Καλοκαιρινές διακοπές 2022

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Καλά στη Σαντορίνη λογικά θα πάω με δικά μου έξοδα, αλλά σε άλλα νησιά τύπου Χίος κλπ, πιστεύω ότι θα είναι μια χαρά. Και ακόμα μία ερώτηση. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και μετά να παρατείνεις την παραμονή σου στο κατάλυμα με δικά σου έξοδα;
Ναι. Ειναι πολυ καλο προγραμμα. Μονο που για καλοκαιρι δεν θα βρεις σε νησια ευκολα. Πιο ευκολα στην ηπειρωτικη Ελλαδα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Το μόνο που μπορώ να πάρω είναι μέσω του Samos Pass και όχι μέσω κοινωνικού τουρισμού, μιας και είμαι εκπαιδευτικός και λογικά δε δικαιούμαι. Από εκεί και πέρα αν δεν προκύψει αυτό το Samos pass, θα πάω με δικά μου έξοδα. Αυτό το Samos pass λογικά θα λειτουργεί από Αύγουστο, σωστά; Άρα για Ιούλιο που σκεφτόμαστε να πάμε (λογικά θα πάμε και Αύγουστο), προφανώς με δικά μας έξοδα.
Δεν εννοώ να πάω σε κάποιο νησί που να μην έχει κόσμο, γιατί έτσι κι αλλιώς αν είναι κάποιο νησί που δεν έχει κόσμο δε θα το προτιμήσω. Αυτό που λέω είναι για τη Σαντορίνη που θα γίνεται πανικός προφανώς (δεν έχω πάει ποτέ, δεν ξέρω, αλλά από αυτά που διαβάζω και αυτά που ακούω από αυτούς που έχουν πάει).
Τέλος, δεν είμαι ψυχαναγκαστικός και να φοβάμαι τον κορωνοϊό όπως κάνουν κάποιοι που κινούνται με μάσκα ακόμα και όταν είναι μόνοι, αλλά κινούμαι βάσει της κοινής λογικής (αν και όσο μπορώ κοιτάω να αποφεύγω να φοράω τη μάσκα :) ). Τέλος πάντων, απλά για αυτό έγραψα. Δηλαδή αν μπορέσω να πάω Ιούλιο ή Αύγουστο μέσω του Samos Pass, ή διαφορετικά να διαλέξω και με την παρέα που θα είμαστε σε πιο νησί να πάμε. Και η Σάμος είναι στα υποψήφια, αλλά αν δε βρίσκουμε φέτος λόγω του πανικού που θα γίνει θα το αφήσουμε για άλλη χρονιά. Πάντως αν δε βρούμε σχετικά οικονομικό κατάλυμα στη Σαντορίνη, μάλλον θα κινηθούμε προς τη Χίο.
Πιστευω Ιουλιο με δικα σου εξοδα Σαμο θα βρεις ευκολοτατα και λογικα δε θα γινετε χαμος!τωρα αν θα προλαβεις να πας με το Σαμος pass το κοβω δυσκολο γιατι μου φαινετε οτι οι πλατφορμες ανοιγουν τελη Ιουνιου,αρα μεχρι να τελειωσει η υποβολη αιτησεων και να τα μοιρασουν στους δικαιουχους πιανουμε καλα μεσα Ιουλιου!Χιο επισης ειναι καλα,λογικα μπορει να μην γινετε χαμος αλλα θελει σιγουρα αμαξι απ οσο ξερω..οσο για Σαντορινη αν θες νορμαλ καταστασεις κοσμου πλεον πας τελη Μαιου με αρχες Ιουνη...μετα απ αυτο το διαστημα εκτος οτι δε βρισκεις διαμονη γινετε κ της τρελης απο κοσμο...θα σου λεγα να το κοιταγες για αρχες Σεπτεμβρη ισως να ναι καπως καλυτερα απο αποψη κοσμου
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Πιστευω Ιουλιο με δικα σου εξοδα Σαμο θα βρεις ευκολοτατα και λογικα δε θα γινετε χαμος!τωρα αν θα προλαβεις να πας με το Σαμος pass το κοβω δυσκολο γιατι μου φαινετε οτι οι πλατφορμες ανοιγουν τελη Ιουνιου,αρα μεχρι να τελειωσει η υποβολη αιτησεων και να τα μοιρασουν στους δικαιουχους πιανουμε καλα μεσα Ιουλιου!Χιο επισης ειναι καλα,λογικα μπορει να μην γινετε χαμος αλλα θελει σιγουρα αμαξι απ οσο ξερω..οσο για Σαντορινη αν θες νορμαλ καταστασεις κοσμου πλεον πας τελη Μαιου με αρχες Ιουνη...μετα απ αυτο το διαστημα εκτος οτι δε βρισκεις διαμονη γινετε κ της τρελης απο κοσμο...θα σου λεγα να το κοιταγες για αρχες Σεπτεμβρη ισως να ναι καπως καλυτερα απο αποψη κοσμου
Άρα για το Σάμος pass από χλωμό έως πολύ χλωμό δηλαδή. Αλλά αυτό δε θα ισχύει μέχρι και Ιούλιο του 23 ή το μπέρδεψα με κάποιο άλλο;
Η σκέψη μας είναι τον Ιούλιο που είναι πιο χαλαρή η κατάσταση να κινηθούμε προς Κυκλάδες και τον Αύγουστο που γίνεται χαμός προς Δωδεκάνησα ή νησιά ανατολικού αιγαίου.
Για τη Χίο αλλά και για τη Σάμο θα χρειαστεί αμάξι, απλά ή θα πάρουμε μαζί μας ή θα νοικιάσουμε εκεί.
Όταν λέω για χαμό, για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ να μην έχει κόσμο, θέλω να έχει κόσμο, αλλά να μην κάνεις βόλτα και πέφτει ο ένας στον άλλο, όπως γίνεται στη Μύκονο για παράδειγμα και στα Ματογιάννια θες ένα τέταρτο για 20 μέτρα (15-25 Αυγούστου του 17 που ήμουν αυτό γινόταν).
Από ό,τι το βλέπω θα επιχειρήσουμε μάλλον για Σαντορίνη ή Φολέγανδρο Ιούλιο και προς τα τέλη Αυγούστου για Χίο ή Σάμο ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο προς τα εκεί (Λέσβο και Λήμνο ήμασταν πέρυσι).
Τέλεια θα ήταν Σαντορίνη τέλη Μαΐου αρχές Ιουνίου ή Σεπτέμβριο αλλά λόγω του επαγγέλματος (εκπαιδευτικός) δε γίνεται.
Με το καλό όταν συνταξιοδοτηθώ, τις κύριες διακοπές μου θα τις κάνω τον Σεπτέμβριο!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Άρα για το Σάμος pass από χλωμό έως πολύ χλωμό δηλαδή. Αλλά αυτό δε θα ισχύει μέχρι και Ιούλιο του 23 ή το μπέρδεψα με κάποιο άλλο;
Η σκέψη μας είναι τον Ιούλιο που είναι πιο χαλαρή η κατάσταση να κινηθούμε προς Κυκλάδες και τον Αύγουστο που γίνεται χαμός προς Δωδεκάνησα ή νησιά ανατολικού αιγαίου.
Για τη Χίο αλλά και για τη Σάμο θα χρειαστεί αμάξι, απλά ή θα πάρουμε μαζί μας ή θα νοικιάσουμε εκεί.
Όταν λέω για χαμό, για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ να μην έχει κόσμο, θέλω να έχει κόσμο, αλλά να μην κάνεις βόλτα και πέφτει ο ένας στον άλλο, όπως γίνεται στη Μύκονο για παράδειγμα και στα Ματογιάννια θες ένα τέταρτο για 20 μέτρα (15-25 Αυγούστου του 17 που ήμουν αυτό γινόταν).
Από ό,τι το βλέπω θα επιχειρήσουμε μάλλον για Σαντορίνη ή Φολέγανδρο Ιούλιο και προς τα τέλη Αυγούστου για Χίο ή Σάμο ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο προς τα εκεί (Λέσβο και Λήμνο ήμασταν πέρυσι).
Τέλεια θα ήταν Σαντορίνη τέλη Μαΐου αρχές Ιουνίου ή Σεπτέμβριο αλλά λόγω του επαγγέλματος (εκπαιδευτικός) δε γίνεται.
Με το καλό όταν συνταξιοδοτηθώ, τις κύριες διακοπές μου θα τις κάνω τον Σεπτέμβριο!
Ναι εχει 1 χρονο ισχυ οποτε θεωρητικα μεχρι τον Ιουλιο του 23...βεβαια μη σε παρω στο λαιμο μου,κατσε να ανοιξουν οι πλατφορμες και εκει θα τα λεει αναλυτικα πως κ τι
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ναι εχει 1 χρονο ισχυ οποτε θεωρητικα μεχρι τον Ιουλιο του 23...βεβαια μη σε παρω στο λαιμο μου,κατσε να ανοιξουν οι πλατφορμες και εκει θα τα λεει αναλυτικα πως κ τι
Μην ανησυχείς και δε θα με πάρεις στο λαιμό σου. Έτσι κι αλλιώς αν προκύψει προέκυψε, δε θα τα βάψω και μαύρα αν δεν με βολεψει. Απλά το σκεφτόμουν να εμένα περισσότερες μέρες και να απολάμβανα καλύτερα το νησί
 

Sophie12

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Γεια σε όλους, είμαι καινούριο μέλος, ελπίζω να γράφω στο σωστό μέρος.

Θέλουμε να πάμε με το αγόρι μου διακοπές σε κάποιο οικονομικό νησί, ήμαστε 20 και 22 και σκεφτήκαμε να πάμε Ίο αλλά όλοι μας λένε ότι εκεί πας ελεύθερος και όχι σε σχέση. Επίσης δεν υπάρχει κάποιο δίπλωμα και θα ήμαστε με ΚΤΕΛ. Πέρσι πήγαμε Μήλο και μας άρεσε πάρα πολύ.

Κάποια καλή ιδέα;
 

Sophie12

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Θέλαμε να πάμε αλλά εχουμε απ' το freedom 130€ αποθηκευμένα σε ένα ταξιδιωτικό γραφείο γιατί ήταν να πάνε Βουλγαρία και εν τέλη ακυρώθηκε και μας τα κράτησαν και ενώ Ζάκυνθο βρίσκεις αρκετά οικονομικά, εκεί τα πακέτα είναι αρκετά ακριβά 🙁
 

Anna_sid29

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Θέλω να μ πείτε την αποψη σας για τα Μέθανα αν αξίζει για σκ να πάει κανείς και αν χρειάζεται μεταφορικό ? Αγκίστρι έχω ξαναπάει αρκετές φορές και βολεύει γιατί δεν χρειάζεται αμάξι!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Θέλω να μ πείτε την αποψη σας για τα Μέθανα αν αξίζει για σκ να πάει κανείς και αν χρειάζεται μεταφορικό ? Αγκίστρι έχω ξαναπάει αρκετές φορές και βολεύει γιατί δεν χρειάζεται αμάξι!
Εκεί που φτάσανε οι βενζίνες Αγκίστρι κι ας έχεις ξαναπάει. Τα Μέθανα είναι πιο φτηνός προορισμός σε διαμονή και φαγητό και περνάς και Πόρο απο Γαλατά με 3 ευρό πήγαινε έλα χωρίς το αυτοκίνητο και τον γυρνάς εύκολα ακόμα και με το αστικό.
Από παραλίες βέβαια πάσχει αλλά οκ για ΣΚ είναι μια κοντινή και σχετικά φτηνή απόδραση για να αλλάξετε παραστάσεις. Αν δεν πάτε με αυτοκίνητο δεν ξέρω αν θα σας βολέψει το ΚΤΕΛ γιατί αν θυμάμαι καλά δεν έχει πρωινό παρά μόνο απόγευμα από Αθήνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom