Κουφονήσια Κάτω Κουφονήσι

Kat - Sta

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΗΡΑΚΛΕΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
:shock:
Ειχα παει 29-31 αυγουστου και δεν βρηκα δωματιο, μαλλον και αρχες σεπτεμβρη εχει αρκετο κοσμο
Απο οτι θυμαμαι η ταβερνα καλο φαι ειχε, αλλα πανε και 4 χρονια απο τοτε που πηγα εγω

5....Ελευεθερο καμπινγκ κάνεις για να εισαι κοντα στη φυση......και στη φυση υπαρχουν εντομα και ερπετα και ζωα και φυτα. Κατσαριδες δε μου εχει τυχει να βρω σε ελευθερο στη παραλια αλλα κουνουπακια, μυγουλες,σκαθαρια , ψαλιδες, σφηκουλες , σαυριτσες κ.α θα δεις... Για το λογο αυτο κλεινουμε παντα καλα το διχτακι της σκηνης και δε το ξεχναμε ανοικτο...Ετσι μενουν απεξω τα ζωακια....:) Για τα κουνουπακια περνουμε και κανα φιδακι η κανα σπρει..
Οσες φορες εχω κανει παραθερισμο σε οργανωμενο καμπινγ δεν εχω δει κανενα ζωυφιο παντως ειδους για καλη μου τυχη πλην κουνουπιων
τα οποια μπορω να τα αντεξω !:p
Απλα επειδη θα ναι η πρωτη μας φορα για ελευθερο καμπινγκ και εμενα και του καλου μου δεν θελω να φευγουμε μες την μαυρη νυχτα απ το Κατω Κοπυφονησι κολυμπωντας χιχχιχιχι!!!


Υ.Γ. εννοειται οτι για καεναν λογο δεν μενει το δικτακι ανοιχτο της σκηνης
!!!
 

dimmi

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Θα ήθελα να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας από το Κάτω Κουφονήσι..
Το επισκέφτηκα πριν από λίγες μέρες και τα έχω φρέσκα.

Ποια underwater θα ξεκινήσει?:)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.851
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
κορίτσια μην μαλώνετε,ας ξεκινήσει κάποια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κάνω copy-paste από ένα post που είχα κάνει για τα Κουφονήσια το απόσπασμα που μιλάω για το Κάτω:

Το Κάτω Κουφονήσι, στο οποίο πηγαίνει κανείς με καϊκι, είναι ένας μικρός παράδεισος! Μπορείς εύκολα να βρεις τον δικό σου κολπίσκο και να απολαύσεις μόνο με την παρέα σου τα θεϊκά νερά. Και έχει και μια καταπληκτική ταβερνίτσα!
Ευγενικοί, χαλαροί, εξυπηρετικοί άνθρωποι. Εγώ δεν ενθουσιάστηκα τόσο με τους ντόπιους, όσο με τους διάφορους "εναλλακτικούς" που έχουν κάνει 2ο σπίτι το νησί και δουλεύουν εκεί τα καλοκαίρια! Ειδικά στο Κάτω Κουφονήσι! Απίστευτη αντιμετώπιση!
 

dimmi

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Μάλιστα. Σαν νησάκι έχει τις ομορφιές του, οι βοτσαλωτές παραλίες όμορφες που δημιουργούν έντονα το στοιχείο της απομόνωσης. Το μονοπάτι από το λιμάνι (Δέτης) ως τα Πεζούλια ήταν μια ενδιαφέρουσα διαδρομή. Το νησί έχει μία ταβέρνα, δεν θα την χαρακτήριζα καταπληκτική προσωπικά,αν σταθούμε αποκλειστικά στο φαγητό θα το χαρακτήριζα καλό.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μάλιστα. Σαν νησάκι έχει τις ομορφιές του, οι βοτσαλωτές παραλίες όμορφες που δημιουργούν έντονα το στοιχείο της απομόνωσης. Το μονοπάτι από το λιμάνι (Δέτης) ως τα Πεζούλια ήταν μια ενδιαφέρουσα διαδρομή. Το νησί έχει μία ταβέρνα, δεν θα την χαρακτήριζα καταπληκτική προσωπικά,αν σταθούμε αποκλειστικά στο φαγητό θα το χαρακτήριζα καλό.
Έχει πολύ καλό φαγητό σε "σπιτικό" στυλ. Με απίστευτες πίτες! Και βέβαια όλο το σκηνικό της ταβέρνας είναι cult, με τις "επαναστατικές" πινελιές και τα σχετικά. Το τι σε χάλασε στο νησί δεν έχω καταλάβει ακόμα.
 

dimmi

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Τα πάντα είναι θέμα γούστου. Το φαγητό κατά τη γνώμη μου ήταν καλό. Όσο για τις πίτες που αναφέρεις δεν δοκίμασα, πάντως στο Πάνω Κουφονήσι έφαγα καταπληκτική γαριδόπιτα.
Με ξένισε αρκετά που σε ένα σχεδόν ακατοίκητο νησί η μοναδική ταβέρνα δεν έχει την παραμικρή θέα στο γαλάζιο της θάλασσας και ήταν τόσο κλειστό. Γενικότερα η ατμόσφαιρα μου έβγαζε κάτι το παρακμιακό και το δήθεν..Ίσως απλά δεν είχα την τύχη να βρεθώ σε κάποιο από τα γλέντια που γίνονται στου Βενετσάνου και πέτυχα κακή μέρα..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τα πάντα είναι θέμα γούστου. Το φαγητό κατά τη γνώμη μου ήταν καλό. Όσο για τις πίτες που αναφέρεις δεν δοκίμασα, πάντως στο Πάνω Κουφονήσι έφαγα καταπληκτική γαριδόπιτα.
Με ξένισε αρκετά που σε ένα σχεδόν ακατοίκητο νησί η μοναδική ταβέρνα δεν έχει την παραμικρή θέα στο γαλάζιο της θάλασσας και ήταν τόσο κλειστό. Γενικότερα η ατμόσφαιρα μου έβγαζε κάτι το παρακμιακό και το δήθεν..Ίσως απλά δεν είχα την τύχη να βρεθώ σε κάποιο από τα γλέντια που γίνονται στου Βενετσάνου και πέτυχα κακή μέρα..
Δεν ξέρω, εμένα στην ταβέρνα συγκεκριμένα δεν μου φάνηκε κάτι δήθεν. Στον κόσμο που υπήρχε στο νησί βέβαια υπήρχαν και τέτοιου είδους φαινόμενα, όπως άλλωστε και στο Άνω Κουφονήσι. Αλλά η πλειοψηφία δεν ήταν έτσι και γενικότερα μου άφησε μια ωραία αίσθηση!

Γαριδόπιτα στον Καπετάν-Νικόλα δοκίμασες; Επειδή εγώ εκεί γεύτηκα αυτό το απίστευτο πιάτο! Στο Κάτω Κουφονήσι δοκίμασα πιπερόπιτα και κολοκυθόπιτα. :D
 

dimmi

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Ακριβώς, στον καπετάν- Νικόλα, διαβασμένη πήγες! Κυρίως το τι συνάντησα στην ταβέρνα δεν μου άρεσε και δεν αναφέρομαι στο φαγητό το οποίο ήταν καλό. Μου άρεσε η παραλία Πεζούλια με την υπέροχη θέα στη Σχοινούσσα, η τοποθεσία Αλώνι με τη συκιά,το μονοπάτι από άκρη σε άκρη του νησιού που πάντως σε αρκετά σημεία δεν ήταν ξεκάθαρο. Ωστόσο, θα το σκεφτώ αρκετά να ξαναπάω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom