Καλησπέρα απο την Μαδαγασκάρη!

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ρε tony the who, τώρα κόλησα στον τοίχο!! για πές,και άν μένεις τάνα έχω να σου δώσω κατι παραγγελίες ...
μείνε εκεί που είσαι!!!
παντως πρίν 5 χρόνια το internet ήταν σχεδόν ανύπαρκτο εκεί απο ότι μας έλεγε ο φίλος μας ο fabrice,έτσι lullu??
 

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
Καλημέρα!

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για το θερμό καλωσόρισμα! Ειλικρινά δεν περίμενα οτι ένας απλός χαιρετισμός θα μπορούσε να παράγει τόσες απαντήσεις! Οκ, μισό λεπτό γιατί δε ξέρω απο ποιόν να αρχίσω... :lol:

Defkalion:
Ευχαριστώ για την πρόταση και πολύ καλή σαν ιδέα, γενικότερα! You can count me in! Ελπίζω να βρίσκω όσο το δυνατό περισσότερο χρόνο για να μοιράζομαι μαζί σας τις όποιες εμπειρίες αποκομίζω. Αν και δεν έχω επισκεφτεί όσα μέρη θα ήθελα, δόξα τω θεώ εκεί που πήγα τη μνήμη της φωτογραφικής τη γέμισα! :haha: :cool: Πρέπει να σου στείλω pm?

Λοιπόν, όσον αφορά τους υπόλοιπους, τι να πώ... Ας αρχίσω λέγοντας οτι το μεγαλύτερο μέρος της παραμονής μου εδώ το έχω περάσει στην Tamatave, που βρίσκεται στην ανατολική ακτή της Μαδαγασκάρης, κάπου στη μέση. Έχω επισκεφτεί φυσικά και την πρωτεύουσα το Antananarivo, ή Τana (όπως λέει και η renata), και κυρίως τα μέρη που βρίσκονται στη μεταξύ τους διαδρομή. Κάποιες παραλίες έχω δεί (nothing special so far...), ποοοοοοοοοοοολύ πράσινο... και φυσικά μερικά είδη λεμούριων, το καμάρι της Μαδαγασκάρης.
Και ναι, το ίντερνετ είναι ακόμα προιστορικών ταχυτήτων... (γι' αυτό την επόμενη φορά που ο πΟΤΕ σας κόψει την 24άρα, πριν βρίσετε και χτυπηθείτε σκεφτείτε και τον άμοιρο Αντώνη που πρέπει να τη παλέψει με τύπου 1 Mbps και 512 Kbps (πετσοκομένες) συνδέσεις που πέφτουν κάθε φορά που βρέχει μερικές καρέκλες παραπάνω! :shock: ) Α, και αυτός είναι ένας λόγος που μπορεί να με χάνετε για κάποιες μέρες...
Αυτά για τώρα...

varioAthens (και οι υπόλοιποι παρακαλώ):
Όσον αφορά τις διακοπές που είχα αναφέρει, ενδιαφερόμουν να περάσω με μερικούς φίλους περίπου 6-7 μέρες, τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη. Επειδή γενικά είμαστε υπερ-δραστήριοι τύποι, δε θα ήθελα να βαρεθούμε ούτε στιγμή... Γι'αυτό απο μια ματιά που έριξα στο φόρουμ τις προάλλες, ο Μαυρίκιος που ήταν υπο σκέψη, τείνει να εξαλειφθεί... Για χρήματα, υπολόγιζα για 1000-1500 το άτομο, χωρίς να είμαι απόλυτος. Βοηθήστε ρε παιδιά! :p:p:p
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
varioAthens (και οι υπόλοιποι παρακαλώ):
Όσον αφορά τις διακοπές που είχα αναφέρει, ενδιαφερόμουν να περάσω με μερικούς φίλους περίπου 6-7 μέρες, τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη. Επειδή γενικά είμαστε υπερ-δραστήριοι τύποι, δε θα ήθελα να βαρεθούμε ούτε στιγμή... Γι'αυτό απο μια ματιά που έριξα στο φόρουμ τις προάλλες, ο Μαυρίκιος που ήταν υπο σκέψη, τείνει να εξαλειφθεί... Για χρήματα, υπολόγιζα για 1000-1500 το άτομο, χωρίς να είμαι απόλυτος. Βοηθήστε ρε παιδιά! :p:p:p
Ο Μαυρίκιος πάντως είναι πολύ πολύ όμορφος......
Ωστόσο, εφόσον είστε δραστήριοι και δεδομένου ότι ζεις στη Μαδαγασκάρη, εγώ θα πρότεινα "απέναντι" κάπου στην Αφρική για σαφάρι κ.λ.π.!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
reynion θα σε ενδιέφερε?ειναι και πολύ κοντά σου ..σκέφτομαι σύντομα να τον χτυπήσω!!
 

miltos birbas

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΛΑΔΑ - ΣΚΩΤΙΑ ΜΕ ΜΟΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΦΡΙΚΗ, ΛΑΤ. ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα σε όλους.

Όπως είναι προφανές, είμαι νέωψ στο forum και όντας, κατ' ανάγκη, κάτοικος Μαδαγασκάρης τους τελευταίους 7 μήνες, είπα να πω ένα γειά! Ένας φτωχός πλην τίμιος ταξιδευτής είμαι άλλωστε και εγώ! :haha:

Γειά λοιπόν και καλώς σας βρήκα! :clap:
Kαλησπέρα! :p
 

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
Χμμμ... Σαφάρι... Να μια καλή ιδέα που δεν είχα υπ' όψη μου! By the way, varioAthens απ' οτι είδα έχεις πάει και Ταυλάνδη... Αν θυμάμαι καλά υποτίθεται οτι η καλύτερη περίοδος για να πας είναι Φεβρουάριο-Μάρτιο και οτι στις επιθυμητές ημερομηνίες θα έχουν μουσώνες εκεί. Αλλά ξέρω γύρω στις 4 διαφορετικές περιπτώσεις ατόμων που έχουν πάει Αύγουστο-Σεπτέμβριο και δεν είχαν πρόβλημα με βροχές... Εσύ τι προτείνεις;

Renata, και reynion έχω σκεφτεί και σευχέλλες σκέφτομαι... ακόμα να τους πω να έρθουν και εδώ σκέφτομαι, αλλά ανησυχώ μη μας φάνε οι δρόμοι. Εσύ 20 μέρες πήγες και είδες περισσότερη κουλτούρα και τοπία απ' ότι εγώ σε 7 μήνες. Οι 7 μέρες δε νομίζω να κάνουν τη διαφορά. Καλύτερα να το αφήσω για όταν θα έχω κανά μήνα άδεια (ποτέ δηλαδή), χεχεχε!! :haha:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Καλωσηρθες Τονυ, και δεν ξερω πραγματικα αν μου εφτιαξες την μερα ή μου της χαλασες... σε ζηλευωωωω.... περιμενω κι εγω να ακουσω ανταποκριση απο Μαδαγασκαρη..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Χμμμ... Σαφάρι... Να μια καλή ιδέα που δεν είχα υπ' όψη μου! By the way, varioAthens απ' οτι είδα έχεις πάει και Ταυλάνδη... Αν θυμάμαι καλά υποτίθεται οτι η καλύτερη περίοδος για να πας είναι Φεβρουάριο-Μάρτιο και οτι στις επιθυμητές ημερομηνίες θα έχουν μουσώνες εκεί. Αλλά ξέρω γύρω στις 4 διαφορετικές περιπτώσεις ατόμων που έχουν πάει Αύγουστο-Σεπτέμβριο και δεν είχαν πρόβλημα με βροχές... Εσύ τι προτείνεις;
Ταϋλάνδη (κατόπιν υποδείξεων των ειδικών του φόρουμ :)) πήγα Μάρτιο γιατί ήθελα να επισκεφθώ το Κράμπι. Για Αύγουστο, όμως, προσφέρονται άλλα υπέροχα μέρη της Ταϋλάνδης όπως το Koh Samui και τα γύρω νησιά!
Συν του ότι τον Αύγουστο θα έχει πολύ λιγότερη ζέστη η Μπανγκόκ απ' ότι τον Μάρτιο που "βρήκαμε" 40άρια!
 

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
Καλωσηρθες Τονυ, και δεν ξερω πραγματικα αν μου εφτιαξες την μερα ή μου της χαλασες... σε ζηλευωωωω.... περιμενω κι εγω να ακουσω ανταποκριση απο Μαδαγασκαρη..
Ευχαριστώ Varsa! Εγώ πάντως ελπίζω να στην έφτιαξα... :haha: :bleh:

Μόλις ο defkalion φτιάξει το blog το συντομότερο δυνατό θα έχω ανεβάσει και photos. Και οτι θέλετε ρωτάτε φυσικά!
 

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
Ταϋλάνδη (κατόπιν υποδείξεων των ειδικών του φόρουμ :)) πήγα Μάρτιο γιατί ήθελα να επισκεφθώ το Κράμπι. Για Αύγουστο, όμως, προσφέρονται άλλα υπέροχα μέρη της Ταϋλάνδης όπως το Koh Samui και τα γύρω νησιά!
Συν του ότι τον Αύγουστο θα έχει πολύ λιγότερη ζέστη η Μπανγκόκ απ' ότι τον Μάρτιο που "βρήκαμε" 40άρια!
Μπορούν να έχουν τόσο μεγάλες κλιματικές διαφορές 2 μέρη σε μια τόσο "μικρή" γεωγραφικά περιοχή; Εγώ πίστευα οτι θα επηρεάζονται λίγο πολύ το ίδιο. Σαν περίοδος πάντως συνιστάται για διακοπές; Γιατί για να είμαι ειλικρινής η πρώτες μου σκέψεις ήταν για εκεί αλλά φοβάμαι τον καιρό...:roll:
 

taxideftis

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πού θα μας πάει η βάρκα..
Ταξίδι-Όνειρο
όλη την αφρική
καλώς όρισες! και εγώ είμαι νέο μέλος και το τελευταίο ταξίδι μου ήταν οδικώς από Ναιρόμπι-Αρούσα-Dar es Salaam και μετά με το αεροπλάνο Ζανζιβάρη. από την Arusha μπορείς να πας στο Kilimanjaro.εγώ δεν πήγα γιατί είχα στο μυάλό μου τις παραδεισένιες παραλίες της Zanzibar!!!!!!! αλλά όλοι λέγαν τα καλύτερα. ψάξτο λίγο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.924
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom