Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2017

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Από τα τρία μόνο Φολέγανδρο έχω πάει.
Έχει το λιμάνι που δεν λέει πολλά και έχει εύκολα προσβάσιμη παραλία (Καραβοστάση), την Χώρα που είναι ανεπανάληπτη και έναν οικισμό που λέγεται Άνω Μεριά (που την διαφημίζουν πολύ, αλλά εμένα δεν με τρέλανε).
Η συγκοινωνία συχνή και άριστη, και πολλοί επίσης νοικιάζουν μηχανάκι. Αυτοκίνητο δεν χρειάζεται. Έχει 3-4 καλές παραλίες, την Αγκάλη στην οποία φτάνει λεωφορείο και Άγιο Νικόλαο και Λειβαδάκι, για τις οποίες πρέπει να πάρεις καραβάκι από Αγκάλη. Ίσως έχει και άλλες παραλίες όπου πας περπατώντας ή με καίκι, αλλά δεν τις ξέρω.
Η Χώρα είναι σαν βγαλμένη από παραμύθι, και σίγουρα έχει ζωή μετά τις 12. Είναι όμως λίγο ακριβή, και στα καταλύματα (εννοείται ότι μένεις Χώρα, και όχι λιμάνι) και στο φαγητό/ποτό.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Δεν εχουμε θεμα σα νυχτερινη διασκεδαση απλα να κυκλοφορει και κοσμος μετα τις 12. Τελικα καταληξαμε αναμεσα σε τρια : Κουφονησια,Σκοπελο ή Φολεγανδρο. Ποιο ειναι ιδανικο για χωρις αυτοκινητο; με καλες παραλιες και να ειμαστε σχετικα ανετα;
Πολυ ομορφες πληροφοριες ωστοσο
Συμφωνώ για σκόπελο.
Επίσης η φολεγανδρος ειναι πιο ακριβός προορισμός από τους άλλους 2..
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.867
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Δεν εχουμε θεμα σα νυχτερινη διασκεδαση απλα να κυκλοφορει και κοσμος μετα τις 12. Τελικα καταληξαμε αναμεσα σε τρια : Κουφονησια,Σκοπελο ή Φολεγανδρο. Ποιο ειναι ιδανικο για χωρις αυτοκινητο; με καλες παραλιες και να ειμαστε σχετικα ανετα;
Πολυ ομορφες πληροφοριες ωστοσο
Θα πω και εγώ τη γνώμη μου και ελπίζω να βοηθήσω στην τελική επιλογή.
Έχω πάει και στα τρία νησιά.
Η Σκόπελος κατά τη γνώμη μου θέλει μεταφορικό μέσο για να την γυρίσεις και να απολαύσεις τις ωραίες διαδρομές και τις παραλίες της. Η χώρα έχει πολλές επιλογές σε μαγαζιά.
Στα Κουφονήσια δεν χρειάζεται μεταφορικό μέσο. Μπορείτε να πάτε στις παραλίες περπατώντας ή με καραβάκι, αν δεν αντέχετε το πολύ περπάτημα. Οι παραλίες δεν είναι οργανωμένες οπότε λάβετε υπόψη ότι χρειάζεται ομπρέλα για σκιά γιατί δεν υπάρχει δέντρο ή αλμυρίκι ούτε για δείγμα. Μετά την παραλία Ιταλίδα βρίσκεται η διάσημη "πισίνα", μία τρύπα στα βράχια που μπορείτε να κάνετε τις βουτιές σας σε απίστευτα νερά και μετά την παραλία Πορί, περπατώντας το μονοπάτι πάνω στα βράχια, φτάνετε στην τοποθεσία " Γάλα". Δεν υπάρχουν λόγια για αυτό το μέρος. Νομίζω ότι υπάρχει πλέον και λεωφορείο για το Πορί, καθώς και καφέ στην παραλία. Όταν είχα πάει εγώ πήγαινε μόνο καραβάκι ή πόδια. Γίνονται και εκδρομές στο Κάτω Κουφονήσι. Κανονίζεις με τον βαρκάρη και σε αφήνει σε κάποια παραλία, συνήθως στο "Νερό", αυτή είναι η πιο ωραία και έρχεται το απόγευμα και σε παίρνει. Υπάρχει και ταβέρνα για φαγητό στο Κάτω Κουφονήσι. Αν αγαπάτε το περπάτημα θα σου συνιστούσα από το "Νερό" να επιστρέψετε με τα πόδια στο λιμανάκι του Κάτω Κουφονησίου, περπατώντας στη ραχοκοκαλιά του βουνού. Η διαδρομή είναι απίστευτη όπως και η θέα βέβαια. Να έχετε μαζί σας νερό φυσικά.
Ταβέρνες για φαγητό στο Πάνω Κουφονήσι υπάρχουν πολλές, καθώς και διάφορα καφέ. Όσο για το βράδυ το μπαράκι Σορόκος μαζεύει αρκετό κόσμο. Επίσης μία άλλη επιλογή ήταν το καφέ- μπαρ Σχολείο, τότε τουλάχιστον που είχα πάει εγώ. Ίσως έχει ανοίξει και κάτι καινούργιο που δεν το γνωρίζω αυτή τη στιγμή.
Η Φολέγανδρος είναι πανέμορφη.
Δεν χρειάζεται αυτοκίνητο, έχει καλή συγκοινωνία για το λιμάνι, την Άνω Μερά και την παραλία Αγκάλη. Από το λιμάνι γίνονται καθημερινά δρομολόγια προς τις παραλίες που δεν είναι προσβάσιμες με τα πόδια. Μία από αυτές, η πιο ωραία, είναι το Κάτεργο.
Επίσης προτείνω να κάνετε το γύρο του νησιού. Η εκδρομή ξεκινάει το πρωί και επιστρέφεις στο λιμάνι αργά το απόγευμα. Περιλαμβάνει και φαγητό εννοείται, πάνω στο καραβάκι. Συνιστώ να επιλέξετε μέρα χωρίς αέρα (αν αυτό είναι εφικτό τις μέρες που θα βρίσκεστε εκεί), για να κάνετε τον πλήρη γύρο του νησιού. Έτσι θα μπορέσετε να δείτε όλες τις παραλίες και να κολυμπήσετε σε κάποιες από αυτές, αφού το καραβάκι σταματάει και σε αφήνει για κάποιες βουτιές.
Απ' ότι θυμάμαι σταματάει στον Άγιο Γεώργιο, στο φάρο της Ασπρόπουντας (εκεί δεν έχει παραλία, βουτάς από το καραβάκι σε φανταστικά γαλαζοπράσινα νερά), μετά κάνει στάση στο Κάτεργο και τέλος στον Άγιο Νικόλαο.
Από το λιμάνι μπορείτε και με τα πόδια ακόμη να πάτε στην παραλία Λιβάδι. Στη διαδρομή θα συναντήσετε δύο-τρεις ακόμη μικρότερες παραλιούλες-κολπάκια που μπορείτε να κατεβείτε για μία βουτιά.
Η χώρα είναι φανταστική, με υπέροχη θέα και μικρές διαδοχικές πλατείες που συγκεντρώνουν όλη τη βραδινή ζωή του νησιού. Μην χάσετε την ανάβαση στο μοναστήρι ψηλά στο βουνό, κατά προτίμηση αργά το απόγευμα, για να απολαύσετε μοναδική θέα στη χώρα και σε μεγάλο μέρος του νησιού, όπως και φοβερό ηλιοβασίλεμα. Αν η ατμόσφαιρα είναι καθαρή θα δείτε μέχρι και τη Μήλο.
Δοκιμάστε την τοπική σπεσιαλιτέ, τα ματσάτα. Χειροποίητα μακαρόνια με κόκορα ή κουνέλι. Στην Άνω Μερά φτιάχνουν τα καλύτερα αλλά και στη χώρα είναι μια χαρά.
Ελπίζω να βοήθησα.
Καλό καλοκαίρι.
 
Last edited:

Davai69

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημερα σας. Σπετσες σαν προορισμος πως ειναι? Κυριως θελω να μαθω για παραλιες και λεωφορεια γιατι δεν παιζει αμαξι. Ευχαριστω
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Καλημερα σας. Σπετσες σαν προορισμος πως ειναι? Κυριως θελω να μαθω για παραλιες και λεωφορεια γιατι δεν παιζει αμαξι. Ευχαριστω
Ακριβά είναι. Μέτριες παραλίες. Θαλάσσια λεωφορεία. Καλή νυχτερινή ζωή. Ιδανικά για σύντομες εξορμήσεις 2-3 βράδια.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Όχι δυστυχώς δεν έχω πάει Άνδρο. Αλλά ψάξε λίγο στο φόρουμ, θα βρεις αρκετές πληροφορίες και για Σπέτσες και για Άνδρο και για όπου αλλού θες.
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Σας ευχαριστώ όλους σας για την άμεση ανταπόκριση και για τη βοήθεια σας.
Τελικά αποφασίσαμε να πάμε Φολέγανδρο μιας και μπορούμε λέμε να το τολμήσουμε!
Μήπως γνωρίζετε κάπου για διαμονή οικονομικά και όμορφα; Επίσης καμιά όμορφη ταβερνούλα ή μπαράκι;
Λέμε ωστόσο να μείνουμε πριν πάμε καμιά μέρα στη Σίκινο; Φτάνουν ή χρειάζεται να βάλουμε κι άλλη μία μέρα; ξέρετε και εκεί κανένα ξενοδοχείο;

Ευχαριστώ πολύ.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.867
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σας ευχαριστώ όλους σας για την άμεση ανταπόκριση και για τη βοήθεια σας.
Τελικά αποφασίσαμε να πάμε Φολέγανδρο μιας και μπορούμε λέμε να το τολμήσουμε!
Μήπως γνωρίζετε κάπου για διαμονή οικονομικά και όμορφα; Επίσης καμιά όμορφη ταβερνούλα ή μπαράκι;
Λέμε ωστόσο να μείνουμε πριν πάμε καμιά μέρα στη Σίκινο; Φτάνουν ή χρειάζεται να βάλουμε κι άλλη μία μέρα; ξέρετε και εκεί κανένα ξενοδοχείο;

Ευχαριστώ πολύ.
Εάν ρίξεις μία ματιά στο booking σίγουρα θα βρεις πάρα πολλές επιλογές για διαμονή στη Φολέγανδρο. Όσο για ταβέρνες όλη η χώρα είναι γεμάτη. Οι επιλογές είναι άπειρες και η ποιότητα φαγητού πολύ καλή, όπου εγώ τουλάχιστον δοκίμασα (Κρητικός, Γουπί, Μέλισσα κ.α).

Τώρα για Σίκινο θεωρώ ότι 2 μέρες φτάνουν για να δείτε τα βασικά.
Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να μείνετε στο λιμάνι, την Αλλοπρόνοια, για να μπορείτε να κολυμπήσετε, στην μοναδική προσβάσιμη με τα πόδια παραλία που υπάρχει εκεί, αλλά και να πάρετε το βαρκάκι για κάποια άλλη παραλία όπως ο Άγιος Γεώργιος, όπου λειτουργεί και ταβέρνα.
Στο λιμάνι έχετε επίσης αρκετές επιλογές για φαγητό.
Με το λεωφορείο θα φτάσετε στους δύο οικισμούς του νησιού, τη Χώρα και το Κάστρο, τους οποίους αξίζει να γνωρίσετε περπατώντας στα στενά δρομάκια.
Η ζωή συγκεντρώνεται στο Κάστρο, με ταβέρνες, ουζερί και καφέ.
Ανεβείτε και στο μοναστήρι της Ζωοδόχου Πηγής για να απολαύσετε απίστευτη θέα.
Μία άλλη επίσκεψη που αξίζει να κάνετε είναι στην Επισκοπή, όπου θα δείτε στον αρχαίο ναό του Πυθίου Απόλλωνα, να έχει κτιστεί από πάνω του, άλλος χριστιανικός ναός. Πρόσβαση γίνεται με λεωφορείο.

Στην Αλλοπρόνοια είχα μείνει στα ενοικιαζόμενα διαμερίσματα Lucas, αυτά που βρίσκονται ακριβώς στο λιμάνι, πάνω από τη θάλασσα και σε τρία λεπτά έκανα τη βουτιά μου στη θάλασσα. Το διευκρινίζω γιατί υπάρχουν διαμερίσματα με το ίδιο όνομα στο βάθος του οικισμού του λιμανιού, προς το βουνό, και χρειάζεται περπάτημα για να φτάσεις στην παραλία. Το τηλέφωνό τους είναι 2286051075.
Σου βάζω και ένα link με περισσότερες επιλογές για διαμονή.

http://www.sikinos.gr/tourism/Accomodation.aspx
 
Last edited:

olivia9

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους!! Λοιπόον έχουμε και λέμε! Είμαστε 2 φίλες και σκεφτόμαστε για διακοπές στις κυκλάδες !βέβαια δεν μπορούμε να καταλήξουμε σε ποιο νησί. Σκεφτόμασταν για Πάρο (Αύγουστο ή τέλη ιουλίου γιατί μόνο τότε μπορούμε λόγω δουλειάς), αλλά μας έχουν αποθαρρύνει γενικά λέγοντας ότι είναι πολύ ακριβά και δεν συμφέρει να πας με budget . Γενικά θέλουμε να έχει κόσμο στην ηλικία μας (20 κατι ), αλλά όχι όλα τα λυκειόπαιδα που μόλις τέλειωσαν πανελλήνιες και πάνε διακοπές :p ! σαντορίνη απορρίπτεται επειδή η 1 έχει πάει ε και θέλουμε και τις ωραίες μας παραλίες (αν και θα ξαναπήγαινα ανετα!!! )έχετε να προτείνεται κάποιο οικονομικό νησί που να συνδυάζει και νυχτερινή ζωή αλλά και ήρεμα μέρη ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom