Καλαματα - Προτασεις για φαγητο κ βολτες

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Κατεβαίνουμε οικογενειακώς για διακοπές Καλαμάτα απο Λάρισα μέσω μπράλλου (Ιτέα, Ναύπακτος - μικρή σταση για πρωινό -Πάτρα, Πύργος, Καλαμάτα) και θα μείνουμε 5 ημέρες εκει.
Θα χρησιμοποιήσουμε την πόλη ως βάση - ορμητήριο και θα εξερευνήσουμε τα αξιοθέατα που προτείνατε στο φόρουμ αγαπητοί συμφορουμίτες (Γιάλοβα, Πύλος, Μεθώνη, Φοινικούντα, Πολυλίμνιο, Κορώνη και ανατολικά έως Καρδαμύλη, Στούπα) και ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμιά καλή πρόταση για μεσημεριανή στάση για μπανάκι και φαγητό μεταξύ Πάτρας και Καλαμάτας γιατι είναι δύσκολο να το πάμε συνεχόμενα το δρομολόγιο. Στο via michelin δίνει χρόνους, 6 περίπου ώρες για Πάτρα (εφικτό το έχω κάνει στο παρελθόν για να προλάβω πλοίο απο Κυλλήνη) και απο Πάτρα - Καλαμάτα 3 ώρες και 40'.
Στην επιστροφή έχω κλείσει διαμονή μια νύχτα Πάτρα να δούμε και την πόλη, θα είναι πιο ξεκούραστα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Κατεβαίνουμε οικογενειακώς για διακοπές Καλαμάτα απο Λάρισα μέσω μπράλλου (Ιτέα, Ναύπακτος - μικρή σταση για πρωινό -Πάτρα, Πύργος, Καλαμάτα) και θα μείνουμε 5 ημέρες εκει.
Θα χρησιμοποιήσουμε την πόλη ως βάση - ορμητήριο και θα εξερευνήσουμε τα αξιοθέατα που προτείνατε στο φόρουμ αγαπητοί συμφορουμίτες (Γιάλοβα, Πύλος, Μεθώνη, Φοινικούντα, Πολυλίμνιο, Κορώνη και ανατολικά έως Καρδαμύλη, Στούπα) και ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμιά καλή πρόταση για μεσημεριανή στάση για μπανάκι και φαγητό μεταξύ Πάτρας και Καλαμάτας γιατι είναι δύσκολο να το πάμε συνεχόμενα το δρομολόγιο. Στο via michelin δίνει χρόνους, 6 περίπου ώρες για Πάτρα (εφικτό το έχω κάνει στο παρελθόν για να προλάβω πλοίο απο Κυλλήνη) και απο Πάτρα - Καλαμάτα 3 ώρες και 40'.
Στην επιστροφή έχω κλείσει διαμονή μια νύχτα Πάτρα να δούμε και την πόλη, θα είναι πιο ξεκούραστα.
3.40 λίγο υπερβολικό φαίνεται.Γύρω στις 3 με 3.15 το βλέπω.Αν θέλεις ενδιάμεσο σε κάποια παραλία της Κυπαρισσίας.Γύρω στις 2 ώρες είναι από Πάτρα.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Κάτι επικαιροποιημενο έχουμε;Πιο πολύ για φαγητό.Ενα ταβερνάκι διαμαντακι στα Λεικα είχα ακούσει,ξέρει κάποιος κάτι ;
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Μιας και δεν έλαβα απάντηση στο ερώτημα μου ας γράψω εγώ που έφαγα δύο μέρες.Πρωτη μέρα καφέ και brunch. στη πλατεία,στο bistroteca.Μου έκανε εντύπωση πόσο κόσμο είχε γενικά και το καταμεσήμερο.Φαγητο το βραδάκι στο "οινοπαντοπωλειο Χρυσομάλλη",πολυ κοντά στην εκκλησία της Υπαπαντής.Εξαιρετικό φαγητό και σχετικά οικονομικά, τρία πιάτα 31€.Κατοπιν γαλακτομπούρεκο στον Σκιαδά,ξακουστό και πολύ ωραίο.Σαν σουβενίρ πήραμε και παστέλια του Λαμπου, εγγυημένο.Για ποτάκι Καστράκι Μετέωρο με υπέροχη θέα και δυνατά coctail.Επομενη μέρα κάτσαμε στο beach bar ego,παραλία Καλαμάτας,πολύ κοντά στο θεοξενια.Πολυ καλό brunchκαι μεσημεριανό.Υστερα στη Βέργα ψωνίσαμε και διπλές.Παντου φάγαμε πολύ καλά,οπότε και τα προτείνω.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Μια και επισκέφθηκα για πολυ λιγες μέρες τη Καλαμάτα να προτείνω και γω το kalamaki meze δίπλα στο εκκλησάκι των Αγίων Αποστόλων. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με κατι κοντοσούβλια κοτοπουλου και χοιρινά, αν πάτε όμως να δοκιμάσετε τυρολουκουμάδες με σάλτσα γλυκό τοματάκι. Το βραδάκι έχει και ζωντανή μουσική.

Προτείνω κι εγω το γαλακτομπουρεκο του Σκιαδά όπως ειπε και ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ . Μου είχαν προτείνει για γλυκό και το mama's sweethouse σχεδόν δίπλα στο kalamaki meze, αλλά δεν προλάβαμε να πάμε. Είδα όμως κάποιους που σηκώθηκαν μετα το φαγητό και πήγαν κι ξαναέκατσαν εκεί για γλυκό :)

Επίσης παραλία Περούλια, εξαιρετική, έχει σκαλιά να κατέβεις αλλά έχει και ανελκυστήρα. Πάντως και τα σκαλιά δεν είναι πολλά, ανεβαίνονται.. Πάνω εχει εστιατόριο "Ακτή Περούλια", λίγο τσιμπημένο σε τιμές αλλά με πολύ ωραία θέα.
 

Vasilis71

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
Γειά σε όλους!
Σκέφτομαι ένα Σαββατοκύριακο στην Καλαμάτα που δεν έχουμε πάει ποτέ και ακούω πόσο ωραία είναι. Θα ήθελα γενικά συμβουλές για must see, must do, και συμβουλές για κάποια παραλία για μπάνιο. Ευχαριστώ! Καλό καλοκαίρι σε όλους!!!
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Γειά σε όλους!
Σκέφτομαι ένα Σαββατοκύριακο στην Καλαμάτα που δεν έχουμε πάει ποτέ και ακούω πόσο ωραία είναι. Θα ήθελα γενικά συμβουλές για must see, must do, και συμβουλές για κάποια παραλία για μπάνιο. Ευχαριστώ! Καλό καλοκαίρι σε όλους!!!
H Καλαμάτα ή μάλλον η Μεσσηνία έχει τόσες πολλές παραλίες που πραγματικά θα εκπλαγείς. Απλά θεωρώ ότι δεν αξίζει μέσα στη Καλαμάτα για μπάνιο αλλά πιο έξω. Για μένα από τις αγαπημένες μου είναι τα Περούλια στο κόλπο αλλά και Πεταλίδι, Αγιος Αντρέας, Χράνοι. Στη μεριά του Ιονίου (Γιάλοβα με πολύ ωραίο κομμάτι και για βραδυνή βόλτα), Φοινικούντα. Αλλά και κάτω από το Κάστρο της Κορώνης σε συνδυασμό με βόλτα εκεί και μη μπλέξουμε και με Μεσσηνιακή Μάνη που μεγαλώνει η απόσταση. Γενικά μέσα σε ένα ΣΚ δες αποστάσεις και διάλεξε αλλά όλες είναι υπέροχες!!
 

Vasilis71

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
H Καλαμάτα ή μάλλον η Μεσσηνία έχει τόσες πολλές παραλίες που πραγματικά θα εκπλαγείς. Απλά θεωρώ ότι δεν αξίζει μέσα στη Καλαμάτα για μπάνιο αλλά πιο έξω. Για μένα από τις αγαπημένες μου είναι τα Περούλια στο κόλπο αλλά και Πεταλίδι, Αγιος Αντρέας, Χράνοι. Στη μεριά του Ιονίου (Γιάλοβα με πολύ ωραίο κομμάτι και για βραδυνή βόλτα), Φοινικούντα. Αλλά και κάτω από το Κάστρο της Κορώνης σε συνδυασμό με βόλτα εκεί και μη μπλέξουμε και με Μεσσηνιακή Μάνη που μεγαλώνει η απόσταση. Γενικά μέσα σε ένα ΣΚ δες αποστάσεις και διάλεξε αλλά όλες είναι υπέροχες!!
Σε ευχαριστώ!
Έχω κλείσει για Αύγουστο Πύλο, Φοινικούντα κλπ. Λέω για Καλαμάτα το άλλο Σαββατοκύριακο
 

Elenaldak

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλημέρα σας! Για Καλαμάτα αρχές Σεπτέμβρη είναι καλύτερα διαμονή παλιά πόλη ή παραλία? Δεν θα υπάρχει αμάξι , και ο σκοπός είμαι χαλάρωση έτσι καμία βόλτα για βραδινή έξοδο. Ευχαριστώ πολύ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα σας! Για Καλαμάτα αρχές Σεπτέμβρη είναι καλύτερα διαμονή παλιά πόλη ή παραλία? Δεν θα υπάρχει αμάξι , και ο σκοπός είμαι χαλάρωση έτσι καμία βόλτα για βραδινή έξοδο. Ευχαριστώ πολύ!
Καλώς ήρθες.
Εννοείται πως ψάχνεις για διαμονή κοντά στην κεντρική πλατεία, εξάλλου η απόσταση για βόλτα ως την παραλία για πιο νωρίς και πίσω δεν είναι απαγορευτική, ακόμα και με τα πόδια.
Η νυχτερινή ζωή είναι στο κέντρο.
 

Elenaldak

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλώς ήρθες.
Εννοείται πως ψάχνεις για διαμονή κοντά στην κεντρική πλατεία, εξάλλου η απόσταση για βόλτα ως την παραλία για πιο νωρίς και πίσω δεν είναι απαγορευτική, ακόμα και με τα πόδια.
Η νυχτερινή ζωή είναι στο κέντρο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Καλαμάτα είχα πάει απλά περαστική πριν χρόνια οπότε αυτό ήθελα να δω περίπου που είμαι η ζωή. Καλώς σας βρήκα!
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Εγω θα προτεινα το αντιστροφο , διαμονη στη παραλιακη - Hotel Ostria - με απλετη θεα στο Μεσσηνιακο κολπο και ατελειωτη βολτα στη promenade , και το βραδυ στο κεντρο για βαβουρα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom