Καταρράκτες της Νέδας

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Στην Δυτική Πελοπόννησο, λίγο κάτω από την Ζαχάρω βρίσκεται ο ποταμός Νεδα. Κοντά στο χωριό Πλατάνια μπορεί κανείς να δει και να ζήσει κάτι σπάνιο. Εκεί ο ποταμός σχηματίζει καταρράχτες και το νερό εγκλωβίζεται σε βάθρες. Ένα μπάνιο στις βάθρες σου τσιτώνει το δέρμα και σου δίνει τρομερή ενέργεια. Κάτι παρόμοιο συνατάς και στην φόνισσα στην Σαμοθράκη.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
σε ευχαριστουμε που μοιραστηκες αυτη τη πληροφορια μαζι μας...
Τι κριμα να μη το ξερω μια εβδομαδα νωριτερα που πηγαινωντας για Κυλληνη περασα απο Ζαχαρω ... Θα εκανα παρακαμψη οπωσδηποτε ...
 

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
Σήμερα το πρωί είχαμε σχετική συζήτηση στη δουλειά. Ένας πυργιώτης συνάδελφος είχε πάει ΣΚ και επισκέφτηκε το μέρος. Ήταν τρελαμένος και με έβαλε στην πρίζα.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Επιβεβαιώνω την πληροφορία. Η Νέδα είναι από τα πιο όμορφα ποτάμια της Ελλάδας. Οι εικόνες που προσφέρει, είναι πανέμορφες. Αξίζει σίγουρα μιας επίσκεψης.
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Είχα την εντύπωση ότι με τις πυρκαγιές είχαν καεί και εκεί μεγάλες εκτάσεις. Το σκεφτόμασταν να περάσουμε και από εκεί όταν πήγαμε Ολυμπία αλλά αυτή η σκέψη μας αποθάρρυνε λίγο... Πήγε κάποιος πρόσφατα και είδε ότι όλα είναι καταπράσινα και εντάξει;
 

maroli

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα σε όλους!Πρώτη φορα γράφω σε forum οποτε ζητάω την κατανόηση σας!!Θελουμε να πάμε για παρ-σαβ-κυρ στον Νέδα για ελεύθερο camping ή στο Λούσιο ποταμο+εχω καποίες απορίες. Αρχικά εχει κάποιο μέρος για ελευθερη κατασκήνωση?Πόση ώρα ειναι περίπου από Αθήνα?Αξίζει για 2 μέρες?Έχει καάποιο ταβερνάκι ή κατι εκεί κοντα αν χρειαστείς κατι?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
Πανέμορφο μέρος! Θέλω να το επισκευθώ. Ευχαριστώ για την πληροφορία!
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Καλημέρα σε όλους!Πρώτη φορα γράφω σε forum οποτε ζητάω την κατανόηση σας!!Θελουμε να πάμε για παρ-σαβ-κυρ στον Νέδα για ελεύθερο camping ή στο Λούσιο ποταμο+εχω καποίες απορίες. Αρχικά εχει κάποιο μέρος για ελευθερη κατασκήνωση?Πόση ώρα ειναι περίπου από Αθήνα?Αξίζει για 2 μέρες?Έχει καάποιο ταβερνάκι ή κατι εκεί κοντα αν χρειαστείς κατι?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
στο χωριο Πλατανια (καλη αφετηρια για τη Νεδα) υπαρχουν ταβερνες και καφενεδακια,επισης και στο κοντινο χωριο Κεφαλοβρυσο.την Νεδα την προσεγγιζεις και απο το ορεινο χωριο Κακαλετρι για ακομα πιο ομορφες εμπειριες.Το ταξιδι απο Αθηνα ειναι περιπου 3,5 ωρες (δες χαρτη).Οσο για τον Λουσιο θα κατεβεις απο Στεμνιτσα.και στα δυο ποταμια θα βρεις να στησεις σκηνη (θελει λιγο ψαξιμο).οπωσδηποτε χοντρα ρουχα,το βραδυ μπρρρρρ!
 

maroli

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
στο χωριο Πλατανια (καλη αφετηρια για τη Νεδα) υπαρχουν ταβερνες και καφενεδακια,επισης και στο κοντινο χωριο Κεφαλοβρυσο.την Νεδα την προσεγγιζεις και απο το ορεινο χωριο Κακαλετρι για ακομα πιο ομορφες εμπειριες.Το ταξιδι απο Αθηνα ειναι περιπου 3,5 ωρες (δες χαρτη).Οσο για τον Λουσιο θα κατεβεις απο Στεμνιτσα.και στα δυο ποταμια θα βρεις να στησεις σκηνη (θελει λιγο ψαξιμο).οπωσδηποτε χοντρα ρουχα,το βραδυ μπρρρρρ!
A! Σε ευχαριστώ πολύ! Οπότε μάλλον θα κινηθούμε προς Λουσσιο, που από ότι κατάλαβα έχει μέρος δίπλα στο ποτάμι να κατασκηνώσεις και αρκετά κοντά ταβέρνες από ότι ξέρω. Μου είπαν και για τον ποταμό Λάδωνα..ξέρετε κατι για αυτον?
 

maria5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
γεια σας!θελω να ρωτησω για τους καταρρακτες της νεδας.ειναι προσβασιμοι;απο ποιο χωριο θα ξεκινησω τη πεζοπορια;και περιπου ποση ωρα θελω για να φτασω στον πρωτο καταρρακτη;
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Είναι προσβάσιμο, όλη η διαδρομή στο φαράγγι της Νέδας είναι υπέροχη. Νομίζω ότι είναι και το μόνο μας ποτάμι με θηλυκό όνομα. Βασικός εξοπλισμός για την πορεία είναι το μαγιό :p. Την περισσότερη πορεία την κάνεις μέσα στο ποτάμι. Η καλύτερη περίοδος για να πας είναι Ιούνιος Ιούλιος. Θεωρώ πολύ σημαντικό να μην πάτε μόνοι σας αλλά να απευθυνθείτε σε κάποιον ορειβατικό σύλλογο. Πολλοί από αυτούς κάνουν αυτήν την διαδρομή κάθε καλοκαίρι.
Από μια σύντομη αναζήτηση βρήκα τον ΕΟΣ Αχαρνών να έχει μια εκδρομή στην Νέδα τον Ιούλιο.
ΕΟΣ ΑΧΑΡΝΩΝ - ΟΡΕΙΒΑΣΙΑ, ΑΝΑΡΡΙΧΗΣΗ, ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ, ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΑ, ΤΡΙΑΘΛΟ, ΣΚΑΚΙ, JUDO, ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ κ.α.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Ετσι νομιζα κι εγω,οτι ηταν το μοναδικο με θηλυκο αρθρο αλλα με διορθωσε ο Borealis με την Αραπιτσα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.673
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom