Κάρπαθος Κάρπαθος: Ακριτική και Μοναδική

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ναι, το είδα, δράμα... Νομίζω ότι είδα τον Διακόφτη, ήρεμο και λαχταριστό, από το παράθυρο του αεροπλάνου...

Κατά τα άλλα, ήθελα να πω ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις συμβουλές και οδηγίες σου, οι οποίες αποδείχθηκαν όλες ανεξαιρέτως στρατηγικά σωστές και βοηθητικές! Το ίδιο και για το Karpathos application που έχει μέσα τα πάντα και συγκεντρωμένα, μεταξύ άλλων και πολλές πληροφορίες που στο google δεν μπορείς να βρεις.
Τίποτα δεν έκανα!
Να μας πεις τις εντυπώσεις σου για το νησί!!!
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλημέρα σε όλους,

επιτέλους έφτασε η μέρα που θα ξεκινήσω να έρχομαι- - μέσω Ηρακλείου - - και εγώ στην πανέμορφη Κάρπαθο.
Σάββατο βράδυ φτάνω και περιμένω πως κ πως.
Εμείς θα μείνουμε κοντά στο Λευκό, οπότε βάσει όλων των συζητήσεων που έχω διαβάσει εδώ μέσα θα πρέπει να προσαρμόσω κατά πολύ τις διαδρομές μου. Θα μείνουμε 26/8 βράδυ με 3/9....
Δυστυχώς αυτό που βλέπω τώρα το νησί έχει πολύ αέρα, ελπίζω να αλλάξει κάτι μέχρι να έρθουμε.
Εννοείται οτι θα πάμε στις γνωστές παραλίες αλλά θα προτιμήσουμε και τις πιο ήσυχες από πλευράς κόσμου.
Μπορεί να προτείνει κάποιος για φαί;

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να σας δω στο νησί
 

Chrisoulaf

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα,
θα βρίσκομαι στην Καρπαθο αρχές του Οκτώβρη για 6 ημέρες.
Πού είναι καλύτερα να επιλέξουμε να μείνουμε; Θέλουμε κάτι ήσυχο, γραφικό, με θάλασσα πολύ κοντά και να υπάρχει κάτι και το βράδυ να πάμε με τα πόδια αν δε θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το αυτοκίνητο.
Σκετόμουν την Αμοοπή, που από ότι είδα να γράφουν κάποιοι είναι η παραλία που δεν την πιάνει ποτέ ο αέρας.
Επίσης, να ρωτήσω γίνονται οργανωμένες πεζοπορίες τέτοια περίοδο;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.045
Επίσης, να ρωτήσω γίνονται οργανωμένες πεζοπορίες τέτοια περίοδο;
Στην επίσκεψή μου με τον ορειβατικό στη Κάρπαθο με βάση όμως το Διαφάνι, οδηγός μας ήταν η Ευαγγελία από το http://www.ecotourism-karpathos.com/en/. Κάναμε διαδρομές στη Σαρία, Όλυμπος - Βρυκούντα και Βρυκούντα - Διαφάνι. Τιμές δεν γνωρίζω.
 

Chrisoulaf

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλημέρα,
θα βρίσκομαι στην Καρπαθο αρχές του Οκτώβρη για 6 ημέρες.
Πού είναι καλύτερα να επιλέξουμε να μείνουμε; Θέλουμε κάτι ήσυχο, γραφικό, με θάλασσα πολύ κοντά και να υπάρχει κάτι και το βράδυ να πάμε με τα πόδια αν δε θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το αυτοκίνητο.
Σκετόμουν την Αμοοπή, που από ότι είδα να γράφουν κάποιοι είναι η παραλία που δεν την πιάνει ποτέ ο αέρας.
Επίσης, να ρωτήσω γίνονται οργανωμένες πεζοπορίες τέτοια περίοδο;
Ωραία είναι η περιοχή εκείνη, δεν ξέρω τι παίζει στις 6 Οκτωβρίου βέβαια. Ομως είναι και κοντά στα πηγάδια και η θάλασσα πολύ κοντά σε πολλά καταλύματα.

Η Ευαγγελία που σου πρότειναν είναι όντως ειδικός ιδίως για τη βόρεια Κάρπαθο.
Υπάρχει και ο όμιλος φίλων βουνού και θάλασσας, που νομίζω αυτήν την περίοδο οργανώνουν το πρόγραμμα τους.
Φαντάζομαι ότι δεν έχεις κατεβάσει το Karpathos application, διαφορετικά θα είχες δει αρκετά από αυτά ηδη εκεί.
Οτι άλλο χρειαστείς, ρώτησε ξανά.
 

katerinant

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπερα σε ολους! σκεφτομασταν με το αγορι μου το καλοκαιρι να παμε καρπαθο για 6 μερες αεροπορικως!αλλα δεν θα χουμε αμαξι!μπορουμε με τα κτελ και τα καικια να κανουμε πραγματα?θα μενουμε στον sunrise μαλλον...ευχαριστω πολυ
 

BillStavros89

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χθες κλείσαμε για διακοπές στην Κάρπαθο με τη κοπέλα μου. Επιλέξαμε να μείνουμε στα Πηγάδια μιας και όπως διάβασα εκεί έχει και την περισσότερη ζωή.
Επειδή θα έρθουμε αεροπορικώς, λέμε να νοικιάσουμε για κάποιες μέρες αυτοκίνητο από εκεί. Με μια μικρή έρευνα που έχω κάνει οι τιμές για μέσα/τέλη Αυγούστου κυμαίνονται στα 40-50 ευρώ, πόσες μέρες θεωρείτε ότι είναι καλό να νοικιάσουμε αυτοκίνητο? Επίσης, με τις συγκοινωνίες (λεωφορείο) μπορείς να δεις πράγματα και αν ναι τι? Στη Σαρία αξίζει να πάμε μονοήμερη με καραβάκι και αν ναι τι κόστος έχει?
Ευχαριστώ πολύ
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.045
Στη Σαρία αξίζει να πάμε μονοήμερη με καραβάκι και αν ναι τι κόστος έχει?
Κατά τη γνώμη μου η εκδρομή στη Σαρία αξίζει. Το ιδανικό είναι να κάνετε και μια μικρή πεζοπορία. Κοστίζει γύρω στα 20 ευρώ, τα καΐκια αναχωρούν από το Διαφάνι και στη τιμή περιλαμβάνεται και ένα πιάτο φαγητό κρέας ψητό που το ετοιμαζει ο βαρκαρης εκεινη την ώρα.
 

to_poulaki

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Καλησπέρα, καιρό είχα την Κάρπαθο στην άκρη του μυαλού μου και επιτέλους φέτος θα καταφέρουμε να την επισκεφτούμε. Από 23 Αυγούστου και για 14 ολόκληρες μερούλες! Διάβασα λεπτομερώς όλα τα ποστς αλλά δεν είμαι σίγουρη για τη διαμονή. Σκέφτομαι να μοιράσω τις μέρες σε δυο μέρη για να είναι κάπως πιο ξεκούραστα. Τι μου προτείνετε; Σκέφτομαι για Πηγάδια και Όλυμπο, αλλά πόσες μέρες στο καθένα;;
 

Providen

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα,
θα βρίσκομαι στην Καρπαθο αρχές του Οκτώβρη για 6 ημέρες.
Πού είναι καλύτερα να επιλέξουμε να μείνουμε; Θέλουμε κάτι ήσυχο, γραφικό, με θάλασσα πολύ κοντά και να υπάρχει κάτι και το βράδυ να πάμε με τα πόδια αν δε θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το αυτοκίνητο.
Σκετόμουν την Αμοοπή.../QUOTE]

Γεια σας,
Θα επισκεφτούμε την Κάρπαθο τέλη Σεπτεμβριου μέχρι αρχες Οκτωβρίου.
Ψαχνουμε αυτο ακριβως που ανέφερε η Crisoulaf παραπάνω.
Υπάρχει αλλο τέτοιο μερος στην Κάρπαθο ;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

_georgia_

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους και στον γκουρού της Καρπάθου Αντωνή επίσης!
Βρίσκουμε καλή τιμή για διαμονή την τελευταία εβδομάδα του Ιουλίου, στον Λευκό... Είδα τις προτάσεις του Αντώνη σε προηγούμενα σχόλια, είδα ότι είναι αρκετά μακρυά από τα Πηγάδια, οτι για να πας στις νότιες παραλιες θα περάσεις από Πηγάδια ούτως ή άλλως, το ερώτημα είναι να το απορρίψω εντελώς? Εκτός απο ταβέρνες δεν έχει κάτι άλλο? Ενα χαλαρό ποτό ή ενα παγωτό πχ???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.399
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom