Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2018

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Aν ταξιδεύει κανείς στις 18/06 με το Blue Star Naxos, κερνάω καφέ στο πλοίο :D
 

Pel

Member
Μηνύματα
753
Likes
3.850
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Κάρπαθο πήγα πέρυσι και είναι υπέροχη.

Η Κάλυμνος δεν μου είπε πολλά, οι παραλίες είναι απλά οκ και η χώρα δεν λέει πολλά. Μια μέρα έμεινα και ήταν υπεραρκετή.

Ζευγαρονήσι δεν μου φάνηκε κανένα απ' τα δύο.
 

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
50 ευρώ στη Σέριφο Αύγουστο μήνα δε νομίζω να βρεις. Στα 70-80 σίγουρα.
Εγω οπως εγραψα και πιο πανω εμενα στο Αλέξανδρος και Βασιλεία στα Λειβαδακια σε εξαιρετικη τοποθεσια.

Ωστόσο μην αρκείστε στο ίντερνετ . Παρτε τηλέφωνα τους ξενοδόχους και συζητήστε για τι καλυτερο μπορει να γινει. Σουηδοι δεν ειμαστε αλλα μερικους τους πιανει το εθνικό φρονημα εστω και καθυστερημενα
 

nickvank

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι να έχουμε. Μεταξύ Σίφνου και Φολέγανδρού τι να επιλέξω? Ψάχνω ένα νησί με όμορφες παραλίες και γραφική χώρα. Το προηγούμενο καλοκαιρι ειχα πάει Μήλο, φανταστικές οι παραλίες αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο η χωρα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι να έχουμε. Μεταξύ Σίφνου και Φολέγανδρού τι να επιλέξω? Ψάχνω ένα νησί με όμορφες παραλίες και γραφική χώρα. Το προηγούμενο καλοκαιρι ειχα πάει Μήλο, φανταστικές οι παραλίες αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο η χωρα.
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Είναι λίγο άτοπη η σύγκριση, γιατί ειναι διαφορετικού μεγέθους και τύπου νησιά.
Η Σίφνος είναι πολύ όμορφη, με σχετική βλάστηση για κυκλάδες, μεγάλη, κοσμοπολίτικη, με καλή συγκοινωνία, φαγητο, διασκέδαση, κόσμο, αλλά υστερεί σαφώς σε παραλίες. Οχι κάτι εντυπωσιακό. Υπέροχος οικισμός το Κάστρο, απο τα καλύτερα και πιο αυθεντικά Κυκλαδίτικα χωριά. Επίσης όμορφος ο Αρτεμώνας, που ναι για μένα η καλύτερη επιλογη για διαμονή, στην οποία γλιτώνεις και από τη βαβούρα της χώρας.
Η Φολέγανδρος από την άλλη, ένα μικρό νησάκι - διαμάντι, μικρό, εύκολο, με μια χώρα που είναι για μένα σίγουρα μια απο τις τρεις κορυφαίες σε ομορφιά στις Κυκλάδες, γραφική όσο δε πάει, με καλό φαγητό, αρκετά καλές παραλίες, και για μετακινήσεις το λεωφορείο ίσως είναι αρκετό. Αρνητικό το γεγονός ότι είναι λίγο ακριβούτσικη σε όλα της, δεδομένου ότι είναι και δημοφιλής προορισμός τα τελευταία χρόνια. Νύχτα στη πλατεία και στα περιξ. Την αγαπήσαμε πολύ γενικά. Διαμονή κοιτάς μόνο στη χώρα.
Να επιλέξεις ότι βρεις διαθέσιμο βασικά, αν και νομίζω ότι είναι λίγο αργά για τη Φολέγανδρο.
 

Kynthia

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα και από μένα !! Είμαστε 2-3 φίλες , 35 ετων, που θελουμε να πάμε σε κάποια νησάκια για λίγες μέρες στο καθένα. Απαραίτητο είναι να μην μαζεύουν μικρές ηλικίες ούτε ζευγάρια .. να είναι χαλαρά με ωραίες παραλίες και ποιοτική διασκέδαση . Έχουμε ήδη κλείσει για Κίμωλο τέλος Ιουλίου και ψάχνουμε κάτι για αρχές Αυγούστου . Τι μας προτείνετε ;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα και από μένα !! Είμαστε 2-3 φίλες , 35 ετων, που θελουμε να πάμε σε κάποια νησάκια για λίγες μέρες στο καθένα. Απαραίτητο είναι να μην μαζεύουν μικρές ηλικίες ούτε ζευγάρια .. να είναι χαλαρά με ωραίες παραλίες και ποιοτική διασκέδαση . Έχουμε ήδη κλείσει για Κίμωλο τέλος Ιουλίου και ψάχνουμε κάτι για αρχές Αυγούστου . Τι μας προτείνετε ;
Καλησπέρα. Η Κίμωλος είναι πολύ καλή επιλογή, ποιοτική σε όλα της και ήσυχη.
Από κει και πέρα, δεδομένων των συνθηκών θα σου έλεγα να κοιτάξεις την Αμοργό, αν και είναι λιγο δύσκολο το θέμα της διαμονής στις αρχές Αυγούστου. Επίσης, εξαιρώντας τα Κουφονήσια μπορείς να τσεκάρεις για Μικρές Κυκλάδες, κυριότερα σε Δονούσα-Σχοινούσα. Επίσης η Αστυπάλαια είναι μια καλή περίπτωση. Εναλλακτικα μπορώ να σκεφτώ και τα βόρεια Δωδεκάνησα, αλλά και τη Σκύρο. Θέλετε απαραίτητα Κυκλάδες;
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Είναι λίγο άτοπη η σύγκριση, γιατί ειναι διαφορετικού μεγέθους και τύπου νησιά.
Η Σίφνος είναι πολύ όμορφη, με σχετική βλάστηση για κυκλάδες, μεγάλη, κοσμοπολίτικη, με καλή συγκοινωνία, φαγητο, διασκέδαση, κόσμο, αλλά υστερεί σαφώς σε παραλίες. Οχι κάτι εντυπωσιακό. Υπέροχος οικισμός το Κάστρο, απο τα καλύτερα και πιο αυθεντικά Κυκλαδίτικα χωριά. Επίσης όμορφος ο Αρτεμώνας, που ναι για μένα η καλύτερη επιλογη για διαμονή, στην οποία γλιτώνεις και από τη βαβούρα της χώρας.
Η Φολέγανδρος από την άλλη, ένα μικρό νησάκι - διαμάντι, μικρό, εύκολο, με μια χώρα που είναι για μένα σίγουρα μια απο τις τρεις κορυφαίες σε ομορφιά στις Κυκλάδες, γραφική όσο δε πάει, με καλό φαγητό, αρκετά καλές παραλίες, και για μετακινήσεις το λεωφορείο ίσως είναι αρκετό. Αρνητικό το γεγονός ότι είναι λίγο ακριβούτσικη σε όλα της, δεδομένου ότι είναι και δημοφιλής προορισμός τα τελευταία χρόνια. Νύχτα στη πλατεία και στα περιξ. Την αγαπήσαμε πολύ γενικά. Διαμονή κοιτάς μόνο στη χώρα.
Να επιλέξεις ότι βρεις διαθέσιμο βασικά, αν και νομίζω ότι είναι λίγο αργά για τη Φολέγανδρο.
Θα συμφωνήσω σε όλα, αλλά αργά δεν είναι να ψάξεις για διαμονή. Γενικά όλο αυτό βλέπω να γράφουν στο φόρουμ, αλλά εγώ πάντα τελευταία στιγμή κλείνω και πάντα βρίσκω οικονομικά και αξιοπρεπή καταλύματα. Λίγο ψάξιμο θέλει;);)
Συγκεκριμένα για φολέγανδρο που πήγα πέρυσι βρήκα δωμάτιο για τέλος Ιούλη με 55 ευρώ και το έκλεισα 10 μέρες πριν. Είχα βρει και 2-3 άλλα όμως προτίμησα το πιο οικονομικό.
Δε ξέρω πόσες μέρες θα πας και τί μπάτζετ έχεις αλλά κοίτα αν μπορείς να τα συνδυάσεις και τα δύο νησιά για βγεις μια και καλή από το δίλημμα!!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα και από μένα !! Είμαστε 2-3 φίλες , 35 ετων, που θελουμε να πάμε σε κάποια νησάκια για λίγες μέρες στο καθένα. Απαραίτητο είναι να μην μαζεύουν μικρές ηλικίες ούτε ζευγάρια .. να είναι χαλαρά με ωραίες παραλίες και ποιοτική διασκέδαση . Έχουμε ήδη κλείσει για Κίμωλο τέλος Ιουλίου και ψάχνουμε κάτι για αρχές Αυγούστου . Τι μας προτείνετε ;
Κατ'αρχάς εάν κατάλαβα καλά ψάχνετε για κάποιο νησί το οποίο θα πρέπει να διαθέτει ακτοπλοική σύνδεση με την Κίμωλο, αφού είπατε ότι θα είστε εκεί τέλη Ιουλίου και θέλετε να πάτε σε άλλο νησί αρχές Αυγούστου. Υπό αυτή τη σημαντικότατη παράμετρο και με τις προυποθέσεις που ανέφερες (ποιοτική διασκέδαση, ωραίες παραλίες, όχι υπερβολικά πολλά ζευγάρια ή έστω όχι μόνο ζευγάρια) θα σου πρότεινα τη Σίφνο η οποία έχει ακτοπλοική σύνδεση με την Κίμωλο. Νομίζω πως θα σας καλύψει απόλυτα. Τώρα εάν δεν έχετε πρόβλημα να επιστρέψετε Πειραιά, οι επιλογές φυσικά αυξάνονται
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λίγο ψάξιμο θέλει;);)
Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια. Οι περισσότεροι είτε από βαρεμάρα, είτε από ντροπή, είτε από ελλειψη χρόνου, κοιτάζουν τιμές μέσω site. Για μένα το καλύτερο είναι το τηλέφωνο, πιο άμεση επαφη.
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Καλησπέρα παιδια... θα ήθελα άμεση βοήθεια. Κοιτάω για διακοπές , ξεκινήσαμε να παίρνουμε για σίφνο αλλά όπως ήταν αναμενόμενο πήρα 20 ξενοδοχεία στην Απολλωνία και μου είπαν ΌΛΑ ένα ωραιότατο όχι!!!!1
έχετε κάποια λύση να μου προτείνετε; είμαστε ένα ζευγάρι 25 χρόνων , δυστυχώς δε θα διαθέτουμε αμάξι ή μπορεί να νοικιάσουμε καμια μέρα ή δυο! ψαχνουμε ωραίες παραλίες και κανονική νυχτερινή ζωή..
τι λέτε;;;;κάποιο νησί;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα παιδια... θα ήθελα άμεση βοήθεια. Κοιτάω για διακοπές , ξεκινήσαμε να παίρνουμε για σίφνο αλλά όπως ήταν αναμενόμενο πήρα 20 ξενοδοχεία στην Απολλωνία ...
Καλησπέρα. Να ψάξεις για διαμονή στον Αρτεμώνα. Πολυ καλύτερα, και διπλα στην Απολλωνία, ενα χιλιόμετρο μέσω του μονοπατιού. Αν κι εκει δε βρεις τιποτα, εδώ είμαστε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom