Κέρκυρα Κέρκυρα εντυπώσεις

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Χμ παιδια δε σας βλεπω και πολυ ενθουσιασμενος απο παραλιες ..και εχω αρχισει να ανησυχω......
 

veatriki

Member
Μηνύματα
55
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία/Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
το χωριο που αναφερεις, κοντα στα δανιλια, γνωστο στους κεκρυραιους σαν χωριο του Μπουα, δεν λειτουργει πια...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σε ευχαριστω, αλλα τελικα τι ηταν αυτο το χωριο..ποιος ο σκοπος του κι η χρησιμοτητα του?
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οχι εγω νομιζω οτι εννοει τα μαγαζια τυπου Ζακυνθου και βορειας Κρητης και Ροδου, τα οποια με ειχαν ξενερωσει και μενα παρα πολυ.Μαγαζια καθαρα αγγλικου στυλ ,προσανατολισμενα αποκλειστικα στη διασκεδαση των Αγγλων..οπου αλλοι επαιζαν ποδοσφαιρακια,αλλοι χορευαν ,αλλοι εβλεπαν αγγλικο πρωταθλημα και αλλοι καραοκε..κλπ
Αυτό ακριβώς εννοώ κι όχι τα μαγαζιά με τα σουβενίρ.;)
 

veatriki

Member
Μηνύματα
55
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία/Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
ηταν η απεικονηση ενος τυπικου κερκυραικου χωριου, με ολως των ειδψν τα καταστηματα (π.χ. μπακαλικο, κουρειο) αλλα και ενοικιαζομενα διαμερισματα εστιατορια, ολα ομως συμφωνα με την κερκυραικη αρχιτεκτονικη. Τα καλυτερα γλεντια της δεκαετιας 80 εγιναν εκει. Μετα ηρθε η παρακμη, εκλεισε, λενε οτι πουληθηκε...
 

veatriki

Member
Μηνύματα
55
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία/Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
ας πουμε ηταν περιπου αντιστοιχο με το poble espanyol της βαρκελωνης αλλα πηγαιναν και οι ντοπιοι
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μυρτιώτισσα..Και να με πλήρωναν δεν θα ξαναπήγαινα!Δρόμος στενός που χωράει μόνο ένα αυτοκίνητο και παρακαλάς να μην έρχεται από την άλλη αλλο αμάξι..παρκάρεις ή στην ακρη ενός γκρεμού που φαίνεται πανοραμικά η παραλία ή κατεβαίνεις την απότομη κατηφόρα και αν είσαι τυχερός και βρείς κενό χώρο κάτω στην παραλία.Εμένα μου βγήκε η ψυχή (δεν θέλω να θυμάμαι την όπισθεν στην άκρη του γκρεμού)!
Αξίζει μόνο για την θέα.Η παραλία ολίγον τι παρακμή!.
Πράγματι ο δρόμος είναι χάλια,χωματόδρομος και στενός,ΑΛΛΑ η θάλασσα είναι εκπληκτική και λίγα λέω!μπαίνεις μέσα και δεν θέλεις να βγείς!τέτοια διαύγεια,τέτοια νερά...!και αμμουδιά έξω και μέσα,
όσο για την παρακμή που αναφέρεις ναι θα συμφωνήσω και μ αυτό...
η παραλία έχει δύο .. μέρη ..με το που φτάνεις στο πρώτο οκ νορμάλ κόσμος,αν προχωρήσεις πιό μέσα στο δεύτερο κομμάτι βλέπεις κάτι τύπους περίεργους να "προβάλλουν"τα κορμιά τους σα να κάνουν πασαρέλα με κάτι παρεό από τη μέση και κάτω όπως και γυμνιστές και των δύο φύλων και ...κυκλοφορεί πολύ "χόρτο",όλο αυτό το σκηνικό κι εμένα με χάλασε και δεν ξαναπατάω
αλλά η θάλασσα αξίζει με χίλια!!
Το Μπαρμπάτι μου άρεσε,βότσαλο μεν αλλά καθαρή ωραία θάλασσα ,η Γλυφάδα που τόσο άκουγα να την παινεύουν δε μου άρεσε ιδιαίτερα ίσως γιατί είχε και πήχτρα κόσμο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Χμ ρομαντικουλα ειπες τη λεξη-κλειδι ...νερα εκπληκτικα ..διαυγεια φοβερη ...τελος!!!!! Θα παω εκει και ας κανουμε το σταυρο μας στην οπισθεν (εχω να φαω βρισιμο λεμε :p :p)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Η θάλασσα ήταν πεντακάθαρη αλλά μέχρι εκεί.Δεν την συγκρίνω με την κερασιά όμως.
Επίσης η θερμοκρασία της θάλασσας στη Μυρτιώτισσα πρέπει να ήταν -10!!!Ξεπάγιασα.Καμία απόλαυση.
Κλεοπάτρα ξανασκέψου το!
Για Γλυφάδα θα συμφωνήσω.
Πολύ όμορφη παραλία και τοπίο (με νορμάλ νερά) ειναι ο Αγιος Γόρδιος με επίσης τεράστιο πρόβλημα πάρκινγκ και κίνησης.
amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_60511447.jpg
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Προβλημα παρκινγκ ειπες ,κινηση ειπες ..ε τωρα σιγουρα θα πεσουν τα βρισιδια :D
Αυτο με τα κρυα νερα (αν και μπαινω και το χειμωνα ), η αληθεια ειναι οτι ειναι ενοχλητικο.Θυμαμαι στη Λευκαδα δεν μπορουσες να το ευχαριστηθεις οπως θα ηθελες.
Παλιοκαστριτσα και τα περιξ εχω ακουσει για κρυα νερα επισης .
 

KATHERINE

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη και πάλι !
Πολύ όμορφες είναι οι αμμωδεις παραλίες της Νότιας Κέρκυρας :ισσος, χαλικουνας και μαραθιας. Σε ώρες αιχμής, όμως, ταλαιπωρείται τόσο πολύ απο το πάρκινγκ! Η κεράσια έχει επίσης τεράστιο πρόβλημα πάρκινγκ ( ήδη απο τον Ιούνιο) , το οποίο αλλοιώνει εντελώς το τοπίο , καθώς όλοι παρκάρουν στην παραλία .σε κάθε δε περίπτωση τη θεωρώ υπερτιμημενη. Κατα την άποψη μου η βόρεια Κέρκυρα είναι μεν πιο όμορφη , αλλά οι καλύτερες παραλίες βρίσκονται στο νότο
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μια ερωτηση:
ποιος δρομος ειναι γρηγοροτερος και καλυτερος ?
Απο Ακτιο-Πρεβεζα ή ο κλασσικος δρομος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.655
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom