Καλυτερη δουλεια για να ταξιδευεις;

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τωρα πλεον δεν αξιζει για κανενα λογο να γινεις στρατιωτικος, κι επισης δεν ειναι ολοι οι στρατιωτικοι ιδιοι, υπαρχει μια γκαμα απο τον χαμαλη υπαξιωματικο του ΣΞ στον πιλοτο του F16 της ΠΑ, ουτε η δουλεια ειναι ιδια, ουτε η ζωη, ουτε η νοοτροπια, δεν ειναι ολοι οι στρατιωτικοι καραβαναδες σαν αυτους στα στρατοπεδα...
Ουτε τωρα, ουτε πριν, ουτε μετα. Δεν εχω προβλημα με τους στρατιωτικους γενικα σαν ανθρωπους. Εχω γνωρισει κι εγω πολλους αξιολογους (και απο τους καραβαναδες). Διαφωνω με την ολη φιλοσοφια και νοοτροπια του στρατου. Ακομα κι αν καποιες θεσεις ή οι υψηλοβαθμοι ειναι καλυτερα, δεν παυει να κανεις πολλες θυσιες, να ταπεινωθεις και να χασεις πολλες φορες την αξιοπρεπεια σου μεχρι να φτασεις εκει κι αν φτασεις.

Τι να σου πω, για να καταλαβεις την αποψη μου και να μην μου ξαναλες τωρα ναι, πριν ηταν καλα και τετοια, αν δεν ειχα αλλες επιλογες, θα προτιμουσα να κανω το αρχαιοτερο των επαγγελματων παρα να γινω στρατιωτικος.
 

Globetrotting

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Οφειλω να ομολογησω οτι με σοκαρε λιγο η αποψη ενος παιδιου 17 χρονων εν ετη 2013! Σταθερα λεφτα απο το κρατος? Ακομα και σημερα υπαρχουν τετοιες σκεψεις? Και σιγουρα δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να κατηγορηθει το παιδι για αυτο, αλλου θα πρεπει να ζητηθουν οι ευθυνες.

Λοιπον για να απαντησω στο ερωτημα σου, υπαρχουν πολλες δουλειες που απαιτουν ταξιδια, αλλα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οτι ειναι πολυ κουραστικο να εισαι με μια βαλιτσα στο χερι συνεχως! Απο παιδι και το δικο μου ονειρο ηταν τα ταξιδια και θεωρω οτι κατα τυχη καταφερα να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα. Ταξιδευω το μεγαλυτερο μερος του χρονου και οντως εχω δει πολλα πραγματα αλλα με αρκετο κοστος, καθολου χρονος για προσωπικη ζωη, εξαντλητικα ωραρια καινουργια ατομα συνεχως κλπ κλπ. με το σκεπτικο βεβαια οτι οι περισσοτερες δουλειες εχουν ενα βαθμο δυσκολειας οκ ειμαι καλα :)

Να σπουδασεις αυτο που θες και σε γεμιζει ... οπως οι περισοτεροι σου ειπαν ... αλλα θα σου δωσω και μια πρακτικη συμβουλη, οτι και να κανεις να το συνδιασεις με την τεχνολογια (software) ειμαι σιγουρη στις μερες μας σχεδον τα παντα εχουν να κανουν με την τεχνολογια. Αν δεν σου αρεσει η Πληροφορικη καθαρα απλα φροντισε αυτο που θα κανεις να το συνδιασεις με καποιο τροπο με αυτη την επιστημη. Και οσο πιο εξιδικευμενες ειναι η γνωσεις σου στο softaware τοσο πιο περιζητητος εισαι .....

Καλες σπουδες και Καλα ταξιδια!!!

(συγνωμη για την κακη χρηση των Ελληνικων και τα λαθη, πανε πολλα χρονια απο την τελευταια φορα που εγραψα κειμενο στα ελληνικα)
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MANADO - INDONESIA
Οφειλω να ομολογησω οτι με σοκαρε λιγο η αποψη ενος παιδιου 17 χρονων εν ετη 2013! Σταθερα λεφτα απο το κρατος? Ακομα και σημερα υπαρχουν τετοιες σκεψεις? Και σιγουρα δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να κατηγορηθει το παιδι για αυτο, αλλου θα πρεπει να ζητηθουν οι ευθυνες.

Λοιπον για να απαντησω στο ερωτημα σου, υπαρχουν πολλες δουλειες που απαιτουν ταξιδια, αλλα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οτι ειναι πολυ κουραστικο να εισαι με μια βαλιτσα στο χερι συνεχως! Απο παιδι και το δικο μου ονειρο ηταν τα ταξιδια και θεωρω οτι κατα τυχη καταφερα να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα. Ταξιδευω το μεγαλυτερο μερος του χρονου και οντως εχω δει πολλα πραγματα αλλα με αρκετο κοστος, καθολου χρονος για προσωπικη ζωη, εξαντλητικα ωραρια καινουργια ατομα συνεχως κλπ κλπ. με το σκεπτικο βεβαια οτι οι περισσοτερες δουλειες εχουν ενα βαθμο δυσκολειας οκ ειμαι καλα :)

Να σπουδασεις αυτο που θες και σε γεμιζει ... οπως οι περισοτεροι σου ειπαν ... αλλα θα σου δωσω και μια πρακτικη συμβουλη, οτι και να κανεις να το συνδιασεις με την τεχνολογια (software) ειμαι σιγουρη στις μερες μας σχεδον τα παντα εχουν να κανουν με την τεχνολογια. Αν δεν σου αρεσει η Πληροφορικη καθαρα απλα φροντισε αυτο που θα κανεις να το συνδιασεις με καποιο τροπο με αυτη την επιστημη. Και οσο πιο εξιδικευμενες ειναι η γνωσεις σου στο softaware τοσο πιο περιζητητος εισαι .....

Καλες σπουδες και Καλα ταξιδια!!!

(συγνωμη για την κακη χρηση των Ελληνικων και τα λαθη, πανε πολλα χρονια απο την τελευταια φορα που εγραψα κειμενο στα ελληνικα)
Συμφωνω...και προσθετω οτι με διαφορετικο ματι γνωριζεις εναν τοπο ως τουριστας και με διαφορετικο ως business trip.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Συμφωνω με την paefstra... Κ εγω στα 18 μου δεν ειχα κατασταλαξει στο τι μου αρεσει...Μα πως ξερεις αλλωστε οτι κατι σου αρεσει αν δεν εχεις καταπιαστει με αυτο για ενα αλφα χρονικο διαστημα;; Ετσι επεσα και εγω στη λουμπα των οικονομικων....Οχι οτι προκειται για ασχημο πτυχιο αλλά πρεπει να το θελεις και να το αγαπας.... Δε θα πω οτι "χαραμισα" τα 4 χρονια μου μεχρι να παρω το πτυχιο μου (θα ηταν μεγαλη αχαριστια μιας και χαρη σ'αυτο το πτυχιο μπορω και εργαζομαι τωρα) αλλά τώρα που ξέρω πλέον τι θελω πραγματικα ειναι πολύ διαφορετικά... Η ικανοποίηση που παίρνω ως άτομο από το δεύτερο πτυχίο είναι πολυυυυ μεγάλη.... Ισως επειδη βλαστημησα μεχρι να μπω στο πανεπιστημιο... Το γενονος ομως ειναι οτι πρώτη φορά στη ζωή μου περίμενα πως κ πως να παραλάβω τα βιβλία της σχολής για να διαβάσω...
μπραβο σου...σε θαυμαζω
και εγω επεσα στην λουμπα των οικονομικων...
η αληθεια ειναι οτι ουτε εγω αισθανομαι οτι χαραμισα 5 χρονια (ηθελα και μεταπτυχιακο τρομαρα μου) και ευτυχως ή δυστυχως βρηκα δουλεια χαρη στα πτυχια μου στην οποια και παρεμεινα 9 χρονια (ουκ ολιγα)
τωρα ομως που ειμαι παλι στην αγορα εργασιας, ανακαλυψα οτι τα πτυχια οικονομικων δεν εινια και τοσο περιζητητα (τι περιμενες θα μου πεις;)
Στην ελλαδα φυσικα ισως κανενα πτυχιο δεν ειναι πλεον περιζητητο...οσο για το εξωτερικο ιατρικα-παραιατρικα επαγγελματα, και οτι εχει σχεση με πληροφορικη και σχολες πολυτεχνειου ανοιγουν πολλες πορτες σε σχεση με τα οικονομικα...

οπως λεω και εγω στον εαυτο μου....ας προσεχες....

Υ.Γ. ηθελα να πω και εγω το παραπονο μου
 

maryland8

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Δύσκολα τα πράγματα φίλε μου... Σταθερή δουλειά, σταθερό μισθό και να κάνεις παράλληλα και κάτι που αγαπάς είναι ... περσινό ξινό σταφύλι!
Να σπουδάσεις ότι σε γεμίζει, ότι σου αρέσει, ότι βλέπεις πως θα υπάρξει απορρόφηση... Εγώ θα συμφωνήσω με την eva kas, ναυτικός να γίνεις, θα πληρώνεσαι και θα ταξιδεύεις σε όλο τον κόσμο... Βέβαια δε ξέρω τώρα πως είναι τα πράγματα στο Ναυτικό. Αν αγαπάς τη θάλασσα, ακόμη καλύτερα! Δύσκολος δρόμος, αλλά αν δε μασάς μη σε νοιάζει τίποτα!
Καλή τύχη σε ό,τι κάνεις! :)
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Μάθε πολλές γλώσσες και επέλεξε ένα επάγγελμα που να σου αρέσει και να είναι χρήσιμο παντού(όπως τα οικονομικά). Κάνε πολλές πρακτικές σε όλο το κόσμο με ελάχιστο μισθό. Στα 30 σου θα έχεις ένα πολύ καλό βιογραφικό και θα μπορείς να δουλέψεις παντού.

Να θυμάσαι όμως πάντα αυτό που λένε. Όταν κάνεις σχέδια για τη ζωή ο θεός γελάει. Δεν ξέρεις ποτέ τι θα σου τύχει. Εγώ μία συμβουλή μπορώ να σου δώσω. Μην ακούς κανένα. Κάνε όλες τις επιλογές που θέλεις εσύ . Ακόμα και αν στο τέλος είναι λάθος τουλάχιστον θα τις έχεις κάνει εσύ. Αν σου βγουν λάθος και τις έχεις κάνει λόγω άλλων τότε είναι άσχημο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
βασικα ο φιλος απο πανω εχει δικιο
πανω απο ολα κανε αυτο που θες.
Και πιστευω το καλυτερο ειναι να διαλεξεις να κανεις αυτο που σου αρεσει
Μην σκεφτεσαι με την λογικη του στυλ: αυτο εχει καλες πιθανοτητες απορροφησης, αυτο δεν εχει, αυτο ειναι σιγουρος μισθος κλπ κλπ κλπ
Ειτε για σπουδες ειτε για επιλογη επαγγελματος

Σκεψου για παραδειγμα
για ενα διαστημα το επαγγελμα του δασκαλου (εποχες επετηριδας) ηταν για πεταμα....δεν διοριζοταν κανενας ή περιμενες χρονια για μια θεση σε δυσπροσιτη περιοχη...ξαφνικα απο το 2003 και μετα εγινε περιζητητο...τωρα παλι αστα να πανε...
τα δεδομενα μπορει να αλλαξουν απο την μια στιγμη στην αλλη
μπορει αυτο που διαλεγεις να σπουδασεις να εναι νο1 και μεχρι να περασουν τα 4 χρονια να παρεις πτυχιο να παει στον καδο....
Υστερα ποιος περιμενε πριν απο 20 ή και 10 χρονια οτι θα εκλεινε η Ολυμπιακη;;; οτι θα γινοταν οτι εγινε στον ΟΣΕ;; ή στον ΟΤΕ;;

το να μαζευεις λεφτα να κανεις ενα ταξιδι ειναι οκ.
Το να κανονιζεις για 5-10 και παραπανω χρονια μετα, οπως λεει ο φιλος απο πανω, καποιοι σε βλεπουν και βαζουν τα γελια...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Το αεροσυνοδός αναφέρθηκε;
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Θα παρακαλούσα, άτομα που δεν έχουν σχέση ή δεν γνωρίζουν από Στρατό να αποφεύγουν να λένε πράγματα που δεν ισχύουν γιατί παραπληροφορούν και δημιουργούν εντυπώσεις.Επίσης καλό θα ήταν ορισμένοι να προσέχουν τους χαρακτηρισμούς. Δε νομίζω να άρεσε σε οποιονδήποτε εδώ μέσα να αποκαλούν το επάγγελμα του κατάντια. Αν κάποιος θεωρεί σήμερα το να έχει δουλειά κατάντια, τότε ΟΚ πάω πάσο. Απλά αυτό που κάποιοι θεωρούν κατάντια, κάποιοι άλλοι το θεωρούν περηφάνεια.

Ο Στρατός και γενικότερα οι Ένοπλες Δυνάμεις είναι από τους λίγους θεσμούς αυτής της χώρας που ακόμα λειτουργούν παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν.

Το τι έχει προσφέρει και συνεχίζει να προσφέρει ο Στρατός σε αυτή τη χώρα ξανασκεφτείτε το και αναλογιστείτε το καλύτερα μόνοι σας.

Όσο για τις αποδοχές, σαφώς είναι καλύτερες από την πλειοψηφία,αλλά ας μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ: Το εθνικό έδαφος,η ελευθερία, οι ανθρώπινες ζωές,οι εξοπλισμοί που από την τσέπη του πληρώνει ο λαός τόσα χρόνια, και άλλα πολλά έχουν αντίτιμο;Αλλά αφήστε όλα τα υπόλοιπα.Ας μου απαντήσει μια μάνα, μια σύζυγος, ένας αδερφός πόσο -ας μου επιτραπεί η έκφραση- "κοστολογεί" to μήνα την ακεραιότητα του γιου, συζύγου, αδερφού;

Όποιος ωστόσο συνεχίζει να αμφιβάλει, του παραχωρώ τη θέση μου για ένα μήνα.Να δει πως είναι να αμείβεται με ''ειδικό μισθολόγιο''.

Φιλικά πάντα.
Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom