Καλυτερη δουλεια για να ταξιδευεις;

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ενας απο τους λογους που τον χαρακτηρισα καταντια ειναι επειδη κινδυνευει η σωματικη και ψυχικη υγεια ανα πασα στιγμη. Αφου συμφωνουμε σ'αυτο πιστευω να καταλαβαινεις πως σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να αλλαξουμε θεσεις οχι για ενα μηνα αλλα ουτε για μια ωρα.

Εσυ μπορει να εισαι ευτυχισμενος και υπερηφανος που υπηρετεις στον ΕΣ, εγω αν αναγκαζομουν να το κανω θα ενιωθα ντροπη. Αν σ'ενοχλει προβλημα σου αλλα κι εμενα μ'ενοχλει ο τροπος λειτουργιας του στρατου.

Αυτο δεν εχει να κανει μ' εσενα και με καθε στρατιωτικο ως προσωπικοτητες φυσικα, τους οποιους εκτιμω και σεβομαι αναλογα με το χαρακτηρα χωρις να εχει καμια σημασια το επαγγελμα τους. Οπως με ολους τους ανθρωπους πλην ΜΑΤ.
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Σαφώς και κάθε άνθρωπο δεν πρέπει να τον κρίνεις με βάση το επάγγελμα. Κανένας δεν είναι καλύτερος από τον άλλον.

Η διαφορά μεταξύ μας είναι ότι εγώ δεν αναγκάστηκα να μπω στον ΕΣ, διάβασα και πέρασα συνειδητά στη ΣΣΕ. Και δεν το έχω μετανιώσει παρά τις όποιες δυσκολίες.Είμαι 11 χρόνια στο Στρατό.

Εσύ όπως λες, αν έμπαινες ποτέ, θα έμπαινες από ανάγκη. Μέγα σφάλμα για όποιον το έχει κάνει ή σκέφτεται να το κάνει. Όποιος θέλει να μπει στο Στρατό για να 'βολευτεί' θα υποφέρει. Και αργά ή γρήγορα θα φύγει.

ΥΓ: Ένας από τους λόγους είπες, άρα υπάρχουν και άλλοι προφανώς.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ΥΓ: Ένας από τους λόγους είπες, άρα υπάρχουν και άλλοι προφανώς.
Προφανως, αλλα δεν ειναι το θεμα μας ο στρατος... Δεν πιστευω στους στρατους ακριβως οπως δεν πιστευω και στα ζωδια. Αρα καταλαβαινεις και πως το επαγγελμα του αστρολογου το θεωρω καταντια.
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Δηλαδή ότι δε σου αρέσει ή δε το πιστεύεις το θεωρείς κατάντια. Οκ, κάπου εδώ σταματάει η συζήτηση γιατί αδυνατώ να ακολουθήσω τη λογική σου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δηλαδή ότι δε σου αρέσει ή δε το πιστεύεις το θεωρείς κατάντια. Οκ, κάπου εδώ σταματάει η συζήτηση γιατί αδυνατώ να ακολουθήσω τη λογική σου.
Οταν αναγκαζομαι να κανω μια δουλεια που δεν μου αρεσει ή δεν την πιστευω καταντω να την κανω αρα αυτο ονομαζεται καταντια.

Δεν πειραζει που δεν μπορεις να καταλαβεις αυτην τη λογικη, καταλαβαινεις τη λογικη του στρατου.
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Άρα θεωρείς την ανάγκη με την κατάντια συνώνυμες λέξεις. Οκ, το μάθαμε και αυτό σήμερα. Την επόμενη φορά, μην πεις ''πως κατάντησε έτσι αυτός'', πες ''πως αναγκάστηκε έτσι αυτός''.

Η κατάντια όπως την χρησιμοποιείς ως λέξη εσύ, έρχεται από επιλογή, η ανάγκη όχι.

Κάτι που εσύ το αξιολογείς ως κατάντια, το αξιολογείς με υποκειμενικά κριτήρια.Μη το γενικεύεις λοιπόν.
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Δεν πειραζει που δεν μπορεις να καταλαβεις αυτην τη λογικη, καταλαβαινεις τη λογικη του στρατου.
Και δεν πρόκειται να απαντήσω στα υπονοούμενά σου, έχω καταλάβει τις απόψεις σου για το Στρατό. Είναι σαν να προσπαθώ να πείσω έναν μαθηματικό ότι ο κύκλος είναι τετράγωνος.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Ας σταματήσουμε εδώ και να συνεχίσουμε με επαγγέλματα
που ταξιδεύεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Άρα θεωρείς την ανάγκη με την κατάντια συνώνυμες λέξεις. Οκ, το μάθαμε και αυτό σήμερα. Την επόμενη φορά, μην πεις ''πως κατάντησε έτσι αυτός'', πες ''πως αναγκάστηκε έτσι αυτός''.

Η κατάντια όπως την χρησιμοποιείς ως λέξη εσύ, έρχεται από επιλογή, η ανάγκη όχι.
Η καταντια εχει να κανει με το αποτελεσμα, οχι με την ενεργεια. Αλλο ειναι αναγκη να κανω κατι κι αλλο η καταντια. Το πρωτο οδηγει στο δευτερο. Αυτο δεν συνεπαγεται αμφιδρομη σχεση ομως. Μπορει το αποτελεσμα να ειναι η καταντια αλλα να εχει επελθει απο επιλογη και οχι απο αναγκη.

Εβγαλες λοιπον ενα αυθαιρετο συμπερασμα πως ταυτιζω τις εννοιες των δυο λεξεων.

Και δεν πρόκειται να απαντήσω στα υπονοούμενά σου, έχω καταλάβει τις απόψεις σου για το Στρατό. Είναι σαν να προσπαθώ να πείσω έναν μαθηματικό ότι ο κύκλος είναι τετράγωνος.
Μεγαλη ανακαλυψη!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ρε δεν κάνετε κάνα φράγκο δουλειά και να αφήσετε τις θεωρίες,άντε μπράβο....
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Η καταντια εχει να κανει με το αποτελεσμα, οχι με την ενεργεια. Αλλο ειναι αναγκη να κανω κατι κι αλλο η καταντια. Το πρωτο οδηγει στο δευτερο. Αυτο δεν συνεπαγεται αμφιδρομη σχεση ομως. Μπορει το αποτελεσμα να ειναι η καταντια αλλα να εχει επελθει απο επιλογη και οχι απο αναγκη.

Εβγαλες λοιπον ενα αυθαιρετο συμπερασμα πως ταυτιζω τις εννοιες των δυο λεξεων.

Μεγαλη ανακαλυψη!
Το αποτέλεσμα (κατάντια) προκαλείται από την ενέργεια (να κάνεις την Χ δουλειά από ανάγκη) στην προκειμένη περίπτωση. Και η κατάντια συνήθως προκαλείται από ανάγκη και όχι από επιλογή. Από έλλειψη επιλογών ναι,από επιλογή όχι. Θα επέλεγες εσύ ποτέ να ''καταντήσεις'' να γίνεις στρατιωτικός αν είχες άλλες επιλογές;Όχι. Για να επιλέξει να κάνει κάποιος κάτι που το θεωρεί κατάντια ενώ έχει άλλες επιλογές,έχει πρόβλημα!

Καμία δουλειά δεν είναι κατάντια όταν βγάζεις τα προς το ζην αξιοπρεπώς. Και σου ξαναλέω, μη γενικεύεις κάτι που είναι υποκειμενικό.

Ξαναδιάβασε προσεκτικά όλα αυτά που έχεις γράψει και θα δεις ότι τελικά αυτοαναιρείσαι.

Α!Και κάτι άλλο.Δεν νομίζω να παινεύτηκα ότι έκανα κάποια μεγάλη ανακάλυψη.

ΥΓ: Υπηρέτησες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom