Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2018

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Ψήθηκα άγρια για Αμοργό και αν μπορεί να συνδυαστεί με μικρές κυκλάδες. Δηλαδή με καμια ημερήσια σε κουφονλησια και διανυκτέρευση σε Σχοινούσα ή Δονούσα. Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου, γίνεται; εδώ θα ήθελα συμβουλές, μιλάμε για 7 μέρες σύνολο.

Πήγαμε με το αγόρι μου πέρσι την Αμοργό για 7 μέρες. Δεν είχαμε αυτοκίνητο ούτε ενοικιάσαμε. Η συγκοινωνία είναι μέτρια, γι' αυτό χρειάζεται υπομονή και καλό προγραμματισμό αν θες να τα γυρίσεις όλα... Παρ' όλα αυτά, κατά τη γνώμη μου δεν είναι απαραίτητο το αυτοκίνητο. Μόνο σε περίπτωση που επιθυμείς να πας σε κάποιο "ψαγμένο" μέρος, όπου δεν υπάρχει πρόσβαση με λεωφορείο. Μια βδομάδα στο νησί είναι μια χαρά για να χαλαρώσετε και να προλάβετε να δείτε πολλά μέρη. Καλή η ιδέα της μονοήμερης σε κάποιο κοντινό νησί, ωστόσο θα πρότεινα να αφιερώσετε όλες τις μέρες στην όμορφη Αμοργό. :)
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Σε ευχαριστώ πολύ!! Ήδη Φολέγανδρος-Σίκινος το απορρίψαμε. Αρκετά τσιμπημένα σε όλα του χωρίς να προσφέρει τόσα πολλά!

Ψήθηκα άγρια για Αμοργό και αν μπορεί να συνδυαστεί με μικρές κυκλάδες. Δηλαδή με καμια ημερήσια σε κουφονλησια και διανυκτέρευση σε Σχοινούσα ή Δονούσα. Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου, γίνεται; εδώ θα ήθελα συμβουλές, μιλάμε για 7 μέρες σύνολο.

Από την άλλη είδα πως η Αστυπάλαια συνδυάζεται με Δονούσα καθώς υπάρχει γραμμή. Κι αυτό μου φάνηκε καλός συνδυασμός!
Επίσης συνδιαζονται, Κυθνος-Τζια και Σεριφος-Σιφνος ωραιες Χώρες και παραλίες και φαγητο.
 

Kukube

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Τελικά αποφασίσαμε για Αμοργό! Βόλευαν καλύτερα δρομολόγια-μέρες κλπ. Για πείτε... Πού αξίζει να μείνουμε; Νομίζω από αυτά που έχετε γράψει αξίζει η χώρα; Ξέρετε κάποια ενοικιαζόμενα να προτείνετε; Γενικά ποια είναι τα must του νησιού από παραλίες και φαγητό; :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Τελικά αποφασίσαμε για Αμοργό...
Να περάσεις καλά στο αγαπημένο αυτό νησί. Ξεκίνα να διαβάζεις τα τοπικ, και θα βοηθήσουμε σε οτι χρειαστει.
Αν αξιζει να μεινεις κάπου είναι η χώρα. Δε το συζητάω αυτό. Αλλά χωρίς να θέλω να σε προκαταβάλλω, ίσως να είναι αργά γι αυτό. Ξεκίνα το ψάξιμο και τα τηλέφωνα και κλείσε σήμερα κιόλας. Δεν είναι πολλά τα καταλύματα στη χώρα, με μια απλή έρευνα θα τα βρεις όλα. Κλείσε αυτό και τα υπόλοιπα τα συζητάμε στο καιρό τους..
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Τελικά αποφασίσαμε για Αμοργό! Βόλευαν καλύτερα δρομολόγια-μέρες κλπ. Για πείτε... Πού αξίζει να μείνουμε; Νομίζω από αυτά που έχετε γράψει αξίζει η χώρα; Ξέρετε κάποια ενοικιαζόμενα να προτείνετε; Γενικά ποια είναι τα must του νησιού από παραλίες και φαγητό; :)
Όπως υποστήριξε και ο psilos3, σίγουρα χώρα για διαμονή, ο,τι καλύτερο στην Αμοργό και από τις ομορφότερες χώρες των Κυκλάδων. Στα συν πως βρίσκεται στο κέντρο του νησιού, οπότε μοιράζονται οι αποστάσεις.
Τις απαντήσεις που ψάχνεις θα τις βρεις διαβάζοντας όσα έχουν ήδη γραφτεί για το νησί αυτό. Αν χρειαστείς διευκρινήσεις, εδώ είμαστε
 

Pantelosk

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα σας. Νέος στο φόρουμ, οπότε σας παρακαλώ δείξτε επιείκεια με το τόπικ που θέτω με το «καλημέρα» γιατί ακόμα δεν τα έχω δει τα κατατόπια εδώ. Είμαι σίγουρος ότι το θέμα έχει συζητηθεί στο παρελθόν χιλιάδες φορές, μάλιστα από ότι είδα συζητείται και τώρα σε άλλα παρόμοια τόπικς και είμαι βέβαιος πως θα συζητηθεί και μελλοντικά...
Λοιπόν στο ψητό. Τι ψάχνω; Ψάχνω ένα νησί που να περιλαμβάνει όσα και η χώρα της Νάξου. Και τι εννοώ;
Πρόσβαση σε 1 2 παραλίες, μαγαζιά κλπ για βόλτα, διαμονή στο ίδιο μέρος, χωρίς να χρειάζεται αυτοκίνητο. Σαφώς η Νάξος χρειάζεται αυτοκίνητο για να πεις ότι την γύρισες και την είδες, αλλά δεν νομίζω να διαφωνεί όποιος την έχει επισκεφθεί πως μπορείς άνετα να μείνεις και στη χώρα χωρίς να χρειαστεί να πας αλλού.
Κάτι τέτοιο ψάχνω λοιπόν, μια άλλη χώρα Νάξου. Ελπίζω να μην κούρασα με την εισαγωγή και ελπίζω να μην κούρασα και με το χιλιοσυζητημένο αυτό θέμα. Ευχαριστώ προκαταβολικά συμφορουμίτες.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Πας ιο. Κάνεις μπάνιο μυλοποτα τζαμαρία γυαλό και κουμπαρα και είσαι οκ
 

EleniPa42

Member
Μηνύματα
48
Likes
24
Καλημέρα, σκεφτόμαστε να πάμεΣέριφο και Κύθνο τον Αύγουστο. Που προτείνετε να μείνουμε σαν τοποθεσία.
Υπάρχει καμία πρόταση για δωμάτια γύρω τα 50 ευρώ? Δεν ψάχνω τίποτα ιδιαίτερο..θέα κτλ. ένα βασικό καθαρό δωμάτιο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα, σκεφτόμαστε να πάμεΣέριφο και Κύθνο τ....
Καλημέρα. Θα έλεγα ότι οι καλύτερες επιλογές είναι στο Λιβάδι όσον αφορά τη Σέριφο, και στον Μέριχα όσον αφορά τη Κύθνο. Παίζει μεγάλο ρόλο βέβαια αν θα υπάρχει αυτοκίνητο.
Ξεκίνα να ψάχνεις γιατί μιλάς για Αύγουστο, και δε ξέρω αν θα μπορέσεις να βρεις τέτοια τιμή, ειδικότερα στη Σέριφο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Λοιπόν στο ψητό. Τι ψάχνω; Ψάχνω ένα νησί που ...
Καλημέρα και καλώς ήρθες.
Η Ίος που προαναφέρθηκε είναι μια τέτοια επιλογή.
Aντίστοιχα με Νάξο θα μπορούσες να δεις για Πάρο φυσικά, στα δεδομένα που ψάχνεις, και κατόπιν για Σέριφο με σαφώς λιγότερες επιλογές.
 

EleniPa42

Member
Μηνύματα
48
Likes
24
Καλημέρα. Θα έλεγα ότι οι καλύτερες επιλογές είναι στο Λιβάδι όσον αφορά τη Σέριφο, και στον Μέριχα όσον αφορά τη Κύθνο. Παίζει μεγάλο ρόλο βέβαια αν θα υπάρχει αυτοκίνητο.
Ξεκίνα να ψάχνεις γιατί μιλάς για Αύγουστο, και δε ξέρω αν θα μπορέσεις να βρεις τέτοια τιμή, ειδικότερα στη Σέριφο.
Θα έχουμε αυτοκίνητο. Ψάχνω εδώ και καιρό αλλά δεν έχω βρει κάτι οικονιμικό. Ευχαριστώ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θα έχουμε αυτοκίνητο. Ψάχνω εδώ και καιρό αλλά δεν έχω βρει κάτι οικονιμικό. Ευχαριστώ
Πολύ βασικό το μεταφορικό μέσο. Στη χειρότερη περίπτωση ίσως μείνεις λίγο παραέξω αν πετύχεις τη τιμή που θέλεις. Μη βασιστείς μόνο στην έρευνα μέσω Ιντερνετ, παίρνε τηλέφωνα, μονο έτσι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom