Ιταλία Καλοκαιρινές διακοπές στην Ιταλία

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Συμφωνώ για τη Lucca ,μου άρεσε πάρα πολύ περισσότερο και απο τη Σιένα !Η Μπολώνια έχει οντως ζέστη το καλοκαίρι αλλά αξίζει πολύ περισσότερο απο το Ρίμινι που έχει βάλει στο προγραμμά του ο φίλος μας Εγώ επιμένω και με τη Φερράρα πολύ αξιόλογη !!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Συμφωνώ για τη Lucca ,μου άρεσε πάρα πολύ περισσότερο και απο τη Σιένα !Η Μπολώνια έχει οντως ζέστη το καλοκαίρι αλλά αξίζει πολύ περισσότερο απο το Ρίμινι που έχει βάλει στο προγραμμά του ο φίλος μας Εγώ επιμένω και με τη Φερράρα πολύ αξιόλογη !!
Ναι,πολυ ομορφη και η Φερραρα...Και η Ραβεννα με τα υπεροχα ψηφιδωτα...Δυσκολος προορισμος η Ιταλια,δεν ξερεις τι να πρωτοδεις και τι να αφησεις απεξω!
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Ναι,πολυ ομορφη και η Φερραρα...Και η Ραβεννα με τα υπεροχα ψηφιδωτα...Δυσκολος προορισμος η Ιταλια,δεν ξερεις τι να πρωτοδεις και τι να αφησεις απεξω!
δεν μπορώ να μην συμφωνήσω ...μετά απο τρία μεγάλα οδικά ταξίδια στην Ιταλία συνεχίζω να αναρωτιέμαι αν υπάρχει μια πόλη της ή χωριό που να μην είναι όμορφο ..
 

xremylos

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Γεια σας και παλι συμφορουμιτες.Το ταξιδι στη γειτονα χωρα εφτασε στο τελος του και ξαπλωμενος σε μια ομορφη ελληνικη παραλια μου ηρθε η εμπνευση να γραψω μια μικρη ιστορια..
Το ταξιδι απο Πατρα για Μπαρι βγηκε με πολυ υπνο στον υπνοσακο τον οποιο και συνιστω ανεπιφυλακτα οπως και 2-3 ταινιουλες που εχετε αφησει απωθημενο απο τις αιθουσες το χειμωνα.
Η autostrada με κοστος περιπου 6€/100km και οριο ταχυτητας 110km/h μας εβγαλε στο ''βιομηχανοποιημενο'' Salerno και στην costiera amalfitana..Προορισμος το ομορφο Positano.Το αυτοκινητο κατ'εμε το ξεχνας στο parking και κινεισαι με τα ωραια υπερυψωμενα λεωφορεια που σου προσφερουν την καλυτερη θεα της costiera και σασπενς καθως οι οδηγοι τα τρεχουν σαν αγωνιστικα! Ετσι πηγαμε amalfi, ravello και μια ημερησια με καραβι στο capri. Το ravello σου προσφερει γαληνη το δε capri ειναι βουτηγμενο μες στο πρασινο, κοσμοπολιτικο και ειναι προορισμος απο μονο του.Το positano εχει ωραια εστιατορια για να φας το βραδακι με απαλη ιταλικη μουσικη, απλα τελειο..Πολυ ανηφορα κατηφορα ομως.Κινηση normal αρχες Αυγουστου κανενα προβλημα με ορδες,ουρες κτλ
Ο επομενος προορισμος το πακετο Πομπηια-Ναπολι. Η Pompei δε μου αρεσε πολυ ταλαιπωρια μες στη ζεστη ,ψαχνοντας να βρουμε τους καμμενους μεσα σε μια χαωδη εκταση καηκαμε και εμεις! Η Ναπολι εχει ωραια παραλιακη για βολτες το βραδυ πηραμε τετρατροχο ποδηλατο και απολαυσαμε περατζαδα. Η scapanapoli ειναι λιγο βρωμικη αλλα μυστηριακη.
Την επιμενη ημερα χτυπησα 500km στο χιλιομετρητη μου και φτασαμε στην ομορφη Φλωρεντια.Κατσαμε 2 μερουλες μου αρεσε το παρκο Michaelangelo που εχεις τη Firenze πιατο,το μουσειο uffitzi,η βολτα στα σοκακια,το αραγμα στην πλατεια με τα αγαλματα και το παγωτο..Προσοχη hotel εκτος απαγορευμενης ζωνης για οσους εχουν αμαξι εχει καμερες παντου!.
Next day Σαν τζιμινιανο και Σιενα διανυκτερευση.Το πρωτο τουριστικο, η δευτερη καστροπολιτεια χτισμενη σε λοφο.Must η απολαυση της πλατειας de campo η οποια ειναι η μονη αμφιθεατρικη,σαν αρενα θα ελεγα πλατεια που εχω δει, καθιστος ή και ξαπλα με μπυριτσα μαζι με ολο τον καλο το κοσμο.Μη κατσετε στα τραπεζια.Ειναι αμαρτια..
Επομενος προορισμος, αφου μας ειχε λειψει η θαλασσινη αυρα δε μπορουσε να ηταν αλλος απο την ιταλικη ριβιερα..Με μια μικρη σταση στη Πιζα, που αξιζει την επισκεψη καθως ο πυργος ειναι οροσημο, φτασαμε στο παραθαλασσιο rapallo. Παραλιακη κουκλα με φοινικες ,κοτερα και ζωγραφιστα κιτρινο-ροζ αρχοντικα .Μας επιασε βροχη εκεινο το βραδυ και μελαγχολησαμε λιγο αλλα την επομενη ξεκινησε μια ηλιολουστη μερα για τη βολτα μας στη Σαντα Μαργκαριτα και το μαγευτικο Portofino.Η διαδρομη που τα συνδεει ειναι καταπρασινη,την καναμε με ηλεκτρικο ποδηλατο του δημου με τις cayane να υποκλινονται στην ανεμελια μας και 2-3 ωραια σημεια για μπανιο.Μια παραλια ειναι σαν τη δικια μας' ψαρου 'το paraggi. Το portofino απλα κινηματογραφικο..
Ζαλισμενος απο τα καλη της ριβιερας την επομενη μερα ξεκινησαμε για cinque terre, χαριτωμενα χωριουδακια με πολυ νεολαια απο το εξωτερικο, αλλα εμενα μου φανηκαν καπως στενοχωρα πνιγμενα και παραμελλημενα.
Χωρις να πεσει το ηθικο και με τις μερες να τελειωνουν ξεκινησαμε για μπολονια.Οι διδυμοι πυργοι ,η βολτα στις καμαρες και στα φοιτητικα στεκια σε μια αδεια κοκκινη-οπως την αποκαλουν- πολη μας αφησε ικανοποιημενους και ξεκουραστους για το τελευταιο σταθμο του road trip ,το τουριστικο Ριμινι.Παραξηγημενο, αφου μπορει να εχει την ατελειωτη παραλια με τις πολυχρωμες ομπρελες και τα τουριστικα μαγαζια, αλλα ταυτοχρονα επιπεδο και ιδανικο για τρελη ποδηλαταδα, πρασινο με μεγαλες πλατειες, ωραιους ποδηλατοδρομους και ποιοτικη νυχτερινη ζωη.Εμεις πετυχαμε unplugged rock συναυλια με ενα εξαιρετικο συγκροτημα και περασαμε υπεροχα.
Η διαδρομη προς Ancona δεν ειχε απροοπτα και η επιστροφη στην πατριδα εφερε χαμογελα αφου θα επιστρεφαμε στις συνηθεις,το φρεντο και τις βουτιες μας.Καλα σας ταξιδια!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Welcome back
Αντε και στα επόμενα πιο εξωτικά
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
πολυ σωστα. γιατι καλοκαιρινες διακοπες στην Ιταλια χωρις Sicilia ειναι μισες διακοπες... αντε την επομενη πιο νοτια, εξωτικα....
εξωτική η Σικελία;;;;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Και συγγραφικό ταλέντο πλην των άλλων
Μη σε βάλω να γράψεις κανονική ιστορία και σου χαλάσω την παραλιοχαλάρωση
 

ΤΖΟΝ

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΑΝΔΑΛΟΥΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ-ΙΤΑΛΙΚΗ ΡΙΒΙΕΡΑ
ευγε! ωραιο ταξιδι εκανες! αν και περιμενα να ταλαιπωθηθεις (συμφωνω με την αποψη του traveller) χαιρομαι που το απολαυσες! bella italia! παντα τετοια!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom