Θιβέτ Κίνα Κίνα - Λάσα

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Πεκίνο

Επειδή το έχω αργήσει πάρααα πολυ το πράγμα....Σήμερα αποφάσισα να γράψω 2-3 πραγματάκια που αξίζουν ακόμη στο Πεκίνο και να περάσει η ιστορία μου απο τις "ιστορίες σε εξέλιξη" στις "ιστορίες της Ασίας". Νομίζω πως μετά απο τόσους μήνες ήρθε ο καιρός!
Λοιπόν μια επίσκεψη στα "Θερινά ανάκτορα" το "Ναό του ουρανού" και το "Beijing Capital Museum" αξίζουν πραγματικά....

Το ταξίδι στην Κινά ήταν πολυ ωραίο και διαφορετικό, οι ανθρωποι ευγενικοί και φιλήσυχοι.
Μακάρι να είμαστε καλά και να ξαναπάμε και σε άλλα υπέροχα μέρη αυτού του κόσμου.
Καλά ταξίδια σε όλους!!!!!:xmas_wink:
 

miltiadis1

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και είμαι πολύ χαρούμενος που σας βρήκα. Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή σχεδιάζω παρόμοιο ταξίδι( από chengdu-lhasa αεροπορικός και lhasa-πεκινο με τρένο) τι ισχύει με την είσοδο στην Λάσα.Χρειάζεται κάποια ειδική άδεια? Και αν ναι πως μπορώ να την προμηθευτώ. Ευχαριστώ και καλά ταξίδια σε όλους.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπερα
Ναι χρειαζεσαι αδεια. Αν πας με κάποιο τουριστικό θα σου την εξασφαλίσουν αυτοί. Αν πας μονος σου ειναι δυσκολα τα πράγματα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Φιλε Μιλτιαδη θα σε απογοητευσω , αλλά πριν 2-3 ημέρες η Κίνα αποφάσισε να κλείσει ΞΑΝΑ το Θιβετ (εννοωντας Mt Kalilash) για τους δυτικούς απο 1 Οκτωβριου. Αγνωστο πότε θα της την καρφωσει και θα τα ξανανοίξει.
Το δυσαρεστο ομως δεν ειναι αυτό, το δυσαρεστο είναι οτι ΞΑΝΑ εκλεισε κομμάτια του Δυτικού Θιβετ, τα οποία κατα τη γνωμη μου ειναι τα πιο αυθεντικα και χαρακτηριστικά απο την τουριστική Λάσα.
Επίσης ανακοίνωσε ότι ακόμα κι αν εχεις βγαλει άδεια για μετα την 1 Οκτωβριου, αυτή δεν ισχύει και ακόμα κι αν εισαι στην συγκεκριμένη περιοχή πρεπει να ξεκουμπιστείς αμέσως.
Αν όμως εσυ το εχεις βάλει σκοπό, και μπορείς να αντέξεις την αγένεια, το αφιλόξενο και την αγριάδα παντρεμένη με αντικοινωνικότητα των Θιβετιανών, προσπάθησε να επισκεφτεις το Amdo και kham. Θα πρεπει να ξεκινήσεις ή απο Τσενγκντου ή Λαντσου και Λαμπρανγκ. Υπάρχουν σε αυτη την περιοχη πολλά κομματια ανεξευρευνητα (που λέει ο λόγος) αλλά θελει καλή οργάνωση γιατί πολλά ανοιγοκλείνουν για τους δυτικούς απο τις αρχές πιο πολύ κι απο τα ματόκλαδα της Μπριζίτ Μπαρντό. Καλή επιτυχία

υγ Μην παραλείψεις να πας Lagmusi

υγ. Προσπαθησε μπας και κανενα γραφειο μπορεσει να σου βγαλει αδεια μονο για Λάσα και Περιξ. Γιατι για Mt. Kailash κλπ..... που ειναι υποθετω το ζητουμενο..χλωμο
 
Last edited:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Είσαι θησαυρός.....Υποθέτω οτι καθε πρωί στο γραφείο σου καταφτάνουν αναφορες απο ολες τις πρεσβείες του κοσμου.... Τι υπουργειο Εξωτερικών και μ@λ@κιες εσυ είσαι η πιο γρήγορη και έγκυρη πηγή πληροφοριών χα χα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom