Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2018

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
οταν λες πανακριβη σε οσα προσφερει εννοεις την διαμονη?
Σε όλα. Ξεκινώντας από τη διαμονή, γιατί προφανώς και ψάχνεις κάτι στο κέντρο της. Δεν έχει νόημα να μείνεις εκτός χωρίς μεταφορικό μέσο πίστεψε με.
Γενικώς τσιμπημένες τιμές σε ποτό και φαγητό.
Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι προσπαθούν να μετατρέψουν ένα πολύ όμορφο κατά τα άλλα νησί σε Μύκονο (με το νού τους, αυτό είναι Μύκονος απο τα Lidl), με τραγικά αποτελέσματα. Φυσιά τα βίτσια αυτά τα πληρώνει ο καταναλωτής...
Με μία φράση υπερβολικά υπερτιμημένη.
Και κάτι ακόμα για τις μετακινήσεις. Εχουν αρκετή ταλαιπωρία τη περίοδο αιχμής. Τα λεωφορεία συνεχώς γεμμάτα και πολλές φορές δε σταματάνε, οπότε περιμένεις ώρα.
 

nikosthegreek

Member
Μηνύματα
31
Likes
3
εχω βρει στο κεντρο μερη να μεινω με τιμες να κυμαινονται στα 170-220 ευρω για μετα τον 15αυγουστο. αυτο για τα λεωφορεια θεωρεις ακομα και τελη αυγουστου θα εχει τοσο κοσμο?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
εχω βρει στο κεντρο μερη να μεινω με τιμες να κυμαινονται στα 170-220 ευρω για μετα τον 15αυγουστο. αυτο για τα λεωφορεια θεωρεις ακομα και τελη αυγουστου θα εχει τοσο κοσμο?
Εξαρτάται πόσο μετά τις 15 Αυγούστου. Θα μας διαφωτίσει κάποιος που να έκανε κάτι αντίστοιχο, γιατί η δική μου τελευταία επίσκεψη ήταν πάνω στην εβδομάδα του 15αυγουστου.
Δε θέλω να είμαι αποτρεπτικός, είμαι σίγουρος ότι θα περάσετε πολύ καλά αν πάτε τελικά στη Σκιάθο. Απλά σου προτείνω να ζυγίσεις όλες τις επιλογές και φυσικά το τι αντέχει -αλλά και τι αξίζει- το πορτοφόλι σου.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι προσπαθούν να μετατρέψουν ένα πολύ όμορφο κατά τα άλλα νησί σε Μύκονο
Συμφωνώ απόλυτα. Δεν ξέρω αν μονο οι κάτοικοι ή και αυτοι συντελούν σ αυτό πάντως η ποιότητα των περισσότερων τουριστών που ελκύει το νησί αυτό δειχνει δυστυχώς...
 

nikosthegreek

Member
Μηνύματα
31
Likes
3
λεμε κατα τις 19 αυγουστου. απο επιλογες ειναι το θεμα οτι επειδη ειμαστε φοιτητες απο θεσσαλονικη τα νησια που ειναι στις κυκλαδες αποτελουν μεγαλυτερη ταλαιπωρια για εμας. τωρα οσον αφορα τις τιμες για διαμονη και μετακινηση συνολικα εχουμε βρει με 180-220 ευρω καπου εκει για εκεινη την περιοδο. τωρα βεβαια δεν ξερω τις τιμες εκει απο εισητηρια του κτελ μεχρι τιμες για ποτο. απλα ελπιζουμε οτι αν εχουμε και κουζινακι στο δωματιο μας να μην χαλασουμε πολλα λεφτα σε φαι ενω συνολικα ολα μαζι(φαγητο,διαμονημετακινησεις,διασκεδαση) για ενα 5ημερο να μην ξεπερασουμε το ποσο των 350-380 ευρω.


βεβαια καποιος που εχει παει μπορει να μου πει οτι δυσκολα να χαλασουμε τοσο λιγα. απλα απο οτι ειδαμε τοσα θα χαλαγαμε και στα αλλα νησια στις κυκλαδες πανω κατω. βεβαια μπορει τα 350 ευρω στη σκιαθο να μην αξιζουν σε σχεση με τα 350 ευρω στη σεριφο ας πουμε. εσεις θεωρειτε ακριβες τις τιμες που προσφερουν εκει σε διασκεδαση και φαγητο?
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
λεμε κατα τις 19 αυγουστου. απο επιλογες ειναι το θεμα οτι επειδη ειμαστε φοιτητες απο θεσσαλονικη τα νησια που ειναι στις κυκλαδες αποτελουν μεγαλυτερη ταλαιπωρια για εμας. τωρα οσον αφορα τις τιμες για διαμονη και μετακινηση συνολικα εχουμε βρει με 180-220 ευρω καπου εκει για εκεινη την περιοδο. τωρα βεβαια δεν ξερω τις τιμες εκει απο εισητηρια του κτελ μεχρι τιμες για ποτο. απλα ελπιζουμε οτι αν εχουμε και κουζινακι στο δωματιο μας να μην χαλασουμε πολλα λεφτα σε φαι ενω συνολικα ολα μαζι(φαγητο,διαμονημετακινησεις,διασκεδαση) για ενα 5ημερο να μην ξεπερασουμε το ποσο των 350-380 ευρω.


βεβαια καποιος που εχει παει μπορει να μου πει οτι δυσκολα να χαλασουμε τοσο λιγα. απλα απο οτι ειδαμε τοσα θα χαλαγαμε και στα αλλα νησια στις κυκλαδες πανω κατω. βεβαια μπορει τα 350 ευρω στη σκιαθο να μην αξιζουν σε σχεση με τα 350 ευρω στη σεριφο ας πουμε. εσεις θεωρειτε ακριβες τις τιμες που προσφερουν εκει σε διασκεδαση και φαγητο?
Σκιάθο είχα πάει με φίλες μου πριν 5 χρόνια. Θυμάμαι ότι υπήρχαν και οικονομικές επιλογές (στον δρόμο που βρίσκονται τα κλαμπ) και πιο ακριβές όσον αφορά το φαγητό. Ωστόσο, δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι έκτοτε. Το ποτό κόστιζε γύρω στα 8 ευρώ. Τα λεωφορεία εξυπηρετικά, με καλή συχνότητα δρομολογίων, γεμάτα όμως. Αν έχετε υπομονή, αντέχεται η κατάσταση. Για δρομολόγια και τιμές κοιτάξ'τε εδώ: http://www.skiathos-services.com/el/tapantagiathnskiatho/metaforika-mesa/
Κατά τα άλλα, πράσινο νησί, με υπέροχες παραλίες (Κουκουναριές, Λαλάρια, Βρωμόλιμνος, Αγία Παρασκευή, Κάστρο, Μπανάνα, Τούρλος). Ωραίες παραλίες είδαμε και στο νησί Τσουγκριάς κατά την ημερίσια μας εκδρομή (γύρος του νησιού). Επίσης, ο παλιός οικισμός του Κάστρου αξίζει μια επίσκεψη όπως και το σπίτι του Παπαδιαμάντη.
Κλείνοντας, τη Σκιάθο τη θεωρώ πολύ καλή επιλογή. Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο, ευχαρίστως!
 

nikosthegreek

Member
Μηνύματα
31
Likes
3
Σκιάθο είχα πάει με φίλες μου πριν 5 χρόνια. Θυμάμαι ότι υπήρχαν και οικονομικές επιλογές (στον δρόμο που βρίσκονται τα κλαμπ) και πιο ακριβές όσον αφορά το φαγητό. Ωστόσο, δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι έκτοτε. Το ποτό κόστιζε γύρω στα 8 ευρώ. Τα λεωφορεία εξυπηρετικά, με καλή συχνότητα δρομολογίων, γεμάτα όμως. Αν έχετε υπομονή, αντέχεται η κατάσταση. Για δρομολόγια και τιμές κοιτάξ'τε εδώ: http://www.skiathos-services.com/el/tapantagiathnskiatho/metaforika-mesa/
Κατά τα άλλα, πράσινο νησί, με υπέροχες παραλίες (Κουκουναριές, Λαλάρια, Βρωμόλιμνος, Αγία Παρασκευή, Κάστρο, Μπανάνα, Τούρλος). Ωραίες παραλίες είδαμε και στο νησί Τσουγκριάς κατά την ημερίσια μας εκδρομή (γύρος του νησιού). Επίσης, ο παλιός οικισμός του Κάστρου αξίζει μια επίσκεψη όπως και το σπίτι του Παπαδιαμάντη.
Κλείνοντας, τη Σκιάθο τη θεωρώ πολύ καλή επιλογή. Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο, ευχαρίστως!
Σε ευχαριστω πολυ djeleni για τις πληροφοριες που μου εδωσες. θα προσπαθησουμε να τα κανουμε ολα αυτα που προτεινεις και αν εχεις και καποιες αλλες ιδεες να προτεινεις που θα αξιζε να αφιερωσουμε χρονο κατα την παραμονη μας εκει θα ηταν οτι καλυτερο. και εμενα με φοβιζει αυτο με τα λεωφορεια αλλα θα προσπαθησουμε να βρουμε μια λυση και με αυτο(οι ωρες που θα πηγαινουμε και θα γυρναμε απο παραλια).
 

Kynthia

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα. Φαντάζομαι ότι θέλετε να κάνετε ένα είδος τουρ; Η προφανής συνέχεια για μένα μετά την Κίμωλο είναι Φολέγανδρος, Σίκινος, Ίος, ώστε να βολευτείτε με την ακτοπλοϊκή σύνδεση. Λίγο πολύ όλα ικανοποιούν τα κριτήρια σου. Η Φολέγανδρος βέβαια αρχές Αυγούστου θα βουλιάζει, άσε που για μένα είναι πολύ υπερτιμημένη, ακριβή και με πολύ λίγες καλές παραλίες. Η Ίος θα έχει πολύ κόσμο, αλλά όλο και κάπου θα βρείτε να μείνετε. Έχει πολύ καλές παραλίες και από διασκέδαση έχει πολύ - ίσως βρείτε κάτι να σας ταιριάζει. Οι ηλικίες όμως αρχές Αυγούστου λογικά θα είναι πεσμένες προς τα κάτω. Η Σίκινος είναι το πιο αγαπημένο μου νησί από τα τρία που σου προτείνω. Είναι η πιο ήσυχη, με ελάχιστες παραλίες, αλλά έχει διατηρήσει τον χαρακτήρα του κυκλαδονησιού (ελπίζω, ακόμα).
Σικινο που είναι καλύτερα να μείνουμε; Αλλοπρονοια ή χώρα ; ( δεν έχουμε μεταφορικό μέσο )
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.217
Likes
25.843
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σικινο που είναι καλύτερα να μείνουμε; Αλλοπρονοια ή χώρα ; ( δεν έχουμε μεταφορικό μέσο )
Είχα μείνει Αλοπρόνοια και δεν το μετάνιωσα καθόλου.
Επειδή και εγώ δεν είχα μεταφορικό μέσο ήταν η καλύτερη επιλογή για πρόσβαση με τα πόδια στη βασική παραλία του νησιού.
Διαθέτει επίσης αρκετά μαγαζιά για φαγητό.
Το βραδάκι με το λεωφορείο ανέβαινα στην πανέμορφη χώρα για βόλτα, φαγητό κλπ.
Το νησί δεν διαθέτει πολλές παραλίες.
Διαλισκάρι και Άγιος Γεώργιος είναι προσβάσιμες και με αυτοκίνητο.
Μάλτας ή Άγιος Παντελεήμονας πρόσβαση από μονοπάτια ή με το καίκι.
Είχα πάει με το καίκι στην παραλία Άγιος Γεώργιος η οποία είχε αλμυρίκια για σκιά και ένα ταβερνάκι (ελπίζω να λειτουργεί ακόμα).
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σικινο που είναι καλύτερα να μείνουμε; Αλλοπρονοια ή χώρα ; ( δεν έχουμε μεταφορικό μέσο )
Εγώ είχα μείνει Αλλοπρόνοια. Αλλά είχα παπί. Υπήρχε λεωφορείο για Χώρα, Επισκοπή, αλλά και για μια ακόμα παραλία (Άγιος Γεώργιος; )
Αν μείνεις Αλλοπρόνοια θα έχεις εύκολη πρόσβαση στην παραλία, αλλά θα έχεις σχεδόν καθημερινή μετακίνηση στη Χώρα για βόλτα φαγητό κτλ. Ο οικισμός είναι αδιάφορος αλλά έχει κάποιες επιλογές για φαγητό, βλέπεις θάλασσα και είσαι πολύ χαλαρά. Δυστυχώς, από ό,τι φαίνεται, έχει κλείσει ο Βράχος, που ήταν μεγάλο ατού, οπότε από νυχτερινή ζωή δεν θα έχει τίποτα.
Αν μείνεις Χώρα, θα μένεις μέσα στη γραφικότητα (Κάστρο, αλλά και Χωριό), θα έχεις επιλογές για φαγητό και κάποια νυχτερινή ζωή (στο χαλαρό βέβαια). Από την άλλη θα πρέπει να μετακινείσαι καθημερινά προς τις παραλίες και θα είσαι στα ορεινά και δροσερά.
Επομένως διαλέγεις και παίρνεις. Πάντως οπωσδήποτε επίσκεψη στην Επισκοπή, απόγευμα καλύτερα.
 

zouzou92

Member
Μηνύματα
114
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
γεια σας :) θα ηθελα και εγω το φως σας για κατι.ειμαι αναμεσα σε 2 νησια για αρχες αυγουστου κοντα στην αθηνα και τα 2 και εχουμε αυτοκινητο(που διευκοληνει)λοιπον τα νησια ειναι κυθνος-σεριφος.θελουμε να παμε για camping.η σεριφος εχει ενω η κυθνος μονο ελευθερο.εχει κανει καποιος?γιατι διαβασα διαφορα για το ελευθερο εκει.ειναι λιγο πιο ομορφα νομιζω στην κυθνο(παραλιες) για αυτο τηνω προς τα εκει.σε ευχαριστω εκ των προτερων :D
 

jokrant

Member
Μηνύματα
11
Likes
18
γεια σας :) θα ηθελα και εγω το φως σας για κατι.ειμαι αναμεσα σε 2 νησια για αρχες αυγουστου κοντα στην αθηνα και τα 2 και εχουμε αυτοκινητο(που διευκοληνει)λοιπον τα νησια ειναι κυθνος-σεριφος.θελουμε να παμε για camping.η σεριφος εχει ενω η κυθνος μονο ελευθερο.εχει κανει καποιος?γιατι διαβασα διαφορα για το ελευθερο εκει.ειναι λιγο πιο ομορφα νομιζω στην κυθνο(παραλιες) για αυτο τηνω προς τα εκει.σε ευχαριστω εκ των προτερων :D
Αγαπητή zouzou92 έχω πάει και στα δύο νησιά, στην Κύθνο το 2013 και στη Σέριφο το 2015. Δεν έμενα σε camping. Και στα δύο νησιά έμενα στα λιμάνια τους, τον Μέριχα και το Λιβάδι αντίστοιχα. Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι είναι στο θέμα παραλίες και γενικά στην αίσθηση που έχει το κάθε νησί. Λοιπόν, η Κύθνος είναι ένα όμορφο νησί στην "απλότητά" του, σ' αυτό δηλαδή που αποκομίζεις ως αίσθηση που αποπνέει το νησί. Η Σέριφος από την άλλη είναι πάρα πολύ όμορφο νησί αλλά κάπως πιο "κοσμικό" με την ευρεία έννοια του όρου. Από παραλίες τώρα, η Κύθνος έχει πολύ όμορφες παραλίες κοντά στους δύο οικισμούς, το λιμάνι του Μέριχα και την Χώρα (ή Μεσσαριά) όπως τα Μαρτινάκια, η Επισκοπή, η Απόκρουση και η κορυφαία του νησιού η Κολώνα. Αυτές μαζεύουν και τον περισσότερο κόσμο. Αξίζουν όμως και άλλες παραλίες όπως ο Άγιος Σώστης και τα Ποτάμια που είναι κοντά στον οικισμό των Λουτρών και από την ανατολική πλευρά του νησιού η Γαϊδουρόμαντρα η παραλία του Σκύλου και το Σι Μου Σι. Τέλος μου άρεσε πολύ και η παραλία του Στυφού προς το νότιο μέρος του νησιού στην οποία είχα πάει Δεκαπενταύγουστο και είναι ζήτημα εάν ήμασταν πέντε παρέες. Όχι ότι δεν έχει άλλες παραλίες - όρεξη να έχεις και χρόνο - αλλά εγώ είχα πάει σ' αυτές. Από τις παραλίες που σου ανάφερα οι μόνες με εύκολη πρόσβαση ήταν αυτές που ήταν κοντά στο λιμάνι και την Χώρα. Στις άλλες η πρόσβαση δεν ήταν και τόσο εύκολη. Η Σέφιφος πάλι έχει πλήθος από πανέμορφες παραλίες όπως τα Λιβαδάκια που είναι μπροστά στο camping, το Καράβι, δίπλα ακριβώς από την προηγούμενη παραλία, η Βαγιά, το Γάνεμα, το Καλό Αμπέλι, το Μαλιάδικο, η Λια, ο Άγιος Σώστης, η Ψιλή Άμμος, ο Άγιος Ιωάννης, με εύκολη πρόσβαση και σχετικά κοντά στο λιμάνι, το Λιβάδι και στη Χώρα. Πιο απομακρυσμένες αλλά με εύκολη πρόσβαση είναι η Συκαμιά και ο Πλατύς Γιαλός και με πιο δύσκολη πρόσβαση σχετικά ο Αβυσαλός. Από θέμα κόσμου τώρα η Κύθνος ήταν πιο οικογενειακό νησί ενώ η Σέριφος πάλι όχι. Διαλέγεις και παίρνεις. Ελπίζω να σε βοήθησα και καλά να περάσεις όπου και να πας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom