Αρμενία Καποιες ερωτησεις για Αρμενια

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
προσπαθω να βρω πτησεις μεταξυ ερεβαν και τυφλιδος αλλα δεν υπαρχει απευθειας πτηση. δεν ειναι περιεργο για δυο τοσο κοντινες χωρες η λογω του κοντινου δεν υπαρχει; μηπως δεν εχουν διπλωματικες σχεσεις; αν και με το αζερμπαιτζαν η αρμενια ειναι λογω του ναγκορνο καραμπαχ σε ενταση. ξερει κανεις κατι; ευχαριστω
Οι σχέσεις τους είναι μια χαρά, αλλά γιατί να υπάρχει αεροπορική σύνδεση όταν κανείς καλύπτει την απόσταση οδικώς. 300 χλμ είναι. Μπορείς να πάρεις λεωφορεία ή ακόμα καλύτερα να κάνεις στάσεις στη διαδρομή καθώς μερικά από τα ιστορικότερα μοναστήρια της Αρμενίας βρίσκονται κοντά στα σύνορα με Γεωργία.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Υπήρχε κάποτε σύνδεση, άλλα δε σύμφερε οικονομικά (κοντά στα 100 ευρώ o/w)

Τώρα μπορείς να πας η με το νυχτερινό τρένο (κερδίζεις μια νύχτα στο ξενοδοχείο μιας και κάνει κοντά στις 10 ώρες) ή με λεωφορείο/ταξί μέσα σε 5 ώρες.
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
συνδεση μεταξυ των 2 πολεων γινεται οδικως κυριως αν οχι αποκλειστικα...δες εδω http://www.envoytours.com/ τα παιδια ειναι πολυ εξυπηρετικα...αξιζει να δεις και τα μοναστηρια καθ'οδον...τα συνορα τα περνας χωρις προβλημα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
αγαπητοί, σφραγιδα σε διαβατηριο απο Κωνσταντινούπολη, ενδέχεται να προκαλέσει πρόβλημα εισοδου στην Αρμενία;
Τον Απρίλη του 2018 βρέθηκα στον έλεγχο διαβατηρίων στο αεροδρόμιο του Yerevan, αιτούμενος είσοδο στην Αρμενία. Το διαβατήριο μου είχε αρκετές (πιθανότατα δέκα και άνω) σφραγίδες από την Τουρκία. Ο συνοριοφύλακας τις προσπέρασε αδιάφορα. Σε άλλη σφραγίδα ήταν που σταμάτησε και άρχισε να τσινάει: του Αζερμπαϊζάν...
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Τον Απρίλη του 2018 βρέθηκα στον έλεγχο διαβατηρίων στο αεροδρόμιο του Yerevan, αιτούμενος είσοδο στην Αρμενία. Το διαβατήριο μου είχε αρκετές (πιθανότατα δέκα και άνω) σφραγίδες από την Τουρκία. Ο συνοριοφύλακας τις προσπέρασε αδιάφορα. Σε άλλη σφραγίδα ήταν που σταμάτησε και άρχισε να τσινάει: του Αζερμπαϊζάν...
Κανένα πρόβλημα σε περσινό Road Trip, με αυθημερόν είσοδο απο Azerbaijan σε Georgia & εν συνεχεία απο εκεί σε Arnenia και φυσικά υπήρχε η αρχική μας είσοδος απο Τουρκία.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Τον Απρίλη του 2018 βρέθηκα στον έλεγχο διαβατηρίων στο αεροδρόμιο του Yerevan, αιτούμενος είσοδο στην Αρμενία. Το διαβατήριο μου είχε αρκετές (πιθανότατα δέκα και άνω) σφραγίδες από την Τουρκία. Ο συνοριοφύλακας τις προσπέρασε αδιάφορα. Σε άλλη σφραγίδα ήταν που σταμάτησε και άρχισε να τσινάει: του Αζερμπαϊζάν...
ναί, έχεις δίκιο, με τους αζέροι έχουν θέματα, ναγκόρνο καραμπάχ και τα ρεστα ναουμε!

Ευχαριστώ και σένα, Ω Υπέρτατε θιασώτα του ταξιδεύειν!
 

levart

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
συνδεση μεταξυ των 2 πολεων γινεται οδικως κυριως αν οχι αποκλειστικα...δες εδω http://www.envoytours.com/ τα παιδια ειναι πολυ εξυπηρετικα...αξιζει να δεις και τα μοναστηρια καθ'οδον...τα συνορα τα περνας χωρις προβλημα...
φαίνεται πολύ ενδιαφερον . τους ρωτησα και απαντησαν σχετικα αμεσα. ενα καπως περιεργο παντως ειναι το οτι δεν δεχονται κρατηση παρα μόνο την παραμονη του ταξιδιου.
 

Mihalis78

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλες και σε όλους, νέο μέλος, έχω κάνει πολλά ταξίδια κυρίως στην ευρώπη και τον μάιο έκλεισα ένα εισιτήριο με την ryanair για το γκιουμρί της αρμενίας για 4 μέρες. δεν έχω ιδέα για το τι θα συναντήσω, μάλλον για solo ταξίδι το βλέπω μέχρι στιγμής (όποιος πιστός/πιστή προσέρχεται 16-19 μαίου είναι οι πτήσεις) και θα ήθελα να ακούσω κάποιες συμβουλές από παλαιότερους ταξιδευτές σε αυτήν τη χώρα...
ευχαριστώ πολύ!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Aνέτρεξε στις ταξιδιωτικές ιστορίες για την Αρμενία υπάρχουν αρκετές για να πάρεις ιδέες αν και οι μέρες που έχεις είναι λίγες. Ερεβάν, Garni και μοναστήρι Gherard και θα πρέπει μετά να επιλέξεις κάποια μονοήμερη προς βορρά ή νότο. Η ενοικίαση αυτοκινήτου θα σε βοηθούσε να δεις όσα περισσότερα μπορείς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom