Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2017

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα στην παρέα! !Τέλη Αυγούστου σχεδιάζουμε και εμείς τις καλοκαιρινές μας διακοπές☺!Είμαστε ανάμεσα σε συνδιασμο Φολεγανδρο-Κίμωλο και Μηλο-Κίμωλο! Τι θα μου προτείνατε; ;Γενικά μας αρέσουν οι γραφικές χώρες και να έχει και κάποιες όμορφες παραλίες αλλά όχι μόνο αυτό..Έχουμε πάει Σιφνο ,Αμοργο κ Αστυπάλαια και τα λατρέψαμε και τα 3!!
Καλημερα. Ουσιαστικά είσαι ανάμεσα σε Φολέγανδρο και Μήλο για το ένα εκ των δύο νησιών.
Αν υποθέσουμε ότι βρίσκεις διαμονή και στα δύο, μιλάμε για εκ διαμέτρου αντίθετα νησιά.
Από τη μία η Μήλος, στην οποία θα βρεις συγκεντρωμένες τις περισσότερες από τις πιο όμορφες παραλίες των Κυκλάδων, από την άλλη η Φολέγανδρος που έχει ίσως τη πιο όμορφη χώρα.
Η Μήλος μεγάλη, προϋποθέτει την ύπαρξη οχήματος, η Φολέγανδρος μικρή και συμμαζεμένη.
Το θέμα είναι τι προτεραιότητες έχεις. Και πόσες μέρες έχεις στη διάθεση σου. Το πλάνο βολεύει πάντως..
 

buterfly

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου!!Τελικά αποφασίσαμε για φέτος να επιλέξουμε Φολέγανδρο-Κίμωλο!!Οπως ανάφερα και στο πρώτο μου μην.μας αρέσουν τα νησιά που να έχουν γραφικές χώρες και ας έχουν και λιγότερες παραλίες!!Από φωτογραφίες που έχουμε δει μας κέρδισε περισσοτερο η Φολέγανδρος...Ισώς η Μήλος να είναι ο επόμενος προορισμός μας για του χρόνου!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου!!Τελικά αποφασίσαμε για φέτος να επιλέξουμε Φολέγανδρο-Κίμωλο!!Οπως ανάφερα και στο πρώτο μου μην.μας αρέσουν τα νησιά που να έχουν γραφικές χώρες και ας έχουν και λιγότερες παραλίες!!Από φωτογραφίες που έχουμε δει μας κέρδισε περισσοτερο η Φολέγανδρος...Ισώς η Μήλος να είναι ο επόμενος προορισμός μας για του χρόνου!!
Καταπληκτική επιλογή νησιών, θα σας αρέσουν πολύ ειμαι σιγουρος. Να περάσετε καλά!
 

pigedel

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Καλημέρα σε όλους σας!! Τη Δευτέρα βγαίνω σε άδεια και βρίσκομαι σε αναζήτηση προορισμού..Διαθέσιμες ημερομηνίες 5-12 Σεπτεμβρίου. Υπάρχουν σκέψεις για Μήλο,Αμοργό,Ικαρία(και ίσως μια επίσκεψη στην Πάτμο). Είμαι αρκετά μπερδεμένη καθώς δεν είχα ενημερωθεί για την άδεια μου και τώρα τελευταία στιγμή δεν ξέρω που να πρωτοκοιτάξω. Θα ταξιδέψω με τον φίλο μου και υπάρχει αυτοκίνητο στη διαθεσή μας. Για αυτή την εποχή ποιος προορισμός πιστεύετε ότι αξίζει,ώστε να μην είμαστε και τελείως μόνοι; Αν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση δεκτή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα σε όλους σας!! Τη Δευτέρα βγαίνω σε άδεια και βρίσκομαι σε αναζήτηση προορισμού..Διαθέσιμες ημερομηνίες 5-12 Σεπτεμβρίου. Υπάρχουν σκέψεις για Μήλο,Αμοργό,Ικαρία(και ίσως μια επίσκεψη στην Πάτμο). Είμαι αρκετά μπερδεμένη καθώς δεν είχα ενημερωθεί για την άδεια μου και τώρα τελευταία στιγμή δεν ξέρω που να πρωτοκοιτάξω. Θα ταξιδέψω με τον φίλο μου και υπάρχει αυτοκίνητο στη διαθεσή μας. Για αυτή την εποχή ποιος προορισμός πιστεύετε ότι αξίζει,ώστε να μην είμαστε και τελείως μόνοι; Αν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση δεκτή.
Καλημέρα. Πλέον έχουν αλλάξει οι συνθήκες σε πολλά νησιά, και ο Σεπτέμβριος θεωρείται κανονικός μήνας σεζον.
Ισως να μη δεις τόσους Έλληνες, αλλά αυτό δε πιστεύω να ενοχλεί και τόσο. Μόνοι πάντως δε θα είστε.
Η εποχή είναι καλή, τα μελτέμια πέφτουν (μαζί και οι τιμές), και ενδείκνυται για νησιά.
Προσωπικά, και δεδομένων συνθηκών, δε θα επέλεγα την Ικαρία. Στα μάτια μου είναι πολύ παρεΐστικο & ''δύσκολο" νησί. Οι άλλες επιλογές που θέτεις είναι νομίζω αρκετά καλές για Σεπτέμβριο. Εξαρτάται πάντα και που θέλεις να δώσεις βάση, πχ σε παραλίες, σε γραφικότητα & ομορφιά, η κάτι άλλο. Εμπειρικά και μόνο αυτή την ημερομηνία θα σου πω για τη Φολέγανδρο πέρυσι που είχε κόσμο τόσο, όσο.
Επιλογές υπάρχουν πολλές πάντως, ακόμα και σε δημοφιλείς προορισμούς που δεν τους επιλέγεις υπό άλλες συνθήκες.
 

pigedel

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Μας αρέσουν οι βόλτες σε γραφικά χωριουδάκια αλλά κυρίως να εξερευνούμε τον τόπο που βρισκόμαστε...Σίγουρα αν υπάρχει κάποια ωραία παραλία μας ενδιαφέρει αλλά δεν είναι στις προτεραιότητες μας..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μας αρέσουν οι βόλτες σε γραφικά χωριουδάκια αλλά κυρίως να εξερευνούμε τον τόπο που βρισκόμαστε...Σίγουρα αν υπάρχει κάποια ωραία παραλία μας ενδιαφέρει αλλά δεν είναι στις προτεραιότητες μας..
Τότε αφήνεις και τη Μήλο κατά μέρος, και αρχίζεις να το ψάχνεις σοβαρά για Αμοργό. Υπάρχουν και άλλες ιδέες, αλλά ας μη σε μπλέξω καλύτερα, στέκομαι σ'αυτά που αναφέρεις.
Μπορείς και να το συνδυάσεις με ένα νησάκι από τα κοντινά αν έχεις μέρες στη διάθεση σου.
Ελπίζω βέβαια τώρα που είναι τελευταία στιγμή να καταφέρεις να βρεις κάτι.
 

pigedel

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Τότε αφήνεις και τη Μήλο κατά μέρος, και αρχίζεις να το ψάχνεις σοβαρά για Αμοργό. Υπάρχουν και άλλες ιδέες, αλλά ας μη σε μπλέξω καλύτερα, στέκομαι σ'αυτά που αναφέρεις.
Μπορείς και να το συνδυάσεις με ένα νησάκι από τα κοντινά αν έχεις μέρες στη διάθεση σου.
Ελπίζω βέβαια τώρα που είναι τελευταία στιγμή να καταφέρεις να βρεις κάτι.
Με μια γρήγορη αναζήτηση τα δωμάτια που είναι διαθέσιμα έχουν τσιμπημένες τιμές..Αλλά μάλλον για Αμοργό σκέφτομαι κ εγώ.Θα το κοιτάξω καλύτερα.Αν μπορέσουμε θα το συνδυάσουμε και με άλλο νησί αλλά δεδομένου ότι θα έχουμε και το αυτοκίνητο βλέπω ότι ανεβαίνουν και άλλο τα ακτοπλοϊκά. Αν έχεις καμιά προταση ακόμη θα ήθελα να την ακούσω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Με μια γρήγορη αναζήτηση τα δωμάτια που είναι διαθέσιμα έχουν τσιμπημένες τιμές..Αλλά μάλλον για Αμοργό σκέφτομαι κ εγώ.Θα το κοιτάξω καλύτερα.Αν μπορέσουμε θα το συνδυάσουμε και με άλλο νησί αλλά δεδομένου ότι θα έχουμε και το αυτοκίνητο βλέπω ότι ανεβαίνουν και άλλο τα ακτοπλοϊκά. Αν έχεις καμιά προταση ακόμη θα ήθελα να την ακούσω.
Μπορείς για οικονομία στη τιμή να μη παρεις το αυτοκίνητο μαζί, και σε περίπτωση που χρειαστείς μια-δυο μέρες, νοικιάζεις με τιμές 20-25 € και λύνεται το όποιο πρόβλημα. Το λέω γιατί τα ακτοπλοϊκά σε λίγο θα είναι πιο ακριβά απ το Ελλάδα-Αμερική μ'αεροπλάνο...
Νησιά που φημίζονται για τα πολύ όμορφα χωριά τους τώρα, αλλά συνδυάζουν και τα υπόλοιπα. Νάξος σίγουρα & Τήνος μετέπειτα. Μιλάμε πάντα για Κυκλάδες και σχετικά κοντινούς προορισμούς. Προσωπικά θα εξαντλούσα το θέμα Αμοργός, με προτεραιότητα διαμονή στη χώρα, και μετά θα κοιτούσα για Νάξο. Μεγάλο νησί είναι, πολλά και ωραία πράγματα να δεις έχει.
 

pigedel

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Στη Νάξο βρεθήκαμε πέρυσι και μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις! Έχεις δίκιο θα κοιτάξω για Αμοργό γιατί πάντα υπήρχε στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Σε ευχαριστώ πολύ!!
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Δες επίσης τις προσφορές κάποιων εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, που κάνουν δώρο το εισιτήριο του πλοίου αν επιστρέφεις Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη, όπως νομίζω εσύ.

Και η Σύρος λογικά θα έχει κόσμο μέσα Σεπτεμβρίου, και τα μεγάλα νησιά του Ιονίου.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
αν επιστρέφεις Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη
Δεν ειναι απαραιτητο η επιστροφη να ειναι αυτες τις μερες. Η cosmote συνεργαζεται με τη HSW και προσφερει την επιστροφη δωρεαν αλλα με πολυ περιορισμενες θεσεις και περιορισμο στις ημερες, η vodafone (CU) συνεργαζεται με την BSF και προσφερει 1+1 δωρο χωρις περιορισμους διαθεσιμοτητας και ημερων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.624
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom