Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2018

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Σ' ευχαριστώ πολύ, εννοείται ότι θα το κοιτάξω κι αυτό! Νομίζω ότι κάτι βρίσκω, κάπως νορμάλ αν και προς Καστράκι, λίγο πιο απομακρυσμένα αλλά θα έχω αυτοκίνητο. Καλή συνέχεια και καλή εβδομάδα!
Το Καστράκι θεωρώ ότι είναι αρκετά μακριά απο τις πιο δημοφιλείς και ζωντανές παραλίες του νησιού (Άγιος Προκόπιος, Αγια Άννα, Άγιος Γεώργιος) καθώς επίσης και απο τη χώρα (περίπου 30 λεπτά με αυτοκίνητο), χωρίς να σημαίνει ότι η απόσταση είναι απαγορευτική. Αν θες να βγαίνεις βράδυ στη χώρα, καλό θα ήταν να κοίταζες κοντά στη χώρα και όχι στο Καστράκι καθώς όση διαφορά θα γλιτώσεις απο ξενοδοχεία στη χώρα και στις κοντινές της παραλίες, θα τα φας σε βενζίνη
 

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Καλησπέρα Παιδιά,

Είδα αναφορές στα δυο αγαπημένα μου νησιά τα οποία εχω επισκεφτεί πολλακις.

Πέρσι ξαναπήγα Σεριφο. Πρώτη φορα με αμάξι γιατί ηθελα να δω και αλλες παραλίες.
Στο ερώτημα αν χρειάζεται η Σέριφος αμαξι θα σας πω ναι. Οχι μόνο γιατί η μεραφορα του με την aegean speedlines δεν είναι ακριβή στα πλαίσια που έχουμε συνηθίσει αλλα και γιατί υπαρχουν παραλίες οπως το καλό αμπελι (καλύτερη παραλία της Σερίφου για μενα) που δεν πάει η τοπική συγκοινωνία . Χρονικά επισης εξαρτασαι και οσον αφορα τη μεταφορά σου απο το λιμάνι μεχρι τη χώρα.

Εγω πέρσι έκλεισα στα Λειβαδακια στο Αλέξανδρος και Βασιλεία ακριβως μετα το 15γουστο στα 75€ χωρίς πρωινό. Πολύ καλό και εξαιρετική τοποθεσία . Πανω στη θάλασσα. Ξυπνούσα με μια βουτιά στη θάλασσα .



Τώρα αν δε θες να παρεις αμάξι το καλύτερο νησί για μενα είναι τα Κουφονήσια off season.
Εγώ δεν είχα την πολυτέλεια φέτος και έκλεισα το Μάρτιο για 1η Αυγουστου στο Ποσειδώνιον στα 75€ με πρωινό και μετά απο πολύ προσπάθεια τηλεφωνικά Γιατί τα δωμάτια τα κρατάνε μέχρι τελευταία στιγμή για Ιταλούς και Σουηδούς .

Τώρα αν μπείτε τα βλέπετε ολα κλεισμένα στο booking και είναι όντως . Τα κλεινουν 10 μήνες πριν. Αλλά αν πάρετε τηλέφωνο πιέστε και θα δείτε οτι υπάρχουν δωμάτια . Βέβαια τωρα φτάσαμε Ιούνιο Οπότε δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά .

Αυτά προς το παρόν . Αν θέλετε κατι πιο συγκεκριμένο με χαρά να βοηθήσω :)
 

anie

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
Γεια σας, για χρόνια συμβολεύομαι τις ιστορίες σας σε κάθε μου ταξίδι και πςλεον σας εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Φέτος ομως δεν μπορώ να αποφασίσω καν οπότε θα ήθελα τις προτάσεις σας. Συγγνώμη αλλά δεν ήξερα που να ποστάρω το μήνυμα. Είμαστε ζευγάρι στα 30. Ψάχνουμε απεγνωσμένα νησί για διακοπες μέσα Αυγούστου με φοβερές παραλίες στο σύνολο του και όχι μόνο μια ή δύο και οι υπόλοιπες μέτριες. Έχουμε επισκεφθεί τη Μήλο και τη Λευκάδα. Ψάχνω νησί εφάμιλλο της Μήλου. Θα έχουμε αυτοκίνητο. Η αλήθεια είναι πως μέσα στις επιθυμίες μου είναι τα Κουφονήσια και οι Παξοί. Ωστόσο σχεδόν απορρίπτονται λόγω πανάκριβης διαμονής και πως μάλλον θα βαρεθουμε για επτά ημέρες. Γενικά είμαστε ζευγάρι που γυρναμε, η νυχτερινή ζωή δε μας αφορά ιδιαίτερα. Επιλέγουμε μια ταβερνα ή κάποιο χαλαρό ποτό. Ωστόσο μας αρέσει να βλέπουμε διαεφορετικα χωριά κάθε βράδυ και να μην περιοριζόμαστε στο ίδιο μέρος - κέντρο. Το να έχει μια όμορφη χώρα θα ήταν επιθυμητό, κάτι που ας πούμε υστερεί η Μήλος. Τέλος σημαντικό για μας είναι να αισθανόμαστε πως βρισκόμαστε σε νησί για ρομαντικές διακοπές και όχι σε πόλη. Όνειρο έχω να βρεθώ στη Σαντορίνη αλλά λόγω έλλειψης κάλλους των παραλίων και υψηλού κόστους, φοβάμαι πως μάλλον δε θα πραγματοποιηθεί ποτέ. Μάλλον απορρίψαμε και τα πανέμορφα Χανιά για τις τεράστιες οδικές αποστασεις. Ελπίζω να σας περιέγραψα επαρκώς την κατάσταση και να μπορέσετε να βοηθήσετε . Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Πολύ όμορφο νησί με ωραία χώρα, πολλά γραφικά χωριουδάκια κ καλές παραλίες είναι η Αμοργός κ εύκολα μπορείτε να τη συνδυασετε με Κουφονήσια. Να μείνετε πχ 4-5 μέρες Αμοργο κ μετά ένα 2ημερο Κουφονήσια.. η ακομα κ αυθημερόν.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Γεια σας, για χρόνια συμβολεύομαι τις ιστορίες σας σε κάθε μου ταξίδι και πςλεον σας εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Φέτος ομως δεν μπορώ να αποφασίσω καν οπότε θα ήθελα τις προτάσεις σας. Συγγνώμη αλλά δεν ήξερα που να ποστάρω το μήνυμα. Είμαστε ζευγάρι στα 30. Ψάχνουμε απεγνωσμένα νησί για διακοπες μέσα Αυγούστου με φοβερές παραλίες στο σύνολο του και όχι μόνο μια ή δύο και οι υπόλοιπες μέτριες. Έχουμε επισκεφθεί τη Μήλο και τη Λευκάδα. Ψάχνω νησί εφάμιλλο της Μήλου. Θα έχουμε αυτοκίνητο. Η αλήθεια είναι πως μέσα στις επιθυμίες μου είναι τα Κουφονήσια και οι Παξοί. Ωστόσο σχεδόν απορρίπτονται λόγω πανάκριβης διαμονής και πως μάλλον θα βαρεθουμε για επτά ημέρες. Γενικά είμαστε ζευγάρι που γυρναμε, η νυχτερινή ζωή δε μας αφορά ιδιαίτερα. Επιλέγουμε μια ταβερνα ή κάποιο χαλαρό ποτό. Ωστόσο μας αρέσει να βλέπουμε διαεφορετικα χωριά κάθε βράδυ και να μην περιοριζόμαστε στο ίδιο μέρος - κέντρο. Το να έχει μια όμορφη χώρα θα ήταν επιθυμητό, κάτι που ας πούμε υστερεί η Μήλος. Τέλος σημαντικό για μας είναι να αισθανόμαστε πως βρισκόμαστε σε νησί για ρομαντικές διακοπές και όχι σε πόλη. Όνειρο έχω να βρεθώ στη Σαντορίνη αλλά λόγω έλλειψης κάλλους των παραλίων και υψηλού κόστους, φοβάμαι πως μάλλον δε θα πραγματοποιηθεί ποτέ. Μάλλον απορρίψαμε και τα πανέμορφα Χανιά για τις τεράστιες οδικές αποστασεις. Ελπίζω να σας περιέγραψα επαρκώς την κατάσταση και να μπορέσετε να βοηθήσετε . Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη
Προτείνω Κυθνο πολλες ωραιες παραλιες και 3-4 χωρια, δεν ξερω αν ομως βαρεθειτε ισως ειναι για λιγοτερες μερες αλλα αυτα ειναι γουστα.
Οπως επίσης, εγω θεωρω τις παραλιες της Σαντορινης υπεροχες και πολλες,Καμαρι, Περιβολος, Περισσα, Βλυχαδα, Κόκκινη, Μέσα Πηγάδια, Καμπιά, Μονολιθος, Έξω Γιαλός, κι αλλες, με υπεροχα beach bar και ταβερνες. Επισης χωριά όπως το Μεγαλοχώρι και ο Πυργος, αξεπέραστης ομορφιάς.
 

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Το νησί με τα περισσοτερα χωριά είναι η Τήνος με 120 αν θυμάμαι. Εχει πανεμορφα χωριά . Υπέροχες παραλίες και καταπληκτικό φαι. Αποστάσεις θα κάνεις Αλλά δε νομίζω οτι θα ενοχληθείς.
 

anie

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η Αμοργός πράγματι ακούγεται πολυπλευρα ελκυστική επιλογή. Τη. Κύθνο την έχω επισκεφθεί ηδη. Για την Τήνο δεν ειχα στο μυαλό μου πως εχει ιδιαιτερες παραλίες θα το ψάξω παραπάνω.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Γεια σας, για χρόνια συμβολεύομαι τις ιστορίες σας σε κάθε μου ταξίδι και πςλεον σας εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Φέτος ομως δεν μπορώ να αποφασίσω καν οπότε θα ήθελα τις προτάσεις σας. Συγγνώμη αλλά δεν ήξερα που να ποστάρω το μήνυμα. Είμαστε ζευγάρι στα 30. Ψάχνουμε απεγνωσμένα νησί για διακοπες μέσα Αυγούστου με φοβερές παραλίες στο σύνολο του και όχι μόνο μια ή δύο και οι υπόλοιπες μέτριες. Έχουμε επισκεφθεί τη Μήλο και τη Λευκάδα. Ψάχνω νησί εφάμιλλο της Μήλου. Θα έχουμε αυτοκίνητο. Η αλήθεια είναι πως μέσα στις επιθυμίες μου είναι τα Κουφονήσια και οι Παξοί. Ωστόσο σχεδόν απορρίπτονται λόγω πανάκριβης διαμονής και πως μάλλον θα βαρεθουμε για επτά ημέρες. Γενικά είμαστε ζευγάρι που γυρναμε, η νυχτερινή ζωή δε μας αφορά ιδιαίτερα. Επιλέγουμε μια ταβερνα ή κάποιο χαλαρό ποτό. Ωστόσο μας αρέσει να βλέπουμε διαεφορετικα χωριά κάθε βράδυ και να μην περιοριζόμαστε στο ίδιο μέρος - κέντρο. Το να έχει μια όμορφη χώρα θα ήταν επιθυμητό, κάτι που ας πούμε υστερεί η Μήλος. Τέλος σημαντικό για μας είναι να αισθανόμαστε πως βρισκόμαστε σε νησί για ρομαντικές διακοπές και όχι σε πόλη. Όνειρο έχω να βρεθώ στη Σαντορίνη αλλά λόγω έλλειψης κάλλους των παραλίων και υψηλού κόστους, φοβάμαι πως μάλλον δε θα πραγματοποιηθεί ποτέ. Μάλλον απορρίψαμε και τα πανέμορφα Χανιά για τις τεράστιες οδικές αποστασεις. Ελπίζω να σας περιέγραψα επαρκώς την κατάσταση και να μπορέσετε να βοηθήσετε . Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη
Ανδρος!και παραλιες και χωρια αφου θα χεις αμαξι και 2 ωρες απο την Αθηνα!
 

Kukube

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Γεια σας! Είμαι νέος στην παρέα! Είμαστε ζευγάρι, αγαπάμε παραλίες (όχι απαραίτητα οργανωμένες), το καλό φαγητό, θέλουμε και τις βόλτες μας στα σοκάκια. Πέρυσι είχαμε πάει Μήλο- Κίμωλο και πραγματικά περάσαμε πολύ όμορφα. Εκπληκτικές παραλίες αλλά μας απογοήτευσε η χώρα της Μήλου ενώ αυτή της Κιμώλου ήταν πιο όμορφη. Ψάχνοντας κάτι αντίστοιχο καταλήξαμε σε Φολέγανδρο-Σίκινο ή Αστυπάλαια. (Μέσα εδώ διάβασα αρκετά και για Αμοργό και μπερδευτήκαμε). Δεν ξέρουμε τι να προτιμήσουμε. Θα κατεβούμε από Θεσσαλονίκη μέσα Ιουλίου, μάλλον αεροπορικώς, οπότε θα ήθελα να ξέρω αν είναι απαραίτητη στα νησιά αυτά η ενοικίαση αυτοκινήτου. Από τιμές τι παίζουν; Οποιαδήποτε πληροφορία μας είναι χρήσιμη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας! Είμαι νέος στην παρέα....
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Ελπίζω να βρεις κάτι γιατί δεν είναι και πολύ μακριά τα μέσα Ιουλίου.
Θεωρώ ότι σε Φολέγανδρο και Σίκινο το αυτοκίνητο δε χρειάζεται καθόλου.
Στην Αστυπάλαια ναι, γιατί είναι μεν μικρό νησί αλλά με κακές συγκοινωνίες.
Στην Αμοργό σίγουρα 1-2 μέρες για να δεις μέρη που δεν είναι προσεγγίσιμα με το λεωφορείο, κατά τα άλλα εξυπηρετείσαι.
Φολέγανδρο κοιτάς διαμονή μόνο χώρα. Σίκινο Αλοπρόνοια. Αμοργό πολύ καλύτερα χώρα, και Αστυπάλαια το ίδιο.
Κοίτα λίγο τα αεροπορικά και τα ακτοπλοϊκά, κάνε και μια έρευνα στις διαμονές για να δεις τι θα βρεις και που, κι εδώ είμαστε να τα αναλύσουμε.
 

Kukube

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλησπέρα και καλώς ήρθες...
Σε ευχαριστώ πολύ!! Ήδη Φολέγανδρος-Σίκινος το απορρίψαμε. Αρκετά τσιμπημένα σε όλα του χωρίς να προσφέρει τόσα πολλά!

Ψήθηκα άγρια για Αμοργό και αν μπορεί να συνδυαστεί με μικρές κυκλάδες. Δηλαδή με καμια ημερήσια σε κουφονλησια και διανυκτέρευση σε Σχοινούσα ή Δονούσα. Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου, γίνεται; εδώ θα ήθελα συμβουλές, μιλάμε για 7 μέρες σύνολο.

Από την άλλη είδα πως η Αστυπάλαια συνδυάζεται με Δονούσα καθώς υπάρχει γραμμή. Κι αυτό μου φάνηκε καλός συνδυασμός!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ψήθηκα άγρια για Αμοργό και αν μπορεί να συνδυαστεί με μικρές κυκλάδες....
H Αμοργός από μόνη της θέλει σίγουρα 5 μέρες, για να πεις ότι είδες κάποια πράγματα. Αν μπορείς να συνδυάσεις με κανένα ακόμη νησάκι καλώς, αλλιώς και το επταήμερο στην Αμοργό είναι πολύ εντάξει.

Από την άλλη είδα πως η Αστυπάλαια συνδυάζεται με Δονούσα καθώς υπάρχει γραμμή. Κι αυτό μου φάνηκε καλός συνδυασμός!
Όντως, είναι η γραμμή Δονούσα-Αιγιάλη-Αστυπάλαια. Πολύ καλή περίπτωση επίσης. 2-3 διανυκτερεύσεις στη Δονούσα και τις υπόλοιπες Αστυπάλαια. Το δύσκολο σ'αυτό όπως και στο προηγούμενο είναι η μετακίνηση κατά την άφιξη - επιστροφή. Αξίζει όμως το κόπο και με το παραπάνω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom