Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2018

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπερα και Χριστος Ανεστη. Εμεις κλεισαμε για Μηλο τον Αυγουστο. Η χωρα ειναι ωραια παιδια; Γενικα πειτε 2-3 πραγματα. Ποτακι χαλαρο σε κανα μαγαζι με θεα παιζει; (Δεν μπορει με τιποτα να βγει απο το μυαλο η PK στην Σαντορινη:D)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα και Χριστος Ανεστη. Εμεις κλεισαμε για Μηλο τον Αυγουστο. Η χωρα ειναι ωραια παιδια; Γενικα πειτε 2-3 πραγματα. Ποτακι χαλαρο σε κανα μαγαζι με θεα παιζει; (Δεν μπορει με τιποτα να βγει απο το μυαλο η PK στην Σαντορινη:D)
Καλησπέρα, χρόνια πολλά. Όταν λες η χώρα; Το μόνο χωριό που είναι όμορφο στη Μήλο και συναγωνίζεται αντίστοιχες Κυκλάδες είναι η Πλάκα. Απο κει και πέρα δε μπορώ να πω οτι βρήκα κάτι το ιδιαίτερο σε Αδάμαντα κτλ. Το αντίθετο...
Η Μήλος είναι νησί που ο προσανατολισμός σου πρέπει να είναι καθαρά στις παραλίες. Εκεί είναι ασυναγώνιστη!
Και ποτάκι παίζει, και το βράδυ έχει σχετική ζωή, χωρίς βέβαια να είναι αυτό που χαρακτηρίζει το νησί.
Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις ανάγνωση από εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Μήλος-παραλίες-φαγητό-δραστηριότητες.51983/ που έχουμε γράψει όλοι τις εντυπώσεις μας, και γενικά ότι αφορά τη Μήλο στο φορουμ απο εδώ: https://www.travelstories.gr/community/forums/Νησιά-Αιγαίου.12/?prefix_id=102
Είναι μέρος για το οποίο υπάρχει πολύ καλή τεκμηρίωση!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα, χρόνια πολλά. Όταν λες η χώρα; Το μόνο χωριό που είναι όμορφο στη Μήλο και συναγωνίζεται αντίστοιχες Κυκλάδες είναι η Πλάκα. Απο κει και πέρα δε μπορώ να πω οτι βρήκα κάτι το ιδιαίτερο σε Αδάμαντα κτλ. Το αντίθετο...
Η Μήλος είναι νησί που ο προσανατολισμός σου πρέπει να είναι καθαρά στις παραλίες. Εκεί είναι ασυναγώνιστη!
Και ποτάκι παίζει, και το βράδυ έχει σχετική ζωή, χωρίς βέβαια να είναι αυτό που χαρακτηρίζει το νησί.
Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις ανάγνωση από εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Μήλος-παραλίες-φαγητό-δραστηριότητες.51983/ που έχουμε γράψει όλοι τις εντυπώσεις μας, και γενικά ότι αφορά τη Μήλο στο φορουμ απο εδώ: https://www.travelstories.gr/community/forums/Νησιά-Αιγαίου.12/?prefix_id=102
Είναι μέρος για το οποίο υπάρχει πολύ καλή τεκμηρίωση!
Στο 1ο λινκ που μου εδωσες δεν διαβαζω καλα σχολια για την χωρα του νησιου. Εμεις στο μυαλο μας το εχουμε σαν ενα κλασικο Κυκλαδονησι με την ωραιο χωρα να κανεις βολτα, κοσμο μαγαζια φαγητο ποτο. Λαθος νησι κοιταμε;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στο 1ο λινκ που μου εδωσες δεν διαβαζω καλα σχολια για την χωρα του νησιου. Εμεις στο μυαλο μας το εχουμε σαν ενα κλασικο Κυκλαδονησι με την ωραιο χωρα να κανεις βολτα, κοσμο μαγαζια φαγητο ποτο. Λαθος νησι κοιταμε;
Αν κοιτάς για τέτοια πράγματα στον Αδάμαντα, ναι κοιτάς λάθος.
Ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η Μήλος σε κλασσικό Κυκλαδονήσι στυλ είναι η Πλάκα, η πρωτεύουσα του νησιού αν δε κάνω λάθος. Όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ, ότι καλύτερο στη Μήλο είναι οι παραλίες και μόνο, κατα τη ταπεινή μου άποψη.
Τα υπόλοιπα, πέρα από τη Πλάκα δε με ενθουσίασαν.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ο Αδάμαντας σίγουρα είναι ένας αδιάφορος οικισμός, αλλά και η Πλάκα είναι η πιο "λίγη" χώρα που έχω επισκεφθεί στις Κυκλάδες.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αν κοιτάς για τέτοια πράγματα στον Αδάμαντα, ναι κοιτάς λάθος.
Ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η Μήλος σε κλασσικό Κυκλαδονήσι στυλ είναι η Πλάκα, η πρωτεύουσα του νησιού αν δε κάνω λάθος. Όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ, ότι καλύτερο στη Μήλο είναι οι παραλίες και μόνο, κατα τη ταπεινή μου άποψη.
Τα υπόλοιπα, πέρα από τη Πλάκα δε με ενθουσίασαν.
Ο Αδάμαντας σίγουρα είναι ένας αδιάφορος οικισμός, αλλά και η Πλάκα είναι η πιο "λίγη" χώρα που έχω επισκεφθεί στις Κυκλάδες.
Ναι αλλα ενα νησι δεν το κανουν μονο οι παραλιες του. Οταν λεω χωρα δεν εννοω τον Αδαμαντα αλλα την Πλακα. Καπως μπερδεμενα μου φαινοντε ολα αυτα. Απο την μια ακουω για ενα μαγικο νησι απο τα τοπ των Κυκλαδων και απο την αλλη διαβαζω πως αξιζουν μονο οι παραλιες του.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ναι αλλα ενα νησι δεν το κανουν μονο οι παραλιες του. Οταν λεω χωρα δεν εννοω τον Αδαμαντα αλλα την Πλακα. Καπως μπερδεμενα μου φαινοντε ολα αυτα. Απο την μια ακουω για ενα μαγικο νησι απο τα τοπ των Κυκλαδων και απο την αλλη διαβαζω πως αξιζουν μονο οι παραλιες του.
Καθόλου μπερδεμένα, είναι όπως τα διάβασες εδώ. Η γραφικότητα στη Μήλο είναι στο minimum. Οπότε είτε συμβιβάζεσαι, είτε αλλάζεις νησί, είτε κάνεις συνδυασμό με ένα ακόμα πχ Κίμωλο που έχει ωραία χώρα και αρκετά καλές παραλίες και είναι δίπλα στη Μήλο.
 

Fotini98

Member
Μηνύματα
10
Likes
29
Καλησπέρα!Θα μπορούσατε να μου δώσετε μερικές πληροφορίες για Σαντορίνη;Βρήκα ένα ξενοδοχείο στην Οία αλλά ως νέοι οδηγοί σκεφτόμαστε να μην πάρουμε το αυτοκίνητο μαζί.Οι δρόμοι σε τι κατάσταση βρίσκονται και η Οία είναι καλή επιλογή για διαμονή;Τέλος,οι τιμές του νησιού για φαγητό και καφέ που κυμαίνονται;Ευχαριστώ!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα!Θα μπορούσατε να μου δώσετε μερικές πληροφορίες για Σαντορίνη;Βρήκα ένα ξενοδοχείο στην Οία αλλά ως νέοι οδηγοί σκεφτόμαστε να μην πάρουμε το αυτοκίνητο μαζί.Οι δρόμοι σε τι κατάσταση βρίσκονται και η Οία είναι καλή επιλογή για διαμονή;Τέλος,οι τιμές του νησιού για φαγητό και καφέ που κυμαίνονται;Ευχαριστώ!
Και εμείς Οια είχαμε μείνει και ήταν όνειρο απλά! Οι δρόμοι κλασικοί ελληνικοί! Κατάλαβες! Αλλα δεν νομίζω να έχετε θέμα να πηγαίνετε ήρεμα και όχι πιόμα! Τώρα στα του φαγητού είναι σχετικό! Τι θες ? Gourmet ? Ταβέρνα ? Έχει τα πάντα! Καφέ εμείς είδαμε και 7 ΕΥΡΩ στην Οια 2 καλοκαιριά πριν! Τα πάντα θα βρείτε να φάτε για όλες τις τσέπες! Μην μασάτε να πάτε να περάσετε σούπερ!
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Εψαξα στο booking για δικλινο το πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου στις κυκλάδες και σοκαρίστηκα λίγο. Μου φάνηκαν πολύ ψηλές οι τιμές και για δωμάτιο και για κάμπιγκ, η δε πληρότητα πάνω από 80%. Psilos3 ποια είναι η άποψη σου για το πιο φτηνό κυκλαδονήσι? ή κοντινό?
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εψαξα στο booking για δικλινο το πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου στις κυκλάδες και σοκαρίστηκα λίγο. Μου φάνηκαν πολύ ψηλές οι τιμές και για δωμάτιο και για κάμπιγκ, η δε πληρότητα πάνω από 80%. Psilos3 ποια είναι η άποψη σου για το πιο φτηνό κυκλαδονήσι? ή κοντινό?
Η περίοδος αυτή είναι η καλύτερη, και δεδομένου του μεγάλου αριθμού τουριστών που πολλαπλασιάζονται χρόνο με το χρόνο, είναι λογικό να συμβαίνει αυτό όσο κι αν δε μας αρέσει, που δε μας αρέσει, γιατί τα δικά μας οικονομικά δεδομένα είναι για τα ανάθεμα και δε μπορούμε να ανταπεξέλθουμε. Χώρια που υπάρχει και μεγάλη εκμετάλλευση.

Φθηνά έως νορμαλ κυκλαδονήσια (πάντα με κριτήριο την υψηλή περίοδο) μου φάνηκαν η Ίος, η Δονούσα, η Νάξος, και μετά θα έλεγα από τα κοντινά σχετικά η Κύθνος και η Σίφνος. Μη περιμένεις πολύ καλές τιμές, τα πράγματα είναι δύσκολα. Απλά όσο πιο κοντά στις ρεαλιστικές προσδοκίες μας γίνεται. Καλύτερα ίσως είναι τα πράγματα στα Δωδεκάνησα.
 

Kosmas_S

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα, πέρυσι είχα βρεθεί τέσσερις ημέρες στη Νάξο για ένα γάμο μέσα Ιουνίου.
Πολύ καλή περίοδος, ποιοτικές διακοπές αν σου αρέσει ειδικά χωρίς τη βαβούρα του Αυγούστου, αλλά κανένας Έλληνας, ακόμα κι εμένα ολοι στα Αγγλικά μου μιλούσαν. Οι θάλασσες επίσης εξαιρετικές και καθόλου κρύες!
Σ ευχαριστώ πολύ..Εγω σκεφτομαι για καμπινγκ αυτην την περιοδο για αυτο με ενδιαφερει κυριως ο καιρος,απο κόσμο φαντάζομαι αυτό που λες για μόνο ξένους τέτοια περίοδο
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom