Ιταλία Καλοκαιρινές διακοπές στην Ιταλία

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Παραλίες σε Ποζιτάνο, Αμάλφι οι πιο διάσημες!
Ιούνιος 2019 σε παραλία στο Ποζιτάνο με τσίμπησε τσούχτρα...κ όπως διάβασα μετά υπήρχε γενικότερο πρόβλημα στη περιοχή

Πάντως μέχρι να γίνει το μοιραίο το απολάμβανα το μπάνιο μου
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Φαίνεται πως το καλοκαίρι του 2019 υπήρχε θέμα με τις τσουχτρες σε ολη την ευρύτερη κεντρική Μεσόγειο, γιατί θυμάμαι είχα δει και εγώ σε παραλία στη Μάλτα
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Ποζιτανο σετ 2 ξαπλωστρες 50ε πανω στο δρομο που περπατανε οι τουριστες και η θαλασσα μεσα στη μπιχλα αυγουστο μηνα!πραγματικα ηταν η μονη φορα που μετανιωσα μπανιο στο εξωτερικο!θα προτεινα Αμαλφι για μπανιο ή Σορρεντο αν προτιμησετε την κοστιερα αμαλφιτανα για τις διακοπες σας
 

RanouG

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
Ποζιτανο σετ 2 ξαπλωστρες 50ε πανω στο δρομο που περπατανε οι τουριστες και η θαλασσα μεσα στη μπιχλα αυγουστο μηνα!πραγματικα ηταν η μονη φορα που μετανιωσα μπανιο στο εξωτερικο!θα προτεινα Αμαλφι για μπανιο ή Σορρεντο αν προτιμησετε την κοστιερα αμαλφιτανα για τις διακοπες σας
Ευχαριστώ πολύ !Άρα να μείνω Αμάλφι και να πάω ποζιτανο για επίσκεψη !
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ποζιτανο σετ 2 ξαπλωστρες 50ε πανω στο δρομο που περπατανε οι τουριστες και η θαλασσα μεσα στη μπιχλα αυγουστο μηνα!πραγματικα ηταν η μονη φορα που μετανιωσα μπανιο στο εξωτερικο!θα προτεινα Αμαλφι για μπανιο ή Σορρεντο αν προτιμησετε την κοστιερα αμαλφιτανα για τις διακοπες σας
Ιδια τιμη και στο Σορρεντο, εκτος αν εισαι κατοικος που δικαιουσαι μια γωνιτσα της παραλιας δωρεαν. Οι ξαπλωστρες σε εξεδρα μονο.
Αλλου δοκιμαστε, ισως Σαλερνο?
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.732
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Για να μην νομίζεις ότι μιλάμε για κανονικές παραλίες δες στις φωτογραφίες πως είναι. Οι 2 που βάζω είναι από την "παραλία" του Σορρέντο, Αύγουστο του '19.

ParaliaSorrento.jpg

ParaliaSorrento2.jpg
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα Viaggi σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου .Σκέφτηκα και εγώ για Ρώμη απλά θα είναι καλοκαίρι .Ίσως πάμε και τέλη Ιουνίου γι'αυτό θα ήθελα να πάμε κάπου παραλιακα και ωραία .Δεν θα νοικιάσουμε αμάξι θα μετακινηθουμε με τα μέσα .Έχεις να προτείνεις κάτι καλό ??
Καλημέρα. Αν έχεις στο νου διακοπές στη θάλασσα όπως στην Ελλάδα, θα πρέπει να βάλεις πολύ νερό στο κρασί σου. Ιδίως αν επιλέξεις την costiera Amalfitana και τα Cinque Terre. Πιστεύω να το κατάλαβες από τις φωτογραφίες: παραλίες που δεν υπάρχουν ή που είναι πολύ μικρές και ακριβές και άπειρος κόσμος. Πανέμορφα μέρη όμως.
Κάτι πoλύ κοντά στο τι θεωρώ εγώ διακοπές στη θάλασσα βρήκα στη Pulgia. Πολύ ωραίες παραλίες, ελεύθερες, με νορμάλ πλήθος κόσμου. Είχα πάει Ιούνιο. Η μετακίνηση με τα ΜΜΜ είναι μεγάλο μείον όμως για την περιοχή. Αν και δεν είναι ανέφικτο να φτάσεις στις παραλίες με αυτά, θα ταλαιπωρηθείς και θα πας σε πολύ συγκεκριμένες (σου μιλάω εκ πείρας).
Άλλη ιδέα είναι η Σικελία, που όσο την έψαξα, έχει πολλές επιλογές (έχω πάει δυο φορές αλλά όχι καλοκαίρι) και μετά πάμε στα διάφορα μικρά νησάκια, που πολύ θέλω να βρεθώ κάποια στιγμή.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Ιδια τιμη και στο Σορρεντο, εκτος αν εισαι κατοικος που δικαιουσαι μια γωνιτσα της παραλιας δωρεαν. Οι ξαπλωστρες σε εξεδρα μονο.
Αλλου δοκιμαστε, ισως Σαλερνο?
Ναι η αληθεια ειναι οτι Σορρεντο δε πηγα για μπανιο γιατι ηθελαν ενα 20ε για να κατσω στο μπαρ σε πασακι και ξαπλωστρες δεν ειχαν καν διαθεσιμες..αλλα στο ματι και μονο μου φανηκε καπως πιο καθαρη η θαλασσα σε σχεση με του Ποζιτανο...και Καπρι ηταν καπως καλυτερα...αν κ οταν πας σ αυτα τα μερη δε πας για να αραζεις ολη τη μερα στις παραλιες πιστευω :haha:
 

RanouG

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
Ποζιτανο ,Αμάλφι ,Σανρεμο ,Σορέντο είναι σχετικά κοντά ??
Κρίμα πάντως γτ είναι καλοκαίρι και έχεις βλέψεις και για ένα μπάνιο
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.732
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ποζιτανο ,Αμάλφι ,Σανρεμο ,Σορέντο είναι σχετικά κοντά ??
Κρίμα πάντως γτ είναι καλοκαίρι και έχεις βλέψεις και για ένα μπάνιο
Αν εννοείς Σαλέρνο τότε η διαδρομή από Σαλέρνο έως το Σορρέντο που περνά από Αμάλφι και Ποζιτάνο είναι καμιά 60 αριά χιλιόμετρα. Λόγω όμως του δύσκολου δρόμου είναι κανένα 2ώρο σε διάρκεια σε νορμάλ συνθήκες. Καθώς όμως το καλοκαίρι γίνεται ο κακός χαμός στην περιοχή μπορεί να χρειαστεί πολύ περισσότερη ώρα.
Ως διαδρομή όμως είναι πανέμορφη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ποζιτανο ,Αμάλφι ,Σανρεμο ,Σορέντο είναι σχετικά κοντά ??
Κρίμα πάντως γτ είναι καλοκαίρι και έχεις βλέψεις και για ένα μπάνιο
Μα μπορεις να κανεις μπανιο, απλα θα βαλεις πολυ πολυ πολυ βαθια το χερι στην τσεπη.
Αλλιως, οπως ειπωθηκε και δοκιμασμενη καλοκαιρι, Σικελια.
 

RanouG

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
Αν εννοείς Σαλέρνο τότε η διαδρομή από Σαλέρνο έως το Σορρέντο που περνά από Αμάλφι και Ποζιτάνο είναι καμιά 60 αριά χιλιόμετρα. Λόγω όμως του δύσκολου δρόμου είναι κανένα 2ώρο σε διάρκεια σε νορμάλ συνθήκες. Καθώς όμως το καλοκαίρι γίνεται ο κακός χαμός στην περιοχή μπορεί να χρειαστεί πολύ περισσότερη ώρα.
Ως διαδρομή όμως είναι πανέμορφη.
Ευχαριστώωωωω!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom