Ισλανδία Καλοσωρισμα - πληροφοριες για ισλανδια

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
849
Likes
766
Το

Το αντιμετωπισα πριν λιγα χρονια στη europcar στο Εδιμβουργο και το καλοκαιρι στη Hertz στη Στοκχολμη, οταν ζητησα να μπω σαν δευτερος οδηγος. :shock:
εντυπωση μου κανει... το διπλωμα μας ειναι ευρωπαικο.. ισως καμια φορα καποιος να το κοιταξει λιγο περιεργα (εχει ιδιαιτερο design!), αλλα μεχρι εκει... ποτε μα ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα στην Ευρωπη (η αληθεια ειναι οτι κ στην Αμερικη εχω ενοικιασει αυτοκινητο με αυτο το διπλωμα, αλλα εκει νομιζω ειναι σε επιπεδο state, κ οχι συγκεκριμενα ομως για το ελληνικο, αλλα για ολα τα ευρωπαικα)

μηπως εχεις κανενα πιο παλιο διπλωμα; εννοω προ 20ετιας..;
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
εντυπωση μου κανει... το διπλωμα μας ειναι ευρωπαικο.. ισως καμια φορα καποιος να το κοιταξει λιγο περιεργα (εχει ιδιαιτερο design!), αλλα μεχρι εκει... ποτε μα ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα στην Ευρωπη (η αληθεια ειναι οτι κ στην Αμερικη εχω ενοικιασει αυτοκινητο με αυτο το διπλωμα, αλλα εκει νομιζω ειναι σε επιπεδο state, κ οχι συγκεκριμενα ομως για το ελληνικο, αλλα για ολα τα ευρωπαικα)

μηπως εχεις κανενα πιο παλιο διπλωμα; εννοω προ 20ετιας..;
Εχω το ροζ . Να ετυχα εγω σε δυσκολους; Δε ξερω.
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
το καλοκαιρι 2016 βγαλαμε το διεθνες διπλωμα σε 1 ημερα (ειχαμε παει με οτι ζητουσε το site του υπουργειου μεταφορων).
στην ισλανδια πληρωναμε παντου με καρτα πιστωτικη ή χρεωστικη. μόνο στα βενζιναδικα χρειαστηκαμε μετρητα ή χρεωστικη για να βγαλουμε την prepaid καρτα τους.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Η χρήση χρεωστικής (συγκεκριμένα της Εθνικής) σε POS στην Ισλανδία επιφέρει κάποια εξτρά χρέωση;
Πριν φύγει η μικρή μου για εκεί, σε επικοινωνία με την Εθνική μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποια εξτρά χρέωση, αλλά η μικρή υποστηρίζει ότι σε σχέση με τον φίλο της που χρησιμοποιεί προπληρωμένη, νομίζει ότι χρεώνεται κάποιο έξτρα ποσό. ( Η κόρη βέβαια είναι 12 ετών οπότε δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος)
Γνωρίζει κάποιος που έχει πάει σχετικά πρόσφατα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
1% επί του ποσού συναλλαγής χρεώνεται.

Χαμηλότερη χρέωση δε θα βρεις σε Ελληνική τράπεζα. Μόνο αν ο φίλος έχει προπληρωμένη από το εξωτερικό (π.χ. Revolut) μπορεί να έχει χαμηλότερες χρεώσεις.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
1% επί του ποσού συναλλαγής χρεώνεται.

Χαμηλότερη χρέωση δε θα βρεις σε Ελληνική τράπεζα. Μόνο αν ο φίλος έχει προπληρωμένη από το εξωτερικό (π.χ. Revolut) μπορεί να έχει χαμηλότερες χρεώσεις.
1% επί του ποσού συναλλαγής χρεώνεται.

Χαμηλότερη χρέωση δε θα βρεις σε Ελληνική τράπεζα. Μόνο αν ο φίλος έχει προπληρωμένη από το εξωτερικό (π.χ. Revolut) μπορεί να έχει χαμηλότερες χρεώσεις.
Ευχαριστώ taver
Όχι ο φίλος εχει ελληνική προπληρωμενη. Θα προσπαθήσω να τσεκαρω τις αποδείξεις που πηρε και τι ακριβώς χρεώθηκε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom