ΚΥΨΕΛΗ η γειτονιά των Εθνών

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Τι μου θυμησες ρε Aria. Ασχετο με την κυψελη. Στην Αγιου Μελετιου αλλα πολυ χαμηλα, κοντα στο σταθμο της Πλ. Αττικης, πηγαινα σ' ενα κλαμπ Λαδι στη Φωτια. Αυτο υπαρχει ακομα; Ξερει κανεις;

Επί της Λ.Ιωνίας ήταν ρε συ tripakia
πήραν φριτέζα που τηγανίζει χωρίς λάδι πλέον !! Λάδι τέλος :cool:.


Οσο αφορά τα club της Κυψέλης
Εδώ και χρόνια έχουν περάσει ΟΛΑ στα χέρια κυρίως Νιγηριανών οπότε καταλαβαίνετε τι γίνετε πλεόν Ενα βραδυ ανοικτό ,κανει ντου η ασφάλεια δεκα μερες μετα κλειστό
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Οσο αφορά τα club της Κυψέλης
Εδώ και χρόνια έχουν περάσει ΟΛΑ στα χέρια κυρίως Νιγηριανών οπότε καταλαβαίνετε τι γίνετε πλεόν Ενα βραδυ ανοικτό ,κανει ντου η ασφάλεια δεκα μερες μετα κλειστό
Σε μπουζούριασαν Χρήστο και τα ξέρεις από πρώτο χέρι? Έμαθες τουλάχιστον τίποτα για Νιγηρία όσο ήσουν μέσα με τις κοπέλες? Να γράψουμε κανά ταξιδιωτικό τιπ..
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Σε μπουζούριασαν Χρήστο και τα ξέρεις από πρώτο χέρι? Έμαθες τουλάχιστον τίποτα για Νιγηρία όσο ήσουν μέσα με τις κοπέλες? Να γράψουμε κανά ταξιδιωτικό τιπ..
Για Νιγηρία είναι παλιά ρε συ ,τα ξερουν όλοι
σήμερα έμαθα όμως για Ουγκάντα !!!!!!!!!!!!!!;)
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Όταν λες Lift? Εννοείς το club Lift? Στην Αγίου Μελετίου? Θα μου έκανε εντύπωση αν υπήρχε ακόμη ένας να το γνωρίζει εδώ μέσα :shock: :haha:
Αυτό εννοώ...!!!!R'n'B και Hip Hop στο φουλ!!!Νομίζω το άρθρο του Χρήστου τ αναφέρει ως Ασανσέρ..Έχουμε περάσει επικές στιγμές εκεί!!!!Πραγματικά κι εγώ θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει ακόμα!!!

Τι μου θυμησες ρε Aria. Ασχετο με την κυψελη. Στην Αγιου Μελετιου αλλα πολυ χαμηλα, κοντα στο σταθμο της Πλ. Αττικης, πηγαινα σ' ενα κλαμπ Λαδι στη Φωτια. Αυτο υπαρχει ακομα; Ξερει κανεις;
Λάδι στη Φωτιά!Τί θυμήθηκες τώρα!!!:haha:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ιερός Ναός Αγία Ζώνης .
Στο προαύλιο υπάρχουν 2 εκκλησίες η μικρή Αγία Ζώνη που αναστηλώθηκε γύρω στο 1857 απο τον Τότε Πρεσβευτή της Ρωσίας Αλέξανδρο Οζερώφ για να εκκλησιάζεται αυτός και η οικογένεια του .
Το σπίτι του ήταν το σημερινό κτήριο του Ασυλου Ανιάτων . Ο τάφος του Πρεσβη είναι σήμερα δίπλα σε αυτό το εκκλησάκι.

Η νεώτερη και μεγάλη εκκλησία εγκαινιάστηκε το 1927 και γιορτάζει 31 Αυγούστου .

Ομολογώ οτι τόσα χρόνια δεν είχα μπεί ποτέ μεσα στην εκκλησία.
Πολύ όμορφη και με υπέροχες Αγιογραφίες
Τα καλοκαίρια το προαύλιο γεμίζει παιδικές φωνές απο παιδάκια που τρέχουνα και παίζουν ανέμελα.
 

Attachments

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Αυτό εννοώ...!!!!R'n'B και Hip Hop στο φουλ!!!Νομίζω το άρθρο του Χρήστου τ αναφέρει ως Ασανσέρ..Έχουμε περάσει επικές στιγμές εκεί!!!!Πραγματικά κι εγώ θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει ακόμα!!!
Κάτσε να πάρω τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη να ρωτήσω. Γιατί, όπως είπε και ο Χρήστος, το είχαν κλείσει (όχι λόγω ντου, αλλά για κάτι παλιές καταγγελίες, από το 2009, για ηχορύπανση που πλέον "ωρίμασαν"). Αν είναι ανοιχτό, ψήνεσαι να πάμε για κανένα χορό? :clap:
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Επειδή δεν μπορώ να κάνω Edit σε ενημερώνω ότι άνοιξε ξανά την περασμένη εβδομάδα. Άντε... Τώρα που γυρίζει... Άλλη πληροφορία? :clap: :clap:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Στην καρδιά της Κυψέλης λειτουργεί εδώ και ένα χρόνο ένας πολυχώρος πολιτισμού που δημιουργήθηκε απο δυο ανθρώπους που έχουν βάλει σκοπό της ζωής τους να εκφράσουν ,μέσω αυτού , τις καλλιτεχνικές και ανθρωπιστικές ευαισθησίες τους.

Σκοπός της οικογένειας είναι να υπάρχει στην περιοχή ενας χώρος συγκέντρωσης και επικοινωνίας και ενα βήμα για να εκφραστούν άνθρωποι που θέλουν την βελτίωση του κοινωνικού τους γίγνεσθαι και των κοινωνικών τους αντιλήψεων .

Είχα την τιμή να γνωρίσω αυτούς τους δυο ανθρώπους ακριβώς στο ξεκίνημα του όλου εγχειρήματος .
Ανθρωποι καταξιωμένοι στον χώρο τους και στις δουλειές τους έκαναν πράξη αυτό που ήθελαν ,έναν πολυχώρο δικό τους που να μπορούν να γίνονται θεατρικές παραστάσεις ,μουσικές εκδηλώσεις ,εκθέσεις ζωγραφικής ,παρουσιάσεις βιβλίων ,ομιλίες ,σεμινάρια ,παρουσιάσεις ΜΚΟ .

Πρόγραμμα εκδηλώσεων και όποια άλλη πληροφορία στο site www.dieleusis.gr


awww.jointhecity.com_sites_default_files_imagecache_cooolstory_SYNOLO_20KELSOS.jpg


awww.lifo.gr_uploads_image_342858_dieleusi.jpg
 
D

Delmem9770

Guest
Υπάρχει καμιά αεροπορική με καλές τιμές για κυψέλη?

Πέρα από την πλάκα εμένα μ αρέσει πολύ να τις περπατώ κάτι περιοχές σαν την κυψέλη και τα πατησιά. Εxoyn την γοητεία του κινδύνου και της υποκουλτούρας με την άσχημη αρχιτεκτονική και τους ανθρώπους που έχουν μαζευτεί από όλα τα μέρη της γης.

Επίσης μας ενώνουν το 11 και το 4.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Υπάρχει καμιά αεροπορική με καλές τιμές για κυψέλη?

Πέρα από την πλάκα εμένα μ αρέσει πολύ να τις περπατώ κάτι περιοχές σαν την κυψέλη και τα πατησιά. Εxoyn την γοητεία του κινδύνου και της υποκουλτούρας με την άσχημη αρχιτεκτονική και τους ανθρώπους που έχουν μαζευτεί από όλα τα μέρη της γης.

Επίσης μας ενώνουν το 11 και το 4.
Πως μας ενώνει το 11 και το 4 :shock:.

Περί άσχημης αρχιτεκτονικής .....
Συμφωνώ μαζί σου αλλά να ήταν μόνο η Κυψέλη και τα Πατήσια άσχημα !!!!!
Ολη η Αθήνα ένα μάτσο χάλια είναι .
Το σύστημα της αντιπαροχής και η μεταφορά συντελεστή των δεκαετιών του 1960 -70 ήταν η ταφόπλακα για οτι ωραίο υπήρχε στην Αθήνα .
 
D

Delmem9770

Guest
Πως μας ενώνει το 11 και το 4 :shock:.

Περί άσχημης αρχιτεκτονικής .....
Συμφωνώ μαζί σου αλλά να ήταν μόνο η Κυψέλη και τα Πατήσια άσχημα !!!!!
Ολη η Αθήνα ένα μάτσο χάλια είναι .
Το σύστημα της αντιπαροχής και η μεταφορά συντελεστή των δεκαετιών του 1960 -70 ήταν η ταφόπλακα για οτι ωραίο υπήρχε στην Αθήνα .
Τα τρολλευ 11 και 4 που περνάνε από κυψέλη και παγκρατι.:haha:

Δεν το ξερα αυτο με το συστημα αντιπαροχης. Θα το ψαξω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.476
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom