Κάρπαθος Κάρπαθος: Ακριτική και Μοναδική

_georgia_

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και πάλι!
Η σημερινή ερώτησή μου είναι για τιμή ενοικίασης αυτοκινήτου, τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου. Οι τιμές συνήθως κυμαίνονται στα 45€/ημέρα ή παίζει να βρούμε και κάτι χαμηλότερο; Να ψάξω κι άλλο;
Ευχαριστώ πολύ!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπέρα σε όλους και στον γκουρού της Καρπάθου Αντωνή επίσης!
Βρίσκουμε καλή τιμή για διαμονή την τελευταία εβδομάδα του Ιουλίου, στον Λευκό... Είδα τις προτάσεις του Αντώνη σε προηγούμενα σχόλια, είδα ότι είναι αρκετά μακρυά από τα Πηγάδια, οτι για να πας στις νότιες παραλιες θα περάσεις από Πηγάδια ούτως ή άλλως, το ερώτημα είναι να το απορρίψω εντελώς? Εκτός απο ταβέρνες δεν έχει κάτι άλλο? Ενα χαλαρό ποτό ή ενα παγωτό πχ???
Καλησπέρα!!!

Αυτά που λες τα έχει, μια χαρά είναι αν θες κάτι τόσο χαλαρό! Απλώς να είσαι προετοιμασμένη. Εντάξει, στη χειρότερη, αν έχετε αμάξι, μπορείτε να μετακινηθείτε, διαφορετικά 1-2 καφέ κλπ έχει που φαντάζομαι θα είναι ανοιχτά μέχρι νωρίς το βράδυ.
 
D

Delmem34770

Guest
Καλησπέρα κι από εμένα. Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες που βρήκα εδώ. Πέρασα αρκετή ώρα διαβάζοντας τα πάντα και κρατώντας σημειώσεις :)
Επειδή χάθηκα λίγο, θα ήθελα την εξής βοήθεια. Σκεφτόμαστε να πάμε Κάρπαθο για 1 εβδομάδα (μπορεί και 11 ημέρες) μετά τον 15αύγουστο. Θα είμαστε με μηχανή που πάει και χώμα και πολύ όρεξη για εξερεύνηση του νησιού και πεζοπορίες (που απ ότι είδα υπάρχουν πολλά μονοπάτια). Επειδή δεν έχω ιδέα από το τι παίζει γενικά, προσπαθώ να καταλάβω ποια θα ήταν μία καλή επιλογή για διαμονή. Ψάχνω κάτι που να βολεύει από άποψη διαδρομών, αλλά αν μία μέρα βαρεθούμε να πάρουμε τους δρόμους, να έχει και κοντινές επιλογές. Καμία ιδέα?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
To νησί δεν ειναι δα και τόσο μεγάλο. Εμείς είχαμε κάνει διαδρομές με βάση το Διαφάνι. Μία στο νησί της Σαρίας, μία Όλυμπο - Αυλώνα - Άγιο Ιωάννη και μια τελευταία Άγιο Ιωάννη - Διαφάνι. Οπότε δύο τρεις μέρες σίγουρα γεμίζεται στο Διαφάνι. Ρίξτε μια ματιά σε wikiloc κοκ για διαδρομές στο νησί. Αν τώρα δεν έχετε πείρα και θέλετε οδηγό, πριν δυο χρόνια υπήρχε μία πολύ ευγενική κοπέλα που προσέφερε τέτοιου είδους υπηρεσίες, η Ευαγγελία. Νομίζω ότι με γκουγκλάρισμα μπορείτε να την βρείτε.
 
D

Delmem34770

Guest
Triplover σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ξαναδιαβάζοντας όσα έγραψα, συνειδητοποίησα ότι παρέλειψα να αναφέρω ότι θέλουμε να λιώσουμε και στο μπάνιο και να ανακαλύψουμε όλες τις παραλίες! Επομένως, η διαμονή που ψάχνουμε ιδανικά θα θέλαμε να είναι κοντά σε κάποια παραλία, ώστε όταν βαριόμαστε να κουνηθούμε να μπορούμε να κάνουμε μπάνιο κάπου κοντά. Αλλά να βολεύει και ως τοποθεσία ως ορμητήριο για μηχανάδα και εξερεύνηση του νησιού.
Τέλος, τι εννοείς δεν είναι μεγάλο το νησί? Είναι το δεύτερο μεγαλύτερο στα Δωδεκάνησα, όχι?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Triplover σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ξαναδιαβάζοντας όσα έγραψα, συνειδητοποίησα ότι παρέλειψα να αναφέρω ότι θέλουμε να λιώσουμε και στο μπάνιο και να ανακαλύψουμε όλες τις παραλίες! Επομένως, η διαμονή που ψάχνουμε ιδανικά θα θέλαμε να είναι κοντά σε κάποια παραλία, ώστε όταν βαριόμαστε να κουνηθούμε να μπορούμε να κάνουμε μπάνιο κάπου κοντά. Αλλά να βολεύει και ως τοποθεσία ως ορμητήριο για μηχανάδα και εξερεύνηση του νησιού.
Τέλος, τι εννοείς δεν είναι μεγάλο το νησί? Είναι το δεύτερο μεγαλύτερο στα Δωδεκάνησα, όχι?
Ναι νομίζω ότι είναι το μεγαλύτερο μετά τη Ρόδο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι μεγάλο. Βασικά είναι μακρύ. Το μέγιστο μήκος είναι περίπου 60-70 χιλιόμετρα. Αυτό σημαίνει ότι είναι βαριά 1,5-2 ώρες. Δηλαδή περίπου ο χρόνος που θέλεις για να πας από Χανιά στο Ελαφονήσι ή στη Παλαιόχωρα. Τέλος πάντων, αφού θέλετε μπάνια, θα ξεκινούσα με μία λίστα των παραλιών που θα ήθελα να δω. Και με βάση αυτή τη λίστα, θα επιλέξετε τη διαμονή σας. Πάντως, για τον βορρά το Διαφάνι είναι μία καλή βάση.
 

Kostas_Souhdia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα! Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας!

Θα έρθω Κάρπαθο για πρώτη φορά φέτος. Έρχομαι μόνος κ ψάχνω για συμβουλές σχετικά με το που να μείνω.

Έρχομαι από Σουηδία για να χαλαρώσω και σκέφτομαι ότι τα Πηγάδια ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή γι' αυτό. Το καλύτερο μάλλον θα ήταν ένα μικρότερο μέρος με σχετικά μικρές αποστάσεις για τις παραλίες (λίγοτερο από 30 λεπτά με αμάξι προς πχ Απέλλα) και κανένα καφέ/μπαρ για καμία ήρεμη μπύρα το νωρίς το βράδυ. Το αγαπημένο μου νησί μέχρι τώρα είναι οι Φούρνοι Κορσεών αλλά μαγεύτηκα από τις φωτογραφίες της Καρπάθου.

Έχετε καμία πρόταση σχετικά με περιοχή για διαμονή;;;
Γενικά επίσης δεν είμαι φαν τον πολυσύχναστων παραλιών κ όσο πιο ερημικές τόσο το καλύτερο. Αν έχετε και καμία πρόταση για ερημική παραλία που είναι προσβάσιμη με πεζοπορία θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ!!! /Κώστας
 

Eleni_Val

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα κι από μένα... Μέσα Ιουλίου θα επισκεφθούμε την Κάρπαθο για 4 ημέρες, με την 3 ετών κόρη μας. Θα έχουμε αυτοκίνητο και θα γυρίσουμε όσο μπορούμε.
Θα ήθελα να μάθω αν κάποιες από τις (βασικές) παραλίες είναι "απαγορευτικές" για μικρά παιδιά, από την άποψη της πρόσβασης (πχ. να πρέπει να αφήσεις το αυτοκίνητο μακριά και να περπατήσεις πολύ για να φτάσεις, ή να έχει κατάβαση από δύσκολο μονοπάτι κτλ).
 

Eleni_Val

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα κι από μένα... Μέσα Ιουλίου θα επισκεφθούμε την Κάρπαθο για 4 ημέρες, με την 3 ετών κόρη μας. Θα έχουμε αυτοκίνητο και θα γυρίσουμε όσο μπορούμε.
Θα ήθελα να μάθω αν κάποιες από τις (βασικές) παραλίες είναι "απαγορευτικές" για μικρά παιδιά, από την άποψη της πρόσβασης (πχ. να πρέπει να αφήσεις το αυτοκίνητο μακριά και να περπατήσεις πολύ για να φτάσεις, ή να έχει κατάβαση από δύσκολο μονοπάτι κτλ).
Κανείς να διαφωτίσει κι εμας τους φετινούς επισκέπτες του νησιου;
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Νέα σύνδεση με Κάρπαθο από το Σάλτσμπουργκ της Αυστρίας

Διευρύνεται το πτητικό πρόγραμμα από το αεροδρόμιο του Σάλτσμπουργκ για το δεύτερο μισό του καλοκαιριού, συμπεριλαμβάνοντας επιπλέον ηλιόλουστους προορισμούς στους οποίους περιλαμβάνεται και ένας Ελληνικός.

Από τις 4 Αυγούστου, η Eurowings που συνεργάζεται με την TUI θα πετά προς Κάρπαθο. Ήδη, από τις αρχές Ιουλίου, η TUI προσφέρει συνδέσεις με Κρήτη, Κέρκυρα, Κω και Ρόδο.

Επίσης, η WIZZ Air θα πετά προς Κύπρο δύο φορές την εβδομάδα.

https://www.rodiaki.gr/article/441394/nea-syndesh-me-karpatho-apo-to-saltsmpoyrgk-ths-aystrias
 

maria_localoca

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!!Σκοπεύουμε να έρθουμε ζευγάρι στην καρπαθο νέα Αυγούστου και θέλω να μάθω που κυμαίνονται οι τιμές για ενοικίαση μηχανακι...

Αντώνη κάνε μου και εμένα paste το μήνυμα please.
Κυρίως με ενδιαφέρει το φαγητό...
Σε ευχαριστoύμε πολύ για το χρόνο σου!!

Κι εμένα θα ενδιέφερε να μάθω τιμές για ενοικίαση μηχανής...
 

Magie

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους. Θα επισκεφτούμε κι εμείς φέτος την Κάρπαθο στις 30 Ιουνίου για μια φουλ εβδομάδα και θα μείνουμε Αμμωπή. Έχω μελετήσει όλες τις πληροφορίες εδώ. Κινούμαστε με μηχανή και δεν μετράμε τα χιλιόμετρα όταν πρόκειται για καλό φαγητό και αυθεντικές εμπειρίες. Θα εκτιμούσα πολύ πληροφορίες σχετικές με γαστρονομικούς προορισμούς και απομονωμένες/άσημες παραλίες. Ευχαριστώ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.736
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom