Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2017

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
το σκέφτηκα αλλά μου είπαν ότι χρειάζεται αμάξι ισχύει;
Δεν είναι απαραίτητο. Εξυπηρετεί και η συγκοινωνία μια χαρά.
Αλλά επιμένω, άδικα βασανίζεσαι.
Να βαρεθείς τις διακοπές σε κυκλαδονήσι, είναι λίγο κατόρθωμα...
Στη χειρότερη φύγε λίγο νωριτερα και πήγαινε Ιο, όπως σωστά προαναφέρθηκε.
Απλά είναι τα πράγματα..
 

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
καλησπερα στην παρεα
επειδη σκεφτομαι να παω τον Σεπτ στην Μηλο θα ηθελα να το συνδυασω με καποιο κοντινο νησι για 3 μερες
ειμαι μεταξυ Σεριφου και Φολεγανδρου .
ποιο θα προτεινατε ?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
καλησπερα στην παρεα
επειδη σκεφτομαι να παω τον Σεπτ στην Μηλο θα ηθελα να το συνδυασω με καποιο κοντινο νησι για 3 μερες
ειμαι μεταξυ Σεριφου και Φολεγανδρου .
ποιο θα προτεινατε ?
Το κοντινό, ξεκούραστο, και πανέμορφο είναι η Κίμωλος. Σκέψου το.
Όσον αφορά τα άλλα δύο νησιά που αναφέρεις, θα πρότεινα Φολέγανδρο για πολλούς λόγους. Αρχικά γιατί τους υπόλοιπους καλοκαιρινούς μήνες είναι πιο ακριβή, και τώρα θα πληρώσεις τόσο όσο, και θα έχεις και καλή υπηρεσία.
Επίσης κατά τη γνώμη μου η Σέριφος θέλει λίγες περισσότερες ημέρες, και συνδυάζεται άψογα με τη Σίφνο.
Αντίθετα, τις 3 ημέρες για τη Φολέγανδρο τις λες ιδανικές.
 

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
Το κοντινό, ξεκούραστο, και πανέμορφο είναι η Κίμωλος. Σκέψου το.
Όσον αφορά τα άλλα δύο νησιά που αναφέρεις, θα πρότεινα Φολέγανδρο για πολλούς λόγους. Αρχικά γιατί τους υπόλοιπους καλοκαιρινούς μήνες είναι πιο ακριβή, και τώρα θα πληρώσεις τόσο όσο, και θα έχεις και καλή υπηρεσία.
Επίσης κατά τη γνώμη μου η Σέριφος θέλει λίγες περισσότερες ημέρες, και συνδυάζεται άψογα με τη Σίφνο.
Αντίθετα, τις 3 ημέρες για τη Φολέγανδρο τις λες ιδανικές.
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση
 

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Ανάμεσα σε Σέριφο και Ανάφη, για όσους έχουν επισκεφθεί και τα δύο νησιά, τι θα προτείνατε για κάποιον 35αρη solo traveller? Μ'αρέσουν τα νησιά που δεν είναι πολύ τουριστικά, να έχουν παρείστικο κλίμα και όμορφο, ανόθευτο τοπίο?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ανάμεσα σε Σέριφο και Ανάφη, για όσους έχουν επισκεφθεί και τα δύο νησιά, τι θα προτείνατε για κάποιον 35αρη solo traveller? Μ'αρέσουν τα νησιά που δεν είναι πολύ τουριστικά, να έχουν παρείστικο κλίμα και όμορφο, ανόθευτο τοπίο?
Ωραία ερώτηση - δύσκολη απάντηση.
Ξεκινάω από το δεύτερο σκέλος (δεν είναι πολύ τουριστικά, να έχουν παρείστικο κλίμα και όμορφο, ανόθευτο τοπίο). Ανάφη ξεκάθαρα. Προσοχή, όχι οτι η Σέριφος είναι κανένα trendy μέρος, απλά η Ανάφη δεδομένης της μορφολογίας, της απόστασης, και της δυσκολίας πρόσβασης είναι κάτι το ξεχωριστό. Για παρεΐστικο κλίμα δε το συζητάμε, το γράφω και στη περιγραφή μου απο την Ανάφη, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση το γεγονός αυτό. Όλος ο κόσμος έξω, σε πλατείες, σε πεζούλια, σε σκεπές (!), το βράδυ όλη η χώρα μια παρέα.
Τώρα, όσον αφορά το πρώτο σκέλος, 35άρης (συνομήλικος δηλαδη:haha:) solo traveler, ένα προβάδισμα θα το έδινα στη Σέριφο, μόνο και μόνο λόγω νυχτερινής ζωής και τα σχετικά. Το όμορφο τοπίο, καταπληκτικές παραλίες κτλ είναι δεδομένο. Απλά αν θέλεις να συνδυάσεις και λίγο τη βραδινή σου έξοδο, μετράει η Σέριφος.
Σε καθε περίπτωση πάντως, νομίζω ότι ψάχνεις στα σωστά νησιά.
 

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
ε
Ωραία ερώτηση - δύσκολη απάντηση.
Ξεκινάω από το δεύτερο σκέλος (δεν είναι πολύ τουριστικά, να έχουν παρείστικο κλίμα και όμορφο, ανόθευτο τοπίο). Ανάφη ξεκάθαρα. Προσοχή, όχι οτι η Σέριφος είναι κανένα trendy μέρος, απλά η Ανάφη δεδομένης της μορφολογίας, της απόστασης, και της δυσκολίας πρόσβασης είναι κάτι το ξεχωριστό. Για παρεΐστικο κλίμα δε το συζητάμε, το γράφω και στη περιγραφή μου απο την Ανάφη, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση το γεγονός αυτό. Όλος ο κόσμος έξω, σε πλατείες, σε πεζούλια, σε σκεπές (!), το βράδυ όλη η χώρα μια παρέα.
Τώρα, όσον αφορά το πρώτο σκέλος, 35άρης (συνομήλικος δηλαδη:haha:) solo traveler, ένα προβάδισμα θα το έδινα στη Σέριφο, μόνο και μόνο λόγω νυχτερινής ζωής και τα σχετικά. Το όμορφο τοπίο, καταπληκτικές παραλίες κτλ είναι δεδομένο. Απλά αν θέλεις να συνδυάσεις και λίγο τη βραδινή σου έξοδο, μετράει η Σέριφος.
Σε καθε περίπτωση πάντως, νομίζω ότι ψάχνεις στα σωστά νησιά.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου ψηλέ! Μια δυο ερωτήσεις ακόμα...Στην Ανάφη τι ηλικίες συναντάς περισσότερο? 20-25 free campers είναι η πλειοψηφία ας πούμε? Δεδομένου ότι θα κάτσω περίπου μια βδομάδα και δεν είμαι άτομο που μου αρέσει να κάθομαι σε μια παραλία με τις ώρες, αλλά να τριγυρνάω, θεωρείς ότι στη Σέριφο έχει πιο πολλές επιλογές για να γυρίσω? Ψάχνω ένα νησί στην ίδια φάση περίπου που παίζει στην Αμοργό, αλλά με πιο μεγάλες και με αμμουδιά παραλίες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
ε

Ευχαριστώ για την απάντηση σου ψηλέ! Μια δυο ερωτήσεις ακόμα...Στην Ανάφη τι ηλικίες συναντάς περισσότερο? 20-25 free campers είναι η πλειοψηφία ας πούμε? Δεδομένου ότι θα κάτσω περίπου μια βδομάδα και δεν είμαι άτομο που μου αρέσει να κάθομαι σε μια παραλία με τις ώρες, αλλά να τριγυρνάω, θεωρείς ότι στη Σέριφο έχει πιο πολλές επιλογές για να γυρίσω? Ψάχνω ένα νησί στην ίδια φάση περίπου που παίζει στην Αμοργό, αλλά με πιο μεγάλες και με αμμουδιά παραλίες.
Αλίμονο, γι αυτό συμμετέχουμε για να βοηθάμε και να βοηθιόμαστε :)
Στην Ανάφη είχα πάει για 5 μέρες μέσα Αυγούστου, τη φουλ τουριστική περίοδο δηλαδή. Ο κύριος όγκος του κόσμου ήταν 20-30 όντως. Είσαι άτομο που τριγυρνάς ε; Στην Ανάφη τότε οι 7 ημέρες ίσως σου φανούν πολύ...
Σίγουρα η Σέριφος έχει πιο πολλές επιλογές να γυρίσεις, αλλά η Ανάφη έχει τα υπόλοιπα.
Δε ξέρω, το ιδανικότερο είναι να συνδυάσεις την Ανάφη με κάτι άλλο, που είναι δύσκολο γιατί ο προορισμός είναι μακρινός. Υπάρχουν μέρες που δε παίζουν καν δρομολόγια. Βέβαια βλέπω ότι έχει Seajet φέτος, οπότε κάτι μπορείς να βρείς για island hopping! Αμοργός, φαινόμενο μοναδικό ίσως. Δύσκολα κάτι αντίστοιχο.
Ωραίο θα ήταν ένα Ανάφη-Αστυπάλαια, αν και όσο το είχα ψάξει, δεν υπήρχε σύνδεση για τα 2 αυτά νησιά που είναι δίπλα κυριολεκτικά..
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
το σκέφτηκα αλλά μου είπαν ότι χρειάζεται αμάξι ισχύει;
Τα λεωφορεία στη Σίφνο είναι πολύ βολικά και με συχνά δρομολόγια. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα χωρίς αμάξι. Πέρσι έχοντας ως βάση τη Χώρα κινηθήκαμε 4 μέρες με συγκοινωνία και ήταν όλα μια χαρά.
 

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Σέριφο παίζει κόσμος περισσότερο τύπου Σίφνου, και λιγότερο Αμοργου, χωρίς αυτό να είναι αποτρεπτικό ωστόσο.
Λίγο η διασκέδαση είναι πιο κυριλέ, αλλά και πάλι δεν είναι ούτε Μύκονος, ούτε Σαντορίνη.
Το δύσκολο με τη Σέριφο είναι το μεταφορικό μέσο. Αν δεν έχεις κάτι αρχίζει η ταλαιπωρία.
Μεταφορικό δεν θα έχω μαζί μου, αλλά μπορώ να νοικιάσω για 2-3 μέρες. Το θέμα μου έχει να κάνει περισσότερο με τα vibes που σου βγάζει το νησί. Για Αντίπαρο τι λέτε, πως είναι σαν επιλογή?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μεταφορικό δεν θα έχω μαζί μου, αλλά μπορώ να νοικιάσω για 2-3 μέρες. Το θέμα μου έχει να κάνει περισσότερο με τα vibes που σου βγάζει το νησί. Για Αντίπαρο τι λέτε, πως είναι σαν επιλογή?
Τότε πας Ανάφη και είσαι κομπλέ. Απο τη προσωπική μου εμπειρία το μεταφορικό στη Σέριφο το θεωρώ απαραίτητο.
Για Αντίπαρο δε έχω πολύ καλή άποψη, απλά πάνε πλέον χρόνια από τότε που πήγα, και μαθαίνω ότι έχει αλλάξει αρκετά τελευταία (κυριλέ μαγαζιά, κλαρινογαμπροί κτλ). Δεν είναι όπως τις εποχές με Λούκυ λουκ, Doors και τα σχετικά, αλλά δε παύει να είναι ακόμα απο τους καλούς προορισμούς. Ισως να συνδυάζεται και με Ανάφη (μέσω Νάξου). Δες το.
 

Fotini Ptp

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Καλημέρα σε όλους,
μόλις έχουμε κλείσει 5-11/8 για φολέγανδρο, θεωρείτε πως είναι πολλές οι μέρες? και αν ναι τι άλλο μπορουμε να κάνουμε?
επιπλέον, να πάρουμε αυτοκίνητο μαζί μας? θα χρειαστεί ή είναι περιτο έξοδο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom