Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2017

Fotini Ptp

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Γενικότερα σαν ζευγάρι είμαστε κατα κύριο λόγο του περπατήματος όποτε εάν είναι τόσο εφικτό γιατί όχι..
Και ειδικά εάν είναι μόνο μισάωρο!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αν είστε του περπατήματος, δεν είναι κάτι τραγικό. Κοντά 3 χιλιόμετρα κατηφόρα. Πολύ σωστή η παρατήρηση γι τους φακούς. Ανεβαίνεις λοιπόν με το λεωφορείο, κατεβαίνεις με τα πόδια αν χρειαστεί και δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Γλυτώνεις έτσι με τα υπερβολικά έξοδα του αυτοκινήτου, και όλοι ευχαριστημένοι.;)
 

skiadi

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Για ποιό λόγο; Για να επιβαρύνεις τον προϋπολογισμό σου με τα ήδη πανάκριβα ακτοπλοϊκά εισιτήρια;
Για μένα όχι. Ούτε Φολέγανδρο, ούτε Σίκινο, ούτε Κίμωλο, ούτε κανένα νησί τέτοιου μεγέθους.
Βέβαια όλα απο τη δική μου οπτική γωνία, που ίσως είναι λανθασμένη. Προτιμώ να μείνω παραπάνω ημέρες, παρά να νοικιάσω αυτοκίνητο (μιας και το να μεταφέρω κρίνεται απαγορευτικό λόγω Θεσ/νίκης).
Μόνο μία μέρα ίσως, αν θέλω να δω το κάτι παραπάνω και να χω περισσότερο χρόνο, που και πάλι στα νησιά αυτά δε χρειάστηκε.
Δε ξέρω, ίσως κάποιος φίλος να έχει αντίθετη άποψη, ίσως άλλος να θέλει να πηγαίνει παραλία και να κάθεται 8ωρα κουβαλώντας τα πάντα. Εξαρτάται..
Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Εγώ με αυτοκίνητο που έμεινα πολλές ημέρες Κίμωλο το κατευχαριστήθηκα, είδα πράγματα που χωρίς αυτοκίνητο θα ήθελα τριπλές ημέρες διαμονής. Μπορεί το ΙΧ να έχει ένα κόστος αλλά αξίζει.
 

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Μετά από αμέτρητες ώρες στο ιντερνετ ψάχνοντας για πληροφορίες, δρομολόγια,δωμάτια κτλ κατέληξα στο συνδυασμό Αμοργός-Αστυπάλαια.
Προσπαθούσα να βολέψω και την Ανάφη στους προορισμούς μου αλλά, λίγο η επιφυλακτικότητα σχετικά με το τι θα συναντήσω, λίγο τα δύσκολα δρομολόγια, μ'έκαναν να το αναβάλω για φέτος.
Καθότι δεν μου αρέσει η πήχτρα, η βαβούρα και το απρόσωπο και ψάχνοντας για νησί που να έχει γραφική χώρα, φιλόξενους ανθρώπους και παρείστικο κλίμα, η Ανάφη και η Αμοργός μου φαίνονταν πιο κοντά στα κριτήρια μου. Η επιφύλαξη που είχα σχετικά με την Ανάφη έχει να κάνει με τις ηλικίες που επισκέπτονται το νησί(20ρηδες - 30αρηδες) και επειδή εγώ είμαι 38αρης και θα ταξιδέψω solo, φοβάμαι μην δεν μπορώ να αλλάξω κουβέντα με άνθρωπο.
Για την Αμοργό απ 'αυτά που διαβάζω και απ'τις περιγραφές των συμφουρμιτών που πήγαν, μου δίνουν μια μαγική εικόνα που ελπίζω να την συναντήσω. Η Αστυπάλαια πάλι δείχνει πανέμορφη, με ωραίες παραλίες που ξέρω ότι θα στερηθώ στην Αμοργό και βολευουν πολύ και τα δρομολόγια των πλοίων, μιας και είναι το ένα νησί κοντά στο άλλο.
Εύχομαι καλές διακοπές σε όλους και πολλά ευχαριστώ σ'αυτούς που μας μεταφέρουν πληροφορίες με τις ενδιαφέρουσες περιγραφές τους, για τους προορισμούς που έχουν επισκεφθεί.
Υγ Όποιος/α έχει extra tips να δώσει, για τα δύο αυτά νησιά, ας γράψει δυο τρία πράγματα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μετά από αμέτρητες ώρες στο ιντερνετ ψάχνοντας για πληροφορίες, δρομολόγια,δωμάτια κτλ κατέληξα στο συνδυασμό Αμοργός-Αστυπάλαια.
Δε θα μπορούσα να βρω καλύτερο συνδυασμό νησιών. Τα έχω αγαπήσει και τα δύο.
Κακώς είχες επιφυλάξεις για Ανάφη. Χωρούσε άνετα. Δε πειράζει, έχει και του χρόνου καλοκαίρι.
Θα βρεις τρομερή πληροφόρηση στο φόρουμ όπως λες, τώρα αν χρειάζεσαι κάτι πολύ συγκεκριμένο εδώ είμαστε.
Ελπίζω μόνο να έχεις φροντίσει για διαμονή στις χώρες των δύο νησιών. Τα υπόλοιπα φτιάχνονται απο μόνα τους ;)
 

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Δε θα μπορούσα να βρω καλύτερο συνδυασμό νησιών. Τα έχω αγαπήσει και τα δύο.
Κακώς είχες επιφυλάξεις για Ανάφη. Χωρούσε άνετα. Δε πειράζει, έχει και του χρόνου καλοκαίρι.
Θα βρεις τρομερή πληροφόρηση στο φόρουμ όπως λες, τώρα αν χρειάζεσαι κάτι πολύ συγκεκριμένο εδώ είμαστε.
Ελπίζω μόνο να έχεις φροντίσει για διαμονή στις χώρες των δύο νησιών. Τα υπόλοιπα φτιάχνονται απο μόνα τους ;)
Του χρόνου γεροί να είμαστε, την έχω σε πρώτο πλάνο την Ανάφη. Και φέτος αν βόλευαν λίγο τα δρομολόγια θα πήγαινα. Έχω κάποιος επιφυλάξεις, αλλά όλα στην τελική θέμα τύχης είναι.
Έκλεισα δωμάτια για την χώρα της Αμοργού και της Αστυπάλαιας. Χωρίς όχημα κατεβαίνω, καθότι Βορειοελλαδίτης και δεν συμφέρει λόγω κόστους βενζίνης-διοδίων, αλλά ελπίζω λίγο με τα τοπικά δρομολόγια των νησιών και με ενοικίαση μηχανής καναδυό μέρες, να την βγάλω την άκρη.
Για Μικρές Κυκλάδες τι θα μου πρότεινες να επισκεφθώ? Σε μια μέρα προλαβαίνω να δω δύο νησάκια, βολεύουν τα δρομολόγια του Σκοπελίτη?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Του χρόνου γεροί να είμαστε, την έχω σε πρώτο πλάνο την Ανάφη. Και φέτος αν βόλευαν λίγο τα δρομολόγια θα πήγαινα. Έχω κάποιος επιφυλάξεις, αλλά όλα στην τελική θέμα τύχης είναι.
Έκλεισα δωμάτια για την χώρα της Αμοργού και της Αστυπάλαιας. Χωρίς όχημα κατεβαίνω, καθότι Βορειοελλαδίτης και δεν συμφέρει λόγω κόστους βενζίνης-διοδίων, αλλά ελπίζω λίγο με τα τοπικά δρομολόγια των νησιών και με ενοικίαση μηχανής καναδυό μέρες, να την βγάλω την άκρη.
Για Μικρές Κυκλάδες τι θα μου πρότεινες να επισκεφθώ? Σε μια μέρα προλαβαίνω να δω δύο νησάκια, βολεύουν τα δρομολόγια του Σκοπελίτη?
Καλημέρα.
Σοφή επιλογή οι χώρες. Κυρίως για λόγους νυχτερινής περιπλάνησης, αλλά και ομορφιάς.
Κι εγώ Βορειοελλαδίτης είμαι και συμφωνώ, το κόστος του αυτοκινήτου είναι απαγορευτικό και ειδικά σε τέτοια νησιά περιττό. Από την εμπειρία μου θα έλεγα ότι τη μηχανή θα τη χρειαστείς περισσότερο στην Αστυπάλαια, αν και άπο τότε που πήγα ενδεχομένως το θέμα συγκοινωνία να έχει βελτιωθεί.
Στην Αμοργό απλά προσαρμόζεσαι με τα δρομολόγια του λεωφορείου, και σου βγαίνει μια χαρά το πρόγραμμα. Αν χρειαστεί άλλη μια μέρα μηχανή για να δεις και τα περαιτερω.
Τώρα, όσον αφορά τις μικρές Κυκλάδες, όλα κοντά είναι είτε από Αιγιάλη είτε από Κατάπολα.
Το θέμα είναι τι σε βολεύει στα πλαίσια ημερήσιας εκδρομής, και αν είσαι διατεθειμένος να ''χαραμίσεις'' μια μέρα από τη παραμονή σου στην Αμοργό γι αυτό το λόγο. Ανοίγεις το openseas.gr & ferryhopper.com και αρχίζεις το ψάξιμο, για να έχεις ένα πλάνο κατά νου, και αν βολέψει ο καιρός και οι συνθήκες όταν είσαι Αμοργό το ακολουθείς.
 

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Καλημέρα.
Σοφή επιλογή οι χώρες. Κυρίως για λόγους νυχτερινής περιπλάνησης, αλλά και ομορφιάς.
Κι εγώ Βορειοελλαδίτης είμαι και συμφωνώ, το κόστος του αυτοκινήτου είναι απαγορευτικό και ειδικά σε τέτοια νησιά περιττό. Από την εμπειρία μου θα έλεγα ότι τη μηχανή θα τη χρειαστείς περισσότερο στην Αστυπάλαια, αν και άπο τότε που πήγα ενδεχομένως το θέμα συγκοινωνία να έχει βελτιωθεί.
Στην Αμοργό απλά προσαρμόζεσαι με τα δρομολόγια του λεωφορείου, και σου βγαίνει μια χαρά το πρόγραμμα. Αν χρειαστεί άλλη μια μέρα μηχανή για να δεις και τα περαιτερω.
Τώρα, όσον αφορά τις μικρές Κυκλάδες, όλα κοντά είναι είτε από Αιγιάλη είτε από Κατάπολα.
Το θέμα είναι τι σε βολεύει στα πλαίσια ημερήσιας εκδρομής, και αν είσαι διατεθειμένος να ''χαραμίσεις'' μια μέρα από τη παραμονή σου στην Αμοργό γι αυτό το λόγο. Ανοίγεις το openseas.gr & ferryhopper.com και αρχίζεις το ψάξιμο, για να έχεις ένα πλάνο κατά νου, και αν βολέψει ο καιρός και οι συνθήκες όταν είσαι Αμοργό το ακολουθείς.
Αυτό που κυρίως θέλω να βρω στην Αμοργό, είναι το ανόθευτο απ΄το μαζικό τουρισμό τοπίο, φιλόξενους ντόπιους και ακομπλεξάριστους επισκέπτες-ταξιδιώτες. Έτσι το φαντάζομαι το νησί...
Τα συνάντησες αυτά όταν πήγες?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αυτό που κυρίως θέλω να βρω στην Αμοργό, είναι το ανόθευτο απ΄το μαζικό τουρισμό τοπίο, φιλόξενους ντόπιους και ακομπλεξάριστους επισκέπτες-ταξιδιώτες. Έτσι το φαντάζομαι το νησί...
Τα συνάντησες αυτά όταν πήγες?
Αυτή είναι συμπυκνωμένη σε 2 γραμμές η περιγραφή της Αμοργού.
Προχώρα.
Είσαι σε πολύ καλο δρόμο ;)
 

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Αυτή είναι συμπυκνωμένη σε 2 γραμμές η περιγραφή της Αμοργού.
Προχώρα.
Είσαι σε πολύ καλο δρόμο ;)
Μακάρι, φίλε μου. Το δίλημμα που έχω φάει μεταξύ Αμοργού-Ανάφης, μ'έχει τρελάνει...Ένα δρομολόγιο της προκοπής ανάμεσα στα δύο αυτά νησιά δεν μπορούν να χωρέσουν? Πρέπει να κάνεις το γύρο των Κυκλάδων για να καταλήξεις απ'το ένα νησί στο άλλο
 

buterfly

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλημέρα στην παρέα! !Τέλη Αυγούστου σχεδιάζουμε και εμείς τις καλοκαιρινές μας διακοπές☺!Είμαστε ανάμεσα σε συνδιασμο Φολεγανδρο-Κίμωλο και Μηλο-Κίμωλο! Τι θα μου προτείνατε; ;Γενικά μας αρέσουν οι γραφικές χώρες και να έχει και κάποιες όμορφες παραλίες αλλά όχι μόνο αυτό..Έχουμε πάει Σιφνο ,Αμοργο κ Αστυπάλαια και τα λατρέψαμε και τα 3!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom