Καταργείται η Αμερικάνικη Visa

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Kαλησπέρα.

Mήπως ξέρει κάποιος;

Εμείς που έχουμε visa σε ισχύ πρέπει να κάνουμε αίτηση για esta ή όχι; Όταν φτάσουμε στο αμερικανικό αεροδρόμιο, συμπληρώνουμε την άσπρη φόρμα(μιας και ταξιδεύουμε με visa) ή την πράσινη(μιας και έχουμε διαβατήριο χώρας που είναι στο visa waiver);

Eυχαριστώ
Δεν πρέπει να κάνεις αίτηση, και συμπληρώνεις την άσπρη φόρμα.
 
  • Like
Reactions: GTS

evi01

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.680
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Εφόσον έχεις τουριστική βίζα δε χρειάζεται τίποτε άλλο και συμπληρώνεις στο αεροπλάνο το αντίστοιχο έγγραφο.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Η πράσινη φόρμα δεν χρησιμοποιείται πλέον από κανέναν. Με βίζα συμπληρώνεις το Ι-94, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δεν χρειάζεται καμία φόρμα (εκτός από την φόρμα τελωνείου που συμπληρώνουν όλοι).

Kαλησπέρα.

Mήπως ξέρει κάποιος;

Εμείς που έχουμε visa σε ισχύ πρέπει να κάνουμε αίτηση για esta ή όχι; Όταν φτάσουμε στο αμερικανικό αεροδρόμιο, συμπληρώνουμε την άσπρη φόρμα(μιας και ταξιδεύουμε με visa) ή την πράσινη(μιας και έχουμε διαβατήριο χώρας που είναι στο visa waiver);

Eυχαριστώ
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Eπειδή το έχω χάσει λίγο το θέμα με τη visa...
Για πτήση από Ευρώπη-Λατινική Αμερική με stop-over στις Η.Π., τι βίζα χρειάζεται??? Και επίσης ξέρετε τι κόστος έχει, πώς-που-πότε εκδίδεται??? :roll:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Eπειδή το έχω χάσει λίγο το θέμα με τη visa...
Για πτήση από Ευρώπη-Λατινική Αμερική με stop-over στις Η.Π., τι βίζα χρειάζεται??? Και επίσης ξέρετε τι κόστος έχει, πώς-που-πότε εκδίδεται??? :roll:
Για οποιουδήποτε τύπου είσοδο ή transit στις ΗΠΑ χρειάζεται ακριβώς το ίδιο: Visa ή ESTA...
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Αυτό δεν είναι απολύτως ακριβές - για παράδειγμα, για είσοδο στις ΗΠΑ από χερσαία σύνορα με ελληνικό διαβατήριο, δεν χρειάζεται ούτε βίζα ούτε ESTA.

Άλλα για transit από αμερικανικό αεροδρόμιο με ελληνικό διαβατήριο - σωστά, θα χρειαστεί visa ή ESTA.

Για οποιουδήποτε τύπου είσοδο ή transit στις ΗΠΑ χρειάζεται ακριβώς το ίδιο: Visa ή ESTA...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
επισης η esta συμπληρωνεται και online, σε χρεώνουν βεβαια 14 δολαριακια...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ισχυει ακομα οτι αν αλλαξεις διαβατηριο, η βιζα που ειχες στο παλιο ειναι σε ισχυ; (απλα πρεπει να τα κουβαλας και τα 2)...ή λογω esta αλλαξε;;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.680
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Εφόσον έχεις βίζα σε διαβατήριο που έχει λήξει, κυκλοφορείς και με τα δυο (παλιό και καινούργιο), δεν έχει αλλάξει κάτι...
 

andbabal

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Το καλοκαίρι του 2010 πήγα οδικώς από Καναδά στη Νέα Υόρκη με ελληνικό διαβατήριο. Visa είχα βγάλει το 1998 όταν και είχα ξαναπάει Η.Π.Α., η οποία εννοείται ότι είχε λήξει. Στον έλεγχο διαβατηρίων στο Mallone/N.Y. με ρώτησαν εάν είχα κάνει την ηλεκτρονική αίτηση. Όταν τους είπα ότι δεν είχα ιδέα τι ήταν αυτό (μάλλον έριξα άδεια κι έπιασα γεμάτα) με ρώτησαν εάν είχα ξαναπάει Η.Π.Α. και τους απάντησα ότι είχα πάει το 1998. Ούτε καν με βρήκανε στο σύστημά τους και να σημειωθεί ότι τότε δεν είχα παραδώσει κατά την έξοδό μου από τις Η.Π.Α. το απόκομμα της πράσινης κάρτας. Το αποτέλεσμα ήταν να μου δώσουν να συμπληρώσω μία αίτηση-πράσινη κάρτα και να πληρώσω 11 USD και μπήκα κανονικότατα. Ούτε ηλεκτρονικές αιτήσεις, ούτε τίποτα άλλο. Απλά μας φακέλωσαν ηλεκτρονικά παίρνοντάς μας τα δακτυλικά αποτυπώματά μας με scanner και με μια φωτογραφία από webcam!!!.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Για τις οδικές μετακινήσεις προς τις ΗΠΑ και μόνον δεν χρειάζεται ηλεκτρονική εξουσιοδότηση.

Το καλοκαίρι του 2010 πήγα οδικώς από Καναδά στη Νέα Υόρκη με ελληνικό διαβατήριο. Visa είχα βγάλει το 1998 όταν και είχα ξαναπάει Η.Π.Α., η οποία εννοείται ότι είχε λήξει. Στον έλεγχο διαβατηρίων στο Mallone/N.Y. με ρώτησαν εάν είχα κάνει την ηλεκτρονική αίτηση. Όταν τους είπα ότι δεν είχα ιδέα τι ήταν αυτό (μάλλον έριξα άδεια κι έπιασα γεμάτα) με ρώτησαν εάν είχα ξαναπάει Η.Π.Α. και τους απάντησα ότι είχα πάει το 1998. Ούτε καν με βρήκανε στο σύστημά τους και να σημειωθεί ότι τότε δεν είχα παραδώσει κατά την έξοδό μου από τις Η.Π.Α. το απόκομμα της πράσινης κάρτας. Το αποτέλεσμα ήταν να μου δώσουν να συμπληρώσω μία αίτηση-πράσινη κάρτα και να πληρώσω 11 USD και μπήκα κανονικότατα. Ούτε ηλεκτρονικές αιτήσεις, ούτε τίποτα άλλο. Απλά μας φακέλωσαν ηλεκτρονικά παίρνοντάς μας τα δακτυλικά αποτυπώματά μας με scanner και με μια φωτογραφία από webcam!!!.
 

mycenae81

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Kαλημέρα.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει γι'αυτό και το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη. Μιλούσα πρόσφατα με γνωστό μου Αμερικανό του οποίου ο αδελφός δουλεύει στην υπηρεσία μετανάστευσης των ΗΠΑ, όπως μου είπε υπάρχει εντολή στην περίπτωση που κάποιος εξαντλήσει ακριβώς το όριο παραμονής που του δίνεται κατά την εισοδό του στις ΗΠΑ (δηλαδή οι 6 μήνες για VISA και οι 3 για ΕSTA, πχ φτάνει κάποιος 25 Ιουλίου του 2011 οπότε του δίνεται ως τις 24 Ιανουαρίου του 2012 για VISA/24 Οκτωβρίου για ΕSTA). Αν λοιπόν αυτός φύγει 24 Ιανουαρίου ή 24 Οκτωβρίου από τις ΗΠΑ, ανάλογα με το τι έχει, την επόμενη φορά θα του δωθεί 1 μήνας λιγότερος για ΕSTA και 2 μήνες για VISA.

Επαναλαμβάνω δεν ξέρω αν όντως ισχύει γι'αυτό και το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom