Καμπότζη Λάος Καμποτζη-Λαος και δολλάρια, που?

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Τον Αυγουστο φεύγω για Λαος και Καμπότζη (να βάλει ο Θεος το χέρι Του). Θέλω να μάθω αν συμφέρει να κάνω δολλάρια σε εκεί αναταλλακτήριο, δηλαδή από ευρώ σε δολλάρια ή να απευθυνθώ σε Τράπεζες της Ελλάδος, οι οποίες όμως όπως ξέρω δεν δίνουν καλές τιμές και συν τοις άλλης έχουν και αμοιβές εξαιρετικά υψηλές για την διευκόλυνση. Λοιπόν.... τι? εδώ ή εκεί. Επειδή θα πάω μέσω Μαλαισίας παίζει και το σενάριο να κάνω στην Κουάλα συνάλλαγμα. Ποια απο τις 4 χώρες με συμφέρει? (Μαλαισία, ΄Λαος, Καμπότζη, Ελλάδα):rolleyes: Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Δεν έχω πάει σε κάποιο από αυτά τα μέρη (τότε θα μου πεις γιατί δίνω συμβουλές;;;)
Όπου έχω πάει όμως συνήθως φροντίζω να έχω αλλάξει ένα μικρό ποσό που ίσως χρειαστώ (π.χ. 50-100 ευρώ) και τα υπόλοιπα τα αλλάζω στη χώρα του προορισμού για να πετύχω καλύτερες τιμές.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δολλάρια απο εδώ..Την διεθνή νομισματάρα...αυτα ξέρουν αυτά εμπιστεύονται..
Η συναλλαγή πανεύκολη..αλλα μόνο με δολλάρια...
Οπωσδήποτε και μικρά χαρτονομίσματα..στο βιετνάμ και καμπότζη τις συναλλαγές μας τις καναμε απευθείας με τα δολλάρια..
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Στην ουσία ψάχνω δολλάρια διότι οι προαναφερθείσες χώρες, έχουν υιοθετήσει αυτά άτυπα για τις συναλλάγες τους. Τα δικά τους άχρηστα στην ουσία χρήματα, τα χρησιμοποιούν για πολύ μικρές συναλλαγές. Για αυτό το "γύρισα" στο δολλάριο. Το ερώτημα παραμένει εδώ (με προμήθεια) ή εκεί (προφανώς χωρίς προμήθεια?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εκεί δεν θα βρείς πουθενα αλλάξεις. ρωτάς για τράπεζα και σου δείχνουν κάπου..πας περιμένεις ρωτάς και κουνανε αρνητικά το κεφάλι...
παρε απο εδώ..βρές κανένα φίλο να ειναι μέτοχος σε τράπεζα και να τα παρει χωρίς προμήθεια ο ίδιος..
αυτο κανω εδώ στην πόλη μου..βέβαια αρκεί να σταθείς τυχερή στην ισοτιμία....
άντε να προλάβεις πρίν κλείσουν εντελώς οι ρημαδιασμένες...πιστεύω οτι τα rates όσο πανε θα χειροτερευουν έναντι του ευρώ.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εκεί δεν θα βρείς πουθενα αλλάξεις. ρωτάς για τράπεζα και σου δείχνουν κάπου..πας περιμένεις ρωτάς και κουνανε αρνητικά το κεφάλι...
παρε απο εδώ..βρές κανένα φίλο να ειναι μέτοχος σε τράπεζα και να τα παρει χωρίς προμήθεια ο ίδιος..
αυτο κανω εδώ στην πόλη μου..βέβαια αρκεί να σταθείς τυχερή στην ισοτιμία....
άντε να προλάβεις πρίν κλείσουν εντελώς οι ρημαδιασμένες...πιστεύω οτι τα rates όσο πανε θα χειροτερευουν έναντι του ευρώ.
1ον Αμα τα κάνω στην Μαλαισία? και 2ον Τι εννοείς δεν έχει τράπεζες? είναι δυνατόν:shock::shock::shock: ?Τι κάνουν οι τουρίστες που δεν έχουν φροντίσει? Πληρώνουν σε είδος? Παναγίτσα μου. Πάντως ευχαριστώ:clap: (και ας με απογοήτευσες με τα χρηματοπιστωτικά:(). Την επόμενη φορά θα διαλέξω Βανουατου να καταθέσω τους πίνακες ζωγραφικής μου και να πάρω ψάθες:haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Τράπεζες δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν..
λειτουργούν για τους ντόπιους κυρίως..
δεν σε συμφέρει καθόλου να το προσπαθήσεις γιατί ειτε δεν καταλαβαίνουν ειτε δεν έχουν να δώσουν..
για την μαλαισία δεν ξέρω δεν έχω πάει..
πάντως σε όλες τις χώρες σημείωσε οτι τα δολλάρια πρέπει να ειναι σε καλή κατάσταση,κοπής μετά το 1996 να μην ειναι σχισμένα,να μην έχουν μουτζούρα ή λεκέ.
αν δεν είναι ετσι ουδείς τα δέχεται..
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
κατι ακόμα κράτα και 3-4 φωτο spare θα σου χρειαστούν στις βίζες..
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Στο Λάος δεν θυμάμαι να είχα πρόβλημα να ανταλλάξω ευρώ σε υπάιθρια ανταλλακτήρια. Στη Καμπότζη το νόμισμα είναι το δολλάριο. Δεν ξέρω αν παίζεται κάτι άλλο με την συνεχή πτώση του ευρώ. Κάποια δολλάρια χρειαζονται για τις βίζες upon arrival
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Ημουν στην Καμποτζη πριν απο κανα 10ημερο μπορει και λιγο παραπανω εχω χασει την αισθηση του χρονου πλεον.
Τα ΑΤΜ στην Καμποτζη βγαζουν δολλαρια.
Επισης στα ανταλλακτηρια δεχονται κανονικα ευρω.Το πιο εξυπνο ειναι ειτε να τραβηξεις κατευθειαν απο ΑΤΜ ειτε να παρεις καποια ευρω απο εδω και να τα αλλαξεις εκει,δινουν πολυ καλο rate,οταν ημουν ειχα αλλαξει στο 1.249 ενω η τιμη ηταν στο 1.256 η διεθνης.Πηγαινε για τη National Bank of Cambodia η καπως ετσι.
Στο Λαος και στο Βιετναμ δεν συμφερει το δολλαριο παρολο που το δεχονται,σου δινουν παντου 20000 το 1$ ενω η τιμη ειναι στα 18000 οποτε στο long run χανεις πολλα λεφτα.

PS:Εχε οπωσδηποτε ενα χαρτονομισμα των 20$ για τη βιζα μαζι σου ακριβως,δωστα και κανε οτι δεν καταλαβαινεις αγγλικα γιατι ζητανε περισσοτερα παντα.
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Τη λύση της Κουάλα θα σου πρότεινα να την ξεχάσεις. Πρέπει να αλλάξεις ευρώ σε ρίνγκιτ (μου έρχεται να... βάλω τα κλάματα όσο σκέφτομαι πώς τον Ιανουάριο πήρα 4,83 ρίνγκιτ για κάθε ευρώ που αντάλλαξα, και τέλη του μήνα, τώρα, Ιούνη, θα είμαι ικανοποιημένος αν τσιμπήσω έστω και 4 ρίνγκιτ ανά ευρώ... Κλαψ...), και ΜΕΤΑ ρίνγκιτ σε δολάρια, δηλαδή θα πληρώσεις μπιπ-ιάτικα δύο φορές.
Από περιέργεια, γιατί “προδομένη από την Air Asia”; Πες μας τον καημό σου... :) Θα δεις ότι δεν είσαι μόνη... :) Οι κουτοπόνηροι διαφήμισαν χθες το απόγευμα “free seats” για Κίνα και αλλού, για πτήσεις 11 Οκτωβρίου-14 Νοεμβρίου, η “προσφορά” τους άρχισε να “τρέχει” μεσάνυχτα ώρα Ελλάδας, όμως... με την όρεξη έμεινα. Μέχρι τη μία το πάλευα να βρω ΕΝΑ έστω φθηνό εισιτήριο για ΜΙΑ από τις πόλεις που είχαν διαφημίσει. Τζίφος. Το πρωί βρήκα μέιλ από την... πηγή μου στην Κουάλα, που μου εξηγούσε ότι κάποιες από τις “προσφορές” της Air Asia είναι πλασματικές. Ανακοινώνουν “free seats”, στις λίγες ώρες που μεσολαβούν μέχρι να αρχίσει να “τρέχει” η προσφορά εκείνοι προπωλούν τις θέσεις σε ταξιδιωτικά πρακτορεία, και στο τέλος διαθέτουν στο κοινό μία “free seat” ανά 4-5 πτήσεις τους. Κοροϊδία. Κάποιες φορές οι προσφορές τους “φυσάνε”, δεν το συζητάω, αλλά άλλες τόσες είναι σκέτη κοροϊδία... (Τα 'πα και ξελάφρωσα... :)).
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Δημητρη ασχετο,καποια στιγμη στο προσεχες μελλον θα παω στην Κουαλα Λουμπουρ και επειδη απο οτι εχω καταλαβει το κατεχεις το μερος,ξερεις κανα μερος καπου εκει κοντα για να περασω μια βδομαδα που θελω η να την βγαλω στην πρτωτευουσα που ειναι και πιο ακριβη?
Προτιμω παραλια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.540
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom