Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2018

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Νομίζω ότι η αυξητική πορεία στις τιμές θα συνεχισθεί μια και η χώρα εκχωρείται συστηματικά στα συμφέροντα που φιλοδοξούν να την κάνουν κορυφαίο προορισμό μέχρι το 2030, ενώ οι ιθαγενείς καμαρώνουν που η Κασσιόπη πχ δόθηκε για 4 εκατ. ευρώ λες και ήταν μια μαιζονέτα.Το ίδιο γίνεται και στην ιδιωτική περιουσία, οπότε οι Έλληνες μπορεί να ξαναγυρίσουν στα χωριά τους όπως πριν το '80 και ίσως δεν θα έχουν καν τη δυνατότητα να κλείνουν, όπως μου συνέβη σε ξενοδοχείο προσανατολισμένο μόνο σε Άγγλους, αγορασμένο από Εγγλέζο και σε ξενοδοχείο στη χαλκιδική fully booked.
Ας μας πεί ο tripakias αν ακούει.
Psios3 σέβομαι τις πολύ καλές πληροφορίες σου που έχω δει κατά καιρούς, η Σίφνος μου φαίνεται καλή επιλογή. Είχες σχολιάσει για φθηνά δωδεκάνησα εκτός από Αστυπάλαια, που βρήκα τώρα με την αναζήτηση? κάτι λίγο πιο πράσινο?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
''. Είχες σχολιάσει για φθηνά δωδεκάνησα εκτός από Αστυπάλαια, που βρήκα τώρα με την αναζήτηση? κάτι λίγο πιο πράσινο?
@Vasileti εξαιρετικό το σχόλιο σου, με βρίσκει σύμφωνο. Η λέξη ιθαγενείς ειναι αντιπροσωπευτικότατη.
Φθηνά Δωδεκάνησα; Λέρος και πάλι Λέρος. Τρομερή αναλογία ποιότητας και τιμής, σε ένα μέρος διαφορετικό, όμορφο και παράλληλα ιστορικό. Και σε σημείο που μπορείς να δεις τριγύρω νησάκια.
Τώρα για πιο πράσινο, τι να πω; Εδώ δυσκολεύει η κατάσταση γενικότερα. Πολύ δύσκολο. Δεν είναι μεν Κυκλάδες αλλά όχι ότι έχουν και τρομερές διαφορές.. Δε μπορώ να βρω κάποιο νησί σχετικό με πράσινο.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ευχαριστώ. Πολύ καλή εντύπωση μου δημιουργείται για τη Λέρο, καθώς ψάχνω. Ορμητήριο για τις εκδρομικές και πολιτιστικές αναζητήσεις, η Άλιντα ας πούμε?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Νομίζω ότι η αυξητική πορεία στις τιμές θα συνεχισθεί μια και η χώρα εκχωρείται συστηματικά στα συμφέροντα που φιλοδοξούν να την κάνουν κορυφαίο προορισμό μέχρι το 2030, ενώ οι ιθαγενείς καμαρώνουν που η Κασσιόπη πχ δόθηκε για 4 εκατ. ευρώ λες και ήταν μια μαιζονέτα.Το ίδιο γίνεται και στην ιδιωτική περιουσία, οπότε οι Έλληνες μπορεί να ξαναγυρίσουν στα χωριά τους όπως πριν το '80 και ίσως δεν θα έχουν καν τη δυνατότητα να κλείνουν, όπως μου συνέβη σε ξενοδοχείο προσανατολισμένο μόνο σε Άγγλους, αγορασμένο από Εγγλέζο και σε ξενοδοχείο στη χαλκιδική fully booked.
Ας μας πεί ο tripakias αν ακούει.
Psios3 σέβομαι τις πολύ καλές πληροφορίες σου που έχω δει κατά καιρούς, η Σίφνος μου φαίνεται καλή επιλογή. Είχες σχολιάσει για φθηνά δωδεκάνησα εκτός από Αστυπάλαια, που βρήκα τώρα με την αναζήτηση? κάτι λίγο πιο πράσινο?
Αρκετό πράσινο στα Δωδεκάνησα έχει στη Ροδο, την Κω (στα ορεινα τους ειδικα) και ως ένα βαθμό στην Κάρπαθο. Για ακόμα περισσότερο πράσινο τσέκαρε κ τα νησιά του Αν. Αιγαίου κ ειδικά Λέσβο κ Σάμο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ. Πολύ καλή εντύπωση μου δημιουργείται για τη Λέρο, καθώς ψάχνω. Ορμητήριο για τις εκδρομικές και πολιτιστικές αναζητήσεις, η Άλιντα ας πούμε?
Καλύτερα Αγια Μαρίνα ή Πλάτανο, για να είσαι στο κέντρο. Υπάρχουν συχνά δρομολόγια με λεωφορείο, με αφετηρία το Πλάτανο, και άπειρα Ταξι χωρίς υπερβολή. Το νησί είναι μικρό και το γυρνάς εύκολα, αλλά στην εντύπωση μεγάλο, με αρκετό μόνιμο κόσμο, οικισμούς κτλ κτλ. Είναι μια καλή επιλογή, τίμια και φθηνή.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Η Κάρπαθος Thanos, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά για άλλη φορά. Ευχαριστώ. Αυτή τη φορά φύγαμε για Λέρο!!!
 

ΝΕΛΗ

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Καλησπέρα παιδιά. ;) Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με τις φετινές διακοπές. Είμαστε ζευγάρι και ψάχνουμε ένα νησί με ωραίες παραλίες, η νυχτερινή ζωή δεν μας ενδιαφέρει τόσο και να μην είναι απαραίτητο το αμάξι καθώς δεν θα διαθέτουμε. Έχουμε πάει Κουφονήσια, Νάξο, Πάρο, Σκόπελο, Λευκάδα και Κέρκυρα. Πιθανή ημερομηνία είναι από 20 Αυγούστου και μετά.:):)
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Νησιά με ωραίες παραλίες και ικανοποιητικά δρομολόγια ΚΤΕΛ είναι η Ίος και η Σκιάθος. Έχουν έντονη νυχτερινή ζωή αλλά μπορείτε να μην συμμετέχετε σε αυτή αν δεν ενδιαφέρεστε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ισχύει, πολύ καλή συγκοινωνία η Ίος.
Αν μιλάμε για Κυκλαδες βεβαια, θα πρότεινα και τη Σίφνο, καθώς έχει όλα όσα θέλετε με εξίσου καλή συγκοινωνία.
 

ΝΕΛΗ

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.:) Ιο και Σκιάθο είχε παει παλιότερα ο φίλος μου ξέχασα να τα αναφέρω. Για Σίφνο μπορείς να μου πεις λιγα πράγματα?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.:) Ιο και Σκιάθο είχε παει παλιότερα ο φίλος μου ξέχασα να τα αναφέρω. Για Σίφνο μπορείς να μου πεις λιγα πράγματα?
Θα σε παραπεμπψω στα αντίστοιχα τοπικ της Σίφνου, όπου θα βρεις εξαιρετική πληροφόρηση:
https://www.travelstories.gr/community/forums/Νησιά-Αιγαίου.12/?prefix_id=178

Κοντολογίς, αυτό που έχω να θυμάμαι είναι ένα πολύ όμορφο νησί, με τον οικισμό του Κάστρου να είναι από τα πιο ωραία και γραφικά χωριά των κυκλάδων, καλή νυχτερινή ζωή με ποιότητα, όχι σαβούρα, φοβερή τοπική κουζίνα, πράσινο σχετικά για Κυκλάδες, και καλές παραλίες, όχι κάτι το πολύ ιδιαίτερο, πεντακάθαρες μεν αλλά δεν είναι αυτό που φημίζεται το συγκεκριμένο νησί. Για διαμονή θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το χωριό Αρτεμώνας, που ειναι όμορφο, ήσυχο και πολύ κοντά στη χώρα.
 

ΝΕΛΗ

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Ευχαριστώ ψιλε. Απο οτι διάβασα αφού δεν θα έχουμε μεταφορικό είναι καλυτερα να μείνουμε στην Απολλωνία αφού το βράδυ εκεί μαζεύονται οι περισσότεροι. Σκεφτομασταν και Φολέγανδρο αλλά μετα απο αναζήτηση είδαμε ότι είναι κάπως ακριβή και στη διαμονή και τα ακτοπλοϊκά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom