Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2018

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Μάλιστααα μάλιστα αρχίζω να αποκλείω ήδη μέρη. να κάνω μια ερώτηση επίσης για σκόπελο τι λέτε; κάλυπτουν τα αστικά ΚΤΕΛ ή χρειάζεται οπωσδήποτε αμάξι; τι άποψη έχετε για αυτό το μέρος;
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Nα πω και εγώ την αποψή μου, θεωρώ πως το ΚΤΕΛ της Μήλου είναι το καλύτερο μαζί με της Σαντορίνης στις Κυκλάδες (συχνότητα δρομολογίων, κάλυψη νησιού, ευγένεια, να έχουν φοιτητικά και πολυτεκνικα κλπ). Παντούς σε πάνε, σε όλες σχεδόν τις παραλίες, αρκετά δρομολόγια, αρκετά οικονομικό κλπ. Δε νομίζω πως κάποιος θα αντιμετωπίσει πρόβλημα στη Μήλο χωρις αυτοκίνητο.

Για της Σκοπέλου έχω τα χειρότερα να πω. Δεν έχουν πολυτεκνικά κα ιφοιτητικά εισιτήρια, σπανια δρομολόγια εντελώς γεμάτα, αφήνουν κόσμο απ έξω (τέλη ιουλίου πήγα βέβαια). Απο Γλώσσα για Σκόπελο έχει 5.2 ευρώ να φανταστείτε, διαδρομή 70 λεπτών. Με το πλοίο πιο φθηνά είναι και πιο γρήγορα. Να σας δώσω κι όλας να καταλάβετε, ήθελα μια μέρα από τη ΄χωρα να πάω στη Μηλιά, είχε στις 1000 δρομολόγιο και το προηγούμενο στις 0830. Τέλος πάντων, φτάνω κατά τις 0950 στη στάση, ως τις 1010 δεν είχε φτάσει στην αφετηρία το λεωφορείο, ενώ είχαμε ήδη μαζευτεί περίπου 100-120 άτομα. Φτάνει λοιπόν το λεωφορείο, βγαίνει ο οδηγός "Μόνο Στάφυλο κ Αγνώντα παμε", ενώ το δρομολόγιο ήταν να γίνει μέχρι ΓΛώσσα! "Και πότε θα έρθει το άλλο για Μηλιά;" "Στις 1100" η απάντηση.... Όπως καταλαβαίνετε, δε χώρεσαν πάνω από τους μισούς που περίμεναν στη στάση, με αποτέλεσμα πολλοί να αναγκαστούν να πάρουν ταξι. Εγώ επέλεξα να πάρω πλοίο για Αλόννησο! Πλήρωσα 2.5 ευρώ (φοιτητικό) για one way, λίγο λιγότερο απ ότι θα πλήρωνα στο κτελ για να πάω μηλιά. Μακράν το χειρότερο κτελ κατά τη γνωμη μου...
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Nα πω και εγώ την αποψή μου, θεωρώ πως το ΚΤΕΛ της Μήλου είναι το καλύτερο μαζί με της Σαντορίνης στις Κυκλάδες (συχνότητα δρομολογίων, κάλυψη νησιού, ευγένεια, να έχουν φοιτητικά και πολυτεκνικα κλπ). Παντούς σε πάνε, σε όλες σχεδόν τις παραλίες, αρκετά δρομολόγια, αρκετά οικονομικό κλπ. Δε νομίζω πως κάποιος θα αντιμετωπίσει πρόβλημα στη Μήλο χωρις αυτοκίνητο.

Για της Σκοπέλου έχω τα χειρότερα να πω. Δεν έχουν πολυτεκνικά κα ιφοιτητικά εισιτήρια, σπανια δρομολόγια εντελώς γεμάτα, αφήνουν κόσμο απ έξω (τέλη ιουλίου πήγα βέβαια). Απο Γλώσσα για Σκόπελο έχει 5.2 ευρώ να φανταστείτε, διαδρομή 70 λεπτών. Με το πλοίο πιο φθηνά είναι και πιο γρήγορα. Να σας δώσω κι όλας να καταλάβετε, ήθελα μια μέρα από τη ΄χωρα να πάω στη Μηλιά, είχε στις 1000 δρομολόγιο και το προηγούμενο στις 0830. Τέλος πάντων, φτάνω κατά τις 0950 στη στάση, ως τις 1010 δεν είχε φτάσει στην αφετηρία το λεωφορείο, ενώ είχαμε ήδη μαζευτεί περίπου 100-120 άτομα. Φτάνει λοιπόν το λεωφορείο, βγαίνει ο οδηγός "Μόνο Στάφυλο κ Αγνώντα παμε", ενώ το δρομολόγιο ήταν να γίνει μέχρι ΓΛώσσα! "Και πότε θα έρθει το άλλο για Μηλιά;" "Στις 1100" η απάντηση.... Όπως καταλαβαίνετε, δε χώρεσαν πάνω από τους μισούς που περίμεναν στη στάση, με αποτέλεσμα πολλοί να αναγκαστούν να πάρουν ταξι. Εγώ επέλεξα να πάρω πλοίο για Αλόννησο! Πλήρωσα 2.5 ευρώ (φοιτητικό) για one way, λίγο λιγότερο απ ότι θα πλήρωνα στο κτελ για να πάω μηλιά. Μακράν το χειρότερο κτελ κατά τη γνωμη μου...
Γεια σου! Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου! Ποτε πηγες μηλο σαντορινη και σκοπελο; δηλαδη προτεινεις μηλο; σε παει σε καλες παραλιες;
Γιατι ακουω για πολλους οτι δεν ειναι για κτελ! ΣτΗ σαντορινη σε γυρναει σε καλες παραλίες;
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Για Σκοπελο θέλει αυτοκίνητο... είναι δύσκολα τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Μεταξυ Μήλου, Σαντορίνης και Σκοπέλου για οικονομικές χωρις αυτοκινητο διακοπες (και ειδικα αν μενετε αθηνα) θα προτεινα τη μηλο. Ειδικα μετα τις αρχές ιουνιου το κτελ σε παει σχεδόν παντου, πολυ βολικο. Μπορεις να δεις εδώ τα περσινά δρομολόγια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Μακραν οι οικονομικοτερες διακοπες που εκανα στις ωραιοτερες παραλιες των Κυκλαδων ηταν στην Ιο και με αριστο Κτελ, καθως οι περισσοτεροι ειναι χωρις αυτοκινητο. Στα bonus δωματιο με θεα θαλασσα ολη μερα και ηλιοβασιλεμα με τιμη αδιανοητη για Κυκλαδες. Αν μαζευεται καποιος λιγο νωρις το βραδυ, γλιωνει την πιτσιρακαρια που ξενυχταει απο τη 1 και μετα και βλεπει ενα αλλο νησι.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Αγαπώ Σαντορίνη, έχω πάει πάρ;α πολλές φορές αλλά για τις παραλίες της δεν φημίζεται. Είναι μικρή και γυρίζεται ακόμα και με το ΚΤΕΛ αλλά θεωρείται ακριβή. Οικονομικά είναι αν μείνεις πχ στο Καμάρι αλλά χωρίς αυτοκινητο δεν βολεύει..Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω οτι ανάμεσα στη Μηλο, Σαντορίνη και Σκόπελο θα προτιμούσα τη Μήλο. Δεν έχω άποψη για την Ιο (ειναι στα νησιά που θέλω να πάω).
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημέρα ,θα ήθελα να με βοηθήσετε στην όσο τον δυνατόν καταλληλότερη επιλογή Νησιού για τις καλοκαιρινές μου διακοπες,Αρχικά θα πάω με την κοπέλα μου και επειδή δουλεύουμε μαζί κανονίσαμε να πάρουμε άδεια την τελευταία βδομάδα του Αυγουστου.Θα θέλαμε ένα νησί επειδή σκοπεύουμε να πάμε για 4-5 μέρες όχι πολύ μεγάλο για να το γυρισουμε ,αν γίνεται και χωρίς να χρειαστεί να μεταφέρω αμάξι ακόμα καλύτερα,να έχει όμορφες παραλίες ,ωραίο φαγητό και να έχει και μια τιμια νυχτερινή ζωή.Απο οικονομικά απλά να είναι σε λογικές τιμες.Νησια που έχουμε αφαιρέσει λόγω του ότι έχουμε επισκεφθεί,Νάξος, Κέρκυρα, Σαντορίνη,Κρήτη,Σαμος ,Μυκονος , Ρόδος,κως ,Σπετσες ,Ιος ,Σκυρος ,Σκιαθος .Ευχαριστω προκαταβολικά.
Καλησπερα ... εγω θα σου προτεινω το καλυτερο... Παξοι!! παραδεισενιες παραλιες πεντακαθαρη θαλασσα μικρο που μπορεις να νοικιασεις μηχανακι ... και σε ημερομηνια πραγματικα πολυ καλη χωρις παρα πολυ κοσμο
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ψηλέ καλησπέρα, μετά από τη περσινή επιτυχία της Δονούσας, σκέφτομαι φέτος ένα εκ των Φολέγανδρο-Αστυπάλαια-Σίφνο-Κουφονήσια. Είμαι στο ψάξιμο και στο διάβασμα. Τσεκάρω και παλιά posts σου, μιας και είμαστε στα ίδια γούστα πάνω κάτω :D Βέβαια ένα 3ημεράκι (τουλάχιστον) στη Δονούσα θα το χτυπήσω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ψηλέ καλησπέρα, μετά από τη περσινή επιτυχία της Δονούσας, σκέφτομαι φέτος ένα εκ των Φολέγανδρο-Αστυπάλαια-Σίφνο-Κουφονήσια. Είμαι στο ψάξιμο και στο διάβασμα. Τσεκάρω και παλιά posts σου, μιας και είμαστε στα ίδια γούστα πάνω κάτω :D Βέβαια ένα 3ημεράκι (τουλάχιστον) στη Δονούσα θα το χτυπήσω.
Καλησπέρα φίλε. Χαίρομαι να δίνω βοήθεια. Μαγεία η Δονούσα, κι εγώ θέλω να την επισκεφτώ ξανά με τη πρώτη ευκαιρία. Δε τη χόρτασα μέσα σε 3-4 μέρες.
Καλές οι φετινές επιλογές σου, αν και πολύ διαφορετικές. Εξαρτάται φυσικά πότε θα πας και με τι παρέα θα πας.
Φολέγανδρος, με χώρα όνειρο, αλλά γενικά ακριβούτσικη. Κουφονήσια, πολύ μικρό νησάκι με πολλές υπέροχες παραλίες, που έχει όμως το κόσμο της Μυκόνου Αύγουστο μήνα. Η Σίφνος τα έχει όλα και συμφέρει, είναι και όμορφο νησί. Όσο για την Αστυπάλαια... Την έχω αγαπήσει πολύ. Να το τσεκάρεις οπωσδήποτε.
Κάνε την έρευνα σου, κι εδώ είμαστε για πιο συγκεκριμένα.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Η Δονούσα, που την επισκέφθηκα πρώτη φορά στη ζωή μου πέρυσι, θα είναι must κάθε χρόνο. Πέρσι έκατσα 1 βδομάδα, φέτος σίγους 3-4 μέρες. Μέσα με τέλη Ιουνίου θα είναι οι διακοπές και φέτος, οπότε γλυτώνω τον πανικό του Αυγούστου.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Μακραν οι οικονομικοτερες διακοπες που εκανα στις ωραιοτερες παραλιες των Κυκλαδων ηταν στην Ιο και με αριστο Κτελ, καθως οι περισσοτεροι ειναι χωρις αυτοκινητο. Στα bonus δωματιο με θεα θαλασσα ολη μερα και ηλιοβασιλεμα με τιμη αδιανοητη για Κυκλαδες. Αν μαζευεται καποιος λιγο νωρις το βραδυ, γλιωνει την πιτσιρακαρια που ξενυχταει απο τη 1 και μετα και βλεπει ενα αλλο νησι.
Αρχες σεπτεμβρη(μεσα στις πρωτες 2 βδομαδες του μηνα)αξιζει ή εχει αρχισει να νεκρωνει το νησι;;πετυχα ωραιοτατες τιμες στο booking και την ζαχαρωνω να πω την αληθεια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom