Αρμενία Καποιες ερωτησεις για Αρμενια

pierhs

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και επειδη θελω να παω για περιπου 6 μερες στην Αρμενια χρειαζομαι καποιες πληροφοριες. Χρειάζεται καποια visa? Ποσο μπορει να μου κοστισει ενα τετοιο ταξιδι? Και απο που θα ηταν καλητερα να κλεισω εισητηρια (Εννοω μεσω ταξιδιοτικου γραφειου ή μεσω ιντερνετ) και που μπορω να βρω φθηνοτερα? Το ταξιδι το κανω για να επισκεφτω μια φιλη μου, δεν ψαχνω για γκρουπ. Ευχαριστω πολυ, περιμενω απαντησεις :xmas_cheesygrin:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
άμα κοίταζες στο φόρουμ, βίζα από 1/1/13 δε χρειάζεται για τους Έλληνες, παρα μόνο διαβατήριο.

τώρα από Ελλάδα, ή να πετάξεις προς Τυφλίδα και από εκεί έχεις λεωφορεία ή τρένο για Ερεβάν ή με την Armavia απευθείας για Ερεβάν από Αθήνα.

Με λεωφορείο δε συμφέρει, γιατί, σε πάει μέσω Γεωργίας (μιας και τα σύνορα μέταξυ Τουρκίας και Αρμενίας είναι κλειστά)
 

pierhs

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Προτιμω να εχω γρηγηρο ταξιδι οποτε θα προτιμησω αεροπλανο. Απο τιμες γνωριζεις τιποτα?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
άμα κοίταζες στο φόρουμ, βίζα από 1/1/13 δε χρειάζεται για τους Έλληνες, παρα μόνο διαβατήριο.
Όπως λέει κι ο Θανάσης δε χρειάζεται βίζα από 10/10/2013. Ενημερωτικά, μέχρι τώρα την έβγαζες στα σύνορα με 6 ευρώ.

τώρα από Ελλάδα, ή να πετάξεις προς Τυφλίδα και από εκεί έχεις λεωφορεία ή τρένο για Ερεβάν ή με την Armavia απευθείας για Ερεβάν από Αθήνα.
Η Armavia δεν ξέρω καν αν πετάει ακόμα από Αθήνα αλλά δε μου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις. Ήταν πανάκριβη και οι πτήσεις που έκλεισα μέσω μηχανής αναζήτησης τελικά ακυρώθηκαν (πήρα τα χρήματα πίσω αλλά υπήρξε μια σχετική ταλαιπωρία). Επίσης το επίσημο site τους είναι κάκιστο. Τελικά πέταξα προς Τιφλίδα με AEGEAN (νομίζω τα δρομολόγια επίσης έχουν διακοπεί) κι από κει με "λεωφορείο"/μίνι βαν προς Ερεβάν (γύρω στις 5 ώρες και 15 ευρώ one way). Είναι χύμα η κατάσταση, μην ψάχνεις στο ίντερνετ για δρομολογία/κρατήσεις εισιτηρίων, πας απλά στο σταθμό λεωφορείων στην Τιφλίδα κι από κει κανονίζεις (έχει συχνά δρομολόγια). Τρένο δεν το συνιστώ με τίποτα, είναι απίστευτα αργό (10+ώρες) και δεν έχει και καμιά τρελή διαφορά στην τιμή.

Βολικές σχετικά πτήσεις από Αθήνα προς Ερεβάν θα βρεις επίσης με Aeroflot μέσω Μόσχας και με Aerosvit μέσω Κιέβου (τιμές περίπου στα 300-400 ευρώ).

Γενικά η χώρα είναι πολύ ενδιαφέρουσα και το Ερεβάν μου άρεσε αρκετά. Οι τιμές είναι μεν χαμηλότερες από Ελλάδα αλλά όχι σε σημαντικά επίπεδα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμπου Σιμπελ
Αγαπητοί φίλοι μου!Μόλις γύρισα από Γεωργία και επειδή εξεπλάγην από την ομορφιά της αποφάσισα να επισκεφτώ και τις άλλες δύο χώρες του Καυκάσου,δυστυχώς όμως σε ξεχωριστά ταξίδια μιας και τα σύνορα Αρμενίας-Αζερμπαϊτζάν είναι κλειστά.Θα ξεκινήσω μάλλον με Αρμενία γιατί βαριέμαι προς το παρόν τη διαδικασία έκδοσης βίζας για Αζερμπαϊτζάν.Έχω λοιπόν μερικές ερωτήσεις:
α)Πώς γίνονται πιο εύκολα οι μετακινήσεις εντός της χώρας?Διαβάζω στον οδηγό για τα μαστρατσούκας (ή κάπως έτσι).Δεν τα δοκίμασα στη Γεωργία.Είναι βολικά και φθηνά ή προτείνετε κάποιο άλλο μέσο?
β)Το Ναγκόρνο Καραμπάχ αξίζει άραγε τον κόπο ή είναι επικίνδυνα?Μπορώ να βγάλω βίζα για εκεί από την πρεσβεία της Αρμενίας στην Ελλάδα?
γ)Το επίπεδο των ξενοδοχείων πώς είναι;Να ξεπαραδιαστώ σε κανένα πεντάστερο ή και τα τριάστερα είναι αξιοπρεπή?
Κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη και μάλλον θα επανέλθω με νέες ερωτήσεις!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Βίζα για το Ναγκόρνο μόνο στο Ερεβάν μπορείς να βγάλεις, η οποία βγαίνει σε μερικές ώρες. Τα μαρσρούτκα είναι μια χαρά, αν και έχουν το χαβαλέ τους, άλλα αν θες τα ταξί είναι αρκετά φθηνά εκεί, και μπορείς να κάνεις αρκετές εκδρομές μαζί τους.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
α)Πώς γίνονται πιο εύκολα οι μετακινήσεις εντός της χώρας?Διαβάζω στον οδηγό για τα μαστρατσούκας (ή κάπως έτσι).Δεν τα δοκίμασα στη Γεωργία.Είναι βολικά και φθηνά ή προτείνετε κάποιο άλλο μέσο?
β)Το Ναγκόρνο Καραμπάχ αξίζει άραγε τον κόπο ή είναι επικίνδυνα?Μπορώ να βγάλω βίζα για εκεί από την πρεσβεία της Αρμενίας στην Ελλάδα?
γ)Το επίπεδο των ξενοδοχείων πώς είναι;Να ξεπαραδιαστώ σε κανένα πεντάστερο ή και τα τριάστερα είναι αξιοπρεπή?
Κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη και μάλλον θα επανέλθω με νέες ερωτήσεις!
α) Υπάρχουν δρομολόγια με marshrutkas για αρκετές περιοχές της χώρας αλλά τα ταξί είναι πολύ φτηνά και νομίζω βολεύουν καλύτερα. Τα ωράρια των marshrutkas είναι κάποιες φορές περίεργα κι επίσης τουλάχιστον στα δρομολόγια εντός της πόλης μπορεί να υπάρχει τόσο συνωστισμός που να κάθεται κυριολεκτικά ο ένας πάνω στον άλλο ή να κολλάς τη μούρη σου στο τζάμι! Υπάρχουν και "μαύρα"ταξί (συμβατικά αμάξια) που με επίσης πολύ χαμηλό αντίτιμο σε πάνε όπου θέλεις.
β) Προσοχή στις σφραγίδες εισόδου-εξόδου γιατί μετά δε θα μπορείς να μπεις Αζερμπαϊτζάν (λογικά μπορούν να σφραγίσουν ξεχωριστό χαρτί).
γ) Δε γνωρίζω για ξενοδοχεία, έμενα σε hostel.
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρήτη
γεια σας!!ειμαι καινουργια εδω και θελω να κανω μια ερωτηση!!!καταρχας, προγραμματιζω για το σεπτεμβριο ενα ταξιδακι 15 περιππου ημερων προς αρμενια...θα παω με λεφωρειο το οποιο κοστιζει 240e πηγαινε-ελα.επισης κανει 2,5μερες μεχρι να φτασει..Αναρωτιεμαι πως ειναι το οδικο δικτυο της διαδρομης δηλ.αν εχει ανωμαλο δρομο(στροφες κτλ) να ξερω ποσες travel gums(τσιχλες κατα τις ναυτιας)να παρω....? οποιος εχει παει οδικως παρακαλω να με διαφωτισει.....ευχαριστω
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρήτη
τελικά τα μόνα μέρη που έχουν αρκετές στροφές είναι ένα μικρό κομμάτι στη Γεωργία και ένα μεγαλύτερο στην Αρμενία(μέχρι να φτάσεις στην πρωτεύουσα).
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.072
προσπαθω να βρω πτησεις μεταξυ ερεβαν και τυφλιδος αλλα δεν υπαρχει απευθειας πτηση. δεν ειναι περιεργο για δυο τοσο κοντινες χωρες η λογω του κοντινου δεν υπαρχει; μηπως δεν εχουν διπλωματικες σχεσεις; αν και με το αζερμπαιτζαν η αρμενια ειναι λογω του ναγκορνο καραμπαχ σε ενταση. ξερει κανεις κατι; ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom