Καλημερα απο το Μπιλμπαο!

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Kαταρχην συγνωμη αλλα ειχα 2 ωρες κενο να φαω,εδω συνηθιζεται.
Θα απαντησω σε ολα τα ερωτηματα αλλα δωστε λιγο χρονο.Αληθεια Yorgo θες να γραφουμε μαζι το blog-πλακα κανω.
Εκανα πριν 2 χρονια μια προσπαθεια να μαθω βασκικα,αλλα μου φανηκαν αρκετα δυσκολα και επισης στο σπιτι ο αντρας μου,βασκος μεν,δε μιλαει βασκικα δε,και ετσι μου ηταν αρκετα δυσκολο.Το 85% μιλαει στο μπιλμπαο ισπανικα.το ποσοστο αυτο στη βιτορια ειναι μεγαλυτερο και στο σαν σεμπαστιαν μικροτερο.
Επισης η πολη που ζω λεγεται getxo και οχι εγω!
Το tx ναι ειναι αρκετα συνηθισμενο και το c δεν υπαρχει στα βασκικα.
αυτα για την ωρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.584
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ουπς, συγγνώμη, παραφέρθην, μαζεύομαι πάραυτα.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ναι η βασκικη κουζινα θεωρειται η καλυτερη στην ισπανια,αλλωστε στη βαρκελωνη εχει εστιατορια με το ονομα βασκικο εστιατοριο!χαζοι ειναι!
Αν και στη βαρκελωνη ειναι το τριτο κατα σειρα για μενα αγαπημενο εστιατοριο..το πρωτο ειναι στο μπιλμπαο και το δευτερο στο σαν σεβαστιαν.Σε καποιο αλλο θεμα ισως μιλησω για συνταγες,αν καποιος ενδιαφερεται..
Μια βολτα στην παλια πολη του μπιλμπαο και του σαν σεμπαστιαν θα σας πεισει οτι τα pintxos=tapas εδω ειναι γευστικοτατα και μοναδικα..
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Πολύ ωραία τα περιγράφετε και οι δύο...συνεχίστε και οι δύο ακάθεκτοι να μας δίνετε εικόνες από τον εκεί κόσμο και την κουλτούρα του! ;-)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
"σκίζουν στην ποδηλασία".
Καλα τα πανε, η ομαδα ειναι euskatel-euskadi και σκιζουν στο tour de francia,οταν ειναι στα πυρυναια.Γενικα οι βασκοι ασχολουνται οπως ειπε και ο Yorgos με τον αθλητισμο αρκετα και οχι μονο αλλα και τον υποστηριζουν.Φιλοι μου πανε και τη βγαζουν στα πυρυναια μονο και μονο να περασουν οι ποδηλατες και να τους εμψυχωσουν.Μαλιστα πριν 2 χρονια ειχε κανει παραπονα η οργανωση οτι πολλοι βασκοι μαζευονται στα βουνα...Μαλιστα το χρωμα της ομαδας ειναι πορτοκαλι και βγαζει ματι!
Ναι υπαρχουν αρκετα περιεργα αθληματα για μας(τους ελληνες),οπως ειπε ο γιωργος.Αν καταφερω να βρω κατι και θα ανεβασω και καποιο βιντεο.
Και κατι αλλο δε τους αρεσει την ομαδα τους athletic να τη λεμε του μπιλμπαο..
Υπαρχουν αρκετες αθλητικες εγκαταστασεις,τουλαχιστον εδω που μενω.Πολυ κοντα στο σπιτι μου υπαρχει ενα συγκροτημα : ποδοσφαιρο,2 πισινες,τεννις,rugby και βιβλιοθηκη!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Αυτα για σημερα τωρα θα κατεβω στο κεντρο,στη moyua!Gran via..
δειτε φωτογραφια.
δεν εχω τελιωσει ακομα με τα ερωτηματα.αυριο παλι.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σε ευχαριστουμε πολυ! Ειναι υπεροχο να λαμβανουμε τετοιες πληροφοριες αμεσα! Οταν μπορεσεις δωσε μας και διευθυνσεις για φαγητο. Αν ερθουμε μεχρι εκει για να δουμε το Guggenheim να ξερουμε που θα φαμε.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
εξαιρετικά εξελίσσεται το blog! getxowoman, ευχαριστούμε για τις απαντήσεις!

έχουμε να διαβάσουμε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα εδώ μέσα νομίζω... :D

(πείνασα μ' αυτά που διάβασα, πάω να φτιάξω τπτ να φάω... χμμ :))
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.584
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, ναι πες κανένα εστιατόριο που σου αρέσει και καμιά περίεργη σπεσιαλιτέ.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Βασικά πέρα από αξιοθέατα, κουζίνα κ.λ.π. πες μας γενικά πως είναι σαν άνθρωποι!
Είναι φιλικοί? Είναι εύκολο για έναν Έλληνα (με μεσογειακό ταμπεραμέντο) να ζει εκεί και να συναναστρέφεται με τους ντόπιους?
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
φανταζομαι στο μπιλμπαο θα ειναι πολυ χαρουμενοι σημερα :D

Στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας για πρώτη φορά μετά από 24 χρόνια προκρίθηκε η Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι Βάσκοι επικράτησαν 3-0 της Σεβίλης στο Σαν Μαμές και πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό που θα γίνει στη Βαλένθια τις 13 Μαΐου.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο είναι δεύτερη στη λίστα των ομάδων με τις περισσότερες κατακτήσεις του σχετικού τίτλου, με 23 έναντι 24 της Μπαρτσελόνα.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
φανταζομαι στο μπιλμπαο θα ειναι πολυ χαρουμενοι σημερα :D


Ακριβως!!!!!Μετα απο 24 χρονια παμε στο τελικο!!!!!!!!!και ρε γαμωτο δε ακουω κορναρισματα,τιποτα!!αλλα στο κεντρο πρεπει να γινεται πανικος!εδω και καποιες μερες εβλεπες παντου σημαιες ακομα και σε απιθανα σημεια και προσωπα χαρουμενα και με αγωνια για το σημερινο αγωνα,αλλα κερδισαμε τους ανδαλουσιανους!!! AUPA ATHLETIC!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.132
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom