Ισπανία Καλοκαιρινές διακοπές στη... Βαρκελώνη

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Καλησπέρα,
6) Σουβενίρ από που συμφέρει να ψωνίζει κανείς?
Δε μου έρχετε κάτι άλλο τώρα στο μυαλό...Θα περιμένω να δω τις απαντήσεις σας...

Από τα καταστήματα που βρίσκονται πάνω στην Ράμπλας και με άγριο παζάρι για να κατεβάσεις τις τιμές όσο δεν γίνεται. Α...και κάνε και την έρευνά σου, συχνά παίζουν μεγάλες διαφορές.

Εγώ είχα βρει επίσης ένα άλλο κατάστημα με πολύ φθηνά σουβενίρ, αλλά δεν θυμάμαι να σου εξηγήσω, ξέρω μόνο πως να πάω! :lol:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
μόλις γύρισα από Βαρκελώνη.όχι δεν μιλούν καθόλου καλά αγγλικά και μερικοί(διάβαζε πολλοί)δεν μιλούν καθόλου.παγωμένο καφε θα πιείς αν τον φτιάξεις μόνος σου,εκτός αν πας σε starbuvks.είναι φυσικά πανάκριβα για τα δεδομένα της πόλης.εμείς συναντήσαμε αρκετούς Ελληνες σε διάφορα σημεία της πόλης.αν θες να μην πειραματιστείς με το φαγητά και τις τιμες τότε ακριβώς απέναντι απο την sagrada familia είναι μια πλατεία στη γωνια της οποίας βρίσκεται μια πιτσαρία με ωραίες πίτσες και καλές τιμές.ζήτα κατάλογο στ'αγγλικά.η barcelonetta είναι υπέροχη παραλία αλλά η θάλλασσα ήταν βρώμικη τουλάχιστον για μένα.τα αναμνηστικά στα μουσεία έχουν καλύτερες τιμές απο το el corte ingles(πολυκατάστημα).αυτά,καλά να περάσεις.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
1)Από παραλίες τι λέει η Βαρκελώνη? Αξίζει κανείς να πάει για μπάνιο π.χ. στην Barcelonetta?
2)Από νυχτερινή ζωή? Ποια είναι η κατάλληλη και πιο ασφαλή περιοχή όπου μπορείς να έχεις αρκετές επιλογές?
3)Υπάρχει κάποια περιοχή όπου μπορείς να πας και θα συναντήσεις Έλληνες? (Ρωτάω μιας και θα πάω μόνος μου τέλος του μήνα)...
4) Γνωρίζοντας ότι δεν πολυμιλούν Αγγλικά εκεί, πως ζητάς έναν παγωμένο καφε?αν και νομίζω κάπου θα συναντήσω Starbucks:haha:
5) Εκτός από τα tapas, τι άλλο προτείνετε για φαγητό?
6) Σουβενίρ από που συμφέρει να ψωνίζει κανείς?
στο ερώτημα 1:
η πόλη της Βαρκελώνης έχει συνολικά 5 παραλιες. Το αν αξίζει ειναι πολύ σχετικό και υποκειμενικό. Ανάλογα την εποχή, πχ Ιούνιο, Ιούλιο η Αυγουστο και Σαββατοκύριακο η καθημερινή. Προσωπικά που έκανα μπάνιο στην Νόβα Ικάρια, που ειναι ακριβώς δίπλα και η επομενη της Μπαρσελονέτα μου φάνηκε μια χαρά! Μιλάμε για 22 Ιουνίου και καθημερινή.

Beach locations | Beaches | Home | Barcelona city website
Εχεις και τις επιλογές να κινηθείς oδικώς η σιδηροδρομικώς προς ανατολικά της πόλης για Κόστα Μπράβα που εχει εξαιρετικά μέρη για μπάνιο αλλά και προς Δυσμάς, βλ. Καστελντεφέλς, Γκαράφ Σίτζες και Ταραγκόνα.
Δεν κολυμπησα σε αυτά τα μέρη, αλλα ταξιδευοντας ΄σιδηροδρομικώς για Ταραγκονα, είδα αρκετό ισπανόφωνο κόσμο να κατεβαίνει στο Γκαράφ για μπάνιο.
Στην δε Ταραγκόνα που αξίζει να επισκεφτεις και να συνδυάσεις βόλτα στην γραφική πόλη, με αρχαιορωμαίκα και οχι μονο αξιοθέατα με μπάνιο στην παραλία των θαυμάτων, που ειναι ακριβώς δίπλα απο τον σιδηροδρομικό σταθμό. Δεν έκανα μπάνιο, αλλά το μετάνιωσα πολύ που δεν είχα μαγιό μαζί μου. Διαδρομή περίπου 1,5 ωρα απο Βαρκελώνη.

ερώτημα 3:
εχω ακούσει να μιλάνε ελληνικά στο γήπεδο της Μπαρτσελόνα στην ξενάγηση που μας έκαναν στο Νου Καμπ, εξω απο τον καθεδρικό ναό της Βαρκελώνης και στη Μουσείο Νταλί στο Φιγκέρες.
Φαντάζομαι ομως οτι και στην Ράμπλας θα ακούσεις να μιλάνε ελληνικά. Αλλά να προσέχεις πολύ στην Ράμπλα, κλέβουν αρκετά!

ερωτημα 6:
απο που συμφέρει η όχι δεν ξέρω: μπορείς ομως να ρίξεις ματιές στα σημεια τα γνωστά πχ Ράμπλας και στο γραφειο τουρισμου που ειναι στην Πλάσα Καταλούνια απεναντι απο το πολυκατάστημα El Corte Ingles αλλά και στην λεωφόρο ντε Γκράσια.
Η προσωπική εμπειρία που είχα ομως στο κατάστημα της Πλάσα Καταλούνια δεν ηταν και η καλυτερη: εβαλα στο μάτι 2 με διαφορετικά σχέδια μπλουζάκια σουβενίρ και δεν ειχαν σε XL.
Επίσης κάτι βεντάλιες για 2 φίλες μου που ήθελα να πάρω με κάποιο μοτίβο απο Βαρκελώνη δεν υπήρχαν. Ειχαν βεντάλιες με σχέδια αδιάφορα. Θυμάμαι ομως που είχα δει τετοιες βεντάλιες που ήθελα στην πλάσα ντε Εσπάνια και στο Φοντάνα Μάτζικα οπου πλανώδιο πουλούσαν τέτοιες με πολλά και διαφορετικά μοτίβα
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Καλησπέρα,
Και γω με τόσα που διάβασα για Βαρκελώνη μπερδεύτηκα και δεν ξέρω τι θα πρωτοδώ και που να πρωτοπάω τις 5 ημέρες που θα βρεθώ εκεί...Βέβαια σημείωσα αρκετά από τα μέρη που αναφέρουν τα παιδιά που έχουν ήδη πάει και βλέπουμε...Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:
1)Από παραλίες τι λέει η Βαρκελώνη? Αξίζει κανείς να πάει για μπάνιο π.χ. στην Barcelonetta?
2)Από νυχτερινή ζωή? Ποια είναι η κατάλληλη και πιο ασφαλή περιοχή όπου μπορείς να έχεις αρκετές επιλογές?
3)Υπάρχει κάποια περιοχή όπου μπορείς να πας και θα συναντήσεις Έλληνες? (Ρωτάω μιας και θα πάω μόνος μου τέλος του μήνα)...
4) Γνωρίζοντας ότι δεν πολυμιλούν Αγγλικά εκεί, πως ζητάς έναν παγωμένο καφε?αν και νομίζω κάπου θα συναντήσω Starbucks:haha:
5) Εκτός από τα tapas, τι άλλο προτείνετε για φαγητό?
6) Σουβενίρ από που συμφέρει να ψωνίζει κανείς?
Δε μου έρχετε κάτι άλλο τώρα στο μυαλό...Θα περιμένω να δω τις απαντήσεις σας...

ευχαριστώ:)
καταρχην στον προηγουμενο φιλο μας που δεν προλαβα να γραψω, να πω οτι για μενα η καλυτερη περιοχη να μενεις ειναι πανω απο placa catalunya και προς passeig de gracia... λιγο τσιμπημενα βεβαια τα hotels, αλλα εισαι στα καλυτερα...

τωρα για σενα ευαγγελε... νομιζω ότι θες να παρεις λιγο λαθος τις διακοπες σου και αν πας στην πόλη με αυτές τις σκεψεις, και καλα δε θα περασεις και δε θα σου αρεσει...:roll:

ας πουμε για ποιο λογο να ψαξεις τους έλληνες? :roll: δεν πας εκει για να ζησεις κατι διαφορετικο? btw, ελληνικα θα ακους ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ, γιατι οι τουριστες απο εδω ειναι απειροι... αλλα μην το κανεις και θεμα...:bleh:

τι αλλο να σου πω; που να βρεις σουβενιρ; δε νομιζω επισης οτι ειναι must ενος ταξιδιου! όπως και να 'χει εκεί που θα περιφέρεσαι όλο και κάπου θα τα πετυχαίνεις...

αγγλικα ναι μεν δεν πολυξερουν, ειδικα οι μεγαλυτεροι, αλλα εχουν διαθεση να βοηθησουν, οποτε ακομη κι αν δεν εχεις μαθει 10 λεξεις ισπανικα που δεν ειναι τπτ, θα συνεννοεισαι με νοηματα...:D

καφε παγωμενο δε συνηθιζουν να πινουν.. υπαρχει αλλα ειναι ψιλοχαλια... μπορεις να ζητησεις κατι σε cafe con hielo... ? ξερω γω πως το λενε θα μας πει η getxo.. αλλα καλυτερα να παιρνεις ζεστο.. ειναι πανφθηνοι και απολαυση (cafe con leche - τους είχα ξεσκισει το καλοκαιρι)

τελος για να βγεις.. σου προτεινω ή born ή gracia.. και barri gotic όχι πολυ αργά γιατί χαλάει ο κόσμος, ούτε barceloneta γιατι συχνάζουν τουρίστες όχι πολύ καλής ποιότητας...

τέλος για μπανιο, εσύ επιλέγεις αν θέλεις... εγω μέσα σε πόλεις, πρέπει να έχω τρελή κάψα για να βουτήξω... :bleh:
 

evangelos30

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Γεια σε όλους!
Διάβασα τα σχόλια και τις συμβουλές σας και σας ευχαριστώ πολύ...φυσικά ότι άλλο σας έρθει στο μυαλό πείτε το :)
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
4) Γνωρίζοντας ότι δεν πολυμιλούν Αγγλικά εκεί, πως ζητάς έναν παγωμένο καφε?αν και νομίζω κάπου θα συναντήσω Starbucks:haha:
5) Εκτός από τα tapas, τι άλλο προτείνετε για φαγητό?

παγωμενο καφε και καπουτσινο ακριβως εξω απο το σταθμο του μετρο jeume στην πλατεια .απο φαγητο οσες φορες δοκιμασα τοπικη κουζινα απογοητευτικα ευτυχως υπηρχαν τα ιταλικα .για θαλασσινα και φτηνα (4 ατομα με κρασι 60 ευρω) la paradeta.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
παγωμενο καφε και καπουτσινο ακριβως εξω απο το σταθμο του μετρο jeume στην πλατεια .απο φαγητο οσες φορες δοκιμασα τοπικη κουζινα απογοητευτικα ευτυχως υπηρχαν τα ιταλικα .για θαλασσινα και φτηνα (4 ατομα με κρασι 60 ευρω) la paradeta.
εσυ τωρα θες να μας πεισεις οτι υπαρχει 1 !!! μονο μερος σε ολη τη βαρκελωνη που κανει καφε παγωμενο!!! και οτι δεν τρως τπτ καλο εκτος απο τα ιταλικα στην πολη!

και γω αμα ρωτησει κανεις για Αθηνα, να προτεινω για καφε ΜΟΝΟ ΤΟ DA CAPO και απο φαγητο μονο γαλλικο στη Σπονδη!

ε μα ελεος επιτελους!
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
εσυ τωρα θες να μας πεισεις οτι υπαρχει 1 !!! μονο μερος σε ολη τη βαρκελωνη που κανει καφε παγωμενο!!! και οτι δεν τρως τπτ καλο εκτος απο τα ιταλικα στην πολη!

και γω αμα ρωτησει κανεις για Αθηνα, να προτεινω για καφε ΜΟΝΟ ΤΟ DA CAPO και απο φαγητο μονο γαλλικο στη Σπονδη!

ε μα ελεος επιτελους!
σιγουρα θα υπαρχουν πολλα μερη για να πιεις παγωμενο καφε εγω ανεφερα το μερος που ηπια και μου αρεσε εσυ περιμενω να μας πεις τα υπολοιπα ...

o evangelos30 ρωτησε για φαγητο εκτος tappas τωρα τι σχεση εχει η σπονδη με το paradeta αν δεν καταλαβαινεις τι διαβαζεις τι να σου κα νω.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
.απο φαγητο οσες φορες δοκιμασα τοπικη κουζινα απογοητευτικα ευτυχως υπηρχαν τα ιταλικα
ε καλά...το να πεις "ευτυχώς που υπάρχουν τα ιταλικά γιατί η τοπική κουζίνα είναι χαλια", είναι λίγο άκυρο (και λίγο αναληθές εδώ που τα λέμε)...

μήπως μπερδεύτηκες και πήγες στη Ρώμη? :D
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
σιγουρα θα υπαρχουν πολλα μερη για να πιεις παγωμενο καφε εγω ανεφερα το μερος που ηπια και μου αρεσε εσυ περιμενω να μας πεις τα υπολοιπα ...

o evangelos30 ρωτησε για φαγητο εκτος tappas τωρα τι σχεση εχει η σπονδη με το paradeta αν δεν καταλαβαινεις τι διαβαζεις τι να σου κα νω.
δεν εκανα συγκριση τα μαγαζια φιλε μου... εκανα παραλληλισμο το ΕΝΑ μερος μονο που προτεινες ως καλο και έτσι προτεινα ΕΝΑ κι εγω... δεδομενου οτι εγραψες οτι θεωρησες ολα τα υπολοιπα χαλια...:roll:

γενικα αυτοι οι αφορισμοι σε ολα τα μερη μιας πολης ή σε μια κουζινα συνολικα, δε με βρισκουν συμφωνη, αλλα αποψεις ειναι αυτες προφανως...

οσο για προτασεις, εχω γραψει απειρες και στην ιστορια μου και στο group "βαρκελωνοπληκτοι"... οποτε δεν τιθεται θεμα αν εχω δωσει ή οχι τις δικες μου...


αγαπητη Dorotija, ακόμη και ο πλέον αδαης ξεχωριζει τη Ρωμη απο τη Βαρκελωνη... μόνο και μόνο από το οτι είναι βρώμικη... :D
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.222
Likes
5.759
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Και στη Βαρκελώνη λοιπόν θα παίρνουμε κεφτεδάκια σε τάπερ απ' το σπίτι. Αλλιώς ...:shock:

Μπορούμε επίσης στη Βαρκελώνη να τρώμε ιταλικό και στην Τοσκάνη ισπανικό. :haha:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Και στη Βαρκελώνη λοιπόν θα παίρνουμε κεφτεδάκια σε τάπερ απ' το σπίτι. Αλλιώς ...:shock:

Μπορούμε επίσης στη Βαρκελώνη να τρώμε ιταλικό και στην Τοσκάνη ισπανικό. :haha:
η αληθεια ειναι οτι πολλούς εδω μέσα μας βάρεσε η ζέστη...
ΥΓ δεν εννοω εσενα φυσικα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom