Και τωρα φιλοι μου εμεις που εχουμε κλεισει για τις διακοπες μας στο εξωτερικο τι κανουμε?

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Eγώ ένα θα πω: τώρα δικαιώνονται οι επιλογές της dim kyr (ο νοών νοείτο)
Ας ξεχάσουμε τα ταξίδια όπως τα ξέραμε/τε τουλάχιστον για κάποια χρόνια.
Βουλιάζω εκ νέου στη σιωπή (όπως θα έλεγαν κάποιοι πολιτικοί κομπορρήμονες) κουρνιάζοντας στο γουρουνοστάσιό μου παρακολουθώντας το απόλυτο θέατρο του παραλόγου.
Τα τελευταια χρονια , κατανόησα, οτι οσο και να αποπροσανατολιζουν με καρτες, όσο επιλαστη πολυτελεια κι αν προσφέρουν, ενα μοναδικό ισχύει: cash rules. Δεν ταξιδευω με καρτες, εμπιστοσύνη εχω μόνο σε μετρητα και στην περίπτωση στραβής σε Western Union.
Επίσης ο σκοπός είναι το ταξίδι και οχι αν θα μεινεις σε πενταστερο ή αν ταξιδεψεις με νοικιασμένο ή ΚΤΕΛ. Σημασία δεν έχει αν πεταξεις με low cost ή Emirates. Σημασία δεν έχει αν το μέρος που "σταθείς" για να περασεις την νυχτα σου, εχει τουρκικη τουαλέτα ή δυτικού τύπου (αν και -μεταξύ μας- εχω κοιμηθεί και σε δωμάτιο χωρίς καθόλου τουαλέτα, αναμνήσεις που δεν θέλω να συζητήσω για τον πολύ απλό λόγο του οτι αν το αναλύσω ή θα με μπουζουριάσουν για προσβολη της δημοσίας αιδού ή θα μου την πέσουν οι οικολόγοι οι οποίοι μικρόψυχα και ρατσιστικά δεν αντιλαμβανονται την ανάγκη της ουρησης του ανθρωπινου πλάσματος όσο ευστοχα αντιλαμβάνονται την ανάγκη ούρησης ζώων... μεγάλη ιστορία).
Συμπερασμα: ΚΤΕΛ, χαμοκέλες και μετρητά. Γιατί όσοι δεν πάμε για αναψυχή αλλά σκοπός μας είναι να γνωρίζουμε και εν μερει -όσο μας το επιτρέπουν οι συνθήκες- ενταχθούμε στον τόπο επίσκεψής μας, η πάραπάνω λύση είναι μονοδρομος: ΚΤΕΛ, χαμοκέλες και μετρητά, επαναλαμβάνω γιατί η επαναληψη είναι η μητηρ της μαθήσεως και η πρωτοξαδέλφη της προπαγάνδας.
υγ. Ας αφήσουμε και την ΔΕΗ/νερό ... απληρωτα... δεν βαριέσαι.. ο γειτονας εχει μεγάλη καρδιά και πάνω απο όλα μπαλαντεζα 40 μετρα αγορασμένη απο τα Lidl , και λάστιχο κήπου 60 μέτρα αγορασμένο απο τα πράκτικερ.
υγ. Καμμιά φορά το μόνο που έχεις ανάγκη είναι 500.000.000 ευρώ... τίποτε άλλο...
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
107
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Τα τελευταια χρονια , κατανόησα, οτι οσο και να αποπροσανατολιζουν με καρτες, όσο επιλαστη πολυτελεια κι αν προσφέρουν, ενα μοναδικό ισχύει: cash rules. Δεν ταξιδευω με καρτες, εμπιστοσύνη εχω μόνο σε μετρητα και στην περίπτωση στραβής σε Western Union.
Επίσης ο σκοπός είναι το ταξίδι και οχι αν θα μεινεις σε πενταστερο ή αν ταξιδεψεις με νοικιασμένο ή ΚΤΕΛ. Σημασία δεν έχει αν πεταξεις με low cost ή Emirates. Σημασία δεν έχει αν το μέρος που "σταθείς" για να περασεις την νυχτα σου, εχει τουρκικη τουαλέτα ή δυτικού τύπου (αν και -μεταξύ μας- εχω κοιμηθεί και σε δωμάτιο χωρίς καθόλου τουαλέτα, αναμνήσεις που δεν θέλω να συζητήσω για τον πολύ απλό λόγο του οτι αν το αναλύσω ή θα με μπουζουριάσουν για προσβολη της δημοσίας αιδού ή θα μου την πέσουν οι οικολόγοι οι οποίοι μικρόψυχα και ρατσιστικά δεν αντιλαμβανονται την ανάγκη της ουρησης του ανθρωπινου πλάσματος όσο ευστοχα αντιλαμβάνονται την ανάγκη ούρησης ζώων... μεγάλη ιστορία).
Συμπερασμα: ΚΤΕΛ, χαμοκέλες και μετρητά. Γιατί όσοι δεν πάμε για αναψυχή αλλά σκοπός μας είναι να γνωρίζουμε και εν μερει -όσο μας το επιτρέπουν οι συνθήκες- ενταχθούμε στον τόπο επίσκεψής μας, η πάραπάνω λύση είναι μονοδρομος: ΚΤΕΛ, χαμοκέλες και μετρητά, επαναλαμβάνω γιατί η επαναληψη είναι η μητηρ της μαθήσεως και η πρωτοξαδέλφη της προπαγάνδας.
υγ. Ας αφήσουμε και την ΔΕΗ/νερό ... απληρωτα... δεν βαριέσαι.. ο γειτονας εχει μεγάλη καρδιά και πάνω απο όλα μπαλαντεζα 40 μετρα αγορασμένη απο τα Lidl , και λάστιχο κήπου 60 μέτρα αγορασμένο απο τα πράκτικερ.
υγ. Καμμιά φορά το μόνο που έχεις ανάγκη είναι 500.000.000 ευρώ... τίποτε άλλο...
Συφωνώ απόλυτα με τηνλογική του μπάτζετ και των παραχωρήσεων. Ακόμη όμως και τότε, αν πάρουμε ότι ένα ταξίδι μπορεί να είναι πολύ μακρύ σε διάρκεια και σε όχι και τόσο φιλικούς προορισμούς, τότε τα CASH που κατα τ'άλλα rules δεν μπορείς να τα χεις έτσι φόρα παρτίδα! άντε λίγα στην τσέπη λίγα στο βρακί λίγα στην κάλτσα από κει και πέρα ''πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά'' a.k.a. ''κάνε το σταυρό σου''..
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Πάντως εγώ με την κοπέλα, αν και σίγουρα έχουμε επηρεαστεί από την όλη κατάσταση, θα το κάνουμε το ταξιδάκι μας στην Ρώμη την Τετάρτη που έρχεται. Εισιτήρια έχουν τακτοποιηθεί από Δεκέμβρη με το ξενοδοχείο είμαι σε επικοινωνία (έχω πληρώσει προκαταβολή) και θα κρατάω μετρητά (όχι πολλά πάντως) και 2 πιστωτικές κάρτες (σε επικοινωνία μου με τις τράπεζες με βεβαίωσαν ότι συναλλαγές στο εξωτερικό γίνονται κανονικά)!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
η λίγα στο βρακί '..
Σε αυτην την περίπτωση , και υπό την προυπόθεση, οτι δεν ειναι ληστεία μετά βιασμού , την έχεις βγάλει καθαρή (την "στραβή εννοώ για την κιλότα δεν ξέρω).

Βεβαια η ως ανω κρυψώνα ενέχει σοβαρό κινδυνο ή τα όβολά σου να μην γινουν δεκτά από τον αποδέκτη ή κάθε φορά που είναι να πληρώσεις να ζητάς παραβάν.... όλα εχουν ενα ρισκο σε αυτόν τον ντουνιά..
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
107
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Σε αυτην την περίπτωση , και υπό την προυπόθεση, οτι δεν ειναι ληστεία μετά βιασμού , την έχεις βγάλει καθαρή (την "στραβή εννοώ για την κιλότα δεν ξέρω).

Βεβαια η ως ανω κρυψώνα ενέχει σοβαρό κινδυνο ή τα όβολά σου να μην γινουν δεκτά από τον αποδέκτη ή κάθε φορά που είναι να πληρώσεις να ζητάς παραβάν.... όλα εχουν ενα ρισκο σε αυτόν τον ντουνιά..
Βασικά μιλάω σοβαρά! σε μία βδομάδα φεύγω με πολλά μετρητά στην τσέπη και δεν έχω ιδέα που να τα κρατήσω ασφαλή.. καμιά πρόταση?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
western union και αν ειναι δυνατόν απο κάποιον κάτοικο εξωτερικού. Του δινεις κάποια χρηματα μετρητα , κανεις ερευνα που ακριβώς εχει W.U και πολύ απλα τον ειδοποιείς και σου στελνει κάθε τόσο.
Βασική προυπόθεση , το άτομο αυτό να είναι έμπιστο (πρώην γκόμενοι, πεθερές, Πάγκαλος κλπ. αποκλειονται για παράδειγμα) και να μην ονομάζονται Σόιμπλε.
Φυσικά το βρακί μεγέθους σημαίας Τσάμπιονς Λινγκ, ποτέ δεν το απορρίπτουμε. Καλό ταξίδι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Βασικά μιλάω σοβαρά! σε μία βδομάδα φεύγω με πολλά μετρητά στην τσέπη και δεν έχω ιδέα που να τα κρατήσω ασφαλή.. καμιά πρόταση?
Ποσα πολλα καλη μου; Πανω απο χιλιαρικο ετσι κι αλλιως δεν μπορεις να παρεις. Βαλε ενα 500αρι στη μια τσεπη και ενα στην αλλη.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
μεχρι 10000 μπορει να βγαλει.καταστροφολογε τριπακια..
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
107
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Ποσα πολλα καλη μου; Πανω απο χιλιαρικο ετσι κι αλλιως δεν μπορεις να παρεις. Βαλε ενα 500αρι στη μια τσεπη και ενα στην αλλη.
τελικά ισχύει η ρύθμιση για το χιλιάρικο?? γύρω στο δυχίλιαρο είναι! θα λείπω πάνω από ένα μήνα σε χώρες με εγκληματικότητα αλλά ακριβές..πολύ ακριβές..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.846
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom