Κίνα Κίνα τον Μάρτιο προτάσεις?

Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρνεο
Παιδιά έκλεισα να πάω Κίνα τον Μάρτιο με τις προσφορές της Lufthansa για 12 μέρες από λίγο που ασχολήθηκα σε ένα αρχικό πλάνο σκέφτομαι να πάω πεκίνο, Ξιάν και από κει με τρένο Λάσα έχει κανείς να μου δώσει συμβουλές-πληροφορίες κυρίως αν ταξίδεψαν ανεξάρτητα...ευχαριστώ
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Παιδιά έκλεισα να πάω Κίνα τον Μάρτιο με τις προσφορές της Lufthansa για 12 μέρες από λίγο που ασχολήθηκα σε ένα αρχικό πλάνο σκέφτομαι να πάω πεκίνο, Ξιάν και από κει με τρένο Λάσα έχει κανείς να μου δώσει συμβουλές-πληροφορίες κυρίως αν ταξίδεψαν ανεξάρτητα...ευχαριστώ
Ταξίδεψα το καλοκαίρι στην Κίνα ανεξάρτητα (εγώ η γυναίκα μου και τα δύo παιδιά μας 16 και 14 χρονών)και περάσαμε απίθανα.Πήγαμε Guilin,Yangshuo,Shenzen και Hongk Kogk.
Για τρένα και 'οχι μόνο χρησιμοποίησε το China Train Schedule, China Train Tours, Rail Travel Timetable in China .Ξιαν και Λάσα δεν πήγα οπότε δεν έχω πληροφορίες για εκεί κοίταξε όμως στο : http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...1%DF%E5%F2-%E1%F3%DF%E1/633-%EA%DF%ED%E1.html .
Στο Πεκίνο (είχα πάει πριν από 2 χρόνια)αν επισκεφθείς το Σινικό τείχος να πας στο τμήμα Mutanyu και όχι στο τουριστικό Badaling.
Καλά να περάσεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
να πας στο τμήμα Mutanyu και όχι στο τουριστικό Badaling.
συμφωνά απόλυτα κι εγώ για το Mutinyau. μακριά από Badaling. να το συνδυάσεις με Ming tombs.
Xian εκτός από πήλινο στρατό-τειχη δε λέει πολλά. μεγαλούπολη με κυκλοφοριακά, περιβαλλοντολογικά προβλήματα. επόμενος προορισμός μου θα ναι στην περιοχή σίγουρα το Huashan, αν σε ενδιαφέρουν τα βουνά-τοπία και έχετε λίγο χρόνο (2,5-3 ώρες από Xian).
 
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρνεο
Τελικά το πρόβλημα με την Κίνα είναι ότι είναι τόσο αχανής και έχει τόσο πολλά να δεις που χανείς την μπάλα είδα φώτο απο ΗuASHAN και είναι τέλεία...ευχαριστώ παιδιά...και μια άλλη ερώτηση από <πεκίνο στο Σινικό με λεωφορείο πας?
Από ξενοδοχείο έχετε να συστήσετε κανένα καλό στο Πεκίνο ή τουλάχιστον να μου προτείνετε σε ποια περιοχή να κλείσω?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τελικά το πρόβλημα με την Κίνα είναι ότι είναι τόσο αχανής και έχει τόσο πολλά να δεις που χανείς την μπάλα είδα φώτο απο ΗuASHAN και είναι τέλεία...ευχαριστώ παιδιά...και μια άλλη ερώτηση από <πεκίνο στο Σινικό με λεωφορείο πας?
Από ξενοδοχείο έχετε να συστήσετε κανένα καλό στο Πεκίνο ή τουλάχιστον να μου προτείνετε σε ποια περιοχή να κλείσω?
στο σινικο να πας με ταξι. η καλύτερη επιλογη. στειλε τα σχετικα μειλ.
εγω πηγα με [email protected] άψογος. με 60Ε όλη μέρα. πολύ καλό πρακτορείο (όχι για σινικό, για Κίνα γενικά) China Highlights.
από ξενοδοχείο σαφώς για μένα best value for money το Novotel Peace. για λίγο περισσότερη πολυτέλεια Park Plaza. μείνε στην περιοχή αυτή που εξυπηρετείται άριστα από μετρό και είσαι κέντρο.
πόσο κλείσατε το αεροπορικό?
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
στο σινικο να πας με ταξι. η καλύτερη επιλογη. στειλε τα σχετικα μειλ.
εγω πηγα με [email protected] άψογος. με 60Ε όλη μέρα. πολύ καλό πρακτορείο (όχι για σινικό, για Κίνα γενικά) China Highlights.
από ξενοδοχείο σαφώς για μένα best value for money το Novotel Peace. για λίγο περισσότερη πολυτέλεια Park Plaza. μείνε στην περιοχή αυτή που εξυπηρετείται άριστα από μετρό και είσαι κέντρο.
πόσο κλείσατε το αεροπορικό?
Καλημερα.Εκλεισα για το ιδιο διαστημα με 399 ευρω το ατομο για Σαγγαη.Υποθετω οτι ειναι καλη τιμη.Toumbiotis αυτη η ξεναγος που ανεφερες ποσο στοιχισε?ειναι ευκολο να εχω καποια διευθυνση της?ευχαριστω
 
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρνεο
πολύτιμες οι συμβουλές ευχάριστώ δεν μ αρέσει να ταξιδεύω με γραφεία και ελπίζω να τα αποφύγω και στην Κίνα έκλεισα με 398 ευρώ εσύ πόσο πλήρωσες θεωρώ ότι είναι καλή τιμή...΄'
στο σινικο να πας με ταξι. η καλύτερη επιλογη. στειλε τα σχετικα μειλ.
εγω πηγα με [email protected] άψογος. με 60Ε όλη μέρα. πολύ καλό πρακτορείο (όχι για σινικό, για Κίνα γενικά) China Highlights.
από ξενοδοχείο σαφώς για μένα best value for money το Novotel Peace. για λίγο περισσότερη πολυτέλεια Park Plaza. μείνε στην περιοχή αυτή που εξυπηρετείται άριστα από μετρό και είσαι κέντρο.
πόσο κλείσατε το αεροπορικό?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πολύτιμες οι συμβουλές ευχάριστώ δεν μ αρέσει να ταξιδεύω με γραφεία και ελπίζω να τα αποφύγω και στην Κίνα έκλεισα με 398 ευρώ εσύ πόσο πλήρωσες θεωρώ ότι είναι καλή τιμή...΄'
αρκετά παραπάνω, 550, αλλα καλοκαιρι. τα γραφεια είναι αναπόφευκτα αν έχεις εσωτερικές πτησεις ή λίγο χρόνο ή πας σε ιδιαίτερους προορισμούς. αυτό έχει πολύ καλές τιμές.
 

ph2

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
τον μάιο πήγα στην Κίνα με έναν φίλο μου.Η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις με εσωτερικές πτήσεις της airchina.Είναι αρκετά φθηνές και αξιοπιστες.Από Πεκίνο πήγα χιαν κα μετά χονκ κονγκ και μακάο.(οι τιμές πολύ οικονομικές και τα εκλεισα από εκεί)Εγώ ξετρελάθηκα με χιαν.Μόνο τον πήλινο στρατό να δεις αξίζει πολλά.Και η πόλη φυσικά μου άρεσε.:clap:
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Καλημερα.Εκλεισα για το ιδιο διαστημα με 399 ευρω το ατομο για Σαγγαη.Υποθετω οτι ειναι καλη τιμη.Toumbiotis αυτη η ξεναγος που ανεφερες ποσο στοιχισε?ειναι ευκολο να εχω καποια διευθυνση της?ευχαριστω
Ξεναγό είχαμε στο Yangshuo και μας κόστιζε 10 ευρό την ημέρα (απο το πρωί ώς το απόγευμα).Πάντως εκεί βρήκαμε από τοπικά πρακτορεία προσφορές για ξεναγούς με 5 ευρό την ημέρα ,αλλά αυτό αφορά για την εκεί περιοχή πιθανον σε άλλες να είναι ακριβότερα.Την βρήκα μέσω Tripadvisor όπου δημιούργησα αντίστοιχο φόρουμ και έχοντας κάποιες προτάσεις είδα ότι η συγκριμένη είχε καλές κριτικές.
Πάντως να ξέρεις ότι οι ξεναγοί προσπαθούν να βγάλουν και από τα activities που θα έχεις εκεί.Η διεύθυνση της είναι Lilly Lu - Best Yangshuo Tour Guide Πρίν από 2 χρόνια στο Πεκίνο δεν έίχαμε ξεναγό αλλά τα καταφέραμε με την νοηματική μια χαρά και πίστεψε με είχε πολύ πλάκα.
 
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρνεο
ευχαριστώ πολύ...:lol::lol::lol:
Ξεναγό είχαμε στο Yangshuo και μας κόστιζε 10 ευρό την ημέρα (απο το πρωί ώς το απόγευμα).Πάντως εκεί βρήκαμε από τοπικά πρακτορεία προσφορές για ξεναγούς με 5 ευρό την ημέρα ,αλλά αυτό αφορά για την εκεί περιοχή πιθανον σε άλλες να είναι ακριβότερα.Την βρήκα μέσω Tripadvisor όπου δημιούργησα αντίστοιχο φόρουμ και έχοντας κάποιες προτάσεις είδα ότι η συγκριμένη είχε καλές κριτικές.
Πάντως να ξέρεις ότι οι ξεναγοί προσπαθούν να βγάλουν και από τα activities που θα έχεις εκεί.Η διεύθυνση της είναι Lilly Lu - Best Yangshuo Tour Guide Πρίν από 2 χρόνια στο Πεκίνο δεν έίχαμε ξεναγό αλλά τα καταφέραμε με την νοηματική μια χαρά και πίστεψε με είχε πολύ πλάκα.
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Toumpiotis ευχαριστω για τις ουσιαστικες πληροφοριες σου.Κατι ακομα.Με το συναλλαγμα τι γινεται,που το αλλαζουμε,δολαριο η ευρω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom