ΚΡΗΤΗ !!!

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.

Την αγάπησα πριν 29 χρόνια, όταν με στείλανε πάνω στο Ακρωτήρι Χανίων για την θητεία μου (20 μήνες). Από τότε μη "δικαιούμενος" αδείας διακοπών, από το αφεντικό μου (εμένα), αλλά μόνο αδείας επαγγελματικών ταξιδιών, τα κατάφερα να την ξαναδώ και ΞΑΝΑΕΡΩΤΕΥΘΩ το περασμένο Σάββατο. Προάγγελος η τυχαία συνάντηση με τον καθηγητή κ. Γραμματικάκη, σε μια επίσκεψή μας στο Μουσείο Μπενάκη (τελικά του λέω ..πες μας τι είναι η Κρήτη? και μας απαντά: ..ένας άλλος πλανήτης). Η δικαιολογία ήταν μια βάφτιση (εδώ δεν είχαμε πάει στο γάμο...). Τη παραμονή συνειδητοποιώντας τις δουλειές και εκκρεμότητες που άφηνα πίσω μου, υποσχόμουν στον εαυτό μου, ότι δεν θα το ξανακάνω ΠΟΤΕ. Τώρα που είμαι στην επιχείρησή μου εδώ και μισή ώρα, λέω ...ευτυχώς!!! (σκεφθήτε η επιστροφή μας πήρε 2 παρατάσεις)
Θα διηγηθώ, με αγάπη, σε συνέχειες, πολλά, αλλά για τώρα μόνο ένα και κλείνω:
Αγαπητή Εύη - Ρέθυμνο και Γιώργο - σύζυγε, είστε λεβεντιές!!! Σας ευχαριστούμε.
(συνεχίζεται)
 

Attachments

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Επιβεβαιώνεται αυτό που ήδη έχω γράψει για Εύη-σύζυγο : Προσωποποίηση φιλοξενίας
και όχι μόνο. Συγχαρητήρια
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
...δεν υπάρχουν λογια, για να ευχαριστησουμε τα παιδια... και σε εμας εδωσαν την καρδια τους...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Για σοβαρευτητε λιγο.....εγω θεωρω τον εαυτο μου τυχερη που μεσα απο αυτο το φορουμ γνωρισα τοσα σημαντικα παιδια.....
Χαιρομαι που φυγατε απο το νησι μου ευχαριστημενοι...για ολους εμας που γραφουμε πληροφοριες ειναι η καλλιτερη ανταμοιβη...

Περιμενουμε τη συνεχεια απο τα Χανια!!!!!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
...δεν υπάρχουν λογια, για να ευχαριστησουμε τα παιδια... και σε εμας εδωσαν την καρδια τους...
...κάνω μια παρένθεση και ευχαριστώ και την Βάρσα. Χάρη στο θέμα που ξεκίνησε πριν κάτι μήνες, απλά και αυθόρμητα και με όλον εκείνο τον καταρράκτη απαντήσεων, προτάσεων και σχολίων, μου έδωσε την πρώτη ιδέα μιας (καααποτε) επίσκεψης στη Κρήτη.
Λοιπόν, Μινωικές Γραμμές, ημερήσιο στο πήγαινε (11.00), αξιόπιστες και λειτουργικές, μας βοήθησαν να βγούμε πρώτοι. Δέσαμε, σωστά, στις 17.15 και ορμήσαμε προς Αρκάδι Ρεθύμνου. Ο δρόμος, τι να κάνουμε..επικίνδυνος, καμία σχέση με Αθήνα - Θεσ/νίκη, θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ. Στις 19.00 μπαίναμε στο Καψαλιανά Βίλατζ Οτελ και σε μισή ώρα, κουστουμαρισμένοι ευχόμασταν .."να σας ζήσουν". Ο χώρος εντυπωσιακός αλλά νομίζω, υπερβολικός. "Ασήμαντα" κτίσματα, ανακαινίζονται και μετατρέπονται σε "σκηνικό". Επιχειρηματικά θα μπορούσα να συμφωνήσω, αλλά μόνο κατ' αρχήν!!! Αν ο καθένας που βρίσκει ένα αγκωνάρι ή μια στρογγυλή πέτρα σύνθλιψης ελιών (πως λέγεται?) την κάνει αξιοθέατο, υπάρχει κίνδυνος "πληθωρισμού" από τέτοιου είδους ατραξιόν, οι οποίες συν τοις άλλοις χρεώνονται και πανάκριβα. Το ξέραμε (220 Ε τη βραδιά, 25 τμ. ψηλοτάβανο, ξύλινη σκαλίτσα, μισοπάταρο ξύλινο για το διπλό κρεβάτι) ακριβό αλλά η μόνη ξεκούραστη λύση. Δείπνο βάφτισης, εξαιρετικό (παρ' ότι κέτεριγκ), κάποια στιγμή μας προσφέρουν ...γαμοπίλαφο. Το βλέπω έτσι κουρκούτι ..απαπαπα λέω και κάνω μέγα λάθος. Το δοκίμασα αργότερα και το μετάνιωσα. Καταπληκτικό!!! Ο θησαυρός όμως της Κρήτης είναι οι άνθρωποι. Χαιρόμουν να βλέπω νοικοκυρεμένες οικογένειες με τα παιδιά τους, φιλικούς και φιλόξενους. Τους θαύμαζα να χορεύουν τους παραδοσιακούς χορούς τους, πατέρας με γιο, νέα κορίτσια, παλληκαράκια!!! Πετούσαν!!!
Κυριακή , ξύπνημα αργά, καύσωνας..."παραδοσιακό πρωινό" ... και επιστροφή στην αυθεντική Κρήτη. Συνάντηση με Ρέθυμνο+σύζυγο. Δεν λέω τίποτε παραπάνω. Μόνο τον ιδρώτα που ρίξανε μεσημεριάτικα κάτω από 38-40 Κελσίου, για να μας γυρνάνε στη πόλη
φτάνει. Να μην μας αφήνουν να φύγουμε και να μας κλείνουν νέα ραντεβού. Όλα από καρδιάς χωρίς ίχνος ιδιοτέλειας. Αργά το απόγευμα ξεκινήσαμε για Χανιά. Στο δρόμο σταματήσαμε για γιαούρτι με μέλι (αυθεντικά) στις Βρύσσες. Βρε σύντεκνοι το ξέρετε ότι πάσχετε από οδική σήμανση? Το προσπεράσαμε και αναγκαστήκαμε να γυρίσουμε πίσω!!
Όσο για τους Αρμένους (μας το είχαν και αυτό συστήσει) ..δεν το βρήκαμε !! Μετά μάθαμε
ρωτώντας ότι στρίβεις προς Καλύβες.
Χανιά!!!!! Ξενοδοχείο Δώμα!!!! Καμία σχέση με δήθεν...

(συνεχίζεται)
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
πολυ ευχαριστο που περασατε καλα στα μερη μας,και αλλη φορα μη διστασετε να ρθειτε να βρειτε κι εμας στα χανια,αλλα με το θεμα ''ολιγοημερες.....χανια''δεν θα ξαναχρειαστει κανεις βοηθεια για τα χανια....:bleh::bleh:!!!!!!!!!!!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αγαπητή Εύη - Ρέθυμνο και Γιώργο - σύζυγε, είστε λεβεντιές!!! Σας ευχαριστούμε.
Επειδη το εγραψες θα συμφωνησω και εγω απολυτα!!!! ;) Ελεγα να το αναφερω και εγω αλλα επειδη δεν ηξερα πως θα το επερναν καποιοι το κρατησα για τον εαυτο μου. Αλλα αφου βλεπω οτι πολλα μελη εχουν την ιδια εικονα για Ευη - Γεωργο εκφραζω και εγω την χαρα μου που σας γνωρισα παιδια!!! Να ειστε ετσι για παντα!!! Χαρουμενοι και αγαπημενοι!! ;)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Επειδη το εγραψες θα συμφωνησω και εγω απολυτα!!!! ;) Ελεγα να το αναφερω και εγω αλλα επειδη δεν ηξερα πως θα το επερναν καποιοι το κρατησα για τον εαυτο μου. Αλλα αφου βλεπω οτι πολλα μελη εχουν την ιδια εικονα για Ευη - Γεωργο εκφραζω και εγω την χαρα μου που σας γνωρισα παιδια!!! Να ειστε ετσι για παντα!!! Χαρουμενοι και αγαπημενοι!! ;)
Μανωλη σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια :oops::oops:
Την ιδια εικονα ακριβως εχουμε και για εσας....και θα χαρουμε πολυ να ερθετε παλι....μας το υποσχεθηκες....εγω δεν ξεχναω....!!!!!!

Θελουμε τη συνεχεια απο τα Χανια !!! Νομιζα οτι σε ειχαν ενημερωσει πως να πας στις Βρυσες...Τελικα στο Ταμαμ πηγες ????
Οσο για την υποδοχη που γραφεις αν ερχομαστε στο Βολο και η δικη σου θα ηταν αναλογη.....γνωριζοντας εσενα και την οικογενεια σου ειμαι απολυτα σιγουρη....
Για το ξενοδοχειο ....τι να πω....220 ευρω σε αυτο το χωριο...το θεωρω υπερβολη....
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Μανωλη σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια :oops::oops:
Την ιδια εικονα ακριβως εχουμε και για εσας....και θα χαρουμε πολυ να ερθετε παλι....μας το υποσχεθηκες....εγω δεν ξεχναω....!!!!!!

Θελουμε τη συνεχεια απο τα Χανια !!! Νομιζα οτι σε ειχαν ενημερωσει πως να πας στις Βρυσες...Τελικα στο Ταμαμ πηγες ????
Οσο για την υποδοχη που γραφεις αν ερχομαστε στο Βολο και η δικη σου θα ηταν αναλογη.....γνωριζοντας εσενα και την οικογενεια σου ειμαι απολυτα σιγουρη....
Για το ξενοδοχειο ....τι να πω....220 ευρω σε αυτο το χωριο...το θεωρω υπερβολη....
...λοιπόν το Δώμα στα Χανιά (διαβάστε το σαιτ του) είναι αληθινό!!! Όπως αληθινή αρχόντισσα είναι και η ιδιοκτήτρια!!! Το ίδιο και το κτίριο, που αγέρωχο αγναντεύει το πέλαγος. Ανοίγοντας το παράθυρο ο αέρας και η θάλασσα ορμάει στο διαμπερές δυαράκι (τέτοια είναι τα τρίκλινα εδώ) των 100 Ε. Όλα επαρκώς ποιοτικά, χωρίς υπερβολές και δήθεν. Το πρωινό δίδεται στον τελευταίο όροφο, "παρατηρητήριο" του κόλπου, σε χώρο εκθετήριο της μεγάλης συλλογής παλιών αντικειμένων που έχουν οι ιδιοκτήτες και είναι ότι πρέπει. Χαριτωμένη και ειλικρινής η πινακίδα: "θα ήταν ευχαρίστησή μας να σας ετοιμάσουμε ένα φρέσκο αυγό όπως εσείς το θέλετε". Σοβαροί, αριστοκράτες επαγγελματίες, μιας άλλης εποχής. Είναι "προγραμματισμένοι & δρομολογημένοι" να κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Εκεί θα ξαναπάω.
Το βραδάκι κάναμε περίπατο όλη την παραλία, μέχρι το πρώην Ξενία. Το δομημένο περιβάλλον, πανέμορφο σκηνικό. Τι να πουν άλλες νεότερες περιοχές που κυριαρχεί η αντιπαροχή, η νεοελληνική κακογουστιά, το φτηνιάρικο άρπακόλα, το ισόγειο-ταράτσα με τις "αναμονές"-μπετόβεργες ? Από την άλλη θέλει περισσότερη προσπάθεια από τους διαφόρους αρμοδίους και "αρμοδίους" για ποιότητα των επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στη περιοχή.
Τελικά φάγαμε σε παραθαλάσσιο στη Νέα Χώρα (καλά λέω?). Τίποτε αξιόλογο, δυστυχώς.
(συνεχίζεται)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
...λοιπόν το Δώμα στα Χανιά (διαβάστε το σαιτ του) είναι αληθινό!!! Όπως αληθινή αρχόντισσα είναι και η ιδιοκτήτρια!!! Το ίδιο και το κτίριο, που αγέρωχο αγναντεύει το πέλαγος. Ανοίγοντας το παράθυρο ο αέρας και η θάλασσα ορμάει στο διαμπερές δυαράκι (τέτοια είναι τα τρίκλινα εδώ) των 100 Ε. Όλα επαρκώς ποιοτικά, χωρίς υπερβολές και δήθεν. Το πρωινό δίδεται στον τελευταίο όροφο, "παρατηρητήριο" του κόλπου, σε χώρο εκθετήριο της μεγάλης συλλογής παλιών αντικειμένων που έχουν οι ιδιοκτήτες και είναι ότι πρέπει. Χαριτωμένη και ειλικρινής η πινακίδα: "θα ήταν ευχαρίστησή μας να σας ετοιμάσουμε ένα φρέσκο αυγό όπως εσείς το θέλετε". Σοβαροί, αριστοκράτες επαγγελματίες, μιας άλλης εποχής. Είναι "προγραμματισμένοι & δρομολογημένοι" να κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Εκεί θα ξαναπάω.
Το βραδάκι κάναμε περίπατο όλη την παραλία, μέχρι το πρώην Ξενία. Το δομημένο περιβάλλον, πανέμορφο σκηνικό. Τι να πουν άλλες νεότερες περιοχές που κυριαρχεί η αντιπαροχή, η νεοελληνική κακογουστιά, το φτηνιάρικο άρπακόλα, το ισόγειο-ταράτσα με τις "αναμονές"-μπετόβεργες ? Από την άλλη θέλει περισσότερη προσπάθεια από τους διαφόρους αρμοδίους και "αρμοδίους" για ποιότητα των επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στη περιοχή.
Τελικά φάγαμε σε παραθαλάσσιο στη Νέα Χώρα (καλά λέω?). Τίποτε αξιόλογο, δυστυχώς.
(συνεχίζεται)
Η Νεα Χωρα εχει δυο καταπληκτικα εστιατορεια....το Ακρογιαλι διαχρονικη αξια, και η Αγκυρα....με πολυ καλες γευσεις....ηταν η παλια μου γειτονια εκει...
Περιμενουμε τη συνεχεια.....με αγωνια βεβαια...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Η Νεα Χωρα εχει δυο καταπληκτικα εστιατορεια....το Ακρογιαλι διαχρονικη αξια, και η Αγκυρα....με πολυ καλες γευσεις....ηταν η παλια μου γειτονια εκει...
Περιμενουμε τη συνεχεια.....με αγωνια βεβαια...
...δεν ξέρω γιατί, ίσως 23.30, που φτάσαμε εκεί, ήταν αργά για Κυριακή βράδυ, όλα ήταν άδεια, πήγαμε σ' αυτό πάνω στο κυματοθραύστη, το μόνο που είχε 3-4 παρέες (ίσως λέγεται "μικρό λιμάνι" ??), αλλά τίποτε ιδιαίτερο. Τελικά Εύη έπρεπε να σου τηλεφ. συνέχεια. Έλα ντε όμως που με τον Χανιώτη Ξάδερφο που μας συνόδευε (ζει 50 χρόνια Αθήνα) και μέναμε και στο ίδιο ξενοδοχείο (αυτός μας πήγε), δεν μου έπεφτε λόγος. Άσε που όταν τόλμησα να πω "Ταμάμ" δεν το ξερε, άρα δεν υπήρχε!!Βέβαια σε επόμενη βόλτα πήγαμε να το δούμε από κοντά (ήταν Δευτ. μεσημέρι +35), καλό χρυσό θα είναι αλλά....θέλω αέραααα. Δεν εμπνεύστηκα να χωθώ εκεί μέσα. Αυτά με κάθε επιφύλαξη βέβαια, ίσως σε μη καύσωνα συνθήκες έλεγα άλλα. Μην ξεχνάμε ότι πέσαμε σε πολύ άσχημη κλιματική συγκυρία, που μας έκοψε, έτσι πολύ απλά τουλάχιστον ένα 30% της δραστηριότητας, διάθεσης και ευχαρίστησης τελικά
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
...δεν ξέρω γιατί, ίσως 23.30, που φτάσαμε εκεί, ήταν αργά για Κυριακή βράδυ, όλα ήταν άδεια, πήγαμε σ' αυτό πάνω στο κυματοθραύστη, το μόνο που είχε 3-4 παρέες (ίσως λέγεται "μικρό λιμάνι" ??), αλλά τίποτε ιδιαίτερο. Τελικά Εύη έπρεπε να σου τηλεφ. συνέχεια. Έλα ντε όμως που με τον Χανιώτη Ξάδερφο που μας συνόδευε (ζει 50 χρόνια Αθήνα) και μέναμε και στο ίδιο ξενοδοχείο (αυτός μας πήγε), δεν μου έπεφτε λόγος. Άσε που όταν τόλμησα να πω "Ταμάμ" δεν το ξερε, άρα δεν υπήρχε!!Βέβαια σε επόμενη βόλτα πήγαμε να το δούμε από κοντά (ήταν Δευτ. μεσημέρι +35), καλό χρυσό θα είναι αλλά....θέλω αέραααα. Δεν εμπνεύστηκα να χωθώ εκεί μέσα. Αυτά με κάθε επιφύλαξη βέβαια, ίσως σε μη καύσωνα συνθήκες έλεγα άλλα. Μην ξεχνάμε ότι πέσαμε σε πολύ άσχημη κλιματική συγκυρία, που μας έκοψε, έτσι πολύ απλά τουλάχιστον ένα 30% της δραστηριότητας, διάθεσης και ευχαρίστησης τελικά
Καλημερα και..... Καλο μηνα !!!!!
Συστησα το ταμαμ για τη καταπλικτικη του κουζινα...τις ψαγμενες γευσεις...και αυτο το συνδιασμο Κρητικης- Τουρκικης- Μικρασιατικης κουζινας...μπορεις να διαβασεις το σχολειο που εκανε ο φιλος manolism στο τοπικ Χανια ολιγοημερες διακοπες...και οι δυο αιθουσες ειναι κλιματιζομενες....
Τωρα η ταβερνα στη Νεα Χωρα μπορει να ηταν πανω στη θαλασσα να ειχε δροσια αλλα απο γευσεις......λογικο δεν ειναι ο ανθρωπος που ζει στην Αθηνα τοσα χρονια να μην τα ξερει ολα...αναλογα και τι σου αρεσει βεβαια....ειναι καποιοι που προτιμανε τα κλασικα και δεν δοκιμαζουν σπεσιαλιτε...
Οντως ειχε πολυ ζεστη αυτες τις ημερες αλλα...ηταν τοσο καλη η παρεα σας...που προσωπικα δεν μας πειραξε καθολου.....:clap::clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom