Καλοκαιρινές διακοπές 2022

Maria241

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Καλησπέρα από μένα!
Το καλοκαίρι θα πάμε Κρήτη να αφήσουμε το μωρο μας και σκεφτόμαστε προορισμό από εκει για Κυκλάδες χωρίς πολύ ταλαιπωρία καθώς θα είμαι σχεδόν 7 μηνων. Σκεφτόμουν την Ίο και από εκεί που;;;μια σκέψη είναι η σεριφος αλλά δεν μου βγάζει ότι συνδέονται;;!!νόμιζα υπήρχαν δρομολόγια.... Σαντορίνη ,παρο, Νάξο και μυκονο έχω πάει.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Καλησπέρα από μένα!
Το καλοκαίρι θα πάμε Κρήτη να αφήσουμε το μωρο μας και σκεφτόμαστε προορισμό από εκει για Κυκλάδες χωρίς πολύ ταλαιπωρία καθώς θα είμαι σχεδόν 7 μηνων. Σκεφτόμουν την Ίο και από εκεί που;;;μια σκέψη είναι η σεριφος αλλά δεν μου βγάζει ότι συνδέονται;;!!νόμιζα υπήρχαν δρομολόγια.... Σαντορίνη ,παρο, Νάξο και μυκονο έχω πάει.
Το δρομολόγιο των Μινωικων μια φορά την εβδομάδα περνάει από Μήλο. Μπορείτε να το συνδυάσετε και με Κίμωλο ή & Σέριφο αφου την προτιμάτε (1 ώρα είναι με το speedrunner)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επίσης υπάρχει δρομολόγιο προς Νάξο, σε λιγότερες από 4 ώρες από το Ηράκλειο.
Εκκρεμούν τα δρομολόγια του Πρέβελη, ίσως να βολεύει καμια Ανάφη, αν και με το συγκεκριμένο πλοίο η ταλαιπωρία είναι λίγο πολύ δεδομένη.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Εκκρεμούν τα δρομολόγια του Πρέβελη, ίσως να βολεύει καμια Ανάφη, αν και με το συγκεκριμένο πλοίο η ταλαιπωρία είναι λίγο πολύ δεδομένη.
Η λέξη ταλαιπωρια με το Πρεβελη αποκτά καινουρια εννοια!!! :haha:
Αξέχαστο ταξίδι από/προς Ανάφη
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα από μένα!
Το καλοκαίρι θα πάμε Κρήτη να αφήσουμε το μωρο μας και σκεφτόμαστε προορισμό από εκει για Κυκλάδες χωρίς πολύ ταλαιπωρία καθώς θα είμαι σχεδόν 7 μηνων. Σκεφτόμουν την Ίο και από εκεί που;;;μια σκέψη είναι η σεριφος αλλά δεν μου βγάζει ότι συνδέονται;;!!νόμιζα υπήρχαν δρομολόγια.... Σαντορίνη ,παρο, Νάξο και μυκονο έχω πάει.
Πέρσι παντως που εκλεισα μετακινηση απο Ίο για Ηρακλειο Κρήτης έβρισκα μονο ενα δρομολόγιο με ταχύπλοο κλειστού τύπου, με κόστος 70 €/ διαδρομή και διάρκεια 5-6 ώρες αναλογα με την ημέρα αναχώρησης από την Ίο.
Δηλαδή 140 € πήγαινε έλα η σύνδεση Κρήτης με Ίο!!! Μου φάνηκε εξωφρενικά υψηλή τιμή!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δηλαδή 140 € πήγαινε έλα η σύνδεση Κρήτης με Ίο!!! Μου φάνηκε εξωφρενικά υψηλή τιμή!
Και είναι πράγματι! Και φοβάμαι φέτος οτι θα είναι ακόμα χειρότερα με τις αυξήσεις στα καύσιμα
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Ε
Και είναι πράγματι! Και φοβάμαι φέτος οτι θα είναι ακόμα χειρότερα με τις αυξήσεις στα καύσιμα
΄Ηδη έχουν αρχίσει οι αυξήσεις! Για Σέριφο που κοιτουσα το εισιτήριο στο ταχυπλοο είναι 8Ε ακριβότερο από πέρυσι ανα σκέλος( από 90Ε πήγε στα 106 με επιστροφή...δεν την λες και μικρή αύξηση) , ενώ έχει αυξηθεί και το συμβατικό.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
10€ πάνω ήδη τα εισιτήρια από την εταιρεία που αγαπάω να μισώ (ούτε το όνομα της δε θέλω να λέω, μακάρι όλα τα μακάρι), στα δρομολόγια μάλιστα που ήταν ήδη πανάκριβα.
Σαντορίνη - Φολέγανδρος 55€, Σαντορίνη - Αμοργός 65€, Μύκονος - Ίος 60€,
Ρε είστε καλά;
Αντίστοιχα βλέπω μείωση (!) στα ταχύπλοα των Δωδεκανήσων, δε ξέρω βέβαια μήπως έχει παιχτεί επιδότηση στις γραμμές.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αντίστοιχα βλέπω μείωση (!) στα ταχύπλοα των Δωδεκανήσων, δε ξέρω βέβαια μήπως έχει παιχτεί επιδότηση στις γραμμές.
Αν εννοείς τις dodecanisos seaways εκεί σε κάποια σκέλη δρομολογίων (όχι όλα βέβαια) παίζει επιδότηση
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αν εννοείς τις dodecanisos seaways εκεί σε κάποια σκέλη δρομολογίων (όχι όλα βέβαια) παίζει επιδότηση
Ακριβώς αυτά ναι, ίσως τη συνεπέστερη και καλύτερη ακτοπλοϊκή στο Αιγαίο.
Το φαντάστηκα ότι είναι επιδοτούμενα, έβαλα για παράδειγμα το δρομολόγιο Κως-Λειψοί και το βλέπω 13 ευρώ χαμηλότερα από τότε που το είχα πρωτοχρησιμοποιήσει, προ πενταετίας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακριβώς αυτά ναι, ίσως τη συνεπέστερη και καλύτερη ακτοπλοϊκή στο Αιγαίο.
Το φαντάστηκα ότι είναι επιδοτούμενα, έβαλα για παράδειγμα το δρομολόγιο Κως-Λειψοί και το βλέπω 13 ευρώ χαμηλότερα από τότε που το είχα πρωτοχρησιμοποιήσει, προ πενταετίας.
Που θυμάσαι ρε θηρίο τι πλήρωσες πριν μια πενταετία;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Που θυμάσαι ρε θηρίο τι πλήρωσες πριν μια πενταετία;
Και τι κάνουμε τόσα χρόνια, μπρίκια κολλάμε;
Γι' αυτό είναι τ' αρχεία, για να ανατρέχουμε όποτε χρειαστεί. ;)
Ένα από αυτά είναι το αρχείο των ακτοπλόϊκών εισιτηρίων, ποσοστό του οποίου έχω κρατήσει περίπου στο 95% όσων έχω χρησιμοποιήσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom