Καλημερα απο το Μπιλμπαο!

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
buenos dias!!ανταποκριση απο ισπανια!τ-ε-λ-ε-ι-α!!getxowoman καλη αρχη!!βαλε μας και αλλες φωτος por favor!!

(δεν σε εχω ξεχασει, απλα εχω πηξει στο διαβασμα,μεσα στην εβδομαδα θα σου στειλω οπωσδηποτε τα θεματα των προφορικων)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
buenos dias!!ανταποκριση απο ισπανια!τ-ε-λ-ε-ι-α!!getxowoman καλη αρχη!!βαλε μας και αλλες φωτος por favor!!

(δεν σε εχω ξεχασει, απλα εχω πηξει στο διαβασμα,μεσα στην εβδομαδα θα σου στειλω οπωσδηποτε τα θεματα των προφορικων)

Εgun on!!Buenos dias!Kαλημερα!
Eskerrik asko!Gracias!Eυχαριστω.
Φωτογραφιες θα βαλω και αλλες.Λιγο υπομονη..
Ανταποκριση απο χωρα των Βασκων!:p
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Buenos dias!

Αν δεν κάνω λάθος, ο λόγος που επιτρέπεται να παίζουν οι παίκτες με καταγωγή από την επαρχία Navarra στην Αθλέτικ είναι ότι για τους Βάσκους η Navarra είναι κομμάτι της χώρας τους. Η κεντρική κυβέρνηση την έκανε ανεξάρτητη επαρχία προ πολλών ετών, προκειμένου να περιορίσει το βάσκικο εθνικιστικό στοιχείο, με σκοπό την αποβασκοποίησή της, αλλά οι εθνικιστές Βάσκοι (προσοχή: η λέξη "εθνικιστής" στην Ισπανία έχει άλλη έννοια για τις περιοχές που η βασική γλώσσα δεν είναι τα καστιγιάνικα, π.χ συνήθως ρεπουν προς τα -πολύ- αριστερά, με τον όρο έθνος δεν εννοούν την Ισπανία αλλά τους Γαλιθιάνους, τους Βάσκους, τους Καταλανούς κλπ και ο όρος μάλλον ταιριάζει πιο πολύ με το "αυτονομιστές") θεωρούν τη Ναβάρρα αναπόσπαστο κομμάτι της χώρας και του έθνους τους. Στα πλαίσια των πολιτικών semantics που έχουν οι ποδοσφαιρικές ομάδες στην Ισπανία, η Μπιλμπάο αποτελεί το σύμβολο της βάσκικης ανεξαρτησίας και η άδεια να παίζουν και οι ναβάρρος σε αυτήν υποδηλώνει ακριβώς αυτό: ότι η Ναβάρρα ουσιαστικά είναι βάσκικη επαρχία, όσο κι αν κάποιοι την απόσχισαν διοικητικά για να κάμψουν τις εθνικιστικές φιλοδοξίες των Βάσκων. Επίσης, η Αθλέτικ δέχεται παίκτες που έχουν καταγωγή κι από το γαλλικό κομμάτι της Χώρας των Βάσκων.

Η Μπιλμπάο εκτός από την περίεργη σχέση της με διάφορες εθνικιστικές οργανώσεις, αποτελεί και σαφέστατο όχημα πολιτικής έκφρασης. Προ ολίγων εβδομάδων, σε παιχνίδι της οι φίλαθλοι κλήθηκαν να πάνε με παλαιστινιακές σημαίες εις ένδειξη διαμαρτυρίας για την "κατάσταση" στη Γάζα και το θέαμα ήταν αν μη τι άλλο εντυπωσιακό.

Στο γυναικείο ποδόσφαιρο είναι από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη, ομάδες των τελευταίων ετών στην Ισπανία.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Buenos dias!

Αν δεν κάνω λάθος, ο λόγος που επιτρέπεται να παίζουν οι παίκτες με καταγωγή από την επαρχία Navarra στην Αθλέτικ είναι ότι για τους Βάσκους η Navarra είναι κομμάτι της χώρας τους. Η κεντρική κυβέρνηση την έκανε ανεξάρτητη επαρχία προ πολλών ετών, προκειμένου να περιορίσει το βάσκικο εθνικιστικό στοιχείο, με σκοπό την αποβασκοποίησή της, αλλά οι εθνικιστές Βάσκοι (προσοχή: η λέξη "εθνικιστής" στην Ισπανία έχει άλλη έννοια για τις περιοχές που η βασική γλώσσα δεν είναι τα καστιγιάνικα, π.χ συνήθως ρεπουν προς τα -πολύ- αριστερά, με τον όρο έθνος δεν εννοούν την Ισπανία αλλά τους Γαλιθιάνους, τους Βάσκους, τους Καταλανούς κλπ και ο όρος μάλλον ταιριάζει πιο πολύ με το "αυτονομιστές") θεωρούν τη Ναβάρρα αναπόσπαστο κομμάτι της χώρας και του έθνους τους. Στα πλαίσια των πολιτικών semantics που έχουν οι ποδοσφαιρικές ομάδες στην Ισπανία, η Μπιλμπάο αποτελεί το σύμβολο της βάσκικης ανεξαρτησίας και η άδεια να παίζουν και οι ναβάρρος σε αυτήν υποδηλώνει ακριβώς αυτό: ότι η Ναβάρρα ουσιαστικά είναι βάσκικη επαρχία, όσο κι αν κάποιοι την απόσχισαν διοικητικά για να κάμψουν τις εθνικιστικές φιλοδοξίες των Βάσκων. Επίσης, η Αθλέτικ δέχεται παίκτες που έχουν καταγωγή κι από το γαλλικό κομμάτι της Χώρας των Βάσκων.

Η Μπιλμπάο εκτός από την περίεργη σχέση της με διάφορες εθνικιστικές οργανώσεις, αποτελεί και σαφέστατο όχημα πολιτικής έκφρασης. Προ ολίγων εβδομάδων, σε παιχνίδι της οι φίλαθλοι κλήθηκαν να πάνε με παλαιστινιακές σημαίες εις ένδειξη διαμαρτυρίας για την "κατάσταση" στη Γάζα και το θέαμα ήταν αν μη τι άλλο εντυπωσιακό.

Στο γυναικείο ποδόσφαιρο είναι από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη, ομάδες των τελευταίων ετών στην Ισπανία.

Σε ευχαριστω,απλα ηθελα να βεβαιωθω πριν τα γραψω..
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
με αφορμή τη διόρθωση στη latina (ανταπόκριση από χώρα των βάσκων!:p) εγώ θα έβρισκα ενδιαφέρον (όταν έχεις το χρόνο βέβαια) να αναλύσεις εκ των έσω πως βλέπουν οι βάσκοι τους ισπανούς γενικότερα... με γνωστή την ανεξαρτησία τους και τη διάθεση για αυτονομία..
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
με αφορμή τη διόρθωση στη latina (ανταπόκριση από χώρα των βάσκων!:p) εγώ θα έβρισκα ενδιαφέρον (όταν έχεις το χρόνο βέβαια) να αναλύσεις εκ των έσω πως βλέπουν οι βάσκοι τους ισπανούς γενικότερα... με γνωστή την ανεξαρτησία τους και τη διάθεση για αυτονομία..

Κοιτα θα γραψω για αυτο το θεμα αλλα μην περιμενεις να γραψω τις αναλυσεις που κανει ο Yorgos.Για πρωτο πιατο θα σου πω οτι ο αντρας μου δε θελει αυτονομια.Ενα μικρο ποσοστο θελει αυτονομια.
Δε θα αναλυσω ομως σε αυτο το φορουμ για τη τρομοκρατικη οργανωση που υπαρχει εδω.
Παντως δε φοβαμαι που ζω εδω και μαλιστα ζω και κινουμαι σε περιοχη που ουκ ολιγες φορες εχουν βαλει βομβες,στο getxo.Βλεπεις ειναι μουρατη περιοχη και μενουν αρκετοι πολιτικοι.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να ρωτησω κατι ασχετο-σχετικο. Ποια περιοχη καλυπτει η Ναβαρα; Και το ρωτω γιατι λογω των αποσπασματικων ιστορικων γνωσεων μου θεωρουσα οτι ηταν γαλλικο εδαφος και αυτο γιατι οι γαλλοι βασιλεις τοτε το παλαι ποτε, εφεραν τον τιτλο του βασιλεα της Γαλλιας και της Ναβαρας. Προκειται δηλαδη για μια συνοριακη περιοχη την οποια τη μοιραζονται τα δυο κρατη, ηταν καποια περιοχη που καποτε αλλαξε ελεγχο, απο τη Γαλλια στην Ισπανια η υπαρχουν δυο περιοχες μια στη Γαλλια και μια στην Ισπανια με το ιδιο ονομα; Παλια ξερω οτι ηταν αυτονομο βασιλειο και μαλιστα ανταγωνιστικο το οποιο καποια στιγμη απο τον Henri IV ο οποιος ηταν βασιλιας της Ναβαρας, οταν γαλλικο θρονο το ενωσε κατω απο το στεμμα της Γαλλιας. Βεβαια αυτα μαλλον παλια, την εποχη της νυχτας του Αγιου Βαρθολομαιου. (για τους σινεφιλ βλ Βασιλισσα Μαργκο).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κατεφυγα τελικα στη Wikipedia για να μου λυθει η απορια. Και μου λυθηκε. Εδω λοιπον αναφερεται ολη η ιστορια του Βασιλειου της Ναβαρρας. Kingdom of Navarre - Wikipedia, the free encyclopedia
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επίσης από τη Wiki:

The statute provides for mechanisms for neighbour Navarre, which also has a Basque ethnic background and is claimed as the core of the nation by Basque nationalists, to join the three western provinces if it wishes to do so. Navarre is just one of the territories that the Basque nationalist parties claim as Basque territory; there are also two enclaves in Basque territory −Treviño (Basque: Trebiñu) and Valle de Villaverde (Basque: Villaverde-Turtzioz)− which belong to the fellow neighbouring communities of Castile and León and Cantabria respectively.

Οι τελευταιες λέξεις εξηγούν και το γιατί πα΄ζιουν και Κανταμπριανοί στη Μπιλμπάο, που το είχα και απορία.

Να σημειωθεί επίσης πως η Χώρα των Βάσκων είναι το πλουσιότερο κομμάτι της Ισπανίας (άντε το δεύτερο πλουσιότερο μετά την Καταλωνία, ανάλογα με το ποια στοιχεία λαμβάνει κανείς υπόψη), κατ' εμέ το κομμάτι με την καλύτερη κουζίνα και πως έχει και τεράστιο ανθρωπολογικό ενδιαφέρον (κανείς δε γνωρίζει με βεβαιότητα από πού ήρθαν οι Βάσκοι, η γλώσσα τους είναι τελείως αλαμπουρνέζικα σε σχέση με τις υπόλοιπες που ομιλούνται στην Ισπανία, δεν είναι καν ινδοευρωπαϊκή). Οι Βάσκοι εθνικιστές κάποια στιγμή προσπάθησαν να αποδείξουν πως έχουν και διαφορετικό DNA... απ' ό,τι κατάλαβα το αποτέλεσμα των γενετικών ερευνών κατέδειξε ότι κάπου διαφέρουν, αλλά γενικώς με τις προσμίξεις πλέον το γονίδιο που τους διαφοροποιεί βρίσκεται σε πολύ μικρότερο κομμάτι του πληθυσμού.

Για το πώς βλέπουν οι Βάσκοι τους Ισπανούς... ας απαντήσει η αρμόδια που τους συναναστρέφεται και καθημερινώς (εμένα θα με ενδιεφερε να διαβάσω την απάντηση της getxowoman), αν κι έχω την αίσθηση ότι εξαρτάται από τον Βάσκο και από τον Ισπανό. Επίσης, πλέον το ποσοστό των μη Βάσκων που ζουν εκεί -και ειδικά στα μεγάλα αστικά κέντρα- είναι πλέον υψηλό, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για ένα κίνημα που βασίζεται σε εθνικιστικά αιτήματα.

Οι άλλοι Ισπανοί θεωρούν τους Βάσκους -ή τουλάχιστον αυτό αποκόμισα εγώ- σκληρούς, λεβέντες, αθλητικούς (σκίζουν στην ποδηλασία λόγω και του γεωγλυφικού της χώρας των Βάσκων) ολίγον βάρβαρους και πολλοί αδυνατούν να κατανοήσουν το γιατί θέλουν -κάποιοι από αυτούς- την αυτονομία τους. Ας πούμε κάτι σαν το στερεότυπο που έχουμε στην Ελλάδα γα τους Κρητικούς ή τους Μανιάτες, ενώ σε ορισμένες επαρχίες κυκλοφορούν και πολλά ανέκδοτα για τους Βάσκους.

Getxo, βάσκικα έμαθες; Σε τι ποσοστό μιλάνε στα βάσκικα στην καθημερινή τους ζωή οι Βάσκοι του Μπιλμπάο;
 
Last edited by a moderator:

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
"σκίζουν στην ποδηλασία".. (άσχετο.. το ποδήλατό μου είναι orbea... από τη χώρα των βάσκων :D)

ναι.. ναι... θα περιμένουμε την άποψη της getxowoman (btw, το "tx" παίζει πολύ εκεί ε???)

όσο για το φαγητό, δεν έχω πάει στη χώρα των βάσκων, αλλά στη βαρκελώνη έπαθα πλάκα με τα δύο πιο νόστιμα ταπάδικα της πόλης, που είναι βάσκικα!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αθλητικοι τυποι ε; Κατι σαν τον ντ' Αρτανιαν τον ηρωα των τριων σωματοφυλακων του Δουμα, ο οποιος συμφωνα με τον συγγραφεα ηταν Γασκωνος, δηλαδη καταγοταν απο την χωρα των Βασκων που αποτελει τμημα της Γαλλιας (Gascogne). Γλωσσολογικα ευκολα το G μεταπιπτει σε Β. (ειναι νομιζω περισσοτερο απο προφανες οτι οι γνωσεις μου περιοριζονται στη γαλλικη σκοπια του ζητηματος)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
όσο για το φαγητό, δεν έχω πάει στη χώρα των βάσκων, αλλά στη βαρκελώνη έπαθα πλάκα με τα δύο πιο νόστιμα ταπάδικα της πόλης, που είναι βάσκικα!

Οι γνωστότεροι σεφ της Ισπανίας είναι Βάσκοι, όπου πάνε σκίζουνε, πόσο μάλλον στην Καταλωνία που -συγκριτικά με την υπόλοιπη Ισπανία- το φαγητό είναι για τα μπάζα κι οι πελάτες έχουν τη διάθεση να πληρώσουν για να φάνε καλά (έχει χρήμα εκεί).

Αθλητικοι τυποι ε;
Αυτό απορρέει κυρίως από κάτι περίεργα αθλήματα που κλανουν οι Βάσκοι. Υποτίθεται πως είναι αρχέγονα, μερικά έχουν να κάνουν με το κουβάλημα ογκόλιθων, με τη χρήση πριονιών κλπ και δίνουν λαβή για ανέκδοτα του στιλ "δώσανε σε ένα Βάσκο ένα αλυσσοπρίονο, αυτός κέρδισε το διαγωνισμό κοπής δέντρων και μετά διαπίστωσε ότι το πριόνι είναι ηλεκτρικό". Θυμάμαι μια φορά που η ένωση των Βάσκων στην πόλη που ζόυσα εγώ διοργάνωσε αγώνες για το ποιος θα κουβαλήσει ένα κάρο σε μια ανηφόρα!
Αυτό το λινκ έχει λίγες γενικές πληροφορίες:
Basque rural sports - Wikipedia, the free encyclopedia
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom