Αίγυπτος Κάϊρο- Αλεξάνδρεια- Ασουάν- Λούξορ- Σινά

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Στις 30 Ιουλίου, καλώς εχόντων των πραγμάτων, αναχωρώ με την αδερφή μου για Αίγυπτο. Θα μείνουμε στη χώρα μέχρι τις 16 Αυγούστου και τα μέρη τα οποία έχω επιλέξει ως βάση μας είναι το Κάιρο (Αλεξάνδρεια), το Ασουάν, το Λούξορ και η παραλία Νάαμα στο Σάρμ Ελ Σέιχ.

Έχω διαβάσει πάρα πολλά πράγματα για τη χώρα και τα μέρη που θα επισκεπτούμε αλλά θα ήθελα και κάποια tips δικά σας όσον αφορά εστιατόρια, καφέ, μετακινήσεις και εκδρομές στα ανωτέρω μέρη.

Και σαν πρώτη ερώτηση θα ήθελα να ξέρω αν έχει κάνει κάποιος τη διαδρομή Σάρμ- Κάιρο με λεωφορείο της SuperJet. Αν είναι σχετικά τυπική με τις ώρες αναχωρήσεων και αφίξεων καθώς σκέφτομαι να την χρησιμοποιήσω για την επιστροφή μας στο Κάιρο. Επίσης, κατά πόσο η ατμόσφαιρα μέσα στο λεωφορείο είναι παγωμένη ή όχι και αν αντιμετωπίσω πρόβλημα αν πάω να βγάλω εισιτήριο την τελευταία στιγμή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους.
 

libi

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Και μόνο που το άκουσα το Σαρμ -Κάιρο με λεωφορείο ανατρίχιασα! Πήγα πέρισυ Κάιρο-Σινά με λεωφορείο (8 ώρες, αν θυμάμαι καλά) και ήταν το πιο κουραστικό ταξίδι που έχω κάνει. Δεν ξέρω για τα λεωφορεία που αναφέρεις γιατί ήμουν με πρακτορείο και όλα ήταν κανονισμένα, αλλά πρέπει να έχεις κουράγιο για να αντέξεις τόσο δρόμο, γιατί είναι μια διαδρομή αρκετά μονότονη. Όσο για το λεωφορείο που ήμουν, πράγματι μέσα ήταν κατάψυξη και φορούσα όλες τις ζακέτες μου και ένα φουλάρι στο λαιμό για να αποφύγω να αρρωστήσω.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Για την ιδια διαδρομή έκλεισα με agyptair στα 60 ευρώ αν σε ενδιαφέρει η ιδέα του αεροπλάνου. Αποτι είδα τωρα σε τυχαία ημερομηνία μέσα στον αυγουστό ακόμα σε αυτή τη τιμή ειναι τα εισητήρια. Όμως αυτή τη τιμή στη βγάζει αν διαλέξεις σαν χώρα σου την Αίγυπτο. Αν σε προβληματίζει αυτό τσέκαρε εδώ : http://www.travelstories.gr/%F0%F1%EF%F3%F6%EF%F1%DD%F2-%E1%E5%F1%EF%F0%EF%F1%E9%EA%FE%ED-%E5%F4%E1%E9%F1%E5%E9%FE%ED/6770-%E5%F1%FE%F4%E7%F3%E7-%F3%F7%E5%F4%E9%EA%DC-%EC%E5-egyptair.html
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και μόνο που το άκουσα το Σαρμ -Κάιρο με λεωφορείο ανατρίχιασα! Πήγα πέρισυ Κάιρο-Σινά με λεωφορείο (8 ώρες, αν θυμάμαι καλά) και ήταν το πιο κουραστικό ταξίδι που έχω κάνει. Δεν ξέρω για τα λεωφορεία που αναφέρεις γιατί ήμουν με πρακτορείο και όλα ήταν κανονισμένα, αλλά πρέπει να έχεις κουράγιο για να αντέξεις τόσο δρόμο, γιατί είναι μια διαδρομή αρκετά μονότονη. Όσο για το λεωφορείο που ήμουν, πράγματι μέσα ήταν κατάψυξη και φορούσα όλες τις ζακέτες μου και ένα φουλάρι στο λαιμό για να αποφύγω να αρρωστήσω.
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ο κύριος λόγος που θέλουμε να κάνουμε τη διαδρομή με λεωφορείο είναι για να δούμε τοπία και πράγματα στην πορεία -ουσιαστικά μια ψευδαίσθηση ότι βλέπεις και αυτό το κομμάτι της χώρας-. Οι ταξιδιωτικοί οδηγοί αναφέρουν ότι είναι γύρω στις 7 ώρες ταξίδι με τα λεωφορεία της SuperJet. Αλλά αυτό το ψοφόκρυο εντός του λεωφορείου για 7 ώρες με τρομοκρατεί λίγο!

Να υποθέσω ότι στο Σινά πήγατε στην Αγία Αικατερίνη? Κάνατε την ανάβαση στην κορυφή?
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Για την ιδια διαδρομή έκλεισα με agyptair στα 60 ευρώ αν σε ενδιαφέρει η ιδέα του αεροπλάνου. Αποτι είδα τωρα σε τυχαία ημερομηνία μέσα στον αυγουστό ακόμα σε αυτή τη τιμή ειναι τα εισητήρια. Όμως αυτή τη τιμή στη βγάζει αν διαλέξεις σαν χώρα σου την Αίγυπτο. Αν σε προβληματίζει αυτό τσέκαρε εδώ : http://www.travelstories.gr/%F0%F1%...E7-%F3%F7%E5%F4%E9%EA%DC-%EC%E5-egyptair.html
Το site της Egyptair είχε κάποια προβληματάκια πριν μερικούς μήνες αλλά τώρα το διορθώσαν και ότι εθνικότητα και αν επιλέξεις σου βγάζει την ίδια τιμή εισιτηρίων.
60 Ευρώ μου το δίνει και εμένα για την ημερομηνία που ενδιαφέρομαι έστω και αν έχω δηλώσει Ελληνική υπηκοότητα. Το θέμα δεν είναι τα χρήματα άλλα ότι θα χάσουμε την ατελείωτη έρημο του Σινά! Καλά έχω καμιά εικοσαριά μέρες να σκεφτώ τον τρόπο επιστροφής μου από το Σαρμ. Εξάλλου, θα έχω και εκεί μαζί μου το netbook.
Σ' ευχαριστώ πάντως για τη διάθεσή σου να με βοηθήσεις.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Δεν κάνει τπτ!
Απλά μας είπαν κ μας αυτα π σου αναφέρει ο libi και αποφασίσαμε να κάνουμε τη διαδρομή με αεροπλάνο. Φαντάζομαι πως σκοπεύετε κ σεις να κάνετε την ανάβαση στη κορυφή. Συμφώνα με αυτά που μου λένε πρέπει να είναι απίστευτη εμπειρία.
Μήπως ξέρεις να μου δώσεις πληροφορίες για μετακίνηση απο Κάιρο-Ασουάν και Λουξόρ? Διάρκεια διαδρομής, κόστος κτλ.
Ευχαριστώ!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Από εχθές με απασχολεί το θέμα φαγητό.
Μου πρότεινε η Ευαγγελία ένα πολύ καλό εστιατόριο στο Κάιρο και την ευχαριστώ θερμά γι' αυτό αλλά έχουμε άλλες 2 ημέρες εκεί όπως και από 3- 4 ημέρες σε Ασουάν- Λούξορ- Σάρμ.
Γι' αυτό ποιος καλός travelstoriesforumitis έχει να προτείνει κάποιο εστιατόριο που έφαγε και έμεινε ευχαριστημένος στις πιο πάνω πόλεις?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Από εχθές με απασχολεί το θέμα φαγητό.
Μου πρότεινε η Ευαγγελία ένα πολύ καλό εστιατόριο στο Κάιρο και την ευχαριστώ θερμά γι' αυτό αλλά έχουμε άλλες 2 ημέρες εκεί όπως και από 3- 4 ημέρες σε Ασουάν- Λούξορ- Σάρμ.
Γι' αυτό ποιος καλός travelstoriesforumitis έχει να προτείνει κάποιο εστιατόριο που έφαγε και έμεινε ευχαριστημένος στις πιο πάνω πόλεις?
http://www.travelstories.gr/%E1%F6%...5%F2-%F3%F4%EF-%EA%DC%E9%F1%EF.html#post75427

Εϊναι πολύ λίγα τα εστιατόρια που έχω επιστρέψει και δεύτερη φορά στο ίδιο ταξίδι... Ένα από αυτά είναι και αυτό: Naguib Mahfouz, Cairo - Restaurants - VirtualTourist.com
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
http://www.travelstories.gr/%E1%F6%...5%F2-%F3%F4%EF-%EA%DC%E9%F1%EF.html#post75427

Εϊναι πολύ λίγα τα εστιατόρια που έχω επιστρέψει και δεύτερη φορά στο ίδιο ταξίδι... Ένα από αυτά είναι και αυτό: Naguib Mahfouz, Cairo - Restaurants - VirtualTourist.com
Σ' ευχαριστώ. Το είχα διαβάσει αυτό το θέμα αλλά μόνο το Ελ Φισαουΐ θυμόμουν. Έτσι κι αλλιώς το Naguib Mahfouz το είχα στη λίστα από τους ταξιδιωτικούς οδηγούς αλλά τώρα που το έχεις δοκιμάσει και εσύ γίνεται μονόδρομος για την ημέρα που θα είμαστε στο Αλ Χαλίλι.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Δεν κάνει τπτ!
Απλά μας είπαν κ μας αυτα π σου αναφέρει ο libi και αποφασίσαμε να κάνουμε τη διαδρομή με αεροπλάνο. Φαντάζομαι πως σκοπεύετε κ σεις να κάνετε την ανάβαση στη κορυφή. Συμφώνα με αυτά που μου λένε πρέπει να είναι απίστευτη εμπειρία.
Μήπως ξέρεις να μου δώσεις πληροφορίες για μετακίνηση απο Κάιρο-Ασουάν και Λουξόρ? Διάρκεια διαδρομής, κόστος κτλ.
Ευχαριστώ!
Πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε να κάνουμε και την ανάβαση στην κορυφή!

Σχετικά με τις μετακινήσεις σου απάντησα ήδη σε μήνυμα καθώς άρχισα να γράφω και ξέχασα να σταματήσω.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Είχα πάει με group και έφαγα σε ξενοδοχεία (πολύ καλό φαγητό). στον μεν Λούξορ στο LaMeridien και στο δε Ασουάν στο Old Cataract. Αυτη τη διαδρομή την είχαμε κάνει με ποταμόπλοιο.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Είχα πάει με group και έφαγα σε ξενοδοχεία (πολύ καλό φαγητό). στον μεν Λούξορ στο LaMeridien και στο δε Ασουάν στο Old Cataract. Αυτη τη διαδρομή την είχαμε κάνει με ποταμόπλοιο.
Στο Meridien που τώρα πια έχει μετονομαστεί σε Steigenberger Nile Palace, έχω κλείσει να μείνουμε κατά την παραμονή μας στο Λούξορ. Θυμάσαι πόσο "πραγματικά" μακριά είναι από το Ναό του Λούξορ? Ή μάλλον για να θέσω καλύτερα το ερώτημα είναι απομακρυσμένα από την πόλη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom