Καταρράκτες της Νέδας

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εχει καμια συγγενεια με αυτη του Παπαδιαμαντη;:D
Σορι για το οφ τοπικ. Δεν κρατηθηκα!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Δεν υπάρχει και το Φαράγγι της Φόνισσας??? :roll:
το φαραγγι της φονισσας ειναι στο Ξυλοκαστρο κορινθιας και θεωρειται ενα απο τα πιο δυσκολα φαραγγια της ελλαδος...

Skondinakis yiannis φαράγγι, σπήλαιο ... εικονες απο τις καρστικες μορφες της Κρητης..: Φαράγγι Φόνισσας, Κάτω λουτρό, Κόρινθος - Canyon Fonissa ,Kato Loutro, Korinthos, Greece

Στη μεσσηνια απο οτι ξερω, μεταξύ Καρδαμύλης και Στούπας, καταλήγει το φαράγγι της «Νούπαντης», στη παραλία του Φονέα..

Μεσσηνία - Ο πλήρης οδηγός - Messinia - The complete guide - Παραλίες - Παραλία Φονέα
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
το φαραγγι της φονισσας ειναι στο Ξυλοκαστρο κορινθιας και θεωρειται ενα απο τα πιο δυσκολα φαραγγια της ελλαδος...

Skondinakis yiannis φαράγγι, σπήλαιο ... εικονες απο τις καρστικες μορφες της Κρητης..: Φαράγγι Φόνισσας, Κάτω λουτρό, Κόρινθος - Canyon Fonissa ,Kato Loutro, Korinthos, Greece

Στη μεσσηνια απο οτι ξερω, μεταξύ Καρδαμύλης και Στούπας, καταλήγει το φαράγγι της «Νούπαντης», στη παραλία του Φονέα..

Μεσσηνία - Ο πλήρης οδηγός - Messinia - The complete guide - Παραλίες - Παραλία Φονέα
Αυτο το φαραγγι μεταξυ Καρδαμυλης και Στουπας *βογγαει*Ετσι μου ελεγαν ντοπιοι φιλοι και δεν το πιστευα.Μεχρι που ενα βραδυ γυρνωντας απο Καλογρια στην Καλαματα μετα απο συναυλια του Μαλαμα μα ανοιχτο αμαξι,το ακουσα κι εγω.Ενας αποκοσμος θορυβος σαν βογγητο απο πληθος που κρατησε αρκετα.Εκεινο το βραδυ δεν φυσαγε καθολου..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.481
Likes
7.959
Αυτο το φαραγγι μεταξυ Καρδαμυλης και Στουπας *βογγαει*Ετσι μου ελεγαν ντοπιοι φιλοι και δεν το πιστευα.Μεχρι που ενα βραδυ γυρνωντας απο Καλογρια στην Καλαματα μετα απο συναυλια του Μαλαμα μα ανοιχτο αμαξι,το ακουσα κι εγω.Ενας αποκοσμος θορυβος σαν βογγητο απο πληθος που κρατησε αρκετα.Εκεινο το βραδυ δεν φυσαγε καθολου..

Βρε μήπως τα είχες τσούξει στη συναυλία του Μάλαμα??? :bleh:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο το φαραγγι μεταξυ Καρδαμυλης και Στουπας *βογγαει*Ετσι μου ελεγαν ντοπιοι φιλοι και δεν το πιστευα.Μεχρι που ενα βραδυ γυρνωντας απο Καλογρια στην Καλαματα μετα απο συναυλια του Μαλαμα μα ανοιχτο αμαξι,το ακουσα κι εγω.Ενας αποκοσμος θορυβος σαν βογγητο απο πληθος που κρατησε αρκετα.Εκεινο το βραδυ δεν φυσαγε καθολου..
Αλλο παλι και τουτο...τοσα χρονια φουρναρης ...εε Μανιατισσα ηθελα να πω ..ποτε δεν το ακουσα αυτο απο τους ντοπιους..αλλα ποτε δεν ακουσα και το ιδιο το φαραγγι του Βιρού να βογγαει.
Αφηστε που μια αποφραδα νυχτα ξεμειναμε ακριβως εκει που καταληγει το φαραγγι απο σκασμενο λαστιχο και παλι δεν ακουσα τιποτα:haha:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αλλο παλι και τουτο...τοσα χρονια φουρναρης ...εε Μανιατισσα ηθελα να πω ..ποτε δεν το ακουσα αυτο απο τους ντοπιους..αλλα ποτε δεν ακουσα και το ιδιο το φαραγγι του Βιρού να βογγαει.
Αφηστε που μια αποφραδα νυχτα ξεμειναμε ακριβως εκει που καταληγει το φαραγγι απο σκασμενο λαστιχο και παλι δεν ακουσα τιποτα:haha:
Παντως πολλοι Καλαματιανοι το λενε,ειναι η αγαπημενη τους ιστορια,αυτη και η Πυραμιδα στον Ταυγετο.
Νταξει δεν *βογγαει* συνεχεια ,κανεις δεν ξερει ποτε,απλα εγω ημουν τυχερη και το ακουσα.Μου κανει εντυπωση που δεν εχεις ακουσει τιποτα ομως.
Και οχι,δεν ειχα πιει τιποτα..ερωτευμενη ημουν μονο.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αυτο το φαραγγι μεταξυ Καρδαμυλης και Στουπας *βογγαει*Ετσι μου ελεγαν ντοπιοι φιλοι και δεν το πιστευα.Μεχρι που ενα βραδυ γυρνωντας απο Καλογρια στην Καλαματα μετα απο συναυλια του Μαλαμα μα ανοιχτο αμαξι,το ακουσα κι εγω.Ενας αποκοσμος θορυβος σαν βογγητο απο πληθος που κρατησε αρκετα.Εκεινο το βραδυ δεν φυσαγε καθολου..
Μπας κι ήταν τα αγγούρια ή τα καρπούζιααπ το διπλανό χωράφι που μεγάλωναν και βογγούσαν;
 

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
γεια σας!θελω να ρωτησω για τους καταρρακτες της νεδας.ειναι προσβασιμοι;απο ποιο χωριο θα ξεκινησω τη πεζοπορια;και περιπου ποση ωρα θελω για να φτασω στον πρωτο καταρρακτη;
για να φτάσεις στην λιμνη με τον καταράκτη και στο "τουνελ" δεν χρειάζεται να κατέβεις ολο το ποτάμι.Απο το χωριό Νέδα, εαν θυμάμαι, εχει χωματόδρομο που κατεβαίνει μέχρι δίπλα στο ποτάμι, απο εκει περπατάς 5-10 λεπτά και φτάνεις στον καταράκτη.Μην παραλείψεις να συνεχίσεις το περπατημα μεσα στο ποτάμι και να περάσεις μεσα απο το τουνελ που σχηματιζουν τα βράχια.Μην σε φοβίσει που ειναι σκοτεινα, συνέχισε να κολυμπάς μέχρι να βγεις απο την άλλη, φοβερή εμπειρία! μην τρομάξεις απο τις νυχτεριδες!!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
harilanter εσυ εισαι ατρομητος και αθανατος λογικο ειανι να μην φοβασαι χεχε.τωρα αυτη την πληροφορια δεν την ξεραμε οποτε λες καλυτερα να παμε απο το χωριο και να φτασουμε στον καταρακτη.απο αμαλιαδα πως ειναι πιο κοντα ξερεις?τρελενομαι για νυχτεριδες το ωραιο ειναι οτι θα ειανι και δυο κοπελες οποτε μακαρι να εχει να ριξουμε γελιο..
 

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
απο Αμαλιάδα θα πας προς Κυπαρισσία και θα στριψεις στο Καλό νερο για Καλαμάτα και στο Δωριο νομίζω στριβεις και σε βγάζει Νέδα, ή δεν φτάνεις μεχρι Καλο νερό αλλα στρίβεις πριν το Γιαννιτσοχώρι προς Φυγαλεία και σε βγάζει Νεδα μαλλον με ποιο πολλες στροφες.Τσεκαρε το γιατι εχω να παω καιρο .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.118
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom