Γενικά Καμία ιδέα για νησί με ωραία τοπία και παραλίες, σχετικά ήσυχο και σχετικά φθηνό;

Φαίη

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Ταϊλανδη, Μεξικό
Είναι το πλοίο που συνδέει τις μικρές Κυκλάδες με τα γύρω νησιά (κάνει το δρομολόγιο Αμοργό, Δονούσα, Κουφονήσι, Σχοινούσα, Ηρακλειά και Νάξο, αν θυμάμαι καλά).


Πιο πλοιο με συμφερει να παρω απο θεμα χρημματων?
Το superfast ειδα το εισητηριο ν πας εχει 50 ευρο:shock:
ευχομαι να κοιταξα λαθος(οχι πως θα παω με σουπερφαστ αλλα τα αλλα ποσο θα χουν δηλαδη...):haha:
 

Φαίη

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Ταϊλανδη, Μεξικό
Μαλλον κουφονησια καταληγουμε....διαβασα και κατι αλλα αρθρα και ειδα οτι αν πας στo κατω κουφονησι με το καικι ειναι τελειως χωρις πολιτισμο και αν θες να κοιμιθεις εκει να εχεις εξοπλισμο cambing και πολλα νερα, φαγητα κλπ γιατι πλοια αναχωρουν το επομενο πρωι! Oυυυ...τελεια!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Πιο πλοιο με συμφερει να παρω απο θεμα χρημματων?
Το superfast ειδα το εισητηριο ν πας εχει 50 ευρο:shock:
ευχομαι να κοιταξα λαθος(οχι πως θα παω με σουπερφαστ αλλα τα αλλα ποσο θα χουν δηλαδη...):haha:
Αμοργό και Μικρές Κυκλάδες πάνε τα blue star ferries. Μια χαρά είναι. Τώρα αν θες να συνδυάσεις Αμοργό με Κουφονήσια, Δονούσα κτλ. ή μικρές Κυκλάδες μεταξύ τους blue star δεν έχει κάθε μέρα νομίζω, πρέπει να προγραμματίσεις. Αντιθέτως καθημερινή σύνδεση έχουν όλα τα παραπάνω με το "Σκοπελίτη" που είναι ένα σκαρί αντικειμενικά ανθεκτικό μεν υποκειμενικά "καρυδότσουφλο" δε! Αν έχει μποφόρ καλή τύχη! Ακόμη θυμάμαι το πώς κάναμε πέρσι το Κατάπολα-Αιγιάλη και τη χρυσαφένια αμμουδιά της Δονούσας που παραλίγο να φιλήσουμε κυριολεκτικά όταν πάτησε στεριά το ποδάρι μας!!!:haha:
 

Φαίη

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Ταϊλανδη, Μεξικό
Ξερετε αν επιτρεπεται το ελευθερο καμπινγκ στο πανω κουφονησι!
 

Φαίη

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Ταϊλανδη, Μεξικό
Στους Παξους ε? χμμ
Εχεις παει?
 

Kleanthis

Member
Μηνύματα
54
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ροή.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Μήλος!!!

Οι Παξοί είναι μια καλή επιλογή επίσης αλλά είναι λίγο υψηλές οι τιμές στο φαγητό.
 

Kalliopi2

Member
Μηνύματα
54
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλίαααααα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Salar De Uyuni, Βολιβία
Εγώ ως Βόρεια προτείνω 2 πόδι Χαλκιδικής για ωραίες και πολύ διαφορετικές παραλίες (με τη μηχανή θα έχεις εύκολη πρόσβαση και στις λίγες πιο άγνωστες!) και σχετικά καλές τιμές αν δεν πας 15γουστο!!!
 

remvas

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σανγκαη
Να εχεις στα υπ οψιν σου και Καρπαθο,περιπου 40 παραλιες σε αρκετες,ακομα και Αυγουστο μπορει να εισαι μονος σου.Σχετικα καλες τιμες για δωματια και φαγητο.Το μονο αρνητικο ειναι τα μεταφορικα μεσα.
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
1. H Eλαφόνησος είναι απο τα αγαπημένα μου νησιά γενικά αλλά με βάση την ανάμνηση μου απο το 2003. Κάναμε ελεύθερο στο Σίμο για 12 μέρες (αρχικά ήταν να μείνουμε 5) και ημασταν ευτυχισμένοι άνθρωποι! Είχε τότε την ταβερνούλα και τα μπανάκια με τις τουαλέτες και δε μας έλειπε τίποτα. Τώρα έχω μάθει οτι ο Σίμος έχει γίνει πλαζ με πλαστικές ξαπλώστρες και έχουν χτίσει και οργανωμένο κάμπινγκ. Ο μόνος λόγος που δεν έχω επιστρέψει είναι γιατι δε θέλω να χαλάσω αυτή την ανάμνηση.

2. Στους Παξούς πήγα πέσρυ και ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά! Ενώ είχα μείνει πριν αρκετές μέρες στην Πάργα (που με απογοήτευσε τελικά) με το που αντίκρισα το Γάιο είδα το φώς. Η ποιότητα στον τουρισμό αλλά και στις υπηρεσίες έβγαζε μάτι! Πανέμορφο νησί, πολύ καλή φιλοξενία και τιμές όχι και τόσο απαγορευτικες. Ενα freddo cappuccino για παραδειγμα τον πλήρωσα 3.50 γιούρο και ήταν απο τους καλύτερους που έχω πιει. Γενικά αξίξει το νησί, αν και για παραλίες θα χρειαστεί να πεταχτείτε και μέχρι τους Αντίπαξους γτ έχουν μαγικότερα νερα.

3. Η Κύθνος είναι επίσης μια καλή περίπτωση. Όχι πολύ φασαρία, η χώρα είναι ομορφούλα, οι παραλίες ωραίες (αδυναμία μου η Κολώνα) και όχι ακριβό. Λίγο ασχημο είναι το λιμάνι αλλα δεν έχει και τόση σημασία. Βέβαια να σου πω την αλήθεια δεν είναι και για πολλές μερες.;)

4. Απο κει και πέρα ωραία είναι και τα Κουφονήσια (αν και τελευταία ολοι μου μάθανε τις Μικρές Κυκλάδες και τρέχουν, σε λίγο θα φοβόμαστε να πάμε και στη Δονούσα απ'τον πολύ κόσμο) και η Αστυπάλαια (επίσης όμως για λίγες μέρες) και τέλος η Αμοργός που όλοι την προτείνουν (όπου πέρασα φανταστικά αλλά κυρίως για προσωπικούς λόγους οπότε δε θέλω να μεροληπτώ).

5. Φέτος, ενα απο τα μερη που αποφάσισα να πάω είναι η Σαμοθράκη και συγκεκριμένα την εποχή που θα γίνει το Aurora festival (αν γινει φετος γτ μεχρι στιγμής δεν έχει ανακοινωθεί κάτι επισημα αποτι ξέρω). Αν πω οτι έχω ακούσει τα καλύτερα δε θα είναι υπερβολή! Είμαι πολύ χαρούμενη αλλα αν τελικάγίνει και το φεστιβάλ θα πετάω! ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ????:(
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Lena's Stone Forest
Ξερετε αν επιτρεπεται το ελευθερο καμπινγκ στο πανω κουφονησι!
Όχι. Το ελεύθερο κάμπιγκ επιτρέπεται στο Κάτω Κουφονήσι όπου πηγαίνεις με καραβάκι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom