας στα Χανιά;;;
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Δέν έκλεισα ακόμα ξενοδοχεία, μόνο αεροπορικά. Είμαι απο βόρεια Ελλάδα. Ακόμα δεν το εχω οργανώσει το ταξίδι μου. Βασικά θέλω να δω λίγο απ όλα...
 

Mpach

Member
Μηνύματα
48
Likes
38
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
Η Κρήτη είναι πάρα πολύ μεγάλη για να τη γυρίσεις, αλλά αξίζει να το προσπαθήσεις... Υπάρχει ένα βιβλίο και site με όλες τις παραλίες της Κρήτης. Εγώ το έχω πάρει, βλέπω τις εικόνες από τις παραλίες και πηγαίνουμε εκεί για να τις γνωρίσουμε.. Τα Χανιά είναι πολύ όμορφα, η παλιά πολή, η νυχτερινή ζωή επίσης, κορυφαίες παραλίες, είναι ο Μπάλος, το Ελαφονήσι, Φαλάσαρνα, Σούγια, στο Ρέθυμνο που έχει επίσης ωραία παλιά πόλη, η Μονή Πρεβέλης επίσης ήταν φανταστική πριν την κάψουνε, τώρα δεν έχω παέι, αλλά πρέπει να έχει επανέλθει, το Ηράκλειο είναι μεγαλούπολη, έχει τα ωραία του σημεία, ωραία παραλιακή, από Λασίθι, η Κολοκύθα στην Ελούντα, πρέπει να είναι πολύ ωραίες οι παραλίες κοντά στην Ερημούπολη, και φανταστικό βέβαια το Γαιδουρονήσι. Γενικά, η Κρήτη έχει άπειρες παραλίες, και τιρκουάζ, και γαλάζιες και πράσινες και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς, όρεξη να 'χεις... Κι επίσης έχει πάντα καλό καιρό...:D
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.884
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
παιδιά,υπάρχει κάποιο πρόσφατο τόπικ για Χανιά ,για πληροφορίες που θέλω για το διήμερο που θα έρθω τον Ιούνιο???
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Δέν έκλεισα ακόμα ξενοδοχεία, μόνο αεροπορικά. Είμαι απο βόρεια Ελλάδα. Ακόμα δεν το εχω οργανώσει το ταξίδι μου. Βασικά θέλω να δω λίγο απ όλα...
αν θάχεις ΙΧ και βάλεις τις παραλίες σε τελευταία προτεραιότητα σε 7 μέρες την γυρίζεις όλη.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
αν θάχεις ΙΧ και βάλεις τις παραλίες σε τελευταία προτεραιότητα σε 7 μέρες την γυρίζεις όλη.
Βοήθα λίγο παραπάνω όμως, τι αξίζει να δώ και τι να αφήσω.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Βοήθα λίγο παραπάνω όμως, τι αξίζει να δώ και τι να αφήσω.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
ξεκίνα από Ηράκλειο για τισ ανατολικές πόλεις (Ελούντα Σπι9ναλόγκα-ΆγιοΝικόλαο-Μονή Τοπλου- Βαί-Παλαίκαστρο -Ζάκρο, τράβα από τα νότια στην Ιεράπετρα-Βιάνο-Ηράκλειο(μέσω Βιάννου)-Ρέθυμνο-Αργυρούπολη-Κουρνάσ-Βρύσσεσ-Αρμένοι Καλύβες-Σούδα-Χανιά. μέχρι εδώ σου υπολογίζω 3 βράδια. αν βάλεις καθυστέρηση μουσείο Ηρακλειου, Κνωσσό , ίσως Σπιναλόγκα (αλλά τη βλέπεις κι από μακριά μη χάνεις χρόνο) τότε 4.
Κατόπιν τα Χανιά και το νομό του θάχεισ αρκετό χρόνο να τον δεις. το τι θα δεις τάχουμε γράψει πολλάκις. μη σπαταλήσεις το χρόνο σου στα Σφακιά.
βάλε σίγουρα το Ακρωτήρι με τα μοναστήρια, και τις παραλίες Φαλάσαρνα-Ελαφονήσι για μια γρήγορη βουτιά. φυσικά και την πόλη.
μετά τούτων τάχεις δει όλα...την επομένη θα σε ανεβάσω στο Ψηλορείτη
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
ξεκίνα από Ηράκλειο για τισ ανατολικές πόλεις (Ελούντα Σπι9ναλόγκα-ΆγιοΝικόλαο-Μονή Τοπλου- Βαί-Παλαίκαστρο -Ζάκρο, τράβα από τα νότια στην Ιεράπετρα-Βιάνο-Ηράκλειο(μέσω Βιάννου)-Ρέθυμνο-Αργυρούπολη-Κουρνάσ-Βρύσσεσ-Αρμένοι Καλύβες-Σούδα-Χανιά. μέχρι εδώ σου υπολογίζω 3 βράδια. αν βάλεις καθυστέρηση μουσείο Ηρακλειου, Κνωσσό , ίσως Σπιναλόγκα (αλλά τη βλέπεις κι από μακριά μη χάνεις χρόνο) τότε 4.
Κατόπιν τα Χανιά και το νομό του θάχεισ αρκετό χρόνο να τον δεις. το τι θα δεις τάχουμε γράψει πολλάκις. μη σπαταλήσεις το χρόνο σου στα Σφακιά.
βάλε σίγουρα το Ακρωτήρι με τα μοναστήρια, και τις παραλίες Φαλάσαρνα-Ελαφονήσι για μια γρήγορη βουτιά. φυσικά και την πόλη.
μετά τούτων τάχεις δει όλα...την επομένη θα σε ανεβάσω στο Ψηλορείτη
Είσαι καταπληκτικός... Κάπως έτσι φαντάζομαι το ταξίδι μου... Αλλά θέλω να πάω και σ ένα κρητικό γλέντι κάπου, δεν ξέρω πού ακριβώς... Για Μάλια & Χερσόνησο δεν λες τίποτα??
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Είσαι καταπληκτικός... Κάπως έτσι φαντάζομαι το ταξίδι μου... Αλλά θέλω να πάω και σ ένα κρητικό γλέντι κάπου, δεν ξέρω πού ακριβώς... Για Μάλια & Χερσόνησο δεν λες τίποτα??
Χερσόνησο Μάλια είναι τα πρώτα χωριά που θα συναντήσεις. Στη πρώτη να κάνεις μια βόλτα στον παραλιακό της (με τα πόδια) αξίζει. Βέβαια τα ωραία είναι το βράδυ...Μάλια δεν αξίζει να κάνεις στάση, εκτός από το αρχαίο παλάτι αλλά μόνο χαλάσματα έχει. εκεί βρέθηκαν πολλά χρυσά που βρίσκονται στο μουσείο Ηρακλείου. Για κρητικό γλέντι αν υπάρχει γιορτή τις μέρες
που θα είσαι να πας σε πανηγύρι. υπάρχουν και πολιτιστικές εκδηλώσεις,
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Χερσόνησο Μάλια είναι τα πρώτα χωριά που θα συναντήσεις. Στη πρώτη να κάνεις μια βόλτα στον παραλιακό της (με τα πόδια) αξίζει. Βέβαια τα ωραία είναι το βράδυ...Μάλια δεν αξίζει να κάνεις στάση, εκτός από το αρχαίο παλάτι αλλά μόνο χαλάσματα έχει. εκεί βρέθηκαν πολλά χρυσά που βρίσκονται στο μουσείο Ηρακλείου. Για κρητικό γλέντι αν υπάρχει γιορτή τις μέρες
που θα είσαι να πας σε πανηγύρι. υπάρχουν και πολιτιστικές εκδηλώσεις,
Αξίζει να πάω σε κάποιο χωριό ορεινό να μείνω μια ή δυο μέρες??
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αξίζει να πάω σε κάποιο χωριό ορεινό να μείνω μια ή δυο μέρες??
μπορείς να μείνεις στο Παλαίκαστρο το πρώτο βράδι, μετά που θάχεις κάνει αρκετά χλμ για να ξεκουραστείς.
έχει ένα πολύ καλό ντόπιο χρώμα στη πλατεία το βραδάκι γεμάτη με ουζερί. τα χωριά μας δεν έχουν τη γραφικότητα των χωριών πχ της Ηπείρου. θα χάσεις χρόνο, αλλά στην πορεία σου μένεις όπου νυχτωθείς.
προτίμησε τον old road όπου υπάρχει αντί τον εθνικό για να δεις περισσότερα. π.χ. Ηρακ-Μάλια old road
Χανιά-Φαλάσαρνα οποσδήποτε old παραλιακό μέχρι το Κολυμπάρι, για να περάσεις από Πλατανιά που διέλυσε τον ΠΑΟ φέτος-Μάλεμα (γερμανικό νεκροταφείο) κλπ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom