Καλυτερη δουλεια για να ταξιδευεις;

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Α!Και κάτι άλλο.Δεν νομίζω να παινεύτηκα ότι έκανα κάποια μεγάλη ανακάλυψη.

ΥΓ: Υπηρέτησες;
Εγω σε παινεψα, πραγματικα εντυπωσιαστηκα!

Ναι, υπηρετησα και μια χαρα περασα...
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
1. Θα το εκτιμούσα αν σταματούσες να με ειρωνεύεσαι. Δε σε ειρωνεύτηκα.

2. Δεν σου αρέσει ο Στρατός, διαφωνείς με την ύπαρξη του, κατακρίνεις τη λογική του ή την έλλειψή της στο στράτευμα,θεωρείς το στρατιωτικό επάγγελμα κατάντια...γιατί υπηρέτησες;Πέρασες και καλά όπως λες,φαντάζομαι που υπηρέτησες...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ειναι υποχρεωτικη η στρατιωτικη θητεια. Να 'σαι σιγουρος αλλιως δεν θα υπηρετουσα.
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ε βέβαια...ο Στρατός αγγαρεία, αλλά το απολυτήριο το χρειαζόμαστε...πώς θα γεμίσουν μετά τα βιογραφικά και οι συνεντεύξεις με το ''έχω εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις''.

Είναι τραγικό να απαξιώνει κάποιος ένα θεσμό που δεν γνωρίζει. Ότι συμβαίνει στον ΕΣ συμβαίνει και σε οποιαδήποτε άλλη δουλειά. Μικρογραφία της κοινωνίας είναι ο Στρατός.

Μπορώ να καταλάβω τους λόγους για τους οποίους ο Χ,Υ απαξιώνει το Στρατό και τη θητεία. Έχουν περάσει πολλοί στρατιώτες από τα χέρια μου και έχω δει περιπτώσεις και περιπτώσεις. Το αντίστροφο όμως συμβαίνει σπάνια. Να καταλάβει κάποιος που τον απαξιώνει γιατί εγώ δεν το κάνω. Δεν πειράζει,αυτή είναι η δουλειά μου.

Αφιερωμένο. AYTOS EIMAI.mp4 - YouTube

Καληνύχτες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
αλλα και αλλα ειδη συνοδων.
Μα ναι, η δουλειά δεν είναι ντροπή. Σ΄αυτή την περίπτωση, μάλιστα, πρόκειται για λειτούργημα (πόσους γάμους κρατούν ζωντανούς...), άσχετα αν όλοι αναφέρουν τους δασκάλους και τους παπάδες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ε βέβαια...ο Στρατός αγγαρεία, αλλά το απολυτήριο το χρειαζόμαστε...πώς θα γεμίσουν μετά τα βιογραφικά και οι συνεντεύξεις με το ''έχω εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις''.
Ναι, το βρηκες, το βιογραφικο μας το απολυτηριο του στρατου περιμενε για να γεμισει.

Είναι τραγικό να απαξιώνει κάποιος ένα θεσμό που δεν γνωρίζει. Ότι συμβαίνει στον ΕΣ συμβαίνει και σε οποιαδήποτε άλλη δουλειά. Μικρογραφία της κοινωνίας είναι ο Στρατός.
Σε πολλες δουλειες θα το δεχτω. Οχι ομως σε οποιαδηποτε αλλη δουλεια.

Έχουν περάσει πολλοί στρατιώτες από τα χέρια μου
Τι θα πει εχουν περασει απο τα χερια σου; Κτημα σου ειναι;

Το αντίστροφο όμως συμβαίνει σπάνια. Να καταλάβει κάποιος που τον απαξιώνει γιατί εγώ δεν το κάνω. Δεν πειράζει,αυτή είναι η δουλειά μου.
Αν αντι να κανεις τον Μπαμπινιωτη αναλυοντας τη λεξη καταντια μας εξηγουσες γιατι δεν απαξιωνεις το στρατο ισως να μ'επειθες κιολας, ποιος ξερει; Ετσι να το μαντεψω απο μονος λιγο δυσκολο. Μην κοιτας εσυ που εχεις το κληρονομικο χαρισμα; Μην το παρεις σαν ειρωνια, το λεω επειδη καταλαβες που υπηρετησα.

Τελοσπαντων, κανουμε μια τελειως οφ τοπικ συζητηση (και καλα εμενα, παλια μου τεχνη κοσκινο, αλλα παρασυρθηκες κι εσυ).

Καληνυχτα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μα ναι, η δουλειά δεν είναι ντροπή. Σ΄αυτή την περίπτωση, μάλιστα, πρόκειται για λειτούργημα (πόσους γάμους κρατούν ζωντανούς...), άσχετα αν όλοι αναφέρουν τους δασκάλους και τους παπάδες.
Δεν διαφωνω...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Μα ναι, η δουλειά δεν είναι ντροπή. Σ΄αυτή την περίπτωση, μάλιστα, πρόκειται για λειτούργημα (πόσους γάμους κρατούν ζωντανούς...), άσχετα αν όλοι αναφέρουν τους δασκάλους και τους παπάδες.
Μόνο αν θέλεις να ταξιδεύεις Μπάνσκο και Ντουμπάι όμως....:bleh:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Το μόνο που βλέπεις είναι φυσούνες αεροδρομίων.
Ναι, ίσως χρειαστεί καλύτερο ψάξιμο. Φίλη μου δουλεύει στη Lufthansa (έδρα Φρανκφούρτη) με απίστευτες συνθήκες ταξιδιωτικές. Να τρέχουν τα σάλια σου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
2. Δεν σου αρέσει ο Στρατός, διαφωνείς με την ύπαρξη του, κατακρίνεις τη λογική του ή την έλλειψή της στο στράτευμα,θεωρείς το στρατιωτικό επάγγελμα κατάντια...γιατί υπηρέτησες;Πέρασες και καλά όπως λες,φαντάζομαι που υπηρέτησες...
Δε θα μπω στην ουσία της αντιπαράθεσης, συνεχίστε ελεύθερα. Στο συγκεκριμένο σημείο, μια παρατήρηση όμως: Δεν είναι κατ' επιλογήν ο στρατός και η Θητεία. Η δημοκρατία μας, με δημοκρατικούς κανόνες (τότε που ακόμα τους είχαμε, τουλάχιστον) έχει αποφασίσει και έχει θεσπίσει τη θητεία ως υποχρεωτική.

Όσο και να διαφωνούμε (όσοι διαφωνούμε) με την ύπαρξη και τη λογική του στρατεύματος συνολικά, μερικά ή με οποιονδήποτε τρόπο, από τη στιγμή που η κοινωνία μας έχει αποφασίσει κάτι διαφορετικό, κι από τη στιγμή που η απόφαση αυτή της πλειοψηφίας δεν προσβάλει κάποιο ατομικό μας δικαίωμα, έχουμε την υποχρέωση να συμμορφωθούμε με την πλειοψηφία, και, εν προκειμένω, να υπηρετήσουμε. Κατά τον ίδιο τρόπο που πρέπει να σεβόμαστε τα όρια ταχύτητας στο δρόμο που μας φαίνονται παράλογα, και να πληρώνουμε κι εκείνους τους φόρους που μας φαίνονται υψηλοί. Οι κανόνες, σε μια δημοκρατία, δεν είναι α-λα κάρτ.

Ερωτήσεις, επομένως, όπως το "Γιατί υπηρέτησες;" σε μια χώρα με θεσμοθετημένη την υποχρεωτική θητεία, είναι άτοπες. Υπηρετήσαμε γιατί ήταν υποχρεωτικό. Εγώ τουλάχιστον δεν είχα καμιά κάψα να κάνω τη δουλειά 5 ΕΠΟΠ που χάσκανε ολημερίς (γιατί εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα στη θητεία μου). Στο κάτω κάτω, από τη δουλειά μου ως πολίτης (που δεν είχα τότε τη δυνατότητα να κάνω) έχω προσφέρει πολλαπλάσια στο αξιόμαχο των ενόπλων δυνάμεων.
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Δε θα μπω στην ουσία της αντιπαράθεσης, συνεχίστε ελεύθερα. Στο συγκεκριμένο σημείο, μια παρατήρηση όμως: Δεν είναι κατ' επιλογήν ο στρατός και η Θητεία. Η δημοκρατία μας, με δημοκρατικούς κανόνες (τότε που ακόμα τους είχαμε, τουλάχιστον) έχει αποφασίσει και έχει θεσπίσει τη θητεία ως υποχρεωτική.

Όσο και να διαφωνούμε (όσοι διαφωνούμε) με την ύπαρξη και τη λογική του στρατεύματος συνολικά, μερικά ή με οποιονδήποτε τρόπο, από τη στιγμή που η κοινωνία μας έχει αποφασίσει κάτι διαφορετικό, κι από τη στιγμή που η απόφαση αυτή της πλειοψηφίας δεν προσβάλει κάποιο ατομικό μας δικαίωμα, έχουμε την υποχρέωση να συμμορφωθούμε με την πλειοψηφία, και, εν προκειμένω, να υπηρετήσουμε. Κατά τον ίδιο τρόπο που πρέπει να σεβόμαστε τα όρια ταχύτητας στο δρόμο που μας φαίνονται παράλογα, και να πληρώνουμε κι εκείνους τους φόρους που μας φαίνονται υψηλοί. Οι κανόνες, σε μια δημοκρατία, δεν είναι α-λα κάρτ.

Ερωτήσεις, επομένως, όπως το "Γιατί υπηρέτησες;" σε μια χώρα με θεσμοθετημένη την υποχρεωτική θητεία, είναι άτοπες. Υπηρετήσαμε γιατί ήταν υποχρεωτικό. Εγώ τουλάχιστον δεν είχα καμιά κάψα να κάνω τη δουλειά 5 ΕΠΟΠ που χάσκανε ολημερίς (γιατί εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα στη θητεία μου). Στο κάτω κάτω, από τη δουλειά μου ως πολίτης (που δεν είχα τότε τη δυνατότητα να κάνω) έχω προσφέρει πολλαπλάσια στο αξιόμαχο των ενόπλων δυνάμεων.
Το ότι η θητεία είναι υποχρεωτική, το ξέρουν και οι πέτρες. Για άλλο λόγο το ρώτησα.
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ναι, το βρηκες, το βιογραφικο μας το απολυτηριο του στρατου περιμενε για να γεμισει.

Όχι να γεμίσει, απλά σε πολλούς τομείς είναι απαραίτητη προϋπόθεση. Και το ξέρεις.


Σε πολλες δουλειες θα το δεχτω. Οχι ομως σε οποιαδηποτε αλλη δουλεια.

Ναι οκ σε πολλές, όχι σε όλες.


Τι θα πει εχουν περασει απο τα χερια σου; Κτημα σου ειναι;

Κτήμα κανενός δεν είναι. Food for thought.


Αν αντι να κανεις τον Μπαμπινιωτη αναλυοντας τη λεξη καταντια μας εξηγουσες γιατι δεν απαξιωνεις το στρατο ισως να μ'επειθες κιολας, ποιος ξερει; Ετσι να το μαντεψω απο μονος λιγο δυσκολο. Μην κοιτας εσυ που εχεις το κληρονομικο χαρισμα; Μην το παρεις σαν ειρωνια, το λεω επειδη καταλαβες που υπηρετησα.

Ξεκίνησα στο πρώτο πόστ με μια παράκληση. Στη συνέχεια προσπάθησα να καταλάβω τα γραφόμενα σου τα οποία κατά τη γνώμη μου ήταν λίγο συγκεχυμένα. Αν πιστεύεις ότι έκανα τον Μπαμπινιώτη, οκ, τιμή μου. Τον είχε και καθηγητή η μάνα μου.
Δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να σου εξηγήσω γιατί δεν τον απαξιώνω γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω. Έχεις την άποψη σου και εγώ τη δική μου.
Με πείραξε ο χαρακτηρισμός που χρησιμοποίησες, όχι η άποψη σου. Και δεν απευθύνθηκα μόνο σε σένα στο πρώτο μου πόστ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom