Καλοκαίρι με μώρο. Πού;

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ψιλοχαζευοντας ξενοδοχεια στο Μαρμαρι βρηκα αυτο: Evia Hotel & Suites - 4-star-all-year hotel, Marmari, Evia
Μια συμβουλη: Οταν καταληξεις ασε ενα Π/Σ/Κ το μωρο σε καποια γιαγια και πηγαινετε επιτοπιως να ελεγξετε. Μη βρεθειτε προ δυσαρεστων εκπληξεων και εκεινη την ωρα τι να κανεις;
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δεν είναι απαραίτητο ότι θα πάω Αύγουστο. Παίζει και το τελευταίο δεκαήμερο Ιουλίου. Τι σόι ελέυθεροι επαγγελματίες είμαστε;
Οπότε τέλη Ιουλίου τι λέει η Αγία Αννα.
Παιδιά ωραία η Κορινθία, αλλά την έχω φάει με το κουτάλι από μικρό παιδί, αρα αποκλείεται ως προορισμός.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τα μελτέμια είναι κυρίως Αυγουστιάτικο φαινόμενο. Τα αρκετά τελευταία όμως χρόνια οι αέρηδες αυτού του τύπου κάνουν την εμφάνισή τους και νωρίτερα από τον Ιούλιο.

Μάλλον τίποτα πια δεν είναι και πολύ σίγουρο. Μπορεί να διαλέξεις να πας σε μια τέτοια περιοχή (που την επηρεάζουν δηλαδή τα μελτέμια) Αύγουστο και να είναι μια χαρά ή να τύχει να πας Ιούλιο και να χαλάει ο κόσμος.

Στο εξοχικό μας που βρίσκεται στη νοτιοανατολική Αττική πάντα τον Αύγουστο υποφέραμε από τον πολύ αέρα και το κύμα που κόντευε να φτάσει στο σπίτι. Μου έχει τύχει όμως να πάω Αύγουστο και να είναι τέλεια, όπως και να πάω το δεύτερο 15νθήμερο του Ιουλίου και να μην τολμάω να δω τη θάλασσα ούτε από το παράθυρο.

Γι'αυτό λοιπόν νομίζω ότι λόγω του σημείου, η Αγία Αννα είναι "ευάλωτη" στις διαθέσεις του βοριά, οπότε και λόγω του μωρού θα είναι ρίσκο.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
αν ψαχνεις προς γαλαξιδι, ωραιο μερος με φρεσκο ψαρακι καθαρη θαλασσα και ξενοδοχειακη μοναδα μεγαλη, κοιτα στην ερατεινη φωκιδας.... ωραιο μερος...
http://www.delphibeach.gr/aaa/p1.html
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
.....ξεχασα να πω οτι εμεις τον Αυγουστο ειχαμε παει με τα μικρα μας Ναυπλιο(που βεβαια το εχω επισκεφτει & αλλες φορες αλλα χωρις τα παιδια)& συνδιασαμε μπανακια στην παραλια που παει ο δρομος πισω απ το Παλαμιδι & το βραδυ βολτουλες στα σοκακια & ποδιλατακι(τα μικρα) στην πλατεια,μια χαρα!:haha:
 

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Δεν είναι απαραίτητο ότι θα πάω Αύγουστο. Παίζει και το τελευταίο δεκαήμερο Ιουλίου. Τι σόι ελέυθεροι επαγγελματίες είμαστε;
Οπότε τέλη Ιουλίου τι λέει η Αγία Αννα.
Παιδιά ωραία η Κορινθία, αλλά την έχω φάει με το κουτάλι από μικρό παιδί, αρα αποκλείεται ως προορισμός.
Συνάδελφε dik-7 (εγώ με 2 λίγο μεγαλύτερα μωρά) θα σου πώ τις επιλογές που έκανα τα 3 τελευταία χρόνια. Τ0 2007 (με 9 μηνών μωρό) πήγα στη Λευκάδα στο www.roudabay.gr σ'εναν όρμο της Λευκάδας νότια, σχετικά απομονωμένα με 2-3 ταβερνούλες και λίγα σπίτια. Η παραλία είναι υπέροχη, με βοτσαλάκι και τα διαμερισματάκια φανταστικά με κουζίνα μέσα. Πηγαίναμε στη ταβέρνα δίπλα και πεταγόμουν στο δωμάτιο να φτιάξω το γάλα. Ησυχη περιοχή για να καροτσάρεις. Το 2008 πήγα στο Πεταλίδι (Sunrise). Δεν θα στο συνιστούσα. Η παραλία δεν είναι καλή και δεν αξίζει κάτι το ιδιαίτερο. Πέρυσι με 2 (1 και 2,5 ετών) πήγαμε στο AKS Porto Heli. Hταν φανταστικά. Για μπάνιο στη Χηνίτσα (σ' αυτό σου συνιστώ να μείνεις αν πας, που έχει τη θάλασσα από κάτω) και βόλτες στο Πόρτο Χέλι. Η κουμπάρα μου στη Χηνίτσα είχε δώσει τα κρέατα του μωρού στο ξενοδοχείο και ετοίμασε 2 φορές το φαγητό στο δωμάτιο. Γενικά η ευρύτερη περιοχή του Πορτο Χελίου ενδείκνυται για τέτοιες διακοπές. Θα σου προτείνω 2 μέρη που έχουν πάει δικοί μου, δεν τα έχω επισκεφτεί και τα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για μένα φέτος αλλά τελικά λέω να κινηθώ προς Ζάκυνθο. www.lepitsa-sunset.gr είναι κοντά στη Κοιλάδα και www.makisinn.com στην Ερμιόνη. Αυτά και καλές διακοπές με το νινί σας!!!
 

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Α! Κι επειδή αναφέρθηκαν τα Πούληθρα να σου πώ επειδή έκανα βάφτιση εκεί (καταγωγή συζύγου)και είχα ψάξει τα δωμάτια, έχει χτιστεί ένα πολύ όμορφο ξενοδοχείο www.smyrosresort.gr. H παραλία από κάτω δεν είναι για μπάνιο αλλά γενικά το μέρος ενδείκνυται για ήρεμες, οικογενειακές διακοπές.

Και τέλος θα σου πώ για τα δικά μου μέρη. Νεάπολη Λακωνίας, ήσυχη μια μια παραλία αμμώδη μπροστά της και παραλιακό δρόμο που πεζοδρομείται το βράδυ. Τα ταβερνάκια στη σειρά και ξεκούραστες καροτσάδες. Είναι βέβαια λίγο δύσκολος ο δρόμος. Δεν ξέρω τί καλύπτει τις ανάγκες σου, δες τα σαν επιλογές ίσως και για άλλη φάση αργότερα.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Να σου πω κι εγώ δυο λόγια για την περιοχή της Ερμιονίδας.
Καταρχήν είναι πολύ κοντά στην Αθήνα,μόνο 180 χιλιόμετρα,
δεύτερον η θάλασσα δεν είναι ποτέ κρύα ,ότι πρέπει για το μωράκι σου.
Απ τα ξενοδοχεία που προτάθηκαν,κατά τη γνώμη μου πάντα,το ιδανικότερο για την περίπτωσή σας είναι το Χηνίτσα.
Μέσα στο πράσινο με θέα τις Σπέτσες,μια πολύ βατή παραλία ακριβώς μπροστά του,ήσυχο γιατί δεν βρίσκεται μέσα στο Πόρτο Χέλι,
και το σημαντικότερο η ταβέρνα Χηνίτσα ακριβώς δίπλα με πολύ καλό φαγητό.
Αν τελικά βρεθείτε στα μέρη μου και είμαι εκεί,πολύ πιθανό,
να χετε και ξενάγηση:clap:Καλά να περάσετε ότι κι αν διαλέξετε:clap:
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Παιδιά σκεφτόμουν και εγώ την Αγία Άννα, στο κάμπινγκ που είπε η joela επειδή θα παμε Σκύρο και μετά λέμε να πάμε κάπου στην Εύβοια όπου έχουμε πάει μόνο Χαλκίδα. Λίγο αυτά που διάβασα με αέρηδες κλπ. με προβλημάτισαν. Αλλά λέω να το δοκιμάσω. Εμείς βέβαια μωρό δεν έχουμε.
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Ειμαι απο Ευβοια & την εχω γυρισει φυσικα ολη,θα σου πω οτι οπως μπορει να τυχεις σε αεριδες & σε αλλα μερη,μπορει να τυχει & εκει!Ειναι ευκαιρια οταν γυρισεις απο Σκυρο,απ το λιμανι της Κυμης ειναι 2μιση ωρες περιπου για βορεια Ευβοια & πραγματικα αξιζει!;)
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.
Στο hapimag δε με ενθουσίασε η παραλία του.
Το AKS Hinitsa το βρήκα στο booking 188 ευρώ με πρωινό, ποσό το οποίο δε δίνω για ένα παμπάλαιο ξενοδοχείο.
Με τα ιδια λεφτά έχω πάει σε καινουργια πεντάστερα ξενοδοχεία.
Γνωστοί μου πρότειναν κάτι δωμάτια στο Παράλιο Αστρο Κυνουρίας.
Εχει κάποιος άποψη για το μέρος;
Η θάλασσα είναι καλή, ζεστή;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.
Στο hapimag δε με ενθουσίασε η παραλία του.
Το AKS Hinitsa το βρήκα στο booking 188 ευρώ με πρωινό, ποσό το οποίο δε δίνω για ένα παμπάλαιο ξενοδοχείο.
Με τα ιδια λεφτά έχω πάει σε καινουργια πεντάστερα ξενοδοχεία.
Γνωστοί μου πρότειναν κάτι δωμάτια στο Παράλιο Αστρο Κυνουρίας.
Εχει κάποιος άποψη για το μέρος;
Η θάλασσα είναι καλή, ζεστή;

Όπως ξαναείπα πιο πάνω, δεν είμαι το καταλληλότερο άτομο να κρίνω αν κάποιο μέρος ενδείκνυται για διακοπές με μωρό, αλλά θα σου πω τί ξέρω γενικά για την περιοχή.

Ο Αργολικός κόλπος έχει ζεστά νερά και επηρεάζεται σπάνια από πολύ δυνατούς και δύσκολους ανέμους, άρα συνήθως δεν έχει και πολύ κύμα. Το αντίθετο θα έλεγα.

Συγκεκριμένα στο Άστρος δεν έχω κολυμπήσει. Μόνο σε περιοχές πριν αυτό, από το Ξηροπήγαδο και μετά, καθώς και στην παραλία Τυρού που είναι μετά το Αστρος.
Τα νερά πάντως στην περιοχή έχουν πολύ καλή θερμοκρασία, αλλά προς το Ξηροπήγαδο δεν τα έχω πετύχει ποτέ ιδιαίτερα διαυγή, σε αντίθεση με την παραλία Τυρού.

Από το Άστρος έχω αρκετά χρόνια να περάσω, αλλά μέχρι και την τελευταία φορά που βρέθηκα εκεί, μπορώ να πω ότι το μέρος δεν μου έκανε και πολύ καλή εντύπωση. Μου έδωσε την εντύπωση ότι όλο το χωριό είναι ένα ρεντρουμάδικο. Έχει πάρα πολλά καταλύματα και απευθύνεται κυρίως σε ανθρώπους που κάνουν οικογενειακές διακοπές.

Παρόλα αυτά, συνάδελφος που προτίμησε το μέρος πριν λίγα χρόνια ακριβώς γιατί είχε δύο μικρά παιδιά, έμεινε πολύ ευχαριστημένη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom