Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2018

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα και από μένα !! Είμαστε 2-3 φίλες , 35 ετων, που θελουμε να πάμε σε κάποια νησάκια για λίγες μέρες στο καθένα. Απαραίτητο είναι να μην μαζεύουν μικρές ηλικίες ούτε ζευγάρια .. να είναι χαλαρά με ωραίες παραλίες και ποιοτική διασκέδαση . Έχουμε. ήδη κλείσει για Κίμωλο τέλος Ιουλίου και ψάχνουμε κάτι για αρχές Αυγούστου . Τι μας προτείνετε ;
Καλησπέρα. Φαντάζομαι ότι θέλετε να κάνετε ένα είδος τουρ; Η προφανής συνέχεια για μένα μετά την Κίμωλο είναι Φολέγανδρος, Σίκινος, Ίος, ώστε να βολευτείτε με την ακτοπλοϊκή σύνδεση. Λίγο πολύ όλα ικανοποιούν τα κριτήρια σου. Η Φολέγανδρος βέβαια αρχές Αυγούστου θα βουλιάζει, άσε που για μένα είναι πολύ υπερτιμημένη, ακριβή και με πολύ λίγες καλές παραλίες. Η Ίος θα έχει πολύ κόσμο, αλλά όλο και κάπου θα βρείτε να μείνετε. Έχει πολύ καλές παραλίες και από διασκέδαση έχει πολύ - ίσως βρείτε κάτι να σας ταιριάζει. Οι ηλικίες όμως αρχές Αυγούστου λογικά θα είναι πεσμένες προς τα κάτω. Η Σίκινος είναι το πιο αγαπημένο μου νησί από τα τρία που σου προτείνω. Είναι η πιο ήσυχη, με ελάχιστες παραλίες, αλλά έχει διατηρήσει τον χαρακτήρα του κυκλαδονησιού (ελπίζω, ακόμα).
 

jokrant

Member
Μηνύματα
11
Likes
18
Καλησπέρα. Η Κίμωλος είναι πολύ καλή επιλογή, ποιοτική σε όλα της και ήσυχη.
Από κει και πέρα, δεδομένων των συνθηκών θα σου έλεγα να κοιτάξεις την Αμοργό, αν και είναι λιγο δύσκολο το θέμα της διαμονής στις αρχές Αυγούστου. Επίσης, εξαιρώντας τα Κουφονήσια μπορείς να τσεκάρεις για Μικρές Κυκλάδες, κυριότερα σε Δονούσα-Σχοινούσα. Επίσης η Αστυπάλαια είναι μια καλή περίπτωση. Εναλλακτικα μπορώ να σκεφτώ και τα βόρεια Δωδεκάνησα, αλλά και τη Σκύρο. Θέλετε απαραίτητα Κυκλάδες;
Αγαπητό μέλος psilos3 επειδή σε παρακολουθώ χρόνια στο forum του site και βρίσκω τις πληροφορίες σου εξαιρετικές, με βοήθησαν πολύ στις επιλογές των διακοπών μου τα προηγούμενα χρόνια που πήγα Σέριφο, Φολέγανδρο και Αμοργό τολμώ να σε ρωτήσω - γιατί όχι στα Κουφονήσια αρχές Αυγούστου; Έχω ήδη κλείσει μετά από πολύ κόπο και άπειρα τηλεφωνήματα και ώρες ψάξιμο για αρχές Αυγούστου στα Κουφονήσια και σχετικά ακριβά για δίκλινο. Δεν θα περάσω καλά; Να το ακυρώσω και να ψάξω τελευταία στιγμή για κάπου αλλού; Αν μπορείς διαφώτισέ με σε παρακαλώ. Επίσης απευθύνομαι και σε άλλα μέλη του forum, όποιος γνωρίζει και μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ. Σας ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων, όλους.
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Παρότι η ερώτηση απευθύνεται σε άλλο μέλος ...να σου πω την δικιά μου εμπειρία από Αυγουστο!
Αν είσαι ψιλοπρωινός τύπος κάπως θα την παλέψεις...τυπου πάω για μπάνιο πριν τις 11 που ειναι νορμαλ τα πραγματα. Θυμάμαι την στιγμή που έφτανε το καραβάκι στην Ιταλιδα κατά την 1 και αναρωτιόμουν εαν υπάρχει περίπτωση να βρουν ένα τετραγωνικό εκατοστό να βάλουν την πετσετα τους. Στο Πορί κάπως καλύτερα τα πράγματα.
Το βασικό θέμα θα το έχεις στις παραλίες...το βράδυ ίσως χρειαστεί να βγεις λίγο πιο νωρίς για φαγητό ή να κανεις καμια κρατηση αλλά παλευεται η κατασταση.
Μην το ακυρωσεις, εγώ παρόλα αυτά πέρασα ωραία, βέβαια βοήθησε το γεγονός ότι είμασταν με την κόρη μας 3 ετων τοτε και είχαμε διαφορετικές ώρες από τους υπόλοιπους.
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Καλησπέρα. Να ψάξεις για διαμονή στον Αρτεμώνα. Πολυ καλύτερα, και διπλα στην Απολλωνία, ενα χιλιόμετρο μέσω του μονοπατιού. Αν κι εκει δε βρεις τιποτα, εδώ είμαστε..
Πηρα και αρτεμωνα αλλα και εκει ασχημα τα πραγματα αλλου; έχετε καποια λυση;
 

jokrant

Member
Μηνύματα
11
Likes
18
Παρότι η ερώτηση απευθύνεται σε άλλο μέλος ...να σου πω την δικιά μου εμπειρία από Αυγουστο!
Αν είσαι ψιλοπρωινός τύπος κάπως θα την παλέψεις...τυπου πάω για μπάνιο πριν τις 11 που ειναι νορμαλ τα πραγματα. Θυμάμαι την στιγμή που έφτανε το καραβάκι στην Ιταλιδα κατά την 1 και αναρωτιόμουν εαν υπάρχει περίπτωση να βρουν ένα τετραγωνικό εκατοστό να βάλουν την πετσετα τους. Στο Πορί κάπως καλύτερα τα πράγματα.
Το βασικό θέμα θα το έχεις στις παραλίες...το βράδυ ίσως χρειαστεί να βγεις λίγο πιο νωρίς για φαγητό ή να κανεις καμια κρατηση αλλά παλευεται η κατασταση.
Μην το ακυρωσεις, εγώ παρόλα αυτά πέρασα ωραία, βέβαια βοήθησε το γεγονός ότι είμασταν με την κόρη μας 3 ετων τοτε και είχαμε διαφορετικές ώρες από τους υπόλοιπους.
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Εγώ είμαι ψιλοπρωινός τύπος αλλά οι άλλοι όχι. Τι να κάνω, κάπως θα το ψιλοπαλέψουμε και θα βρούμε λύσεις όταν φτάσουμε εκεί.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Εγώ είμαι ψιλοπρωινός τύπος αλλά οι άλλοι όχι. Τι να κάνω, κάπως θα το ψιλοπαλέψουμε και θα βρούμε λύσεις όταν φτάσουμε εκεί.
Καλή διάθεση να υπάρχει :)
Απλά να είσαστε λίγο υποψιασμένοι για την πολυκοσμία....Βεβαια όπου και να πας Αυγουστο πια έναν μικρό χαμό τον συναντας!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αγαπητό μέλος psilos3 επειδή σε παρακολουθώ χρόνια στο forum του site και βρίσκω τις πληροφορίες σου...
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.:)
Η ενστάσεις μου είναι κυρίως οικονομικής φύσεως και πολυκοσμίας, στο κατα τα άλλα υπέροχο αυτό νησάκι.
Εφόσον κατάφερες βέβαια να βρεις αρχες Αυγούστου, κατά τη ταπεινή μου άποψη μη το ακυρώσεις.
Είναι πολύ ωραία εμπειρία. Ναι μεν έχει παραγίνει ο κακός ο χαμός τα τελευταία χρόνια, αλλά αυτό δεν είναι αρνητικό για όλους, πολλές φορές το αντίθετο. Το νησί έχει πληθώρα επιλογών συγκριτικά με το πολύ μικρό μέγεθος του σε παραλίες, και αρκετά καλή διασκέδαση. Θα τη βρείτε την άκρη, είμαι σίγουρος. Το βασικό ήταν η διαμονή!

Πηρα και αρτεμωνα αλλα και εκει ασχημα τα πραγματα αλλου; έχετε καποια λυση;
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς Νάξο, και Ίο, σαν νησιά που έχουν αρκετά καλά κι αξιόπιστα μέσα μεταφοράς, και με 1-2 μέρες αυτοκίνητο μπορείτε να δείτε επιπλέον αξιοθέατα. Εκτός μετά αν θέλεις να δεις για μικρότερα νησιά..
 
Last edited:

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.:)
Η ενστάσεις μου είναι κυρίως οικονομικής φύσεως και πολυκοσμίας, στο κατα τα άλλα υπέροχο αυτό νησάκι.
Εφόσον κατάφερες βέβαια να βρεις αρχες Αυγούστου, κατά τη ταπεινή μου άποψη μη το ακυρώσεις.
Είναι πολύ ωραία εμπειρία. Ναι μεν έχει παραγίνει ο κακός ο χαμός τα τελευταία χρόνια, αλλά αυτό δεν είναι αρνητικό για όλους, πολλές φορές το αντίθετο. Το νησί έχει πληθώρα επιλογών συγκριτικά με το πολύ μικρό μέγεθος του σε παραλίες, και αρκετά καλή διασκέδαση. Θα τη βρείτε την άκρη, είμαι σίγουρος. Το βασικό ήταν η διαμονή!



Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς Νάξο, και Ίο, σαν νησιά που έχουν αρκετά καλά κι αξιόπιστα μέσα μεταφοράς, και με 1-2 μέρες αυτοκίνητο μπορείτε να δείτε επιπλέον αξιοθέατα. Εκτός μετά αν θέλεις να δεις για μικρότερα νησιά..



Γεια σου Γιώργο και ευχαριστω!
Θα θελαμε παραλιες αλλα δεν ειναι και κοκκινη γραμμη. Το Περου πχ το εχουμε στο μυαλό μας ως επιλογή. Το Μπελιζ δε το ΧΑ σκεφτεί και ακούγεται ενδιαφέρον.



North66 Θα θέλαμε να το κάνουμε πακεπα γαμος-ταξιδι, όμως ευχαριστώ για την πρόταση σου. Όταν λες εξειδικευμένο γραφειο, εννοείς κάτι περισσότερο από καποιο κοινό ταξιδιωτικο;
Ναξο που προτεινεις να μεινουμε; για σκιαθο ειδα οτι ειναι καλα αλλα λεει για ζευγαρι; η λευκαδα; γιατι και εκει ειδα κατι! Εχω μπερδευτει παρα πολυ χαχχα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ναξο που προτεινεις να μεινουμε; για σκιαθο ειδα οτι ειναι καλα αλλα λεει για ζευγαρι; η λευκαδα; γιατι και εκει ειδα κατι! Εχω μπερδευτει παρα πολυ χαχχα
Με πήγες από τις Κυκλάδες στις Σποράδες και με πέρασες στο Ιόνιο.. Ψυχραιμία :haha:
Νάξο μόνο στη χώρα για μένα. Για πολλούς λόγους.
Στη Σκιάθο προσωπικά θα πήγαινα ζευγάρι μόνο αν ήθελα και η έντονη διασκέδαση να είναι μέρος των διακοπών μου.
Τέλος Λευκάδα δεν έχω πάει, άλλα όσους γνωρίζω λένε ότι απλά δε γίνεται χωρίς μεταφορικό μέσο.
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Με πήγες από τις Κυκλάδες στις Σποράδες και με πέρασες στο Ιόνιο.. Ψυχραιμία :haha:
Νάξο μόνο στη χώρα για μένα. Για πολλούς λόγους.
Στη Σκιάθο προσωπικά θα πήγαινα ζευγάρι μόνο αν ήθελα και η έντονη διασκέδαση να είναι μέρος των διακοπών μου.
Τέλος Λευκάδα δεν έχω πάει, άλλα όσους γνωρίζω λένε ότι απλά δε γίνεται χωρίς μεταφορικό μέσο.
τα εχω βαλει ολα μαζι γιατι στο μυαλο μου ολα ειναι μπερδεμενα. Ναξο απλα δε ξερω κατα ποσο θα βρουμε τωρα . Σκιαθο δηλαδη το προτεινεις για ζευγαριβε; δε θα μας εμποδισει κατι ; επισης μου προτειναν και σαμο, αλλα δε ξερω καθολου !
Ευχαριω παρα πολυ παντως !!!!
Τα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
τα εχω βαλει ολα μαζι γιατι στο μυαλο μου ολα ειναι μπερδεμενα. Ναξο απλα δε ξερω κατα ποσο θα βρουμε τωρα . Σκιαθο δηλαδη το προτεινεις για ζευγαριβε; δε θα μας εμποδισει κατι ; επισης μου προτειναν και σαμο, αλλα δε ξερω καθολου !
Ευχαριω παρα πολυ παντως !!!!
Τα
Δε χρειάζεται. Ξεκαθάρισε τις προθέσεις σου και βάλε προτεραιότητες. Κάνε τελευταία προσπάθεια για Σίφνο, κι αν παλι δε βρεις πας για το επόμενο. Ενα όμως, οχι 23 ;)
Σκιάθο τι να σας εμποδισει για ζευγάρι; Ναι μεν είναι νησί που προτιμάται να πηγαίνουν οι περισσότεροι σόλο, αλλά αυτά είναι προκαταλήψεις. Παίζουν κι λεωφορεία (βέβαια τα περισσότερα φίσκα). Κυρίως θα δεις μικρές ηλικίες.
Η Σάμος είναι πανέμορφο νησι, αλλά πολύ πολύ μεγάλο. Πως να το δεις χωρίς αμάξι;
 

jokrant

Member
Μηνύματα
11
Likes
18
τα εχω βαλει ολα μαζι γιατι στο μυαλο μου ολα ειναι μπερδεμενα. Ναξο απλα δε ξερω κατα ποσο θα βρουμε τωρα . Σκιαθο δηλαδη το προτεινεις για ζευγαριβε; δε θα μας εμποδισει κατι ; επισης μου προτειναν και σαμο, αλλα δε ξερω καθολου !
Ευχαριω παρα πολυ παντως !!!!
Τα
Νάξο δεν έχω πάει, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Σκιάθο είχα πάει πριν από 25 χρόνια, τον προηγούμενο αιώνα να φανταστείς, ως φοιτητής και είχα περάσει σούπερ! Άλλα χρόνια βέβαια τότε και άλλες εποχές. Για την Λευκάδα που είχα πάει σχετικά πρόσφατα, πριν από τέσσερα χρόνια, το 2014 ο psilos3 το λέει πολύ καλά και θα συμφωνήσω ότι χωρίς μεταφορικό μέσο δεν λέει και δεν παλεύεται. Οι καλές παραλίες του νησιού, Πόρτο Κατσίκι, Κάθισμα, Πευκούλια, οι παραλίες κάτω από το χωρίο Καλαμίτσι, Καβαλικευτά, Αβάλι και Μεγάλη Πέτρα που πήγα θέλουν αυτοκίνητο. Ακόμη και οι Εγκρεμνοί που πήγα πριν τον σεισμό με το αυτοκίνητο πήγα. Η μόνη που πήραμε καΐκι ήταν το Αγιοφύλλι αλλά και αυτό από την Βασιλική που για να φτάσεις θέλεις αυτοκίνητο γιατί είναι στο νότιο μέρος του νησιού. Επίσης για να δεις τα ωραία ορεινά χωριά του νησιού, την Καρυά, την Εξάνθεια, το Αθάνι χρειάζεσαι αυτοκίνητο καθώς και για τις πανέμορφες ορεινές διαδρομές που σου προσφέρει αυτό το καταπράσινο νησί πάλι αυτοκίνητο θα χρειαστείς. Συνοψίζοντας, η Λευκάδα είναι ένα πανέμορφο καταπράσινο νησί με συγκλονιστικές χωρίς υπερβολή κατά την ταπεινή μου γνώμη παραλίες που όμοιες τους δεν έχω ξαναδεί σε ελληνικά νησιά. Για την μετακίνησή σας όμως στο νησί είναι απαραίτητο το μεταφορικό μέσο γιατί χωρίς αυτό δεν πρόκειται να δεις παρά ελάχιστα πράγματα. Από νυχτερινή ζωή μόνο η πόλη μέσα αξίζει, το Νυδρί το βρήκα πολύ τουριστικό για τα γούστα μου. Πιστεύω να σε βοήθησα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.451
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom