Ισραήλ Κίνησε ο Εβραίος να πάει στο παζάρι κι ήταν η μέρα Σάββατο...

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα πράγματα τελικά είναι τόσο φοβερά όσο ακούγονται στους ελέγχους στο αεροδρόμιο?

Μάλλον ναι... θα έλεγα ότι είναι παρανοικοί με τους ελέγχους όχι τόσο στην είσοδο αλλά στην έξοδο... στην είσοδο είναι τρομερά ψαρωτικοί αλλά με το που θα μπει η σφραγίδα σου εύχονται καλή διαμονή στο Ισραήλ... στην έξοδο τα πράγματα είναι απίστευτα... θέλεις τουλάχιστον 2 ώρες για να περάσεις τους ελέγχους... είναι σχολαστικότατοι αλλά συζητήσιμοι... ήθελαν π.χ να μου κρατήσουν την κολώνια μου γιατί απαγορεύονται τα υγρά... τους εξήγησα ότι ήταν 50ml αλλά αυτό δεν τους έκανε να ιδρώσουν... τους παρακάλεσα ευγενικά, ψεκάστηκα για να τους δείξω ότι είναι ένα απλό άρωμα και τελικά με ένα χαμόγελο με άφησαν να την πάρω μαζί μου... πιστεύω ότι παίζουν με την ψυχολογία σου... όσο πιο ειλικρινής και άνετος είσαι και δείχνεις, τόσο λιγότερα προβλήματα θα έχεις... αν αρχίσετε να αγανακτείτε με τους ελέγχους σκεφτείτε ότι κανένα ατύχημα δεν έγινε σε αεροπλάνο της EL-AL και καμιά τρομοκρατική επίθεση σε αεροπλάνο που ξεκίνησε από το Ισραήλ και αμέσως θα χαλαρώσετε...
Δυό σχολιάκια εδώ...

Πρώτα απ' όλα, ούτε σε αεροπλάνο που ξεκίνησε π.χ. από τη Βοσνία έχει συμβεί τρομοκρατική επίθεση, κι εκεί έχουν προβλήματα, αλλά δεν κάνουν έτσι.

Οι Ισραηλινοί, με τους ελέγχους τους, αποσκοπούν να ελέγξουν & να προφυλλάξουν από τους ίδιους ακριβώς κινδύνους και απειλές που φροντίζει και οποιοδήποτε άλλο αεροδρόμιο στο πλανήτη: Να μην μπεί παράνομα κάποιος σ' αυτή ή σε μια άλλη χώρα, και να μην κινδυνεύσει η ασφάλεια των πτήσεων - είτε αυτής που αναχωρεί από κει, είτε κάποιας επόμενης.

Και βέβαια, δεν είναι επειδή η χώρα έχει αυξημένη επικυνδινότητα: Αντίστοιχους ελέγχους εφαρμόζουν και στους transit επιβάτες, που έχουν ελεγχθεί στο αεροδρόμιο αφετηρίας. Είναι κι εκείνοι πιθανοί παλαιστίνιοι τρομοκράτες με βόμβες? Αν π.χ. πετάς transit Λάρνακα - Τελ Αβίβ - Μόσχα, θα περάσεις τους ίδιους και χειρότερους ελέγχους στο Tel Aviv, από ειδικό - transit - security checkpoint.

Δεν υπάρχει λόγος για να κάνουν όλα όσα κάνουν. Οι άνθρωποι είναι απλά παρανοϊκοί. Ή θέλουν να χτίσουν όνομα για στην αγορά των προϊόντων ασφαλείας που παράγονται στη χώρα και μοσχοπωλούνται σε όλο τον κόσμο (No 1 παγκοσμίως)....

Εν πάσει περιπτώση, είναι χαζό 2 ώρες ταλαιπωρία σε ένα αεροδρόμιο να έχουν οποιαδήποτε επιρροή στα ταξιδιωτικά σας σχέδια. Απλά αφήστε 2 ώρες από το πρόγραμμα του ταξιδιού σας στην άκρη. Σαν η πτήση να διαρκούσε 4 ώρες...
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
Όλα τα λεφτά η συνέντευξή σου..Πολύ χρήσιμη..Όπως βέβαια και οι περιγραφές απο τα άλλα παιδιά...!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Υποθέτω, μέγιστε taver ότι αστειεύεσαι... χρόνια τώρα στόχος όλων των Αραβικών τρομοκρατικών οργανώσεων είναι ένα αεροπλάνο της EL-AL, όπως επίσης και μια τρομοκρατική ενέργεια στο αεροδρόμιο του Τελ Αβίβ ή σε μια πτήση που ξεκινάει από το Τελ Αβιβ... τι σχέση η Βοσνία με το Ισραήλ? Από που κι ως που είναι η Βοσνία χώρα υψηλής τρομοκρατικής επικινδυνότητας και την συγκρίνεις με το Ισραήλ? Λογικότατο είναι να κάνουν ελέγχους και στους transit επιβάτες... κανέναν δεν εμπιστεύονται οι Ισραηλινοί παρά μόνο τους εαυτούς τους... σε όλες τις πτήσεις τις EL-AL υπάρχουν πράκτορες της Μοσάντ στο αεροπλάνο και τους ελέγχους των επιβατών σε όλα τα αεροδρόμια που πετάνε πάλι Ισραηλινοί υπεύθυνοι τους πραγματοποιούν... σιγά μην εμπιστευθούν τους ελέγχους ασφαλείας π.χ του αεροδρομίου του Καίρου... αυτή την στιγμή το Ισραήλ είναι μακράν ο πρώτος στόχος τρομοκρατικών ενεργειών και αυτό δικαιολογημένα τους κάνει υστερικά καχύποπτους και καλά κάνουν... όποιος δεν το αντέχει απλά δεν πηγαίνει... κανέναν δεν παρακαλάνε...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υποθέτω, μέγιστε taver ότι αστειεύεσαι... χρόνια τώρα στόχος όλων των Αραβικών τρομοκρατικών οργανώσεων είναι ένα αεροπλάνο της EL-AL, όπως επίσης και μια τρομοκρατική ενέργεια στο αεροδρόμιο του Τελ Αβίβ ή σε μια πτήση που ξεκινάει από το Τελ Αβιβ... τι σχέση η Βοσνία με το Ισραήλ? Από που κι ως που είναι η Βοσνία χώρα υψηλής τρομοκρατικής επικινδυνότητας και την συγκρίνεις με το Ισραήλ? Λογικότατο είναι να κάνουν ελέγχους και στους transit επιβάτες... κανέναν δεν εμπιστεύονται οι Ισραηλινοί παρά μόνο τους εαυτούς τους... σε όλες τις πτήσεις τις EL-AL υπάρχουν πράκτορες της Μοσάντ στο αεροπλάνο και τους ελέγχους των επιβατών σε όλα τα αεροδρόμια που πετάνε πάλι Ισραηλινοί υπεύθυνοι τους πραγματοποιούν... σιγά μην εμπιστευθούν τους ελέγχους ασφαλείας π.χ του αεροδρομίου του Καίρου... αυτή την στιγμή το Ισραήλ είναι μακράν ο πρώτος στόχος τρομοκρατικών ενεργειών και αυτό δικαιολογημένα τους κάνει υστερικά καχύποπτους και καλά κάνουν... όποιος δεν το αντέχει απλά δεν πηγαίνει... κανέναν δεν παρακαλάνε...
Εμ, άλλο η ασφάλεια της El-Al, άλλο η ασφάλεια του αεροδρομίου.... Η El-Al είναι μια αεροπορική εταιρία, στα αεροπλάνα της ας κάνει ότι θέλει, αλλά όταν δεν πετάς μ' αυτούς εφαρμόζονται απλώς τα μέτρα των αεροδρομίων.

Μια πτήση από το Τελ Αβίβ δεν είναι καθόλου περισσότερο στόχος για τρομοκρατική ενέργεια από ότι μια πτήση προς αυτό. Και η τελευταία, όταν δεν εκτελείται από την El-Al, είναι κι αυτή μια ακόμα πτήση με κανονικά μέτρα ασφαλείας.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τετοια γραφετε και μετα ο κοσμος απορει πως πηγατε ταξιδι μαζι!!!!!
Συντροφοι παρακαλω μεινουμε στο θεμα μας :bleh::bleh:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Taver πολυ ωραια η ιστορια σου και καλογραμμενη ....

Χαιρομαι που σας αρεσε το Ισραηλ . Βρεθηκα περυσι μια εβδομαδα και μου αρεσε παρα πολυ η Ιερουσαλημ και η περιοχη της Τιβεριαδας. Πολυ καλο φαγητο και πολυ νοστιμα φρουτα ειδικα στη Ιεριχω , τα πιο νοστιμα που εχω δοκιμασει στη ζωη μου.

οσο για τα αεροδρομια και την ασφαλεια εχει δικιο ο traveller .
Τετοιο ελεγχο δεν εχω ξαναδει και εννοω παλια που ημουνα συνεχεια στα αεροδρομια , όταν οι πελατες μου πετουσαν με EL AL
τους πηγαινα πολλες ωρες νωριτερα και ανοιγαν ολες τις βαλιτσες
τους ρωτουσαν πολλα πραγματα , δεν με αφηναν να μεταφρασω
και ειχανε δικο τους ισπανοφωνο μεταφραστή !
Οσο για την τότε Ολυμπιακή οταν ειχε πτήση για Ισραηλ κυκλοφορουσαν 4-5 πρακτορες ντερεκια με πολιτικα, κουκλοι,( Ευαγγελια περιμενω γνωμη για τους Ισραηλιτες ! ) που εκοβαν κινηση στους παντες και τα πάντα !!
Οντως βλεπουν εχθρους παντου και με το δικιο τους ...

Στο αεροδρομιο οταν ζητησα να μη μου σφραγισουν το διαβατηριο, με ρωτησε η υπαλληλος γιατι ,της απαντησα ειλικρινα
οτι ταξιδευω αρκετα και αμαρτια ειναι να βγαλω καινουργιο αν χρειαστει , το ιδιο εγινε και στην αναχωρηση και ετσι δεν μου το σφραγισαν καθολου ....
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
γκρρρ ΚΙΚΙ εγω δεν μπορεσα να αρθρωσω λεξη!
Της ειπα να μην μου το σφραγισει ,αλλα βλεπεις επεσα πανω σε περιπτωση!!!
Οι Ισραηλιτες τωρα..... το εχω δηλωσει και σε παλαιοτερα ποστς... γουσταρω πολυ!!!
Δεν πηρα χαμπαρι τους κουστουματους (ισως επειδη στην παρεα ειχα 4 συνοδους σαν τα κρυα τα νερα:D:D!!!)
Στο δρομο ομως.... :shock::shock::shock: μου βγηκανε τα ματια!!
Ευγε !!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν πηρα χαμπαρι τους κουστουματους (ισως επειδη στην παρεα ειχα 4 συνοδους σαν τα κρυα τα νερα:D:D!!!)
Στο δρομο ομως.... :shock::shock::shock: μου βγηκανε τα ματια!!
Ευγε !!
Μα και εσύ ρε ευαγγελι πάς ταξίδια με τα top models του φόρουμ..
και μόνο απο τάκτ απαγορεύεται να έχεις μάτια για άλλους...
άλλη φορά να προσέχεις τις παρέες σου...:D
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
γκρρρ ΚΙΚΙ εγω δεν μπορεσα να αρθρωσω λεξη!
Της ειπα να μην μου το σφραγισει ,αλλα βλεπεις επεσα πανω σε περιπτωση!!!

Δεν πηρα χαμπαρι τους κουστουματους (ισως επειδη στην παρεα ειχα 4 συνοδους σαν τα κρυα τα νερα:D:D!!!)

Ευαγγελια , τώρα καταλαβα τι εγινε ...
σε είδε η άλλη μεσα στη μαυρη νυχτα , με 4 κουκλους , εσκασε απο τη ζήλεια της και ... να η σφραγιδα στο διαβατηριο :lol:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ταξίδι υπερπαραγωγή...μοντέλα...βρε Ευαγγελία,μπας και είσαι η Καγιά και έβγαλες τους υποψήφιους του ανδρικού next top model για φωτογράφηση στο Τελ Αβίβ;;;;;;

Υ.Γ.Ταιριάζει και με τις "ξεχωριστές" επιλογές εστιατορίων....
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Παει το ακουσαμε και αυτο!!!!
Ουυυ εγω και η Καγια εχουμε τα ιδια μετρα ποδι!!! Ατελειωτο.....:haha::haha::haha:
Παντως για να σου φυγει η απορια dmdoc εγω για αυτα πηγα στο Ισραηλ
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.892
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom