Καλάβρυτα, πόλη μαρτυρική σε περιοχή που οι ομορφιές περισσεύουν!

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Είναι μόλις στρίβεις από το δρόμο της Βυτίνας προς Κλειτορία στον οικισμό Καλύβια Παγκρατίου. Τεράστια κληματαριά στο προαύλιο μιας εκκλησίας που σκεπάζει όλη την αυλή και που την αναφέρει ο Παυσανίας στα περιηγητικά του εξ'ου και το όνομα. Προφανώς είναι παλαιότερη. Προστατεύεται ( ? ) σα μνημείο της φύσης.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ενα καφεδάκι κάτω απο τετοια κληματαριά, θα το πιω την επόμενη φορά που θα κατηφορίσω προς τα κει ( Βυτινα δεν εχω πάει):clap::D
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Φιλαράκια χίλια συγνώμη αλλά ο δαίμονας της διόρθωσης γραπτών που σου κάνει το μυαλό "σούπα" έβαλε την ουρίτσα του. Φυσικά πρόκειται για το κλήμα του Παυσανία και όχι για το κλίμα του Παυσανία. και πάλι συγνώμη.
Βαγγέλη η Βυτίνα και όλη η περόχή καταπληκτική αν και δεν πήγα μετά τις φωτιές. Σε κάποια άλλη ιστορία να πούμε λεπτομέρειες
 

kostadis

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
παιδια εχετε ιδεα αν λειτοργει ξανα ο οδοντωτος και τι γινεται με τα εισιτηρια?καμια καλη προταση για διαμονη?σιγουρα με το νεο ετος διοτι τωρα θα βαρανε στις τιμες και σιγουρα θα ειανι ολα γεματα.και μια τελευταια ερωτηση:το αμαξι το αφηνω διακοφτο και ανεβαινω καλαβρυτα,ετσι?ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα αν το παρκαρω για 2 μερες στο διακοφτο.οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη.να ειστε καλα αγαπητοι συνταξιδιωτες
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Έχει αρχίσει πάλι η λειτουργία τού οδοντωτού κανονικά από Διακοφτό ως Καλάβρυτα τα Σαββατοκύριακα έχει 4 δρομολόγια αν θυμάμαι καλά, για πληροφορίες και τιμές εισιτηρίων επικοινώνησε με το 1110. Εγώ είχα πάει την άνοιξη και λειτουργούσε μέχρι τα μισά της διαδρομής και μόνο τα Σαβ/κα. Η γνώμη μου είναι να πάρεις το αυτοκίνητο μέχρι πάνω και να κάνεις εκδρομή με τον οδοντωτό, θα σου χρειαστεί έχει πολύ ωραία μέρη να πας από Καλάβρυτα και πάνω!
 

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
χαίρομαι που σας άρεσε η διαδρομή και τα αξιοθέατα.όντως η Ελλάδα έχει πανέμορφα μέρη και τα Καλάβρυτα,κοντινός προορισμός,γραφικό μέρος.Εγώ μένω λόγω μετάθεσης εδώ και το χειμώνα είναι πανέμορφο,ιδιαίτερα όταν ανοίγει το χιονοδρομικό,
 
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον Ζαγοροχώρια...
Ταξίδι-Όνειρο
Νομος Γρεβενών (παντού)
Ειχα παει κι εγω Καλαβρυτα με ενα φιλο πριν μερικα χρονια και ηταν πραγματικα υπεροχα. Μεναμε Ακρατα και καναμε απο κει τις εκδρομες μας. Στην Ακρατα θυμαμαι ειχε και ενα ποταμι με την εκβολη του στην παραλια. Αν και Δεκεμβριος οι μερες ηταν ηλιολουστες θυμαμαι... περασαμε και απο τη λιμνη τσιβλου, ανεβηκαμε εως το χιονοδρομικο (που δεν ειχε ανοιξει ακομη λογω... καλοκαιριας), ειδαμε τα πεστροφεια στο πλανητερο και την κλειτορια, πηγαμε στη μονη του μεγαλου σπηλαιου, καναμε και μια βολτα στο αιγιο (δεν ειναι μακρυα απο την Ακρατα)... το μονο που δεν καναμε ηταν να παρουμε τον οδοντωτο και αυτο γιατι δεν ειχαμε τσεκαρει τα δρομολογια και οταν πηγαμε ηταν πολυ αργα :( -την επομενη φορα ομως...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom